Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Konvertory FOMEI

marcelmmx (13)|3.2.2009 09:53
Aj ked je toto tema skor do rubriky Fotoprislusenstvo, nie je tam zatial vytvorena vhodna tema. Chcel som sa spytat, ci ma niekto z vas skusenosti s prislusenstvom znacky FOMEI. Ceny su dobre, preto by ma zaujimalo, ci su tieto vyrobky porovnatelne s inymi podobne lacnymi vyrobkami, alebo ci radsej dat ruky prec. Konkretne by ma zaujimal 0,45x PRO Ultra wide 55mm konvertor ktory sa predava za zaujimavych 1200 korun. Uvitam akekolvek skusenosti (aj s inymi vyrobkami tejto znacky), priklady fotografii a pod. Vopred vdaka.
bumago (20)|6.2.2009 22:58
Nemám sice zkušenost se značkou Fomei, ale před třemi roky jsem koupil širokoúhlou předsádku Kenko LD-07W za 1890,- Kč ke svému Canonu PS A510 (originál od Canonu za cca dvojnásobek se mi zdál drahý). Velice brzo se ukázalo, že to byly vyhozené peníze, protože téměř celá část snímku získaná rozšířením ohniska byla totálně neostrá. Nakonec jsem byl rád, že mi za ni v komisi u FotoŠkoda dali asi 700,-. Doporučuji proto u těchto levných doplňků nejprve důkladně vyzkoušet.
marcelmmx (13)|12.2.2009 14:58
Takže som sa nakoniec odhodlal ten neštastný konvertor vyskúšať - už je na ceste tam, odkiaľ prišiel. Ak má niekto záujem, v mojom profile je album FOMEI, kde sú príklady fotografií odfotených s týmto konvertorom. Okrem totálnej deformácie obrazu, neskutočnej aberácie a rozmazania snímky je ako bonus v strede každej snímky rozmazaný fľak - vidno na výrezoch snímok. Nemám slov a nechápem ako toto môže niekto predávať. Pri pohľade do vnútra konvertora vidno nečistoty a na prednej šošovke vidieť zvyšok nejakého čísla, čo tam ktorsi pri výrobe vyrazil (zrejme gumovým razítkom). Naozaj to nemá ani hodnotu toho materiálu, z ktorého to niekto vyrobil. Takže ak by ešte niekto rozmýšľal o produktoch tejto značky - nemusíte. Skoro by som zabudol - jedno pozitívum - žiadny vigneting - by som sa čudoval pri tej deformácii .
marcelmmx (13)|15.2.2009 20:49
Sice tu diskutujem sam so sebou, ale mozno to niekoho bude zaujimat...
Trocha som sa hral s fotkami odfotenymi pomocou toho wide konvertora a zistil som, ze:
a) na fotografovanie v interieri nevyhnutne treba externy blesk (interny hadze tien)
b) rozmazanie mozno znizit pouzitim vacsej clony (bohuzial len pre staticke motivy)
c) deformacia sa da do istej miery upravit napr. v photoshope, napriek tomu (alebo prave preto) je vysledny obraz podstatne menej ostry.
Do albumu FOMEI som pridal fotografiu bez uprav a s upravou deformacie a porovnanie zaberu objektivu s konvertorom a bez neho. Myslim, ze ten udaj 0,45 moze byt naozaj realny, skoda len tej nekvality.
bumago (20)|17.2.2009 16:32
Při focení s widepředsádkou a bleskem je potřeba dávat pozor i na schopnost blesku vykrýt odpovídající ohnisko. Pokud předsádkou rozšířím ohnisko např. na přepočítaných 20 mm a blesk má nejširší pokrytí pro 28 mm (můj Soligor DG 340 AZ), pak lze očekávat silnou vinětaci. Přitom vámi zmíněná předsádka by na mém kompaktu rozšíříla ohnisko až na cca 16 mm (přepočet na kinofilm).

Co se týká wide a tele předsádek, já osobně (po své zkušenosti - viz výše) bych uvažoval leda o originálu od výrobce foťáku. U takové kombinace lze očekávat, že bude vyladěna a zhoršení kvality snímku (které je nevyhnutelné) bude nízké. Pak ale bývá problém s cenou. Před vánoci 2005 jsem kupoval kompat Canon PS A510 za cca 5000,- a wide i tele předsádky Canon pro tento foťák stály cca 4500,-. Tedy téměř tolik co foťák samotný.

p.s. nediskutujete tu sám se sebou :-) - tímto příspěvkem se můj podíl na diskusi zvyšuje na celých 40% :-))