Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jakou zrcadlovku??

Petr106 (9)|18.9.2012 11:07
Dobrý den potřeboval bych poradit nějakou zrcadlovku pro začátečníka, přemýšlel jsem o Canonu EOS 1100D + Canon EF-S 17-85mm f/4,0-5,6 IS USM nebo objektiv s lepší světelností. Klidně si nechám doporučit i jiné značky než Canon v přibližně stejné cenové relaci. Děkuji moc všem za rady
Sakini (1174)|18.9.2012 11:16
Takže to chce v první řadě pár informací: jaké jsou nároky, jaké priority? Odolnost nebo obrazová kvalita? Foto nebo snad radši video? Jaký je finanční limit? Hodláš do budoucna kupovat další objektivy? Co hodláš nejčastěji fotit? Jaký rozsah objektivu potřebuješ? Dej sem co nejvíc konkrétních informací, a třeba ti bude dobře poraděno - tvůj dotaz je naprosto v luftu, na to se dá poradit v podstatě cokoliv.
Petr106 (9)|18.9.2012 11:27
Chtěl jsem něco univerzálního na focení jak třeba portrétů, výletů , akcí, hodilo by se mi i makro, jde spíš o obrazovou kvalitu, a video nijak nepotřebuji, pro mě zbytečnost. Chtěl bych se vlézt do 17 000 Kč a určitě bych nějaké objektivy dokoupil, k základnímu jsem si chtěl pořídit nějaky pevný objektiv, jinak základní objektiv jsem si představoval třeba těch 17-85 mm
Milan Šurkala (3381)|18.9.2012 12:03
No, než na Canon EOS 1100D (který je dle mého názoru nejhorší dnes prodávaná zrcadlovka), bych se mrknul třeba na Pentax K-30 (s 18-55mm objektivem) nebo pokud má jít o univerzálnost, tak na Nikon D3100+18-105mm VR objektiv. Na portréty nejsou tyto objektivy sice nějak úžasné, ale dá se to použít. Zajímavá může být i Sony SLT-A37, tam ten základní objektiv ale za moc nestojí (je nutno mít štěstí na kus, fotoaparát jako takový je OK).
Sakini (1174)|18.9.2012 12:08
A musí to být nutně zrcadlovka? Nemohlo by to být něco s obrazovou kvalitou a schopnostmi zrcadlovky? Ten cenový strop totiž výběr v zrcadlovkách dost škrtí, a omezuje na entry modely se základními modely. Zrovna EOS 1100D není nic zázračného, a to samé platí i o 17-85, nemluvě o tom že společně sedmnáct tisíc docela jistě přesáhnou (pokud nevíš o nějakém tajném tipu). To tělo by ti mohlo stačit, pokud jsi nenáročný, ale opravdu už má nejlepší za sebou a existují jiné volby. Vcelku je to vymezené - Nikon s D3100, D3200 nebo D5100, a k tomu 18-105 (který je dost univerzální, ovšem mimo makro které určitě moc nedává). Pro Nikon se dá dokoupit velmi dobrá světelná pětatřicítka za "pár drobných", která je univerzálnější než padesátky (víc se všude vlezeš). Pak ještě možná starší, ale vyšší liga D90, tam už ale nezbyde koruna na univerzální objektiv. Od Canonu kromě 1100D ještě dosáhneš na 600D, ale to už jen s 18-55, ostatní objektivy jsou dost dražší. A ještě nesmím zapomenout na SLT Sony A37, která vyjde dost výhodně, a doprodávanou A35. SLT mají určité výhody, ovšem i nevýhody, o kterých je třeba se informovat. Sonky jsou cenově výhodné, ale nemají zrovna nejlepší objektivy a ty zajímavější univerzální jsou dost drahé (16-105). Každopádně pro všední uživatelské použití neuděláš zásadní chybu s žádným (mimo 1100D, to je už dost kách), ale rozdíly jsou tam někdy značné. Za nejlepší kup co se týče poměru cena/získaná hodnota bych viděl D5100 + 18-105, to makro tam bohužel k dispozici není, ale jinak nabídne výborný senzor a více funkcí ve spojení s povedeným univerzálním sklem. S tím někdo nemusí souhlasit, ale co chcete taky sehnat za sedmnáct tisíc. Řada CSC dnes už dosahuje srovnatelných výkonů v menším balení a často i za míň peněz - ještě si projdi i tyto možnosti.
A světelný objektiv tam zatím nenatlačíš - ale každý výrobce má nějaký ten levný pevný, a případně je docela dostupný Tamron 17-50/2.8, ten se dělá pro víc systémů a není vůbec špatný za to co stojí.

Jo pravda, a K-30 taky leží docela na dosah s 18-55 - to je dost dobrý stroj, jen ten univerzální 18-135 objektiv stojí hodně peněz. Ovšem Pentax má zase výborná pevná skla...
Petr106 (9)|18.9.2012 13:02
Zkusím ten Nikon 5100 + 18-105 mm nejspíš, tam se do 17 tisíc vlezu a zbyde mi něco na stativ atd.... viděl jsem tu 1100 jen tělo za 8125 + 7850 EF-S 17-85mm f/4 IS USM. Až dojdu z práce, tak promyslím jiné Vaše varianty, děkuju Vám
Sakini (1174)|18.9.2012 15:45
Dej vědět jak jsi dopadl - a když už u toho budeš, přečti si poctivě nějaké recenze na Canon 17-85 a Nikon 18-105, to ti taky dá nějaké to důležité info (ta Canoňácká kombinace se hledala až se našla, no však uvidíš). A nejdřív někde vyzkoušej jak padne do ruky a jaký máš pocit, na koupi máš času dost.
Jirka X (60)|18.9.2012 17:32
Vždy když tady čtu Váš posudek na Sony SAM 18-55 tak si vzpomenu když vyšly A 500/550/450 a později A55 nás bylo několik kteří jsme na nich tento objektiv vlastnili. A nepamatuji se, že by si na něj někdo stěžoval. Naopak, byl spíše vyzdvihován jako nadprůměrný seťák. A to tam mezi námi byli i dost nároční uživatelé jako např. Jirka Šefrna který nevlastnil na více aparátech pouze jeden. A i jeho názor byl pozitivní.
Petr106 (9)|18.9.2012 23:08
přemýšlím o tom 5100 + 18-55 nebo 18-105 a ještě tu světelnou 35, prostě bude to víc peněz, ale s tou 55 nebo 105 byste mi mohli poradit, mám docela obavy, jestli budu schopen upravovat a rozpoznat, např aberaci, vinětaci, zkreslení.... Sakiny ty jsi měl na mysli nějaký kompakt?? I o tom jsem přemýšlel
m.a.g.g.o.t (27)|19.9.2012 07:26
já si před pár týdny pořídil D5100 + 18-105mm za ca. 15.500Kč. Musím říct, že jsem naprosto spokojonen jak s fotoaparátem, tak i s volbou objektivu. Za sebe říkám, že 18-55 by byla taky fajn, ale asi by mě tolik neuspokojila a určitě bych rychle přemýšlel po nějakým teleobjektivu. Takhle s tou 105 si určitě nějaký čas naprosto vystačím, je mnohem univerzálnější. K tomu, jak se tu píše jsem si koupil i tu pevnou pětatřicítku a spokojenost také. Záleží ale na každém, co a jak plánuje fotit.
Já si pořídil fotoaparát, protože mě focení baví, prostě focení a prohlížení výsledků. Jako začátečník jsem se do úprav fotek ještě nepustil, ale brzy plánuji. A to, že nevím, co znamená a jak poznám aberaci, vinětaci a zkreslení mě vůbec netrápí, k tomu taky časem dojdu a prostě se pořád ještě raduju z toho, co svou hračkou zachytím.;)
Sakini (1174)|19.9.2012 07:50
[QUOTE=Petr106;17113]mám docela obavy, jestli budu schopen upravovat a rozpoznat, např aberaci, vinětaci, zkreslení....[/QUOTE] Tohle vůbec neřeš, pro radost z focení a objevování nových možností je to naprosto nepodstatné. Pro tebe je důležité maximálně to, že co se týče vinětace a aberace je na tom 18-105 slušně, a že zrcadlovky Nikon (i D5100) mají efektivní korekci zkreslení přímo v sobě. Takže tohle je pro tebe jako pro uživatele "konzumenta" zatím vedlejší (označení "amatér" to opravdu nevystihuje).
Myslel jsem na některé nižší CSC, neboli bezzrcadlovky, které dnes už mají stejně výkonný senzor jako zrcadlovky, a umožňují i stejné ovládání a nastavení. Přitom jsou menší (což může být někdy výhoda a někdy nevýhoda, podle toho co člověk potřebuje) a jejich obrazový výstup nijak nezaostává.
Ve tvé cenové kategorii bych zmínil Nikon 1 J nebo V (velmi rychlý, ale zatím s hodně omezenou nabídkou objektivů), který je dnes se dvěma objektivy za 13 tisíc (1 J1) a dělá dost dobré fotky, potom Panasonic DMC-GF5, Samsung NX200 (se dvěma objektivy za 14, a je i v jiných zajímavých sadách), Sony NEX-F3, Panasonic DMC-GX1, nebo Sony NEX-5N. Každý z těch typů má své, je potřeba si je projít, každopádně dnes už to nutně nemusí být zrcadlovka pokud jde o vysoký výkon a kvalitu. Mrkni se na to ještě, a uvidíš. Hledáček je samozřejmě jiná, ale třeba na něho ještě nejsi nafixovaný.
Milan Šurkala (3381)|19.9.2012 10:42
[QUOTE=Jirka X;17076]Vždy když tady čtu Váš posudek na Sony SAM 18-55 tak si vzpomenu...[/QUOTE]

Problémem tohoto objektivu je větší rozdíl ve kvalitě jednotlivých kusů. Měl jsem na test jak vcelku povedené sklo, tak i několik kusů, které byly na hraně toho, co by už mohlo jít na reklamaci. Třeba tady (https://www.digimanie.cz/recenze-sony-alpha-slt-a35-uspesne-proti-zrcadlovkam/4060/galerie/standardni-scena-mlyny) je vidět výrazně lepší ostrost v levé polovině snímků než ve pravé a na tohle trpělo několik těchto objektivů. Možná mám jen "štěstí" na samé nepovedené kusy, ale na můj vkus těch dobrých bylo strašně málo (snad jen jeden).
Petr106 (9)|19.9.2012 11:07
O Nikonu 1 jsem také přemýšlel, ale co jsem ted studoval mě zaujal Samsung NX200, tak asi opustím zrcadlovku a koupím něco vhodnějšího, co by mohla využívat i přítelkyně, které se rozbil foťák
Jirka X (60)|19.9.2012 11:51
[QUOTE=Milan Šurkala;17144]Problémem tohoto objektivu je větší rozdíl ve kvalitě jednotlivých kusů. Měl jsem na test jak vcelku povedené sklo, tak i několik kusů, které byly na hraně toho, co by už mohlo jít na reklamaci.[/QUOTE]

Tak to byla asi opravdu smůla. Skoro to vypadá, jako když Vám ke každému tělu půjčovali stejný objektiv. I např. tady kde mu průměrné hodnocení sráží mechanické provedení opticky vychází dost dobře: http://www.dyxum.com/lenses/Sony-AF-DT-18-55-F3.5-5.6-SAM_lens521.html
A skoro 80 uživatelů je už docela slušný vzorek.
Sakini (1174)|19.9.2012 11:56
NX200 dokáže velice dobře fotit, a pokud nikam nespěcháš (= nevadí ti dlouhý zápis snímků) tak je to dobrý tip, jehož sety mají příznivou cenu. Za cca patnáct tisíc můžeš mít kit s jednak dobrým základním objektivem, a pak navíc velmi dobrou světelnou třicítkou, která úspěšně pracuje na tom stát se legendou. Tenhle Samsung má své mouchy, ale pěkné fotky umí a není zbytečně předražený - no však recenze si přečíst můžeš, je jich dost. Jen nebýt těch olbřímích rawů, které Samsung nechává své foťáky generovat...
Kdybys chtěl něco rychlejšího, tak NEX-F3 bude určitě svižnější, ale tam už jsou další objektivy dost drahé, a jejich aktuální pancake je trochu zbytečně širokoúhlý. Už existuje i pětatřicítka, ale ta bude trochu dražší než je obvyklé, holt Sony si může dovolit ty ceny tahat nahoru, i tak se ty věci dobře prodávají. A Nikon je hodně rychlý, ty dva základní objektivy ti pokryjí potřebný rozsah, a pomalu ale jistě přibývají další - Nikon právě uvedl světelný objektiv, který je v přepočtu padesátkou a má světelnost 1.8. Tak se důkladně rozhoduj...
Milan Šurkala (3381)|19.9.2012 12:18
[QUOTE=Jirka X;17155]Skoro to vypadá, jako když Vám ke každému tělu půjčovali stejný objektiv.[/QUOTE]

To by byla ta lepší varianta. Vždy šlo ale přímo o sety z jedné krabice DSLR+objektiv. Ale i pokud ten objektiv neměl nějaký viditelný nedostatek (neostrost v jednom rohu/polovině obrazu na určitém rozsahu ohnisek), tak mi jeho kresba přišla být celkově podprůměrná, vinětace nadprůměrná,... Pokud bych měl vybrat nejhorší 18-55mm objektiv na trhu, tak je to ten od Sony, a to mi jich rukama prošlo už takových cca 6 kusů.
Petr106 (9)|19.9.2012 12:30
Mužeš mi prosím ukázat objektiv k tomu Nikonu?? Tak asi padne volba na Samsung a k němu jaké volby objektivů??
Sakini (1174)|19.9.2012 12:46
http://www.nikon.com/news/2012/0913_nikon_02.htm

K tomu Samsungu jednak dostaneš 18-55, a jednak se musíš rozhodnout - buď pevný 30/2, nebo telezoom 50-200. S pevným objektivem je ten set vzácnější, ale sehnat se dá. S teleobjektivem ho koupíš lehce. Otázka je, co je pro tebe důležitější - větší dosah nebo lepší sklo. V setech jsou ty objektivy štedře dotované, extra stojí víc.
Milan Šurkala (3381)|19.9.2012 13:02
Co se týče Samsungu, volil bych určitě set s 30mm F2 pancakem. Jednak je to mnohem zajímavější objektiv, jednak ten telezoom se dá dodatečně koupit mnohem levněji, než kdybys dodatečně kupovat ten pancake (3750 Kč za 50-200mm versus 7000 Kč za 30mm F2, to myslím mluví za vše).
Petr106 (9)|19.9.2012 23:04
Taky jsem pro ten 30 , jen mam obavy, že set bude bez blesku, ale co jsem se díval tak základní by tam měl být ne?? http://www.megapixel.cz/samsung-nx200#accessories třeba tady ho mají
Sakini (1174)|20.9.2012 06:06
Jelikož nemá vestavěný blesk, tak malý externí dodává výrobce rovnou k tělu - ale je to samozřejmě jen potřebné minimum.
Petr106 (9)|15.10.2012 16:47
Tak nakonec jsem koupil použitý Samsung NX200 + 30mm + 18-55 z Ameriky a blesk SEF20A a je to přesně co potřebuju, děkuji za Vaše rady
Sakini (1174)|15.10.2012 17:50
Tak ať se daří, a ať dlouho vydrží ;-)
Merida (4)|23.10.2012 21:47
Zdravím všechny-nechci zakládat nové vlákno,tak to zkusím napsat sem.Řeším také jakou zrcadlovku.Už jsem si párkrát myslel,že jsem rozhodnutý,ale pořád váhám.Fotím běžné věci-krajinu,rodinu,občas sport(MTB)Vlastním Oly E-500 se Zuiko14-42 a 42-150.Chci pokročit a mám tyto kandidáty-Pentax K-30 s 18-135 ,Nikon D 7000 s 18-105 a rozšířil jsem to o Pentax K-5,popř.K-5II-zde bych šel "cestou" koupí těla plus něco pevného(pro začátek) a úplně jako poslední C EOS 60D.I u prvních dvou počítám časem s dokoupením nějakých pevných objektivů.Ovšem čím víc toho čtu,tím je to horší.Jako všude-jedni pochválí,druzí poplivou.Nadchnul jsem se pro Pentax K-30,ale nevím,jestli bych časem nelitoval třeba absence stav. displaye-i když nejdůležitější je pro mně logicky "výstup"-tedy fotka a zde se všichni shodnou,že rozsah čipu je dobrý,možnosti nastavení velké.Neposoudím o kolik je lepší starší K-5,je-li vůbec a jestli by to nebylo ve věcech pro mně zbytečných.U N-D7000 jsem se zase dočetl o problémech s ostřením a nějakých skvrn na čipu???Haní se zde ergonomie-ale to chce si ho osahat.No a C-60D jsem dal nakonec,tam bych měl možnost zapůjčení skel,ale mám dojem,že je to předražená hračka,že je už za zenitem-vývoj jde kupředu velmi rychle.Děkuji za každou radu.
Sakini (1174)|24.10.2012 22:04
K-30, K-5, K-5 II a D7000 používají stejný senzor, což znamená že samotný výstup se neliší. Rozdíly jsou v jiných schopnostech a parametrech těla, K-5/K-5 II a D7000 patří do vyšší třídy než amatérská K30, která ovšem na svou třídu má nadprůměrnou výbavu odpovídající vyšším kategoriím. Například D5100 používající ten samý senzor je o dost jednodušší co se týče ergonomie a ovládání.
Rozdíly K-30 proti K-5 a D7000 jsou relativní. Například maximální rychlost závěrky 1/6000 s, u vyšších modelů 1/8000 s - naprosto nepodstatný rozdíl, takovou rychlost člověk stejně nevyužije. Sekvenční snímání není u K-30 pomalejší, stabilizace integrovaná, až bych řekl že je to K-5 v levném kabátu, sice ne s hořčíkovým tělem, ale solidně stavěná a utěsněná. Pro běžného uživatele vyšší modely nepřinesou nic zásadního, tam už jsou jiné výhody - já je třeba dokážu využít, zvykl jsem si na ně, ale když fotím jen tak běžně něco obvyklého, 90% funkcí vůbec nepoužívám. Třicítku už jsem si šel vyzkoušet, a musím uznat že na normální focení je nejen dostatečná, ale naprosto parádně vybavená - mám dobré zkušenosti s K-x, který jen tak beru sebou, a tenhle přístroj mě hodně oslovil. Stavový displej není nejdůležitější věc, dá se bez něho žít.
EOS 60D myslím dnes už nemá proti ostatním zmíněným typům moc co nabídnout vzhledem ke své ceně, na K-5 a D7000 celkově nemá, schopnostmi patří do nižší kategorie i když ho Canon povyšuje na úroveň D7000 (což je nesmysl, protějškem D7000 je až na materiál těla EOS 7D, skvělý ale zatraceně drahý přístroj). A s objektivy to u Canonu taky nemusí být moc jednoduché, silně zakořeněná pověra o "mnohem levnějších" sklech je jen takové mámení (eLka prostě chtěji macatou šrajtofli). Dá se pořídit pěkná sestava - třeba 15-85 + 50/1.8 + 70-200/4 - ale to už jsou jiné peníze. Šedesátku bych v tomhle případě nechal stranou, za ty peníze jsou lepší volby.
K-5 není nutná, když za cenu těla může člověk dostat K-30 s dvěma utěsněnými objektivy (s 18-135 je trochu dražší, ne o moc). Tolik výhod zase nepřinese. To stejné platí o D7000, pro normálního fandu zbytečně naložené funkcemi, a za cenu setu s 18-105 může být ten zmiňovaný set K-30 a ještě zbyde na pěknou pevnou pětatřicítku nebo padesátku.Nemluvě o tom že sedmitisícovka podává nejlepší výkony s kvalitními skly (která jsou drahá u Nikonu, stejně jako jejich protějšky u ostatních výrobců), 18-105 jsem prodal prakticky okamžitě (set byl kdysi dávno za vyjímečnou cenu) a nejlepší výsledky mám s pevnými skly jako 105/2.8 nebo 50/1.4.
Proti Olympusu E-500 bude K-30 mílový skok, a vzhledem k tomu že ten taky neměl stavový displej, neměl by chybět ani tady. Z těch dotazovaných typů je to pro typického "consumera" nejpohodovější a nejvýhodnější řešení. Ještě bych uvažoval o objektivech - 18-135 se Pentaxu nijak zvlášť nepovedl, a je spíš průměrný, s docela výraznými optickými vadami. Poměrně trpí na zkreslení a vinětaci (na architekturu a krajiny se moc nehodí, ani portréty nejsou ideální), u samotného je cena dost nepřiměřená, ovšem pokud bude v setu není to tak hrozné. 17-70/4 ale je mnohem lepší volba, jeden z nejlepších současných objektivů Pentaxu, se samostatným tělem se vejde do třiceti tisíc. Bohužel ale není prodávaný v setu. Za lepší řešení než 18-135 považuji set s 18-55 a 50-200 - slušné normální seťáky bez zásadních vad. 18-55 je často kritizovaný, ale já s ním mám dobré zkušenosti (je velice odolný proti odleskům, a má solidní kresbu). Samozřejmě existuje řada verzí, a každá nemusí být ideální, ale fotit se s ním dá dobře.
A pozor - na focení sportu žádný z těch dotazovaných objektivů není dost rychlý co se ostření týče. Na to by byl potřeba nějaký rychlejší telezoom.
Merida (4)|24.10.2012 23:16
Děkuji za fundovanou reakci,
taky bych rád leccos upřesnil,ale je toho tolik....asi tady vypadám jako úplný trubka,co začal fotit nedávno a ještě se špatným foťákem-je to trochu složitější.Fotím od svých cca 12 let,ale nechtějte ani vědět na co se tehdy fotilo :-)),prošel jsem přes Směny,Sokoly,Zenity E,TTL až po Prakticu PLC 3,MTL5(ty dodnes mám)až po MInoltu Dynax 7(tu mám rovněž doma)-byla doba kinofilmu a byl čas-nebyla jen technika.Po hodně letech jsem se k focení vrátil a do doby digitální jsem záměrně zvolil bazarovou zrcadlovku v super stavu-nějak se to učit musím-jsem si řekl,co si budem povídat,oproti filmu je to všechno přeci jen trochu dost jinak.Po dvou letech "práce jsem naznal,že je čas povýšit-beru to už vážně,vybaven jsem trochou zkušeností,trochou software a trochou času.Proto to řeším-a nechci se spálit.Co já už prostudoval na forech,recenzích,kde všude se ptal.....je pravda,mám výhodu,nejsem...ista,je mi jedno s čím budu fotit,ale chci aby to fungovalo.Krátce jsem měl i C-450D,místo kompaktu používám Oly E-PL1,ale už teď přiznávám,že od začátku je mým favoritem Pentax-řeším spíš tedy zda K-30 či K-5-opravdu to myslím vážně-není to úlet-možná to znáte,děti už odrostly a je čas.Navíc jsem cyklista-nejen povoláním,ale i mimo něj-tedy tahám foťák všude sebou-co kdyby.Kam se dostanu na kole,nikdy bych nedošel...a autem se nedostal.
Je mi jasné,že u Canonu by člověk musel jít alespoň na 7D,ale to nehrozí-pak čtu potíže Nikonistů se servisem a vůbec s technikou u které by problémy typu back/front focus vůbec neměly být-natož pak nějaké skvrny-a tak se mi pomalu vykrystalizoval ten třetí vzadu-Pentax-jasně-menší výběr dražších skel,ale pokud je to jen tohle-nevadí...
Takže doporučujete spíše 2 setová skla než 18-135 WR??Na Pentax foru spíše doporučují to druhé delší-300,ale to je asi subjektivní názor??!!
Stran ostření při sportu-fotím občas jen ty závody MTB-a to krom startu není až zase takový "mazec"-pak už shoda-zaleží zda člověk stojí v kopci či naopak :-)) Nejvíce nafotím krajiny,architektury a tak nějak života live-to je 90%
Tak ještě jednou děkuji za názor-"šrotuji "už vlastně jen mezi K-30 a K-5 :-))
Sakini (1174)|25.10.2012 08:27
S tím 55-300 teletem to je objektivní pravda, je opticky o něco lepší než 50-200, a delší dosah se určitě taky hodí. A cenový rozdíl dva tisíce je docela nepodstatný. Každopádně dvě skla obsahující rozsah jednoho v tomhle případě jsou lepší volbou, nemusí podléhat takovým kompromisům, a zrovna 18-135 od Pentaxu není tak dobrý aby zastal veškerou práci. Obdobně na tom je 18-135 od Canonu, taky žádné disko, lepší je 18-105 od Nikonu nebo 16-105 od Sony (ale ten je zase poměrně drahý). Dá se celkově říct (když se člověk na dnešní nabídku normálně lidsky podívá), že značky které ubraly na rozsahu získaly lepší kvalitu - starý 18-135 od Nikonu taky nebyl bůhvíjaký zázrak, i když ve své době byl dobře použitelný.
55-300 už je docela rychlý, a zvládne i nějakou tu normální akci, a co se týče krajin a architektury, je na tom obyč 18-55 hlavně na širokém konci líp než 18-135. Vzhledem k tomu že používáte set s dvěma objektivy, předpokládám že s měněním jste sžitý. Později bych pak doporučil nějaké to lepší krátké sklo jako vylepšení, tam jsou různé možnosti.
Taky jsem začínal v éře filmu, jako malého kluka mě učil prastrýc se skládací Belfocou, a to bylo panečku focení :-) Dneska bych neměnil, ale fotky to tehdá byly opravdu skvělé. Každopádně dneska je potřeba hodně vybírat, aby se člověk nekopal do hlavy, a hlavní premisa je "značka nerozhoduje". Každý výrobce má něco, a každý uživatel má jiné potřeby.

Nikon D7000 používám druhým rokem, a ani jeden z hojně diskutovaných problémů jsen nikdy neřešil. Může se zdát, že jde o rozšířenou věc, ale to je tím že uživatelé kteří jsou spokojení to nikde psát nebudou, a když si člověk srovná množství problematických kusů s množstvím prodaných, není to procento nějak kritické. Ty problémy existují, ale to u jiných výrobců a typů taky (i Pentax zažil své pády, o Canonu nemluvě). U Pentaxu se mi vždycky líbila taková ta solidnost, snaha vzhledem k pozici na trhu nabídnout něco víc, a přátelské logické ovládání - když vezmu do ruky nějaký nový typ, do pěti minut ho kompletně ovládám aniž bych se podíval do návodu. V tomhle jsou Pentaxy jedny z nejlepších - můžu srovnávat, mimo mé tradiční Nikony a Pentax mám i digitální Minolty, Olympus nebo Sigmu.
Tak ať se podaří dobrý výběr, a ať jsou fotky 1A....
Midzi (19)|25.10.2012 21:29
a co tak popremyslat nad Canonom 650D a jeho 9 krizovych ostriacich bodov. Pripadne aj ta pevna 40stm. Co som zatial pocul tak ju len chvalia, hlavne za pomer cena/vykon. Ako mi povedal jeden nikonista "az prilis ostra na tu cenu" Ako plus by si mal aj dobre video.
Sakini (1174)|25.10.2012 22:04
Tak tu čtyřicítku můžou uživatelé Nikonů jen závidět, co se týče rozměrů, něco takového chybí i mě. Ale co se týče schopností, existuje u Nikonu odpovídající objektiv za stejné peníze 40/2.8 Macro - použitelný univerzálně, a třeba na portréty až moc ostrý. Jen není tak plochý.

650D určitě je taky dobrý (konečně nějaká evoluce v stovkové řadě po několikaletém přebalování jednoho pajšlu), je to na preferencích a budoucích představách co se týče objektivů. Někdo by třeba řekl "ale ten Canon nemůžeš osprchovat ve vaně" ;-) to už je na každém co mu padne... Canon je progresivnější, K-30 zase vyváženější a uživatelsky trochu přátelštější pro lidi míň zběhlé v zrcadlovkách (co si budeme povídat, Canon to má trochu jinak a je to na delší zvykání).
Merida (4)|25.10.2012 22:14
Zdravím a děkuji za reakci,
už mi to nekomplikujte(myslím s Nikonem) :-)) -pravda je,že ti spokojení se zpravidla neozývají-koneckonců bych o tom mohl vyprávět i já z každodenní praxe kolem kol.Každopádně smekám nad tím,co máte na focení doma-to je výběr velice slušný.To já budu skromnější-zítra se chystám na "hmatatelný" průzkum k jednomu z velkých prodejců a uvidíme.Koneckonců říkám si-zcela jistě to není moje poslední zrcadlovka,tak to nějak dopadne.Osahám si ty vytypované a uvidíme-kecat si do toho nenechám-vím co chci.Ale na druhou stranu-musí člověk přemýšlet-pokud je dobré tělo od nějaké značky,pokračuje to nákupem příslušenství-to znáte všichni-a pak už v tom je člověk za slušný prachy a těžko se přechází ke konkurenci.Každopádně dám vědět,jak jsem dopadl-co první dojmy,protože vidět "zrcadlo" na fotce-to je jedna věc.Ale jak bude vyhovovat-to je druhá.Já vždycky lidem říkám-jelikož je lépe jednou vidět než 10krát slyšet,tak se na tom kole projeďte a pak se budeme bavit dál .-))-no a u focení to jistě platí obdobně.
Tak po zítřku snad bude jasněji.
Merida (4)|25.10.2012 22:57
To Midzi
Děkuji za názor-no kdyby měla 60D procesor z 650D-možná bych uvažoval-ale asi tak-jsem možná divný,ale video mně vůbec u zrcadlovky nezajímá-nepotřebuji ho a ani nechci-nechápu ty věčné dotazy typu,jak je na tom ta která zrcadlovka s videem.Když chci dobré video,koupím si kameru.To samé je s mobily-ten mám na volání-ne na focení.Proto nechci výklopný display-i když už jsem ho měl na Canonu S2 iS-a dotykový už vůbec ne,upatlaný display-to je bohužel asi budoucnost,budu se jí osobně ale dlouho bránit.Znám to ze svého oboru-kdy jeden výrobce komponentů ze země vycházejícího slunce,který okupuje 90% trhu nejlépe ví,co lidé chtějí-ale občas velmi tvrdě narazil,na nezájem,na nespokojenost uživatelů-naštěstí tu byli malovýrobci,kteří zavčasu vyplnili díru v poptávce a gigant se po nezdaru vrátil s "průlomovým" řešením,které okopírovalo jiné,kteří jen neměli peníze na to si to patentově chránit-ale to jsem hodně odbočil.Prostě nic proti Canonu,ale tam to začíná u 7D,ale tam nejdu.Už teď se mnou polovina "famílie" nebude mluvit :-))-samý Canonisti-ale vidím to u syna-koupil před 6 měs. 600D-seťák fakt k ho...,koupil něco od Sigmy,pak delší sklo-o5 od Sigmy,ten původní se válí doma nanic-no měl si asi připlatit hned,ale to by u CANONu bylo asi horší.Já bych se asi musel vrátit k analogii s koly-platí to všude-značku zaplatím,ale není to vždycky hitparáda-spíš naopak.Bohužel...
Midzi (19)|26.10.2012 21:34
650 je novsia a aj lepsie vybavena no ergonomicky je horsia. Ale to uz je dane kategoriou. Mne osobne viac sedi v ruke Canon(600,650) a Sony(a57) ako Nikon(5100). Ale aj na ten by som si zvykol kedze teraz mam Olympus 510uz.
Alyfin (6)|8.11.2012 13:05
Ahoj, potřebovala bych poradit s výběrem digitální zrcadlovky. Doteď jsem měla digitální foťák Samsung pl210, ale chtěla bych něco kvalitnějšího co fotí pěkné fotky. Sháním foťák co dobře fotí miniatury, detaily, lidi, krajiny ... no prostě široké spektrum všeho možného. Na internetu jsem se dívala ale spousta funkcí mi toho moc neřekne. Moje představa je pokud možno do 10 000 kč, něco kvalitnějšího. Tak bych potřebovala nějak poradit...
Sakini (1174)|8.11.2012 14:17
Zrcadlovka, kvalitnější, pěkné fotky (takže schopný objektiv), univerzální nasazení, za deset tisíc? Tyhle požadavky se navzájem perfektně vylučují, možné je dneska hodně ale tohle opravdu ne. Do takového limitu by se spíš s dobrými výkony vešly některé malé CSC, ale zrcadlovka bude určitě minimalizovaná chudobka (nemluvě o tom že dneska už vůbec není nutná aby byly pěkné fotky). Tenhle požadavek bych přehodnotil....
Alyfin (6)|8.11.2012 14:23
No a můžete mi tedy poradit...
Sakini (1174)|8.11.2012 15:15
Do těch deseti tisíc jsou například malé Olympusy, E-PM1 a E-PL3. Jsou to opravdu malé přístroje, ale dost schopné - senzor je sice staršího typu, ale konkrétně u E-PL3 jsem byl hodně překvapený co se týče fotografií, i při vyšších citlivostech je to hodně dobré ve srovnání se stejně drahými kompakty. Chce to jen osobně vyzkoušet jestli bude sedět ovládání, ale E-PM1 se dvěma objektivy je docela dobrá nabídka, je to skladné a umí to mnohem víc než na co to vypadá. Pokud jde o rychlost, jsou na tom nejlíp Nikony 1, díky doprodeji je dostupný už i V1 s hledáčkem, jsou to přístroje s menším senzorem ale dost schopné, a fotky umí slušné. A od Sony klesl na ceně NEX-F3, což je už dost podařený přístroj a hlavně vybavený senzorem který se bez problémů vyrovná těm v zrcadlovkách střední třídy, z těchhle nejlehčích CSC je myslím nejvýkonnějším řešením. Díky aktuálnímu přílivu neustále nových a nových modelů naštěstí pro lid ceny musejí dolů
Podívej se na ně, najdi si na internetu fotky z nich, posuď, a klidně se ještě zeptej co budeš potřebovat vědět. Obvykle mají základní objektiv běžného rozsahu, ale toho se není třeba bát, na většinu běžných situací stačí. A není přece nutné nakupovat x objektivů, jen proto že jsou výměnné. Zrcadlovka už opravdu není nutná, aby byly fotky pěkné.
Alyfin (6)|9.11.2012 11:21
Děkuji za rady ten Sony NEX-F3 se mi celkem zamlouvá... Dneska jsem se byla dívat na foťáky a celkem se mi líbil Nikon 3100, canon EOS 600D nebo 1100D. Trochu dražší než jsem počítala, ale zase to není věc na jedno použití. Tak by mě zajímalo jaký máte názor na tyto typy.
Milan Šurkala (3381)|9.11.2012 12:14
No já si také nejsem jist, zda je pro Vás zrcadlovka to nejvhodnější. Zrcadlovka sama o sobě dobré fotky nezaručí, tam je trochu nutné rozumět tomu, proč nastavit to a ono, aby to vypadalo dobře (a hodně dobře to začne vypadat až tehdy, když si budete hrát s RAWem - záleží ale na scéně). Automatika se u zrcadlovek sice stále zlepšuje, přesto bych viděl lepší volbu v nějakém lepším kompaktu nebo menším CSC, který nebude tak drtivým přechodem. Osobně bych doporučil tento Olympus (http://www.megapixel.cz/olympus-e-p2-stribrny-14-42-mm-kit). Je to už něco mezi kompaktem a zrcadlovkou, umí to pěkné fotografie, přesto je to ale poměrně malé a s hloubkou ostrosti je to tak akorát. Tedy pokud si s ní budete chtít hrát, umožní ji zmenšovat a zvýší kreativitu focení, na druhou stranu nebude vyžadovat extrémně přesnou práci s ní.
Alyfin (6)|9.11.2012 12:39
Tak hrát si s funkcema mi právě vůbec nevadí právě naopak. Chtěla bych si s fotkama vyhrát...
Sakini (1174)|9.11.2012 15:05
[QUOTE=Alyfin;21797]Tak hrát si s funkcema mi právě vůbec nevadí právě naopak. Chtěla bych si s fotkama vyhrát...[/QUOTE] A to se plně dá i s takovým "mrňousem", možnostmi ovládání a schopnostmi se proti zrcadlovce nemá za co stydět, je praktičtější na nošení, a fotky horší než z low-endové zrcadlovky při troše snahy nebudou.
Elllis (4)|3.9.2014 22:47
Zdravím :-) Vím, že nejsem první ani poslední a jistě máte těchto neodborných dotazů už plné zuby. Ale mě by velice pomohl názor zkušených a odborných ;)
Potřebuji (hlavně bych chtěla) lepší foťák než mám teď. Nejsem profesionál a ani o této dráze nepřemýšlím, ale cit pro fotografování celkem mám a je mou velikou zálibou (fotím vše, co se mi líbí - lidi, krajiny, města, makro, zvířata..) a na focení dle mých představ mi můj malý starší a plně automatický kompakt Nikon už nestačí. Dívala jsem se na ultrazoomy, bezzrcadlovky i nějaké zrcadlovky. Teď už ale ani nejsem schopná posoudit, co by pro mě bylo to pravé. Také jsem chudší student, tak nemám našetřené nějaké enormní částky.
Takže, potřebuji fotoaparát, co má slušné rozlišení, stabilizátor obrazu, manuální nastavení expozičních režimů, automatické i manuální ostření, schopnost dobrého makra, slušnou kvalitu při zhoršených světelných podmínkách. .Z dalších funkcí- vyhovuje mi focení přes hledáček, ale displej oceňují též.Video téměř nevyužívám. Výdrž baterie by mohla být vyšší (jak jednou držím foťák v ruce, hodiny běží a běží :) ).Nevím, zda-li se vyjadřuji odborně. Ale hodlám své znalosti a schopnosti vyvíjet a posouvat dál.
Budu ráda za jakoukoli odezvu a doporučení i zkušenosti. Předem děkuji! :-) E.
Milan Šurkala (3381)|3.9.2014 22:53
No především řekni, kolik teda máš našetřeno :-)
Elllis (4)|3.9.2014 22:56
Ideální by bylo tak do 15 - 20 tisíc maximálně. Taky jsem přemýšlela o něčem z druhé ruky, ale nevím nakolik se dá prodávajícímu věřit :-)
Milan Šurkala (3381)|3.9.2014 23:09
Tak to je rozumná hranice, kde se toho dá už vybrat docela dost. Z ultrazoomů snad Olympus Stylus 1, i když 1/1,7" senzor není nějak extra veliký, takže focení za špatného světla bude o kompromisech. U zrcadlovek bych se v této kategorii díval např. na Nikon D5100/D5200 s 18-105mm objektivem, špatný by nemusel být ani Pentax K-50 (např. duální set s 18-55mm WR + 50-200mm WR objektivy).

U CSC fotoaparátů nemusí být špatné některé sety Olympusu PEN E-PM2/E-PL5 (14-42mm + 40-150mm), Sony A5000 (16-50mm + 55-210mm), Samsung NX300 (18-55mm + 30mm F2 pancake), ty jsou bez hledáčku. Otázkou je, zda chceš jeden nebo dva objektivy, hledáček a podobně.
Elllis (4)|3.9.2014 23:14
S těmi světelnými podmínkami teď hodně bojuji, tak právě hledám něco, kde se dá s něčím pracovat :) Hledáček bych určitě chtěla. S objektivy si jistá nejsem, teď si myslím, že je úplně nevyužiji, ale časem by to třeba přišlo vhod.. Jinak co bys doporučoval nejvíce?
Každopádně opravdu moc děkuju za tipy, jdu se na ně podívat:-)
rousini (738)|4.9.2014 10:08
Já bych v dané cenovce vyloučil bezzrcadlovky (leda, že by sis koupila mojí E-P3 s hledáčkem, kterou inzeruji :)), protože je to dražší řešení než zrcadlovka a u variant s hledáčkem už nezbývá na kvalitní skla.
Takže něco ze zrcadel, která navrhnul Milan nebo profikompakt s EVF. Profikompakt bude ale s řádově menším čipem (slušné ISO do 800 a nižší DR). Naopak se to vejde do kapsy a umí to makro, pokud se tím myslí vsunutí objektivu berušce pod krovky.
Milan Šurkala (3381)|4.9.2014 10:55
Pokud chceš hledáček, tak většina zmíněných bezzrcadlovek padá. Snad chvilu počkat, až Samsung představí novou NX1 a cena NX30 by mohla trochu padnout dolů (tam se k tomu dá sehnat vynikající 30mm F2 pancake za velmi pěkné peníze). Každopádně takto mi zatím přijde nejlepší volba asi ta D5100 + 18-105mm a dokoupit k tomu nějaké světelné pevné sklíčko (35mm F1,8, 50mm F1,8). To by se mohlo pohybovat zhruba kolem těch 20 tisíc.
Komo (840)|4.9.2014 12:40
Bojujes so svetelnymi podmienkami a pochybujes o vyuziti dalsich objektivov? Ved najvacsia vyhoda, zmysel takychto pristrojov je v moznosti menit objektivy.
Elllis (4)|4.9.2014 17:58
Děkuji za všechny reakce a tipy :-)
A s objektivy to myslím tak,že ještě nemám žádné zkušenosti a nejprve bych začala základním a potom teprve dalšími :-)
Opravdu ještě jednou díky a teď si jen vybrat
miissanek (13)|4.9.2014 21:36
[QUOTE=Elllis;33342]Děkuji za všechny reakce a tipy :-)
A s objektivy to myslím tak,že ještě nemám žádné zkušenosti a nejprve bych začala základním a potom teprve dalšími :-)
Opravdu ještě jednou díky a teď si jen vybrat[/QUOTE]

Základní seťáky u zrcadlovek (zpravidla 18-55) jsou totální šunty, to jsou fakt vyhozený peníze. Nedoporučuju ani pro začátek. Mnohem lepší alternativa je výše zmíněný set Nikona D5100 + 18-105. Sám jsem si to jako svou první zrcadlovku před rokem a půl koupil a rozhodně nelituju. To sklo sice nemá kdovíjakou světelnost (za tyhle prachy ale lepší stejně neexistuje), ale kresbu má nadstandardní a jako univerzál je super. Na makro ovšem se moc nehodí, to je zcela jiné téma. Jistě se to již jinde na fóru rozebíralo.