Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic TZ25 alebo Nikon S8200?

Gabbe (8)|16.8.2012 13:14
Potreboval by som radu ktorý z vyššie uvedených foťákov by ste mi odporúčili? Nie som nijak náročný "fotograf" tak žiadne veľké ťažké zrkadlovky nechcem, fotím prevažne v exterieri klasické rodinné fotky detí, nejaké oslavy a pod. Doteraz mám dosluhujúci Panasonic TZ1, s ktorý som bol spokojný, preto má viac ťahá k Panákovi, nakoľko mám doma od nich aj inú elektroniku, s ktorou som taktiež veľmi spokojný. Zas viem, že Nikon je kvalita a dlhodobo je už na trhu s foťákmi. Obidva modely maju Full HD video aj HDMi, Nikon má navyše aj stereozvuk, kameru nemám, tak budem používať foťák aj na natáčanie. Nakoľko fotím často detí potrebujem rýchlu uzávierku, TZ 25 je v tomto smere výborná, ten Nikon neviem, ale asi to bude podobné. Sveteľnosť je sa mi zda 3,3 u obidvoch modeloch taká istá, pozeral som aj recenzie a obidva modely väešinou chvália, tak fakt neviem, ktorý kúpiť ...
Milan Šurkala (3381)|16.8.2012 14:54
No, FZ25 jsem v rukách zatím neměl, většinou je v recenzích chválen, ale to je i TZ30 a to byl slušný průšvih (alespoň z mého úhlu pohledu). Nikon je kvalita? Odkdy? Nikon má dobré leda tak zrcadlovky, ale v kompaktech bohužel patří k podprůměru a jestli se mu něco poslední dobou podařilo, tak jsou to akorát dražší kompakty jako P300/P310, P510 a P7000/P7100. S8200 není vyložený průšvih, ale zázrak také ne. V této tříd kapesních ultrazoomů není poslední dobou moc co kupovat :-(
Sakini (1174)|23.8.2012 08:51
[QUOTE=Milan Šurkala;14791]V této tříd kapesních ultrazoomů není poslední dobou moc co kupovat :-([/QUOTE] To je bohužel smutná pravda. TZ25 je levnější než třicítka, a moc neztrácí co se týče funkcí, ale je mu taky hodně podobná v obrazové kvalitě, takže nic moc. Při vyšších ISO už to likviduje detaily, a celkově se obrazovou kvalitou drží standardu nasazeného současnými Panasoniky TZ. A u Nikonu je bohužel trpce poznat, že kompakty dělá jiná divize než zrcadlovky, a že je to hodně oddělené.
Mezi těmahle dvěma je těžko vybírat, žádná tragédie ale taky žádné disko. Ovšem běžnému uživateli by ten Panasonic mohl stačit (mému otci stačí úplně, protože neřeší na dřeň všechny technická specifika). A nebo se víc rozkoukat jinam, modelů je na trhu hromada.
Gabbe (8)|27.8.2012 09:13
začal som aj uvažovať o Panasonicu FZ-48, pôvodne som nechcel takýto už väčší foťák, ale kvalita snímkov by mala byť lepšia ako u vyššie uvedených 2 modelov, taktiež aj video by malo byť kvalitné - 30 sn./s, full HD, stereo, filter na vietor. Kupiť sa dá za nejakých 275 €, čo je o 50 € viac ako momentálne stojí TZ 25-ka. Tak uvidím ako sa rozhodnem, možno FZ 48-ka by bola pre mňa (radim sa medzi nie náročných "fotografov") až moc veľký "luxus" :)
Sakini (1174)|27.8.2012 10:07
Tak velké "echt" ultrazoomy umí Panasonic nejlíp, a FZ48 je ještě v rozumných mezích bez přehánění. Navíc i objektiv má opravdu kvalitní, bez nějakých problémů, jen jeho snímač je háklivější při vyšších ISO hodnotách. Ale za běžných situací a dobrého světla jeho výhody převažují, aspoň pro běžného uživatele. Ještě lepší je FZ150, ale ten už je cenově docela našponovaný. Každopádně mám už mnohokrát vyzkoušené, že žádný velký ultrazoom (rozuměj ty s mnohanásobným rozsahem) se na dlouhém konci nedá držet tak jistě jako Panasonicy (alespoň z těch co jsem zkusil). Zatímco Fuji S4500 nebo Nikon P100 se nezvladatelně třesou, s FZ100 není problém. Někdo možná zná i jiný zvladatelný UZ, a rád se podělí o dojmy. Ale pokud máš tenhle rozdíl ceny, tak s FZ48 dostaneš slušnou hodnotu.
Gabbe (8)|27.8.2012 14:35
pri špecifikácii TZ 25-ky som našiel toto - Expozícia:Program AE, Priorita clony AE / Priorita času:, Manuální. chcem sa len uistiťi, že či som to dobre pochopil, že sa dá nastaviť TZ 25-ka tak, že foto bude zastrené na portrét a pozadie mierne rozmazané. Celkom sa mi páči takéto foto, videl som to u známemo čo má Nikon D 3000-ku. Stále sa neviem rozhodnúť čo kúpiť, nevedel som, že budem mať taký problém s výberom foťáku :). Ťahá ma to stále ku Panáku (možno trochu bezhlavo), o FZ 48-ke uvažujem len preto, že by bola lepšia kvalita foto ako u TZ 25-ky, ale zas ten veľký zoom ja nepotrebujem a tie rozmery a váha má tiež trochu odrádzajú
Milan Šurkala (3381)|27.8.2012 15:37
No, tady ale počítej s tím, že TZ25 nemá žádnou zázračnou světelnost a malý čip způsobuje, že pro stejnou scénu musíš mít menší reálné ohnisko objektivu a tedy hloubka ostrosti bude mnohem větší. Takže na nějak výrazné rozmazávání pozadí zapomeň. Trochu se to mázne, to ano, ale výkony zrcadlovky nečekej.
Gabbe (8)|17.10.2012 11:07
tak som zobral na skúšku nakoniec TZ 25-ku, ale pôjdem ju vrátiť, lebo nevidím v nej okrem širšieho ohniska a lepšieho videa nejaký kvalitatívny posun oproti staručkej, ešte stále funkčnej TZ1-ke, práveže sa mi zdá, že niektoré fotky má lepšie TZ1-ka. Skúšal som fotiť síce iba vnútri v interiéri pri umelom osvetlení (kde viem, že všeobecne sú všetky kompakty slabé), ale aj tak ma asi kvalitou nepresvedčí. Vonku bude určite fotiť veľmi solí´dne, ale to zvláda dobre aj môj mobil Xperia ARC S, takže ja chcem foťák ,ktorý bude fotiť celkom dobre v interiéri. Takže pravdedobne by som mohol skúsiť ísť do základnej a cenovo dostupnej zrkadlovky Nikon 3100 s objektívom 18-105. S týmto foťákom by som už mal cítiť kvalitatívny posun, budem musieť poštudovať ako správne fotiť so zrkadlovkami. TZ 25-ka má v sebe čip z FZ150-ky, myslel som, že to bude poznať na kvalite, ale som trochu sklamaný :). Skúsal som aj tie manuálne nastavenie a pri najnižšej hodnote priority clony nebolo žiadne rozmazlé pozadie, možno vonku za dobrých svetelných podmienkoch by to trochu mazlo
Gabbe (8)|17.10.2012 16:54
pripadne odporuci mi niekto kompakt, ktory ozaj ma aj slusne foto v interieri. FZ 48-ku som vylucil ta asi tiez nie.je vhodna, nakolko ma maly cip
Milan Šurkala (3381)|17.10.2012 18:16
No, tady bych sáhnul asi po Canon S95 nebo čemkoli podobném, co má počáteční světelnost F2,0 a lepší a alespoň 1/1,7" čip. Nejlevnější možností je Samsung EX1, ale jak už bylo řečeno mnohokrát, v tomto případě je docela nutný RAW (JPEGy nejsou moc kvalitní).
Gabbe (8)|17.10.2012 19:04
a ta zrkadlovka nikon 3100 by nebola lepsia volba ako kompakty so svetelnostou f2 a nizsie?
Milan Šurkala (3381)|17.10.2012 20:15
No vzhledem k tomu, že v této cenové relaci k tomu bude akorát základní seťák se světelností F3,5, díky čemuž bude nutno volit 4x vyšší citlivost, tak se to akorát tak vyrovná. Na větším zoomu to bude lepší než S95 (ta má na delším zoomu špatnou světelnost), ale proti Samsungu EX1, Olympusu XZ-1 nebo Panasonicu LX5 to zas nějak přehnané rozdíly nebudou. D3100 je slušná, takže asi bude o trochu lepší, ani od jednoho bych ale nečekal zázraky.
fabikp (40)|17.10.2012 21:15
[QUOTE=Milan Šurkala;19635]No vzhledem k tomu, že v této cenové relaci k tomu bude akorát základní seťák se světelností F3,5, díky čemuž bude nutno volit 4x vyšší citlivost, tak se to akorát tak vyrovná..[/QUOTE]

Dobrý den, pane Šurkalo, jak myslíte tu 4x vyšší citlivost ? Clona F 3,5 je zhruba o 1,5 EV menší než F 2, takže citlivost by se měla zvýšit taky asi o tolik, např. místo ISO 100 asi ISO 300 ( někde mezi 200 a 400). Chápu to špatně, nebo to tak myslíte ? Díky Pavel

- - - - doplněno - - - -
Milan Šurkala (3381)|17.10.2012 22:34
[QUOTE=fabikp;19639]Dobrý den, pane Šurkalo, jak myslíte tu 4x vyšší citlivost ? Clona F 3,5 je zhruba o 1,5 EV menší než F 2, takže citlivost by se měla zvýšit taky asi o tolik, např. místo ISO 100 asi ISO 300 ( někde mezi 200 a 400). Chápu to špatně, nebo to tak myslíte ? Díky Pavel[/QUOTE]

Ono je to o něco více než 1,5 EV (konkrétně 1,66 EV), takže nebude to přesně 4x vyšší, spíše by to mělo být zhruba ISO 320. Jsem to zaokrouhlil trochu více, no :) Jde ale o to, že na širším ohnisku bude ten rozdíl v citlivosti dost výrazný. Takže jste to pochopil správně ;-)
Gabbe (8)|28.10.2012 18:40
tak nakoniec som zobral predsa panasonic fz48, mám ho len 2 dni zatial, ale asi si ho už nechám a nebudem vymýšľať, kvalita fotiek a vlastne všetko o dosť lepšie ako u TZ 25, ktorý som vrátil. Celkom som milo prekvapený fotkami v interieri, podľa mňa celkom slušná kvalita, taktiež rýchlosť, dizajn tiež dobrý, dobre sa aj drží foťák v ruke, bal som sa jeho hmotnosti ale je to OK. Nikon 3100 so setovým objektívom som sa rozhodol nebrať aj preto, že tie seťáky objektívy fakt nie sú nič moc a už keď má niekto zrkadlo tak nech to už stojí za to, nejde ani tak o rozsah ohniska ale sveteľnosť, ktorá nie je moc dobrá a napr. na "umelecké" portrety s riadne mazlým pozadím by bolo treba kúpiť kvalitnejšie sklo a to už ja nie som ochotný dať toľko peňazí do foťáku, nie som zas až taký nadšenec. pre mňa je fz 48 celkom dobrou voľbou, má to aj plný manuál, dá sa s foťákom aj vyhrať, kvalita videa veľmi dobrá, už len dokúpiť 16 Gb kartu,nejakú brašňu a budem mať po probléme:)