Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D5000 + Tamron SP AF 70-300mm F4-5.6 Di VC USD

Jarous1 (4)|2.10.2012 21:25
Zdravím !
Mám takový menší "problém", o kterém si ani nejsem jistý jestli to problém je... Teď o víkendu jsem si domů s velkou slávou přinesl nové sklo, Tamron SP AF 70-300mm F4-5.6 Di VC USD. A při zkoušení co to vlastně dokáže jsem narazil na jistou podivnost. Při celkem špatném osvětlení, s vestavěným bleskem, z toho lezou snímky v rámci možností, přesto ostré. Ale... Když jsem na D5000 osadil externí blesk SB-700, tak se mi tu samou scénu málokdy povedlo dostat z foťáku ostrou. Prostě jakoby ta vestavěná stabilizace v objektivu najednou nefungovala nebo fungovala špatně...
Přitom je divné, že s interním bleskem foťák nastaví docela šílený čas 1/6 - 1/5, přesto jsou ty fotky koukatelné, stabilizace to ještě kupodivu udrží. Naopak se SB-700 sice čas poskočí až na 1/15 -1/20, ale ty fotky jsou z toho fakt hrozné, jakoby ta stabilizace v ten moment opravdu nefungovala. A také je mi divné, že pro takový blesk automatika rovnou nezvolí klasickou 1/60...
Zkoušel jsem tím fotit nástěnné hodiny v bytě, na zdi asi 3,5m ode mne ;)

Nevíte někdo co s tím je ? Jak z toho dostat kvalitu jakou potřebuji ?
Sakini (1174)|3.10.2012 08:45
A na co fotíš? Na čistou automatiku, nebo na preferenční programy? Čistá automatika nefunguje zrovna ideálně. Hlavně by jsi ale měl dosahovat vyšší rychlosti závěrky, to je opravdu zvláštní. Můžeš popsat s jakými parametry jsi fotil s externím bleskem? Clona, ISO - nejlíp když to vyčteš z těch pořizovaných fotek.
Jinak mi to připadá, jako by ses s SB-700 posunul do prostoru "kopání" - s interním bleskem máš dost času na působení stabilizace, ale s externím je možné že se trefíš přímo do okamžiku kdy VC zabere. Tamronovská VC tohle specifikum má, pozoroval jsem to u 70-300 i u 17-50, že když si nedáš pozor tak ti zásah stabilizace v okamžiku expozice rozmaže záběr, a není to vůbec vzácný jev. Ne že by toho nebyly schopné i jiné stabilizace, ale u Tamronu to je markantnější (i když ne jako u levnějších Sigem, třeba Sigma 18-200 se zapnutou stabilizací když se dá na běžný stativ, tak s ním umí viditelně cuknout). Zkoušel jsi už fotit s externím bleskem a vypnutou stabilizací? Chce to víc zkoušení a informací, snad se něčeho dobereme. Všechny komponenty znám, a tohle jsem nezažil - SB-700 používám dlouhodobě, Tamron mám víckrát odzkoušený, a D5000 jsem měl dva roky...
honcka (27)|3.10.2012 09:41
skousel si to i na druhou lamelu?
Cejpatka (220)|3.10.2012 19:55
Pokud ti vychází v režimech P, A doba expozice 1/5, 1/6 nebo 1/15, 1/20 a ne "klasických - udržitelných" 1/60, tak máš nastavený ve foťáku režim blesku SLOW (synchronizace s dlouhými časy), a nebo REAR (synchronizace na druhou lamelu).
Flayer (59)|4.10.2012 00:58
Tady se řeší stejný problém: http://www.ephoto.sk/forum/9/7979/nikon-af-assist-sb-900-700-sposobuje-backfocus-na-d700/strana-2/ , většinou pomohlo vypnout AF assist na blesku.
Sakini (1174)|4.10.2012 10:52
[QUOTE=Flayer;18366]Tady se řeší stejný problém: http://www.ephoto.sk/forum/9/7979/nikon-af-assist-sb-900-700-sposobuje-backfocus-na-d700/strana-2/ , většinou pomohlo vypnout AF assist na blesku.[/QUOTE]

Zvláštní, možné to je - tak jsem to s SB-700 a 70-300 zkusil, a i s AF asistencí to funguje normálně (na D7000). Stojí to za vyzkoušení na té D5000, to jsem zvědavý čím to je.
Jarous1 (4)|4.10.2012 16:55
Díky všem za odpovědi !
Už jsem na to asi přišel... Samozřejmě, že první chybou bylo opravdu to, že jsem měl z nějakého důvodu nastaven režim blesku SLOW. Další den večerních pokusů mi to potvrdil, protože po nastavení "normálu" už se čas expozice nastavuje tak jak má, čili na 1/60... Od té doby to dělá snímky takové jaké mají být. Všechno je ostré, "nerozklepané", ne jako předtím.

Pořád mi ale hlavou vrtá ta horší kvalita při kratších časech... Myslím, že z toho mohu vyloučit to, že mi to rozvibrovala ta stabilizace, tedy jak psal sakini to "kopání". Už od začátku jsem si dával celkem pozor aby expozice proběhla až po chvíli co stabilizace začala fungovat. Toho "škubnutí" při jejím náběhu jsem si totiž všiml hned, a proto domačkával spoušť až v momentě kdy se to uklidnilo a mělo klidnější chod. Snad jsem tedy pochopil co mi tím sakini chtěl naznačit :) Nojo, ale čím to tedy bylo ? Že by opravdu šlo o nějaké ty "momentové síly", kdy už celkem dost velká hmotnost soustavy foťák + objektiv + blesk mi to v rukách rozhýbou více než by bylo vhodné ? Ještě se k tomu pokusím později vrátit a třeba na něco přijdu. Naposledy na to nebyl vůbec čas :(

Ohledně toho případného backfocusu/frontfocusu, to je námět na další moje pokusy, protože mám zato, že tohle v mém případě nebyl důvod těch špatných fotek... Asi jsem se poprvé nevyjádřil dostatečně přesně, ono nešlo o ostrost jako takovou (zaostření bylo v pořádku), ale o to, že snímky byly "mázlé" pohybem, jakoby už moc dlouhým časem. Jak už se ale celou dobu divím, je mi záhadou, že v prvním případě je čas 1/5 a 1/6 v pořádku, a v druhém, s velkým bleskem, 1/20 nestačí a vyleze z toho skoro nekoukatelná "šmouha"...
Sakini (1174)|4.10.2012 17:07
Tak hlavně že se ti to podařilo vyřešit do funkční podoby - ale jak se ti tam dostal ten slow... Člověk se pořád učí, musím uznat že to jsem nečekal a nepředpokládal, na to se musím cíleně snažit abych tam ten režim dostal :-)
Jarous1 (4)|4.10.2012 17:33
Však ono se to tam nedostalo náhodou :D Někde jsem se totiž dočetl, že při pořádném okolním světle při focení s bleskem (asi nějaký ten jakoby "fill" nebo co) expoziční automatika právě při tom SLOW nastaví i 1/200, tak jsem to chtěl zkusit také ;) Čehož se mi sice docílit nepodařilo (asi jsem si na to měl vybrat dobu, kdy opravdu svítí slunce a není "pořádné světlo" jenom podle mého pocitu), ale pak to tam zůstalo nastavené... No, a ono těch ikonek na displeji je ke zkontrolování na mne nějak moc, tak jsem to prostě přehlédl :D
Karlos5573 (269)|4.10.2012 18:00
a na jakou lamelu fotíš ? Při použití normální synchronizace na první lamelu dojde k odpálení záblesku ihned po plném otevření závěrky, zatímco při použití synchronizace na druhou lamelu dojde k odpálení záblesku bezprostředně před zavřením závěrky.
Jarous1 (4)|4.10.2012 22:03
Fotkám za použití té druhé jsem zatím nepřišel na chuť, takže ji vůbec nepoužívám...