Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung NX11 a polarizační filtr - zkušenosti

t0ncek (35)|27.8.2012 21:58
Ahoj, vlastním Samsung nx11 se seťákem + pancake objektiv a přemýšlím o pořízení polarizačního filtru a to hlavně proto, jelikož vyrážím k moři, kde by se podle zkušeností kamarádů, ale i podle různých článků na webu mohl hodit :-)

Zajímal by mě proto i váš názor zde. Máte někdo zkušenosti s polarizačním filtrem ve spojení s NX11? Co jsem dohledal, tak závit by měl být 58mm, půjde mi ten filtr nasadit na oba objektivy?

Co kvalita fotek? Co jsem pochopil, tak u moře by mi měl pomoci s odlesky, měl bych dostat jasnější oblohu + lepší sytost barev, kontrastnější snímky. Co jsem si odvodil sám je, že bych se mohl dostat na delší časy v případě focení moře, když bych chtěl dosáhnout trošku "rozmazané" vody..Má smysl s tímto filtrem fotit třeba i západ slunce? Vím, že potřeba být kolmo ke světlu, aby měl filtr nějaký účinek, proto nemyslím přímo slunce jako takové, ale třeba nějakou pláž při západu, kterou slunce osvětluje zleva/zprava.

Pokud máte někdo nějaké fotky s filtrem a bez pro ukázku, rád se mrknu..

Co se týče samotného filtru, tak nechci investovat přehnané částky, ale zase nechci úplně to nejlevnější, proto jsem si stanovil limit kolem 1100Kč, kde jsem vybral toto: http://www.alza.cz/hoya-58mm-hrt-cirkularni-d243007.htm

Měla by to být taková zlatá střední cesta
Milan Šurkala (3381)|27.8.2012 23:51
Co se týče závitu, seťák má 58mm, pancake 43 mm. Teď už záleží, kteoru velikost koupíš (neměl by být problém koupit redukci 43-58mm). Rozmazanou vodu bych ve dne moc neočekával. Je sice pravda, že polarizák sundá tak 1,5 EV, ale toho světla je ve dne opravdu přílliš na to, aby to šlo i s clonou na maximum (aspoň myslím - při západu slunce už by to mělo jít). Jinak více neporadím, polarizák jsem používal naposledy tak před dvěma třemi lety, a to ještě spíše jako náhradu ND filtru (potřeboval jsem právě sundat oněch 1,5 EV).
t0ncek (35)|28.8.2012 07:33
Díky. No pokud koupím, tak asi 58mm, jelikož se seťákem fotím více. Co se týče redukce, teď jsem nenašel žádnou přímo 43-58, jde to třeba redukovat postupně třeba 43->52->58? Obecně co si myslíš, má smysl polarizák kupovat nebo to jsou jen "vyhozené" peníze?
Milan Šurkala (3381)|28.8.2012 09:30
Ty redukce takto půjde použít, vinětovat by to pancaku nemělo. Počítej ale s tím, že ty redukce jsou (vzhledem k tomu, že jde o maličký kousek kulatého kovu) nechutně drahé. Kupoval jsem dvě a každá mě vyšla na téměř 200 korun. U polarizáku záleží na tom, jaký je to model a podobně (ať co se týče účinku, tak výdrže - jen ty nejdražší jsou odolné vůči vlhkosti, která polarizáky časem zabíjí). Na internetu jsem viděl mnoho velmi zajímavých srovnávacích fotek, kde to bylo opravdu krásně vidět, no našemu polarizáku se moc nechtělo :-) Účinek tam byl, ale nepříliš velký. I přesto bych řekl, že to je investice, která může mít smysl - nejprve si ale projdi nějaké články o tom, co s tím vlastně dosáhneš a jak vybrat ten správný. Hlavně nezapoměň, že potřebuješ cirkulární filtr, aby fotoaparát mohl měřit expozici a ostřit.
t0ncek (35)|28.8.2012 10:05
No právě, koukal jsem na ceny těch redukcí a opravdu se mi nechce dávat za kousek kovu 500 Kč a podobné ceny. Co jsem ještě nevyčetl je, jestli ten účinek bude pouze u krajiny nebo dosáhnu lepšího výsledku taky v případě fotek třeba z města apod.
kubiii (61)|22.10.2012 09:54
Ahoj, přidám svoji zkušenost s polarizákem na seťáku u NX10 (čili stejný případ). Koupil jsem ho za nějakých 200Kč na Aukru, kvalitativně tam myslím není nějaký výrazný problém, jen mě štve, že není přesně označena orientace filtru - musel jsem si ji zjistit pomocí polarizačních sluňáků :)

Polarizák opravdu bere hodně světla, takže je použitelný (aspoň u méně světelných objektivů) jen na přímém slunci. Jinak musí dolů! To není příliš komfortní a mikrovláknová utěrka a ofukovací balónek je nutnost.

Co se týče obrazových výstupů, tak se na webu člověk dočte spoustu řečí o tom, že se bez něho správný fotograf neobejde a podobné žvásty. V některých případech opravdu pomůže lépe prokleslit scénu, ale těch případů rozhodně není tolik, kolik jsem čekal. Ale na hory, k moři, k vodě se hodí mít ho s sebou...