Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký? Pentax, Nikon, Canon nebo ? s výhledem do konce roku 2012.

Xaim (3)|26.8.2012 18:50
Ahoj,

uvažuji o koupi, ale strop dejme tomu kolem 20k (+/-). Cílem focení jsou lidi, v místnosti, krajina, atd., ale případně i trochu lepší video (spíše výhoda, hlavní jsou fotky).
Zde je tedy poměrně velký výběr.

Rád si nechám poradit, protože nemám tolik zkušeností, ale uvažuji především o:
Pentax K-5 (zde netuším jaký objektiv)
Nikon 5100, 7000 (je již moc drahý), D90, D3200
Canon EOS Rebel T4i (EOS 650D)

Jak to vidíte vy?

Když bychom uvažovali i výhledově do konce roku 2012, má vyjít nějaký zajímavý model na který by se možná vyplatilo čekat?

Předem děkuji za názory.
Sakini (1174)|26.8.2012 21:09
K-5 se cenově vejde jen s 18-55, jinak je o dost dražší. Z univerzálnějších objektivů Pentax nabízí čtyřkový 17-70 nebo nový 18-135 (který přes svou cenu neoslní), třetí strany reprezentuje Sigma s 18-50/2.8-4.5, Sigma 18-125 a Tamron 18-200 (pokud se s cenou budeme držet při zemi), což nejsou zrovna ideální volby. Tamron 17-50/2.8 je docela dobrá volba, obzvlášť výhodné je sehnat starší model (dělal se pro všechny značky bez stabilizace) který byl celkově kvalitnější. Základní Pentax 18-55 je často kritizovaný po mnoha stránkách, ale já s ním nemám zas tak zlé zkušenosti. 18-135 má dost chyb, ale možná nenáročného uspokojí a rozsah mu bude milejší - není to tak že by dělal vysloveně špatné fotografie. Ale spíš než K-5 bych se kouknul na K-30, na svou třídu toho nabízí dost a v základu vychází z K-5 (hlavně snímač). V kitu s 18-55 a 55-300 se dá koupit za 21.000,- a to už pokryje hodně situací, případně s 18-55 + 50-200 jen za 19. Pentaxy tradičně dobře zvládají těžší světelné podmínky, a jsou velice odolné. Kvalitnější objektivy si ovšem nechají solidně zaplatit, tak jako každý výrobce, pokud nehodláš investovat dalších dvacet do skla tak ti zůstanou jen záklaďáky.
V Nikonech si můžeš vybrat podle toho jak moc se focení chceš věnovat. D3200 je pro nenáročné focení bez častých změn nastavení, D5100 je zdatný na video a umožňuje víc ovládání (plus výborný snímač, a cena která aktuálně nepřevyšuje D3200, za což dostaneš víc ovladatelný přístroj), D90 umožňuje rozsáhlé ovládání pro někoho kdo si s focením chce vyhrát. D7000 je opravdu cenově mimo, a pro začátek určitě ani není nutný, i když je skvělý. D90 je starší stroj, ale pořád schopný, nemusíš se bát toho snímače, stejně jako se nemusíš bát 24 MPx u D3200. Opravdu to funguje a šum je zvládnutý velice dobře. U Nikonů máš jednoduché řešení co se týče objektivu, set s 18-105, výborným univerzálním sklem ve své třídě. Vybírej podle toho jak moc se tomu v budoucnosti budeš věnovat, já bych to pro začátek viděl na D5100.
EOS-650D je zatím přiměřeně drahý, a nemyslím že adekvátně. S 18-55 stojí tolik co K-30 s dvěma objektivy (a už jen papírově myslím že Pentax je trochu jinde), s 18-135 tolik co D7000 + 18-105 (a Canon 18-135, i v nové verzi, není nějaký skvost, i když se zlepšil), a to už je opravdu nesrovnatelné.
V relaci +/-20 bych tento rok momentálně už nic nečekal, všichni své novinky už ukázali, pokud se tedy nezajímáš o SLT od Sony. Pokud něco přijde, bude to spíš v profi třídě.
Sony A37 a A57 jsou poměrně dostupné (A37 + dva objektivy za 18), a princip SLT umožňuje věci které se zrcadlovkami nejdou, i obrazová kvalita je dobrá, ovšem pokud přemýšlíš do budoucnosti, tak jejich nedotažená nabídka optiky a slabé základní objektivy nejsou to pravé ořechové. Sony 18-55 je snad to nejhorší mezi základními objektivy, kolísání kvality kus od kusu je zcela běžné.
Tak snad ti ty informace nějak pomůžou...
Xaim (3)|27.8.2012 07:22
Ahoj, díky za reakci.

Určitě uvažuji i o Pentax K-30, ale zde si počkám na nějaký test (zatím jsem nenašel) a především, zde není dobrá dostupnost s lepším objektivem 18-135 (zde liší názory). Zde je to těžké, protože cena není daleko od K-5. Ale na K-30 s 18-135, bych si i počkal, to nevidím jako problém. Přeci jen tato kombinace, je to o něco tisíc levnější nežli K-5 a to ne zrovna málo.
U Pentaxu se na to dívám trochu dlouhodoběji, s tím že lepší sklo bych časem pořídil nebo případě u K-30 koupil i rovnou v setu.

Sony ani Canon bych nezavrhoval, ale přeci jen bych asi vybral Nikon 5100, protože s tím setem člověk nějaký čas vydrží, dobré objektivy. Ačkoliv D3200 nevypadá špatně, tak přeci jen je to nižší kategorie co se kvality a především funkcí týče. Spíše bych zvažoval D90, ale přeci jen je to starší, ale kvalitní model.
Nabídka Sony mě příliš neoslovila a Canon sice není špatný, má zde některé modely dobré, ale asi vycházejí lépe objektivy Nikonu v setu, co jsem tak vyčetl.

Mě dost zajímá ten výhled, protože dlouhodobě nesleduji vývoj, kdy a jak se uvádí novinky na tomto trhu.
Sakini (1174)|27.8.2012 10:49
No ona D5100 co se týče celkového výkonu válcuje EOS600D poměrně slušně, ne že by ten Canon byl špatný, ale přece jen ho nevidím jako přímého konkurenta. U Canonu opravdu zajímavé stroje začínají výš, a setové objektivy těch levnějších nejsou tak dobré jako u Nikonu (18-55 Canonu je jednoznačně slabší než Nikonu, ten se dost povedl).
Moc bych neočekával, že set K-30 + 18-135 nějak víc padne, už vzhledem k ceně samotného objektivu. Bohužel ale Pentax nic podobného univerzálního nenabízí, na druhou stranu jako jediný má kvalitní světelné pancaky pro zrcadlovky, které hodně zvýší kvalitu obrazu. Na Nikon je přece jen větší výběr jak objektivů, tak příslušenství - větší rozmanitost a rozumnější rozsahy ohniskových vzdáleností u mě rozhodly pro Nikon, třeba na Pentax 50-135/2.8 se určitě časem zvykne, ale pro mě by to byl objektiv úplně mimo protože buď fotím 20-40 mm, nebo 120-200, a Pentax 70-200/2.8 nedělá (jasně, třetí strany, ale těm já se radši vyhýbám). Takže pokud myslíš výhledově, měl by sis i promítnou budoucí možnosti lepších objektivů, a jejich použitelnost pro tvé focení.
Karlos5573 (269)|27.8.2012 16:48
Pokud ti stačí 720p tak si kup 1100D nebo počkej na novější, nějaké porovnávaní nemá smysl, v praxi jsou ty fotoaparáty podobné všechny v podobné ceně. Rozdíl je spíš v 600d vs5DmK2 ... a i tak pokud tě focení baví tak si fotky užiješ s jakýmkoliv fotoaparátem, nejhorší je zásek a řešit rozlišení a podobné hlouposti. Raději levné tělo + pořádný objektiv než foťák za 20 se setákem .. nebo spíš kup si co chceš něuděláš chybu ani s Nikolem ani s Canonem, já jsem od Nikonu a Canonu fotil snad s každým a tak mám možnost porovnat a rozdíly nejsou tak velké. Dobrý fotograf si poradí i se starou zrcadlovkou a ten blbý neudělá dobrou fotku ani s DSLR za 200 tis :-)
Sakini (1174)|27.8.2012 17:31
[QUOTE=Karlos5573;15075]Dobrý fotograf si poradí i se starou zrcadlovkou a ten blbý neudělá dobrou fotku ani s DSLR za 200 tis :-)[/QUOTE]Svatá pravda...
tavoj (3)|28.8.2012 23:25
Co se pentaxe k-30 týká, tak se o něm už pár testů objevilo (pokud nevadí angličtina) - http://photoink.org/review-pentax-k-30?utm_campaign=Yatzek666 . Osobně nad ním také přemýšlím a když už bych ho kupoval, tak určitě s 18-135. V setu vyjde objektiv na 8tis a to už je myslím přijatelná cena. Jinak dneska se objevili laboratorní výsledky a tam vychází pentax dost zajímavě. http://goo.gl/JUfwM

Pentax k-5 je moc zajímavej a v současné době se očekává nástupce, takže ceny půjdou určitě dolu, ale je otázka o kolik. Tady bych už asi bral objektiv Tamron 18-50 2,8

U nikonu 5100 bych se bál strašnýho plastovýho zpracování a mizernýho ovládání, co jsem měl zkušenost. To už bych raději bral D90 u které máš možnost využít starších obejktivů. Každopádně spory o tom, jestli D5100 nebo d90 se vedou na všech diskuzních forech, takže není problém si udělat obrázek.

Každopádně místo řešení těhle věcí bych si zašel do prodejny a pořádně si všechny modely ošahal. Nakonec jde hlavně o to, aby ti foťák sedl do ruky a dobře se ti ovládal. :-) Všechny z nich fotí výborně, takže jsou to věci dost o osobních preferencích. Hodně štěstí při výběru. :-)
Milan Šurkala (3381)|29.8.2012 00:11
[QUOTE=Sakini;15025]18-55 Canonu je jednoznačně slabší než Nikonu, ten se dost povedl[/QUOTE]

No tady bych byl trochu opatrný. Starší varianty toho Canonu skutečně nestály za nic, ale nejnovější varianta IS II je překvapivě docela slušná a ten rozdíl od Nikonu (který není až takový zázrak) není tak obrovský, aby se to dalo nazvat "jednoznačně slabší". Jestli Canon má nějakou chybu, tak je to v tom, že k solidním výsledkům potřebuje sluneční clonu a tu je nutno dokoupit.
Sakini (1174)|29.8.2012 05:26
[QUOTE=Milan Šurkala;15225]Starší varianty toho Canonu skutečně nestály za nic, ale nejnovější varianta IS II je překvapivě docela slušná a ten rozdíl od Nikonu (který není až takový zázrak) není tak obrovský, aby se to dalo nazvat "jednoznačně slabší".[/QUOTE]To jistě, pořád jsou to všechno základní 18-55ky, u Canonu jde jen o to aby se začátečník ve variantách vyznal, protože na trhu dodnes bloudí několik, a neinformovaného to může zaskočit. Mimo sety nejnovějších těl s IS II se často vyskytují i zvýhodněné kombinace se starším IS, a dokonce je ještě i dost "akčních" setů starších modelů obsahujících DC III, který je dodnes dosažitelný i třeba s 1100D což je stále aktuální model (a prodává se i v setu s IS II, takže to pro neznalého může být výrazně matoucí), a ne každý se zeptá na rozdíl. Třeba takový současný "trhák" dojíždějící v obchodech i e-shopech, EOS 500D s nestabilizovanými 18-55 DC III a 75-300 za 15.000,- působí hodně výhodně, ale v dnešní době to je už dost scestná volba proti moderní nabídce, ale zdaleka ne každý ví co ty objektivy znamenají (natož to tělo).
U Nikonu je to jasné, starý nestabilizovaný (a o dost méně kvalitní) 18-55 se už roky neprodává.
Xaim (3)|29.8.2012 07:37
Tak na K-30 vyšlo i http://www.dpreview.com/news/2012/08/28/Just-posted-pentex-k-30-studio-test-samples, je pravda že i K-5 se má něco navíc, ale za tu vyšší cenu? těžko říct.
Pavel Olivík (160)|29.8.2012 10:23
[QUOTE=Sakini;15230]To jistě, pořád jsou to všechno základní 18-55ky, u Canonu jde jen o to aby se začátečník ve variantách vyznal, protože na trhu dodnes bloudí několik, a neinformovaného to může zaskočit. Mimo sety nejnovějších těl s IS II se často vyskytují i zvýhodněné kombinace se starším IS, a dokonce je ještě i dost "akčních" setů starších modelů obsahujících DC III, který je dodnes dosažitelný i třeba s 1100D což je stále aktuální model (a prodává se i v setu s IS II, takže to pro neznalého může být výrazně matoucí), a ne každý se zeptá na rozdíl. Třeba takový současný "trhák" dojíždějící v obchodech i e-shopech, EOS 500D s nestabilizovanými 18-55 DC III a 75-300 za 15.000,- působí hodně výhodně, ale v dnešní době to je už dost scestná volba proti moderní nabídce, ale zdaleka ne každý ví co ty objektivy znamenají (natož to tělo).
U Nikonu je to jasné, starý nestabilizovaný (a o dost méně kvalitní) 18-55 se už roky neprodává.[/QUOTE]

...tak jistě...pokud člověk má fotografování jako svůj koníček,tak si klidně vystačí i s digitálním kompaktem za tři tisíce korun...a znám i pár lidí,co fotí kompaktem a dělají suprové fotografie...ono není to vždy jen o technice za desítky tisíc korun...
...jsem majitelem digitální zrcadlovky Canon EOS 500D a přiznám se,že mi tenhle stroj stačí na to moje focení,i když jsem často pokukoval po vyšších řadách...i jsem záviděl svým známým jejich dražší těla,ale pak jsem to nějak překousl...ze začátku jsem fotil setovým objektivem a musím uznat,že i se seťákem se dají udělat povedené snímky...časem jsem si pořídil nějaké ty lepší pevné skla a nějaký makro objektiv...ale pořád jsem zastáncem toho,že to není jen o technice,ale o tom,kdo drží fotoaparát a jaký má cit pro výslednou fotografii...znám i spoustu fotografů co pořizují své snímky s hodně starými těly,ale mají lepší objektivy a je jedno jakou značku,jestli Canon,Nikon,Sony nebo Pentax...
...prostě je to o lidech,jaký mají cit...ví,kdy se má různá scéna fotografovat atd...
adosl (12)|29.8.2012 11:41
Zrovna řeším stejný problém

rád bych si pořídil zrcadlovku ale zatím jsem fotil jen obyčejným kompaktem

uvažuji o Nikonu D3200 nebo Pentaxu K30

chci fotit hlavně na horách na snowboardu a také chci aby se s tím dalo natáčet slušně video

u pentaxu se mi líbí to vodě odolné tělo to by se mohlo na horách hodit když mi na to nasněží a pak to schovám tak nějaká ta kapka na foťáku zůstane.

K nikonu zase většinou přidávají 4 x čištění čipu což vůbec nevím k čemu to je? a také se mi líbí že jde dokoupit externí mikrofon což by se hodilo pro natáčení videa.

Co by jste mi poradili? A je lepší koupit tělo a k tomu nějaký slušný objektiv nebo set s tím že se chci také s cenou vlézt do +-20 000,-Kč
díky za odpovědi.
Sakini (1174)|29.8.2012 12:19
[QUOTE=Pavel Olivík;15256]...prostě je to o lidech,jaký mají cit...ví,kdy se má různá scéna fotografovat atd...[/QUOTE] Takže nejdřív počkáme, až začátečník vyzraje, třeba mu bude stačit málo, a třeba se rozletí do světa - co ty na to? ;-) Vím co myslíš, mám doma starou Dynaxku 5D a ještě starší objektivy od Minolty, a to je pak aspoň výzva když to nefotí samo.
Sakini (1174)|29.8.2012 12:27
To čištění znamená, že máš vyčištění v autorizovaném servisu zdarma - jinak platíš. Tělo a lepší objektiv za dvacet tisíc, to není vůbec lehké, ovšem je otázka co myslíš tím "slušný". Aby měl větší rozsah? Nebo obrazovou kvalitu?
A na snowboard, na hory, a s kvalitním videem - je opravdu nutná zrcadlovka? Díval ses už po bezzrcadlovkách? Dneska už nabízejí srovnatelnou obrazovou kvalitu s levnými zrcadlovkami, k tomu spoustu funkcí a schopností, a přitom dokážou být hodně skladné. V současnosti už to nemusí být nutně zrcadlovka, když chceš vyšší úroveň výstupu. Video umí často špičkové, a i připojení externího mikrofonu vyšší modely umožňují Zapřemýšlel bych nad tím...
Jinak z těch dvou to je vzhledem k tvým požadavkům, a cenám, víc na ten Pentax.
Milan Šurkala (3381)|29.8.2012 16:59
Souhlasím s výše napsaným příspěvkem o bezzrcadlovkách a o volbě Pentaxu.
Karlos5573 (269)|29.8.2012 19:11
Na sporty bych raději použil nějakou outdoor kameru s fullHD jinak K-30 pokud vím nemá možnost připojení externího mikrofonu.
Sakini (1174)|29.8.2012 20:51
[QUOTE=Karlos5573;15327]K-30 pokud vím nemá možnost připojení externího mikrofonu.[/QUOTE] Ano, to je pravda, externí mikrofon umí D3200, která zase postrádá ono utěsnění. Takže je to o prioritách, Pentax dokonce nemá ani stereo mikrofon, ale jen mono.
Kanape (7)|18.9.2012 14:08
Když už to má být s výhledem do konce roku 2012, měl by se zmínit i Pentax K-5 II, který by se měl brzy začít prodávat.