Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparát do 16000 Kč

Petr Machal (3)|16.10.2012 00:56
Dobrý den,

chci koupit fotoaparát. Horní hranici jsem stanovil na 16000 Kč, ale ani její překonání není problém.

Rád bych s ním fotil, ale chtěl bych s ním i částečně nahradit videokameru (člověku se nechce vždy vláčet se spoustou zařízení, když ani neví, zda to bude potřebovat). Focení by se týkalo nejčastěji rodiny, oslav, ale i přírody, prostě všeho co mě zaujme (ano chápu, že superuniverzál neexistuje, vždy je to o kompromisech).

Líbí se mi koncept tz. kompaktů s výměnnými objektivy. Dle recenzí to dělá dobré fotky, ale i video (vše v rámi možnosti). Též my bude vyhovovat možnost plně automatického režimu (nebudu sám, kdo bude fotit, ženu či děti jistě nebude zajímat, že když nastaví něco takhle, tak výsledek bude takový a v opačném případě zase makový, jistě chápete), proto zrcadlovku nechci (možná někdy v budoucnu jen pro sebe). Pro doplnění jsem začínající snad fotograf :).


Pročetl jsem několik recenzí (spíše více než méně) a čím více čtu, tím více nevím.

Nony NEX-5
Původně jsem byl rozhodnut pro něj (nyní je ve výprodeji za docela zajímavou cenu). Pak mě, ale začali odrazovat názory (nebylo jich málo), že dodávané objektivy (mluvím o setech) patří vůbec k těm nejhorším, které se v této kategorii objevují, ale taktéž docela vysoké ceny a menší výběr mezi dalšími rozšiřujícími objektivy či zbytku příslušenství. Dále je mu vytýkána pomalost při zaostřování.

Začal jsem se dívat po dalších fotoaparátech jako je Nikon V1, Samsung NX200, či nějakém z Olympusů, kde jsem se úplně ztratil.

U Samsungu, mě odrazuje jejich až příliš velké vyhlazování JPegů (přece jen nechci úplně vše fotit do Rawu a pak to upravovat) a dlouhé ukládání na kartu. Toho jsem si již užil a nikdy více.

Nikon V1 vypadá jako velmi rychlý fotoaparát, ale ze snímků se mi zdá, že fotí asi nejhůře.

Olympusy jsem raději ani podrobně nestudoval :(.

Každý má své plusy a mínusy.

Tímto bych rád požádal o pomoc při výběru. Nex-5 je stále můj favorit, i když přesně nedokáži definovat proč.
Který z těchto fotoaparátů by jste mi doporučili a proč.


Děkuji všem za smysluplné a konstruktivní odpovědi.
Gamilena (85)|16.10.2012 10:15
Co např. Canon PowerShot G1X.Nemá výměnné objektivy, ale to není až tak důležité... : o))
http://www.aaron.cz/produkty/canon-powershot-g1-x?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=foto_produkty_modely_kompakty+Canon
vondrakcek (2)|16.10.2012 17:26
pokud pro Vás není důležitá velikost snímače, volil bych nikon 1V1, který se dá teď koupit za super peníze. pokud chcete větší snímač jako mají zrcadlovky, doporučil bych nx200 kvůli super nx objektivům.
Petr Machal (3)|16.10.2012 23:12
[QUOTE=Gamilena;19448]Co např. Canon PowerShot G1X.Nemá výměnné objektivy, ale to není až tak důležité... : o))
http://www.aaron.cz/produkty/canon-powershot-g1-x?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=foto_produkty_modely_kompakty+Canon[/QUOTE]

Děkuji za tip, ale asi bych chtěl něco s výměnnými objektivy pro budoucí možné využití.


[QUOTE=vondrakcek;19504]pokud pro Vás není důležitá velikost snímače, volil bych nikon 1V1, který se dá teď koupit za super peníze. pokud chcete větší snímač jako mají zrcadlovky, doporučil bych nx200 kvůli super nx objektivům.[/QUOTE]

O zajímavé ceně Nikonu vím, proto se mi dostal do hledáčku. Spíše bych asi chtěl něco s větším čipem, proto ten NEX-5, který se právě doprodává, taktéž za zajímavé peníze. Ještě se pokusím najít další recenze o tom Samsungu.
Sakini (1174)|17.10.2012 08:07
Objektivy Samsungu jsou jedny z nejlepších, jak 18-55 tak 30/2, a NX200 není špatný. Jen je třeba počítat s dlouhým ukládáním opravdu velkých souborů, které má Samsung snad vůbec největší v poměru k rozlišení a velikosti snímače (hlavně rawy).
Nikon V1 má dobré video a je rychlý, fotografické schopnosti jsou v rámci CSC relativně průměrné, ale vzhledem k velikosti snímače jsou výsledky dobré. Hlavně je dnes hodně zajímavý za těch čtrnáct tisíc co spadl kit s dvěma objektivy. Dobrá je výdrž, díky "mackovité" baterii s velkou kapacitou (stejně, jak může v prckovi vydržet 600 snímků a v D7000 tři tisíce, to by mě teda zajímalo). Za novou cenu je určitě zajímavý, vždycky se mi líbil pohled přes jeho kvalitní hledáček.
Sony NEX-5 nebo NEX-5N? Předpokládám že dnes už spíš 5N. Ten pěkně klesl na ceně, není to ještě ideál, ale určitě je dost použitelný. Set s 18-55 a 55-210 dneska vyjde pod šestnáct tisíc, což není špatná nabídka a pokryje všechny potřebné rozsahy. Nejnovější NEXy jsou už lepší, vyladěnější, ale taky dražší. Objektiv 18-55 by mohl být lepší, ale určitě se s ním dá fotit, a 55-210 je docela zdařilý. Výdrž na jedno nabití ujde, mě by třeba chyběl hledáček (externí je docela drahý, což není neobvyklé), ale pro druhé to nemusí být problém. Víc můžou vadit ceny dalšího Sony vybavení, včetně dalších objektivů kterýchto výběr se naštěstí už rozšiřuje.
Zajímavý je nový Olympus E-PM2 s vydařeným senzorem, malý ale výkonný (i když rozsah citlivosti by mohl být trochu větší), ovšem pořízení dalších skel mimo seťák by později představovalo větší investici - holt to není výprodej. Jinak zajímavé PENy jsou cenově jinde, ty malé dnes umí slušně fotit ale zase mají jiné mouchy.
A taky by se slušelo podívat mezi Panasonicy, ale k těm v poslední době nemám moc důvěry. Fotit umí, objektivy taky nabídnou solidní, ale celkový přístup výrobce není moc přátelský. Třeba GF5 není špatný, ale Panáci jsou generálně trochu dražší.

Já bych se toho NEX-5N nebál, za tu cenu - i když bych si asi kvůli hledáčku vybral spíš V1 který je dnes hodně výhodný a svou práci odvede zdatně (a taky proto že mám další stejné baterie a měl bych tím pádem záložní, výdrž je pro mě dost klíčová vlastnost).
Petr Machal (3)|17.10.2012 22:48
Děkuji za radu, patrně koupím Sony, hledáček budu muset oželet a navíc se mi zdá o fousek lepší (alespoň z toho co jsem viděl).
Sakini (1174)|18.10.2012 07:15
Rychlejší než NX200, větší senzor než V1, a s tou dvojicí objektivů běžný uživatel snad ani nepotřebuje víc. Určitě to není špatná volba.