Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

vyplatí se mi bezzrcadlovka?

m.a.g.g.o.t (27)|12.8.2012 17:33
Zdavím všechny, na mou otázku v kategorii kompaktů nikdo neraguje, tak to zkusím zjednodušeně tady. Plánuji novej fotoaparát jako náhradu staršího kompaktu. Původně jsem měl v hledáčku kompakty Canon G12 nebo Panasonic Lumix LX5 nebo 7. Pak mě ale trochu nahlodaly bezzrcadlovky a tak se chci zeptat, pokud bych si pořídil nějakou levnější bezzrcadlovku, budou fotky opravdu kvalitnější než z profi kompaktů? Asi bych si k setovému objektivu pořídil ještě nějakej s lepší světelností. V hledáčku bych měl PANASONIC Lumix DMC-GX1, Panasonic Lumix DMC-G3 nebo Samsung NX200. Vyplatí se mi zainvestovat zase trochu víc do těchto přístrojů? Teď mi nejde o potenciál, ale o to, co bych z nich dostal teď se setovým, případně se světelnějším objektivem. Jestli si myslíte, že v částce cca. 13000Kč jsou lepší modely, tak sem s návrhy. Děkuji moc za pomoc.
Milan Šurkala (3381)|12.8.2012 18:10
No, jak to říci. Pokud srovnáš většinu světelných profi kompaktů s bezzrcadlovkami se setovými objektivy, moc výrazné rozdíly tam nejsou. Za dne fotí obojí slušně, za horšího světla se vyšší šum kompaktů docela srovná právě vyšší světelností (mohou fotit na mnohem nižší ISO). Záleží samozřejmě model od modelu, některé bezzrcadlovky naženou lepší kvalitu vyšším rozlišením, takže i přes vyšší ISO tam bude nakonec více detailů. Osobně bych uvažoval nad NX200 v setu s 18-55mm zoomem a 30mm pancakem, nasadil ten pancake a nic neřešil. Je to úžasně univerzální světelný objektiv a s tím už profi kompakty zadupeš do země. Jen se musíš smířit s absencí zoomu.
m.a.g.g.o.t (27)|12.8.2012 19:30
NX200 a 30mm f2...tak nějak jsem nad touhle kombinací uvažoval. Jakmile jsem zazoomoval u starého kompaktu, tak kvalita fotek šla do kytek, takže na zoomu zase tak závislej nejsem. Jen nevím, jestli teda Samsung NX200 nebo Panasonic G3 či GX1. V blízké době bych rád v obchodech si tyto modely osahal, jen v obchodě asi nezjistím to co od uživatelů.:rolleyes: Vím že musím vybírat i podle mého pocitu, ale i tak je každá rada nad zlato.
Milan Šurkala (3381)|12.8.2012 22:52
No, ona i ta NX200 má své nevýhody (osobně mi přišel zatím jako uživatelsky nejméně příjemný z celé řady NX - NX10/11 a NX100 mi prostě sedly lépe, jenže NX11 se už neprodává). U Panasonicu bych doporučil 20mm F1,7 pancake, ten se ale nedodává v setech, takže to bude poněkud dražší řešení.
m.a.g.g.o.t (27)|13.8.2012 20:05
Tak jsem měl dneska v ruce NX200 a zase to tak hrozný mi to nepřišlo, líbil se mi, ale to jsou pro mě nová zařízení u kterých nemám žádné zkušenosti. NX11 jsem měl taky a taky se mi líbila, stále se dá někde sehnat a v ruce se držela docela dobře narozdíl třeba od Panasonicu GF5 a to mám spíš menší ruce. Klidně bych šel i do NX11, ale nevím jak to je s tím zastaralejším snímacím čipem (vyšší šum).:confused: Nějak nemůžu najít žádnou nabídku, kde by byl set i s pancake, to by se pak rozhodovalo snadněji. Myslíte, že se nějaká taková nabídka objeví? Na foťák nechvátám, ale těším se na něj docela dost.
Pane Šurkalo, proč se třeba v doporučených fotoaparátech CSC neobjevují zařízení od Panasonicu?
Milan Šurkala (3381)|13.8.2012 20:45
[QUOTE=m.a.g.g.o.t;14721]Pane Šurkalo, proč se třeba v doporučených fotoaparátech CSC neobjevují zařízení od Panasonicu? [/QUOTE]

Nepřijde mi, že by tam byl vyloženě výhodný fotoaparát. Řekl bych, že Panasonicy jsou solidní, ale nejsem si jist, zda opravdu nadprůměrné. Uvidíme, co předvede nová G5 a jaký bude mít poměr ceny a výkonu. U Panasonicu mi chybí výhodné sety s 20mm F1,7 pancakem a podobně. Případně i dual sety, zatímco u Samsungu je příplatek za další objektiv v setu jeden, max. dva tisíce, u Panasonicu to jsou čtyři...
pavel_p (151)|14.8.2012 22:14
Ono co se týká výběru G3 vs. GX1, tak to dnes po zkušenostech s Panasonicem GF1 vidím jako trochu jinou kategorii bezzrcadlovek.
GX1 je poměrně malý a skladný foťák a pokud k němu budete mít objektivy třeba 14-42mm (nejlépe ten vysouvací) a pancake 20mm/f1.7 tak je to docela dobrá kombinace. S tím prvním objektivem vzhledem k cloně možná nebude rozdíl proti profikompaktu nijak dramatický. S tím pancakem, byť nemá zoom rozdíl proti kompaktu dramatický bude - dá se s tím fotit v relativní tmě, dá se docela využívat malá hloubka ostrosti, úhel záběru je většinou tak akorát. Přestože/Protože je absencu zoomu mírně omezující, je focení s tímto objektivem docela zábava. Ale musíte vědět, že tuto kombinaci zkousnete.
Na druhou stranu, pokud jen trochu uvažujete o postupném rozšiřování objektivů, tak se z výhody malého těla stane mírná nevýhoda, protože se foťák s těžšími objektivy už hůř drží ... spíš při manipulaci jednou rukou, při focení s druhou rukou kolem objektivu se to dá. Jako plus bych bral i hledáček, výklopný display jsem byl zvyklý používat dřív hlavně na makro a to se s objektivy co vlastním moc fotit nedá.
Takže za mě:
- Jestli se vyplatí bezzrcadlovka jen se setovým objektivem si netroufám říct. Profi kompakt má zpravidla lepší světelnost, která kompenzuje menší čip, taky má zpravidla větší rozsah zoomu a lze s ním fotit aspoň nějak makro. Kvalitu fotek na nejdelším ohnisku a při nejvíc otevřené cloně nehodnotím, u kompaktů to bývá často problém, ale nechci to zobecňovat na profi kompakty. Ostrost objektivů u bezzrcadlovek od Panasonicu je obecně docela slušná, u Samsungu asi také, u NEXu asi jak kdy, protože jsem z jejich seťáků viděl na internetu fotky docela strašné a na vlastní oči i docela slušné.
- Nějaký malý pancake s vynikající světelností a kresbou s bezzrcadlovky udělá něco s čím se kompakt nebo i APSC zrcadlovka se seťákem může kvalitou fotek těžko měřit
- S oběma předchozími objektivy se to pořád vejde do středně velké brašny, ale cenově už je to jinde než profikompakt. Lze to brát už spíš jako lehčí náhradu APSC zrcadlovky.
- Co mám teleobjektiv 45-200mm, tak fotky nejsou sice super ostré, nicméně k tomu nemají daleko a je to mnohem lepší než asi jakýkoliv ultrazoom. Jen foťák + tři objektivy už potřebuje trochu větší brašnu než zrcadlovka s jedním ... ale teleobjektiv je další věc se kterou se dají dělat fotky za hranicí kompaktů
m.a.g.g.o.t (27)|15.8.2012 12:02
Zdravím Pavle, moc si cením Vašeho názoru. Protože jsem předpokládal, že toto téma je určitě hodně časté pro spoustu lidí, zaráželo mne, že na mě reaguje pouze Milan Šurkala. Co se týče bezzrcadlovek, tak bych jí pořizoval pouze v nějaké akci, kde bude k setovému objektivu i světelnější pancake, kterej bych na foťáku asi nechal pro většinu příležitostí. Moc takových akcí ale není. Se samotným setovým objektivem je to podle mého zbytečná koupě, to bych už bral raději všema deseti Panasonic LX5. Na foťák tolik nespěchám, takže to by mi snad mohlo hrát do karet. V každém případě bych ale rád koupil letos. Co jsem měl možnost si osahat, tak menší těla se s větším objektivem opravdu hůře drží, ale třeba NX200 se seťákem se mi držela mnohem lépe než nový Panasonic GF5, který to tělo má opravdu menší. Určitě by se mi líbila bezzrcadlovka s hledáčkem, třeba právě Panasonic G3, ale buď jsou cenově dál (strop mám cca. 15.000kč nejlépe i s pancake) nebo jsou to dobíhající modely, kterých je málo v nabídce a žádné fajnové akce na ně asi nejsou. NX11 byla fajn, ale zase cenou bych si představoval ještě trochu níž. Nevím, jestli má cenu čekat na nějaké novinky nebo prostě vybírat z toho co teď je, abych pak si nenechal ujít něco zajímavého. Noví nástupci Samsungů, např. NX20, jsou cenama docela vysoko, Panasonic G5 by byla asi taky fajn, ale cena už taky trochu výš. Co se týče objektivů, tak si myslím, že bych si vystačil se setovým + pancake. Teleobjektiv by byl fajn, ale jeho využití by asi nebylo takové, aby se ta investice vyplatila. Netušil jsem, že rozhodování bude tak těžké, ale když chci něco "dražšího" tak nechci šlápnout vedle. Když jsem přítelkyni řekl, kolik ty foťáky stojí, tak zase takový veselo u nás doma nebylo, takže jí chci ukázat na fotkách, že se to vyplatí;)
Milan Šurkala (3381)|15.8.2012 13:15
No ona NX11 byla svého času velmi levná. Osobně jsem koupil NX11 + 18-55mm OIS + 30mm F2 pancake + 50-200mm OIS za 15800 Kč (ten telezoom jsem dokupoval nedávno). NX20 dle mého názoru pod 15 tisíc v nejbližší době nezlevní a už vůbec ne se dvěma objektivy. Je pravděpodobné, že se časem začnou vyskytovat různé akce, kterými je Samsung u NX řady už doslova proslulý, ale těžko říci, zda to bude ještě letos. S hledáčkem už asi nic jiného v rozumné ceně neseženeš. Do 15 tisíc je tam akorát G3, a to bez pancaku (ostatně sehnat něco v setu s pancakem je nyní za rozumnou cenu možné jen u Samsungu NX200).
pavel_p (151)|16.8.2012 00:02
Já třeba s teleobjektivem taky váhal a nakonec ho používám mnohem víc než jsem předpokládal. Ono s objektivy co pokrývají základní rozsah zoomu fotky v přírodě vypadají sice velmi přirozeně, ale o to víc všedně. A v otevřené krajině se dá s teleobjektivem najít víc zajímavých vzdálenějších motivů než s něčím širokoúhlým hned u cesty. Takže bych ho jako rozšíření nezatracoval. Akorát ho kvůli velikosti často nechávám doma a beru ho jen pokud můžu nést pohodlně brašnu přes rameno a mám volné obě ruce.
Proto bych dnes z těch panasoniců volil G3 nebo G5 až to nebude novinka a spadne cena, případně jinou bezzrcadlovku s gripem.
Kategorii vnímám spíš jako menší a lehčí náhradu APSC zrcadlovky než jako konkurenci pro profikompakty. (Bez)zrcadlovka s jediným objektivem a to základním zoomem podle mě nemá moc smysl.
Jako větší nevýhodu profikompaktů bych viděl snad jen komplikovanější použití polarizačního filtru.
Pavel Olivík (160)|17.8.2012 10:14
...přidal bych se do diskuze a myslím,že pořízením nějaké bezzrcadlovky člověk určitě neprohloupí...sám jsem měl možnost vyzkoušet něco od Panasonicu a musím uznat,že to nebylo špatné seznámení...co se týče srovnání s nějakým lepším kompaktem,tak to je zase otázka pro všechny lidi co mají něco společného s fotografováním...je to něco když někdo srovnává nějaký drahý kompakt s levnou zrcadlovkou...
...už dlouho fotím se zrcadlovkou a musím uznat,že to bylo příjemné fotit s tím Panasonicem......otázka je ale co finance...pořád mně to přijde dost finančně náročné...ale pokud mám vyslovit názor pro někoho,kdo uvažuje o koupi,tak moje odpověď je rozhodně ano...!!!
m.a.g.g.o.t (27)|18.8.2012 09:24
[QUOTE=pavel_p;14778]Já třeba s teleobjektivem taky váhal a nakonec ho používám mnohem víc než jsem předpokládal.[/QUOTE]
asi jo, taky bych asi pořídil časem nějakej teleobjektiv, protože by mi to nedalo a je fakt, že se pak otevírají další možnosti. Když jsem ale měl NX200 se setovým objektivem, tak mi to přišlo už na hraně, k většímu objektivu by to chtělo bezzrcadlovku s větším tělem a trochu problém je, že výhodné sety na taková těla teď nejsou nebo jsem si jich nevšiml. 20.000,- dávat nechci.:(