Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pomoc s výběrem: kompakt vs. ultrazoom

PaJa111 (7)|14.8.2012 23:58
Zdravím, obracím se na vás s prosbou o pomoc s výběrem nového fotoaparátu. Vybíral jsem nejprve "čistokrevné" kompakty. Do nejužšího výběru se dostal: Canon PowerShot A3400 IS a Olympus VG-170.

Poté jsem ale začal uvažovat jestli by se nevyplatilo zkusit nějaký ultrazoom kompakt, který přece jen dle mého laického pohledu nabízí kromě odlišného těla zařízení také větší možnosti při pořizování fotografií. Možná by to mohla být i možnost zkusit si, zda by mě focení bavilo na levnějším zařízení a poté si zainvestovat do něčeho lepšího. V této kategorii se mi nejvíce líbí Fujifilm FinePix S2950/80 http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/fujifilm-finepix-s2950/ .

Potřeboval bych ale poradit, jestli se neubírám špatným směrem. Zda moje úvaha s ultrazoomem je dobrá, a nebo se jedná o nesmysl a bude vhodnější jít do klasiky v podobě kompaktu "tradiční" konstrukce. Fotit chci především exteriéry, portréty, makra, výjimečně interiéry. Cenově by se měl kompakt vejít do 3000 Kč, v případě ultrazoomu jsem ochoten jít na 4000 Kč.

Děkuji za každou reakci či podněty k zamyšlení, které povedou k vyřešení mého problému.
Sakini (1174)|15.8.2012 09:29
Ultrazoom do čtyř tisíc tedy ne, tudy cesta nevede. Takové přístroje většinou trpí v některých zásadních parametrech, obvykle na cenu doplácí senzor (nekvalitou, malými rozměry) a objektiv (hezkou sbírkou vytříbených optických vad). Schopné ultrazoomy se najdou až v mnohem vyšších cenových patrech. A obzvlášť levné Fujiny fotí nedobře, papírově jsou to schopné rychlé stroje, ale v reálu fotky nic moc.
Přidal bych tu tisícovku na nějaký solidní kompakt, když už. Do čtyř tisíc už u nich najdeš i větší rozsah zoomu.
PaJa111 (7)|15.8.2012 11:59
Díky za reakci. No já samozřejmě nečekám fotky jako ze zrcadlovky. Jsem si vědom toho, že cena zařízení se na kvalitě fotek promítnout musí, jde mi jen o to získat za cca 4000 Kč foťáček se kterým bude možnost si hrát a zároveň mít relativně slušné fotky. A i vzhledem k zahraničním recenzím mi nepřišli některé ultrazoomy špatné (BenQ GH700, či již zmiňovaný Fujifilm).

Chápu že řada z Vás má zrcadlovky a "hraje jinou ligu", ale potřeboval bych poradit jestli se vůbec dá (řekněme do 5000 Kč) koupit ultrazoom, který již bude splňovat moje požadavky.
m.a.g.g.o.t (27)|15.8.2012 19:28
zdravím, ač nejsem žádný expert, také tu žádám o pomoc při výběru fotoaparátu, tak bych se přikláněl k názoru Sakini, že vámi určená částka je na ultrazoom docela málo. Ne že by se nedaly nějaké za pár tisíc sehnat, to dají a ne jeden, ale já sám bych se obával toho, že ty fotky na vzdálenějším ohnisku nebudou zas až takové, pokud nebude fajnové světlo a následovalo by spíš zklamání než nadšené prohlížení fotek. Sám mám zkušenost s našim kompaktem, že jakmile zazůmuju, tak kvalita fotek je špatná, proto jsem se to docela dobře odvykl. Ultrazoom mě taky lákal, chtěl jsem Panasonic FZ150, ale každej, kdo se o foťáky trochu více zajímal mi řekl, ať si raději pořídím kompakt, protože ten ultrazoom nenabídne nic víc, než jen ten zoom, vše ostatní bude u kompaktu v podobných cenách daleko lepší. Ten BenQ GH700 by asi nebyl špatnej, kdyby měl rozlišení tak do 12Mpix, což by bohatě stačilo. Nebudu vám nic rozmlouvat, jen doporučím, že jestli ultrazoom, tak ještě nějakou korunu přihodit, jinak bude lepší kompakt.
Sakini (1174)|15.8.2012 20:28
To není o různých ligách - ultrazoomy mohou být schopné, nejlepší umí Panasonic (ovšem umí i mizerné), ale ty opravdu výkonné existují v kategorii 8-10 tisíc. Schopný ultrazoom s rozumným senzorem a dobrou optikou do pěti tisíc, to se prostě popírá. Dobrý objektiv s velkým rozsahem prostě něco stojí. A mnoho kompaktů v té relaci umí taky dobrý rozsah. Principielně ultrazoomy (ne všechny, ale převážně) na dlouhém konci mají jednak optické vady, a jednak je problém při tom pořídit slušnou fotku protože se to nedá udržet. Ty drahé mají lepší optiku, a bohatší softwarovou výbavou korigující vady. Hlavně u těch levnějších je společným rysem malý senzor nadupaný pixely, co šumí neustále (viz starší ultrazoomy Kodak, které dokázaly šumět už při ISO 200), a nepoužitelný elektronický hledáček v kterém není nic vidět (bohužel proti době před několika lety se hledáčky u ultrazoomů výrazně smrskly). Solidní kompakt s maximální ohniskovou vzdáleností do 300 mm taky udělá hodně práce, a za 4-5 tisíc bude podstatně lépe vybavený a modernější konstrukce (a bude úspěšněji fotit). Recenze je jedna věc, realita druhá.
PaJa111 (7)|15.8.2012 20:40
Mockrát děkuji za odpovědi. Nechal jsem si to projít hlavou a nechám si poradit: ultrazoom do 5000 Kč pouštím z hlavy. Ale zeptám se ještě, jestli byste mi mohli doporučit nějaký kompakt do těch cca 3500 - 4000 Kč. Zde vůbec netrvám na velké hodnotě ohniskové vzdálenosti (počítám tak 125-140 u 35mm filmu).
Sakini (1174)|16.8.2012 08:29
Olympus VR-360 není marný, a má i dost velký rozsah. Samsung WB150 má rozsah blížící se velkým UZ, a kvalita fotek je doćela poladěná. Ale pro rozumné parametry se stačí držet cenově níž. Koukni třeba na Samsung SH100, ten dost umí. Pokud nejsi příliš náročný na rozšířené možnosti, Nikon S6200 by ti mohl stačit. A zajímavé je i Casio ZS100 nebo Pentax P70 (ten sice trochu moc přemýšlí při práci, ale fotky dělá dobré).
Milan Šurkala (3381)|16.8.2012 12:18
No nestačím se divit, co za nesmysly tu čtu... :-(

1, Zásadou je, že levné kompakty od Olympusu a Fujifilmu se nekupují :-D Samozřejmě to nelze brát paušálně na všechny modely, ale obecně od kupců fotoaparátů těchto značek slyším jen samé stesky na kvalitu fotografií. Opravdu velmi výrazně patlají a dostat z těch 14-16MPx čipů více než 3 MPx skutečných detailů je občas opravdu umění. Co se týče Fuji, je to snad ještě horší. Naopak Fuji s EXR čipy jsou většinou velmi dobré (výjimkou jsou ultrazoomy F300EXR-F600EXR, kde ten objektiv není žádný zázrak), někdy mi přijde, že to snad ani není jedna značka.

2, [QUOTE=Sakini;14757]Takové přístroje většinou trpí v některých zásadních parametrech, obvykle na cenu doplácí senzor (nekvalitou, malými rozměry) a objektiv (hezkou sbírkou vytříbených optických vad). [/QUOTE]

Nesmysl jak Brno. Senzor je totožný s kompakty, takže tady je jedno, zda ultrazoom nebo běžný kompakt. Co se týče optiky, v zásadě také pitomost. Ano, tohle platí u zrcadlovek, kde se výrobci snaží udělat opravdu co nejlepší objektiv a velký zoom je předpokladem (teoretickým a často i praktickým) pro horší optické výsledky. U kompaktů a ultrazoomů je to vcelku jedno, spíše bych řekl, že větší zoom je někdy dokonce výhoda, protože se v takovém případě výrobce více snaží udělat z toho něco použitelného. U malých zoomů běžných kompaktů výrobce často kašle jak na návrh, tak na výrobu. Ostatně jak už tu byl zmíněn ten Panasonic FZ150. Ten má 24x zoom a osobně s výjimkou profi kompaktů neznám žádný běžný kompakt s menším zoomem, který by měl opticky kvalitnější objektiv. Posuzovat kvalitu objektivu dle zoomu bez skutečného vyzkoušení přístroje je u kompaktů jednoduše hovadina. Zoom neříká vůbec nic o kvalitách. Znám 4x zoomy, které jsou v podstatě nepoužitelné a 12x zoomy, kde člověk musí optické chyby vyloženě hledat.

3, Další výhodou ultrazoomů je to, že často (ale ne vždy) nabízí podstatně lepší makro než běžné kompakty. Nicméně toto opravdu není pravidlem, např. ultrazoomy od Canonu (SX2x0) mají makro špatné, zatímco běžné kompakty (A800, A4000 IS) vynikající.

4, [QUOTE=m.a.g.g.o.t;14772] Ne že by se nedaly nějaké za pár tisíc sehnat, to dají a ne jeden, ale já sám bych se obával toho, že ty fotky na vzdálenějším ohnisku nebudou zas až takové, pokud nebude fajnové světlo a následovalo by spíš zklamání než nadšené prohlížení fotek. [/QUOTE]

Další ptákovina. Ano, na nejdelším ohnisku bude fotka z ultrazoomu většinou kvalitativně špatná, ale běžný kompakt ji nevyfotí vůbec (nebo s digitálním zoomem, což je k ničemu). Je nutné si uvědomit, že čím delší ohnisko, tím větší nároky na krátký expoziční čas. Pokud mám tedy kompakt se 120mm ohniskem a 360mm ohniskem, ten druhý vyžaduje podstatně lepší podmínky, aby vyfotil kloudnou fotku (ale zase vyfotí úplně jinou fotku kvůli 3x většímu zoomu -> srovnávejme srovnatelné!). Na druhou stranu díky většímu zoomu bude mít na 120mm ohnisku (maximálním ohnisku prvního kompaktu) většinou lepší světelnost, takže při stejných podmínkách vyfotí kvalitnější foto. Jednoduše řečeno, ultrazoom nabídne (teoreticky!!!) stejné nebo lepší fotografie v rozsahu ohnisek běžného kompaktu a pak má jako bonus delší ohniska, kde je už nutno počítat s kompromisy ve kvalitě (za slabšího světla).

Srovnávat výkony na nejdelším ohnisku u běžného kompaktu a ultrazoomu je pitomost. To je podobné jako srovnávat chování auta při téměř maximální rychlosti a vzít do srovnání běžnou Fabii a Ferrari. Fabie při 150 pojede na hranici svých sil, stejně jako Ferrari při 320. U Ferrari bude mít každá řidičova chyba fatální následky, u Fabie se to ještě nějak rozchodí. Jenže když to Ferrari pojede těch 150, ani si člověk nevšimne, že jede. Totéž u těch fotoaparátů. Ultrazoom nabízí "vyšší rychlost", ale je setsakramentsky nutné si dávat na to řízení pozor, aby z toho byl pořádný zážitek a ne smrt.

BTW. Osobně bych doporučil asi Canon PowerShot A4000 IS.
PaJa111 (7)|16.8.2012 13:18
Mockrát děkuji za odborný komentář, nyní již chápu úskalí. Zeptám se ale, je tedy možné doporučit nějaký ultrazoom do 5000 Kč (stejného typu jako je již zmínéný BenQ či Fujifilm). Do ultrazoomu bych klidně tuto částku investoval do kompaktu bych se však chtěl vejít do 3000 Kč s výhledem na nové výrazně lepší zařízení (tudíž koupit kompakt jen na určitou přechodnou dobu).

Ještě jednou děkuji za osvětu a rád si projdu Vámi navrhované modely. Díky
Milan Šurkala (3381)|16.8.2012 13:47
Mrknul bych se sem do kapesních ultrazoomů (https://www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty-cervenec-2012/4615-2). Takové ty větší ultrazoomy jako ten BenQ nebo Fujifilm nejsou nic jiného než kapesní ultrazoomy ve větším balení. Nějak jinou kvalitu obrazu nebo možnosti navíc u nich vůbec nehledejte, je to prostě totéž, jen na AA baterky a proto větší. Z těch větších fakt nevím, co si vybrat. Každý model má něco, kvůli čemu je špatný. Ty BenQ jsou vcelku zajímavé, GH600 má spoustu funkcí, ale špatnou kvalitu fotografií, GH700 je zase v některých věcech podstatně více omezený, ale zas má lepší fotky co do detailů (horší co do barev). Jak říkám, pokud nepočítám velké ultrazoomy s cenovkou nad 8000 Kč, jsou to pořád jen obyčejné kompakty s větším zoomem. To spíše ty kapesní varianty jsou zajímavější s CMOS čipy, Full HD videem, GPS, HDR a kdo ví čím ještě.
PaJa111 (7)|16.8.2012 21:59
No tak jsem si to všechno nechal projít hlavou a vybral jsem si tyto zařízení (řazeny dle toho jak je preferuji):

1. https://www.digimanie.cz/21-ultrazoom-nikon-coolpix-l310/4361
2. https://www.digimanie.cz/nikon-coolpix-s6150-se-7-optickym-zoomem/4022
3. https://www.digimanie.cz/canon-powershot-a4000-is-s-8-zoomem/4396
4. https://www.digimanie.cz/levne-ultrazoomy-olympus-vr-340-a-vr-360/4317 (myšleno VR-340)

Vzhledem k cenovým hranicím nerozlišuji ultrazoom od klasického kompaktu (tzn. nečekám od něj nic extra navíc). Vím že to bude znít asi divně, ale ta L310 mě láká a přitahuje nejvíce. Co mě opravdu hodně překvapuje jsou naprosto rozdílné názory na každý z těchto přístrojů. Našel jsem pozitivní ohlasy i na zahraničních serverech, našel jsem i naprosto zatracující názory, takže jsem z toho celkem dost zmaten. Každopádně jsem rozhodnut koupit jeden z těchto přístrojů. Mohl byste mi prosím poradit, zda lze uvedený Nikon (L310) doporučit popřípadě je lepší zvolit jinou z uvedených variant? Nechám si poradit od znalce, ale jak jsem už psal Nikon L310 silně preferuji. Díky moc za reakce
Milan Šurkala (3381)|16.8.2012 23:12
Problém je v tom, že každý má jiné nároky. Někomu prostě mizerné výsledky mizerných fotoaparátů stačí, a tak chválí. Osobně jsem vyzkoušel mnoho fotoaparátů mnoho různých kategorií, tak hned vidím, že za dané peníze lze koupit i mnohem lépe (což ale neznamená, že ten horší fotoaparát nebude dané osobě stačit).

Z těchto fotoaparátů bych vytvořil toto pořadí: A4000 IS, L310 a pak asi nastejno S6150 a VR-340.
m.a.g.g.o.t (27)|17.8.2012 11:39
[QUOTE=Milan Šurkala;14787]Jednoduše řečeno, ultrazoom nabídne (teoreticky!!!) stejné nebo lepší fotografie v rozsahu ohnisek běžného kompaktu a pak má jako bonus delší ohniska, kde je už nutno počítat s kompromisy ve kvalitě (za slabšího světla). [/QUOTE]

Asi jsem se špatně vyjádřil, ale tohle jsem mým příspěvkem přesně myslel.
Pak je tedy otázka, jestli mi ty kompromisy za to stojí a budu chtít ultrazoom i na nadále nebo ten vyšší zoom tolik nepotřebuju a raději to dám do stejně drahého běžného kompaktu, kterej mi může nabídnout i něco víc, tedy kromě zoomu.
PaJa111 (7)|17.8.2012 20:28
Chtěl bych poděkovat Milanovi Šurkalovi, za odborné rady a pomoc při výběru. Nakonec jsem se tedy nechal přesvědčit, prošel si ještě jednou recenze a objednal Canon A4000 IS, tak snad to bude dobrá volba. No a vidím to tak do dvou let pořídit nějaké zrcadlo.

Ještě jednou díky
Sakini (1174)|23.8.2012 08:16
A já musím doplnit, že si příště dám pozor na generalizování a přesněji budu specifikovat. Neměl jsem samozřejmě na mysli ultrazoomy generálně, včetně kapesních. Pořád mám jako "levný ultrazoom" zafixované ty plastové mršiny co se tváří jako velký foťák za málo peněz. Určitě jsem nemířil proti všem kompaktům s větším rozsahem objektivu. Budu si na to muset dát bacha, abych neodstával tak často za uši - ale dobře mi tak, měl jsem být mnohem přesnější. Hlavně že tazateli bylo dostatečně poraděno, a diskuze splnila účel.
basketbal (4)|9.9.2012 21:46
Dobrý den, omlouvám se, že vstupuji do diskuze, ale měl bych na vás dotaz pane Šurkala přímo k Panasoniku FZ48.
Předem chci říct, že vybírám foťák 2 měsíce a už jsem z toho kompletně zmatený. Tak nějak po očku pošilhávám po FZ48 a přispěla k tomu asi i vaše recenze.
Chci se zeptat, proč se v každé diskusi kde se rozebírá zda kompakt, nebo UZ dočtu, že si má ten dotyčný místo FZ48 radši pořídit kompakt a bude mít kvalitnější fotky - ale už nikdo nikdy nenapíše proč!!!

FZ48 se teď prodává pod 7000kč a když porovnám kompakty do teto cenové relace, tak mají velikost čipu stejný, světelnost objektivu stejný nebo horší a megapixely většinou větší!!!
I ve vaší recenzi se píše, že objektiv je jeden z nejkvalitnějších mezi fotoaparáty do této cenové relace, tak proč prosím ty kompatky mají údajně lepší fotky? Kompakty v ceně od 10000kč a víc asi lepší fotky mít budou, ale to je už jiná cenová relace.

Pokud budu koukat jen na cenu do těch 7000kč, tak jaký foťák by jste si koupil být na mém místě, FZ48, nebo jiný? Chci si ho pořídit hlavně na klasické rodinné focení dětí a všeho co k tomu patří - hlavně asi focení venku ( zahrada, dovolená atd) a samozřejmě občas i v interiéru, prostě jak je potřeba.

Děkuji moc za odpověď Lukáš
Milan Šurkala (3381)|9.9.2012 22:00
No, ono za podobnou cenu můžete mít např. Samsung EX1 s větším čipem, lepší světelností a RAWem. Každopádně žádný z těchto kompaktů (i dražších jako Canon S95 a podobně) Vám nenabídne zoom jako FZ48. Pokud chce člověk zoom, je FZ48 za danou cenu asi nejlepší volba (osobně bych preferoval spíše pokročilejší a dražší model FZ150 - ten už má RAW a na 1/2,3" velikost velmi kvalitní čip, který svými vlastnostmi dost konkuruje 1/1,7" čipu z již zmíněné EX1 a podobných fotoaparátů...).
basketbal (4)|9.9.2012 22:48
Na EX1 jsem taky koukal, ale přeci jenom mě láká větší zoom. FZ150 je asi super, ale už jsou to 3000kč na víc a jelikož RAW nepotřebuji, protože úprava fotek v PC mě vůbec nebaví, tak nevím, zda by ta FZ48 nestačila pro to obyčejné rodinné focení.

Mě prostě láká ten větší zoom a nevím proč - možná proto, že starý foťák má zoom jen 3 a chtěl bych změnu a vyzkoušet si přiblížení. Ale nemám s tím žádné zkušenosti a bojím se, abych si nenadával, že fotky jsou mizerné. I když je zas pravda, že jediné co s těmi fotkami udělám, že je nechám vyvolat v klasickém rozměru do alba a tím to končí. Žádné výstavy a velké fotky rozhodně naplánuji, aby to musely být profi fotky.

A jak je to s režimy manuál a automat - jsou mezi UZ a kompakty rozdíly, nebo se v cenově stejné hladině obsluhují všechny cca stejně ? Ze začátku bych určitě fotil v automatu a občas vyzkoušel nějaké to nastavení, ale nedokážu určit, zda mě to bude bavit a budu v tom pokračovat, nebo navždy zustanu v automatu.

Jinak děkuji moc za rychlou odpověď a já budu dál koumat co tedy vyberu.
Karlos5573 (269)|10.9.2012 00:05
basketbal no malo kdo ve vysledku vyuziva velky zoom, stejne fotit nejakou zver apod se s tim moc neda 1) obrazova kvalita na konci ohniska uz je nic moc 2) rychlost fotaku taky neni nejak zavratna na to uz je lepsi koupit zrcadlovku a pak nejaky lepsi objekiv .... k tomu proc je kompakt lepsi nez UZ, obecne UZ ma vetsi telo, vetsi a slozitejsi objektiv, vetsinou elektronicky hledacek + nalepku UZ a tohle vsechno se musi zaplatit ... kdyz tohle nema kompakt tak se ty prachy mohou vlozit treba do vetsiho cipu nebo kvalitnejsi optiky s malym zoomem ... proste bud si koupis za 7 tisic hracku co umi vse ale nejak prumerne nebo hracku co umi jen neco ale zase kvalitneji .... za 7000kc se da poridit ta ex1 ktera je vyborna na foceni uvnitr budov nebo za sera kde ten UZ nebude stihat .. nebo si prisetri a kup si http://www.megapixel.cz/olympus-e-pm1-cerny-14-42-mm-ii-r-8gb-karta-brasna-adria-90-poutko-na-ruku kde si muzes casem koupit zoom objektiv a budes to mit kvalitni :-) jinak pokud nepotrebujes RAW a fotit v noci bez blesku tak si ten UZ klidne kup ... i do urciteho ohniska cca. 300mm se ty fotky z toho Panasonicu zdaji pekne. ja z praxe bych si ho nekoupil, fakt netusim co fotit na ohnisko 300-600mm pokud nefotim sport ci zvirata coz s tim uz moc dobre nejde ...
Milan Šurkala (3381)|10.9.2012 00:18
Tak ono nikdo tě nenutí využívat ten největší zoom a můžeš využívat třeba jen 2/3 z něj... To, že obrazová kvalita na konci ohnisek není nic moc, zrovna u Panasonicu není až tak moc pravda, ale většina UZ je opravdu na delších ohniscích v podstatě nepoužitelná. UZ je taky kompakt, takže v ovládání tam nečekej žádné rozdíly (UZ je jen kompakt s velkým zoomem a pouze profi kompakty mají alespoň o trochu větší snímací čip).
basketbal (4)|10.9.2012 00:33
No RAW opravdu nepotřebuji a za špatného světla s bleskem fotit budu.
Mě totiž UZ lákají ještě z jednoho důvodu - sice je to blbost a nemá to na nic vliv, ale jelikož jsem celý život zvyklý fotit s obyč foťáky typu kompakt, tak když si vezmu jakýkoliv UZ, tak se mi v mých velkých rukách přímo úžasně drží.

A co ta FZ150 - budou fotky kvalitnější, nebo mi rozdíl jako laikovi nic neřekne? Kdybych si tedy připlatil a o FZ150 uvažoval, byla by to pro mě dobrá koupě, nebo bych se měl v ceně do 10tisic ohlédnout po kompaktu?
Karlos5573 (269)|10.9.2012 01:11
basketbal no https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-fz48-a-fz150-legenda-pokracuje/4328 test mas tady :-) muzes porovnat ja bych asi volil levnejsi variantu 10 tisic za UZ uz mi prijde dost a radeji bych koupil za ty prachy zrcadlovku se setakem a pak posetril na zoom objektiv ale asi protoze uz DSLR mam a jsem zvykly ny vyssi kvalitu obrazu i kdyz ta neni vsechno a pri malem rozliseni se to ztrati .... jinak grip u UZ pusobi ok ale jsou male a po delsi dobe me pak boli prsty .... na to si taky davat pozor. idealni pro moje ruce jsou bud vetsi DSLR nebo kompakt ktery pri nefoceni mam v kapse nebo na snurce kolem zapesti.
Milan Šurkala https://www.digimanie.cz/photo_doc-89503180A135CA29C12579920060D7FB.html a https://www.digimanie.cz/photo_doc-C0624DDA359F95C0C12579920060AAB3.html na tohle uz se mi dost blbe diva, nevim jestli to je optikou nebo je to pohybova neostrost (600mm z ruky) kazdopadne ohnisko 300mm je porad v pohode a je jasne, ze uzivatel nemusi to maximalni vyuzivat.
Milan Šurkala (3381)|10.9.2012 10:43
Netvrdím, že je to na nejdelších ohniscích superostré, ale rozhodně je to použitelné (alespoň pro mě). Ostatní ultrazoomy jsou na tom většinou výrazně hůř. FZ150 má výhodu zejména při středních a vyšších citlivostech, kde je o něco lepší než FZ48. Má také výklopný displej. Osobně bych ji koupil právě kvůli RAWu, ale pokud RAW není důležitý, asi bych se v tomto případě spokojil i s FZ48. Ono třeba taková EX1 si o RAW přímo říká, tam jsou ty JPEGy ne až tak kvalitní, jak by mohly.
basketbal (4)|16.9.2012 13:31
No, tak jsem ještě k tomu začal koumat tu D3100 se seťákem 18-55 a teď se vás jenom zeptám jestli se oproti te FZ48 vyplatí připlatit 5000kč za tu zrcadlovku pro mě, který to bude mít pro rodinné focení dětí, výlety, dovolená atd. a fotky budem jen vyvolávat do alba.
Budeme ho používat spolu s manželkou - já si občas zkusím něco nastavit a uvidím, zda mě to chytne, ale manželka bude pořád fotit jen na automat a já taky, pokud mě nastavování nebude bavit. Takže nevím, jestli se i tak se to vyplatí kupovat si D3100 většinou jen na automatické focení.
Milan Šurkala (3381)|16.9.2012 13:45
Na automatické focení do alba (předpokládám, že tak cca 10x15 cm) nemá moc smysl kupovat zrcadlovku. Na děti by zde mohla sice být výhoda v lepším ostření na pobíhající děti, nicméně autofokus u 18-55mm Nikonu není zrovna žádný rychlík a možná tu Panasonic bude i lepší. Nevím. Ve Vašem případě bych doporučil spíše tu FZ48.
Juraj_K (17)|16.9.2012 15:16
Gratuluji, ve výběru máte 2 fotoaparáty. Teď bych já doporučil zajít do prodejny a vyzkoušet, to jest nafotit 20-30 snímků třeba i na ulici a zejména portréty a postavy. Potom se v klidu - doma podívat na rozdíly. Každý má jinou představu o "kvalitě" fotografie. JK
kubusf (49)|16.9.2012 19:13
Asi by na takovou práci ( fotky do alba a jednoduché focení momentek) byl UZ vhodnější, než zrcadlovka a pokud basket nechce na fotkách dál pracovat v PC - pak bude ta FZ48 jistě dobrým kompromisem. Mně osobně dnes by trošku chyběl ten výklopný LCD....kruciš ...to jsem si ale rychle zvykl, že když fotím své psíky - tak nemusím ležet v mokré jetelině ;-), ale třeba to není tak důležité... to bych se zabýval spíš těmi výsledky na vyšších citlivostech...když už ne zrcadlo, tak aspoň ta 150ka :-D , ale to už je čistě osobní pohled zmlsaného majitele UZ.
Radek Kluka (2)|22.9.2012 13:25
[QUOTE=Milan Šurkala;14802]Problém je v tom, že každý má jiné nároky. Někomu prostě mizerné výsledky mizerných fotoaparátů stačí, a tak chválí. Osobně jsem vyzkoušel mnoho fotoaparátů mnoho různých kategorií, tak hned vidím, že za dané peníze lze koupit i mnohem lépe (což ale neznamená, že ten horší fotoaparát nebude dané osobě stačit).

Z těchto fotoaparátů bych vytvořil toto pořadí: A4000 IS, L310 a pak asi nastejno S6150 a VR-340.[/QUOTE]

Po přečtení tohoto tématu a se zjištěním, že mé požadavky na kompakt jsou podobné, se chci zeptat, zda je rozdíl 1000Kč mezi Canon A4000 a mou vyhlédnutým Canon Ixus 230HS opodstatněný. Má hranice totiž leží na ceně 4500. Z dalších konkurentů se mi líbí Casio EX- ZR100, Nikon S6300, Panasonic SZ1 a také nějaký Samsung (WB750)?. Jde mi také o "kvalitní" video. Který z nich vybrat? Fotit budu především venku(dovolená,krajinky a tak), v interiéru oslavy, momentky.
Děkuji za pomoc.
Milan Šurkala (3381)|22.9.2012 17:56
IXUS 230HS má CMOS snímač a z toho plynou některé výhody. Jsou to např. o trochu méně zašuměné snímky za špatného světla, Full HD video, zpomalené video a další podobné ptákovinky. Pokud má video velkou váhu (a vypadá, že ano), tak bych bral spíše ten IXUS. Jinak z těch dalších bych se vyhnul tomu Samsungu, ten je opravdu dost nepovedený.
Radek Kluka (2)|22.9.2012 21:29
Děkuji za odpověď. Po přečtení recenzí mi tedy zbyly Canon IXUS 230HS, Nikon Coolpix S6300 a Casio EX-ZR100. Panasonic jsem vyřadil kvůli absenci CMOS čipu a Samsung po Vaší radě.
V recenzi u Casia mne potěšilo makro a výdrž baterie, naopak nepotěšily podprůměrné snímky na vyšších ohniscích. U Nikonu je plusem cena, minusem makro a takové všelijaké snímky, hlavně agresivní odšumování a nedetailní "rozpatlané" snímky. Canon mne nepotěšil svou ergonomií (na tlačítko menu jsem si nemohl zvyknout a to jsem ho měl půjčený celý den), ostřením v noci a obrovským požadavkem na místo při natáčení videa, ve všech ostatních ohledech je premiant. Pokud byste mě varoval před nějakou důležitou věcí, kterou jsem u těchto kompaktů zapomněl, byl bych rád. Jinak si asi hodím mincí, nebo nechám vybrat přítelkyni.