Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon G12 nebo Olympus X-Z1.....?

xpospi (2)|18.10.2012 19:16
Dobrý den, potřebuji si koupit fotoaparát. Přečetl jsem mnoho recenzí a stále se nemohu rozhodnout. Proto bych Vás chtěl poprosit o radu. Nejsem žádný profesionál fotograf, ale focení mě baví a rozhodně nefotím jen s automatikou, mám rád když si můžu s fotkou pohrát. Hodně cestuji a tudíž mé požadavky jsou kompaktní, ale zároveň špičkový fotoaparát. Budu fotit hlavně venku, klasické fotky turisty... Po dlouhém hledání jsem usoudil, že jeden z těchto dvou fotoaparátu bude asi nejlepší ale nevím který, proto mi prosím poraďte. Pokud ovšem máte jiný typ na foťák, nebráním se (také jsem ze začátku přemýšlel o sony hx20v cena:6700, canon sx260hs cena: 5300 např...). ještě přidávám, že je pro mě důležitá kvalita zpracování přístroje...

Mám možnost koupit tyto fotoaparáty za:

Canon G12: 7200kč
Olympus X-Z1: 5300kč
Sakini (1174)|19.10.2012 09:07
XZ-1 za 5300?! To spadl někde cestou z náklaďáku? No, ceny stranou, zřejmě to bude bez DPH nebo ojeté...

Canon vs Olympus - parametry dost podobné přístroje, s velkým senzorem, podobným rozsahem objektivu, stabilizací, solidní stavbou, hot shoe pro externí blesk, s oběma se dá zažít hodně srandy. Převahu v některých směrech ukazuje Olympus: výrazně světelnější objektiv, delší maximální chod závěrky (třeba pro mě dost důležité kvůli dlouhým expozicím), širší rozsah citlivosti, kompaktnější a lehčí tělo, displej s vyšším rozlišením... V tomhle srovnání vyznívá XZ-1 líp, samozřejmě s tím že se musí fotit do rawu, jpegy trpí nepodařeným odšumováním a rozmazanými detaily.
Canon SX260 je více typický kompakt, s opravdu velkým rozsahem a kompaktními rozměry. Je to velice všestranný přístroj, disponuje i prioritními režimy, a pro běžného uživatele plně poslouží. Má jen jednu zásadní slabinu, která by právě pokročilejšímu uživateli mohla docela vadit - velice slabou světelnost, hlavně na delších ohniscích. Je to mínus které běžnému "konzumentovi" ani nepřijde, ale na pokročilejší focení to není. A navíc neumí raw, je třeba se spolehnout na jpegy, což na tvůrčí činnost taky není to pravé ořechové. Pokud by vedle sebe měly stát XZ-1 a SX260 za stejnou cenu, tak pro entusiastu je to jasně Olympus.
Sony HX20 je nabitá mašinka, která toho spoustu umí, ale za sebou táhne těžkou železnou kouli která jí brání v pohybu - absurdně přemegapixelovaný senzor, z kterého vzhledem k "jpeg only" prostě nelezou dobré fotky (a i kdyby tam byl raw, asi by to už nebylo dobré). Proti profi kompaktům každopádně nemá šanci.
Doprodávaný Samsung EX-1 má hodně podobné parametry jako Olympus XZ-1, ale Oly celkově vede a zpracování mi připadá taky lepší, pokud by byl za tu pěknou cenu, není důvod o Samsungu uvažovat.
xpospi (2)|19.10.2012 15:11
Dobrý den, děkuji za velice obsáhlou reakci. Z toho co jsem si přečetl je teda vidět, že canon sx260hs a sony hx20v nemá vůbec šanci a vzhledem k té ceně, je opravdu nesmysl některý z těchto fotoaparátů kupovat. Hlavní otázka teda, která mi leží v hlavě, je zda má cenu koupit canon G12 za 7200kc, jestli je opravdu natolik lepší než olympus xz-1 za 5300kč. V řadě podrobných recenzí jsem se totiž dočetl, že canon g12 je lepší co se týče kvality fotek, lepší ovládání, ergonomie atd, ale má cenu za to opravdu platit poměrně o dost více? Vy jste tu vyjmenoval některé věci v čem je XZ-1 lepší-> doporučujete koupit olympus? Jeětě by možná bylo dobré vědět, že předtím jsem měl jen obyč kompakt, ale zjistil jsem že mě focení docela baví, ale nejsem si jist zda až na tolik pořád vše nastavovat atd... proto tento foťák by měl posloužit k tomu najít jak na tom vlastně jsem a pak kdyžtak si pořídít zrcadlovku....

Ještě bych rád dodal, že všechny fotoaparáty jsou úplně nové. Mám možnost nakoupit na amazon.com a neplatit žádné poštovné, clo, daň atd plus to zakoupit ještě s nějakou slevou.....
Sakini (1174)|19.10.2012 15:38
Pak je to cenově velice zajímavé. Vím že G12 má převahu co se týče ergonomie, že je líp tvarovaný, o něco větší a ovládání o něco víc po ruce. Mám zkušenosti s jeho fotografiemi, a při nižších hodnotách citlivosti (rozumných) je výkonný. Ale to v čem převažuje Olympus je zásadní pro fotografii samotnou (světelnost například). Canon působí dospěleji, ale je to částečně jen dojem - třeba ten hledáček, vypadá to frajersky, ale je jen průhledový a co s ním když nevidím na co ostřím. Ty rozdíly nejsou propastné, a pokud by oba stály stejně tak by to bylo jinak, ale pokud je ten rozdíl ceny jaký je tak upřednostním fotografické schopnosti před ergonomií. Není taky třeba vše neustále nastavovat, člověk si časem stejně vystačí s prioritou clony (případně manuálem) a ovládáním citlivosti, věčně se na tom furt ladit nedá když se ustálí osobní styl. Ten rozdíl obrazové kvality je velice malý, nic co by se při položení fotek z obou typů vedle sebe na první pohled dalo rozlišit (už vůbec ne vytištěných na papír), a oba jsou dobré. Za téhle situace bych upřednostnil Olympus, hlavně díky jeho světelnému objektivu - 1.8 je prostě lepší než 2.8 (za špatného světla to poznáš). XZ-1 jsem do ruky dostal hned ze začátku, když přišla první várka na trh, a i přes určité mouchy je to dobrý přístroj.
rousini (738)|20.10.2012 15:07
Olympus XZ-1 mám. Jsem s ním spokojený. Fotky za horšího světla nebo na kterých mi záleží fotím do RAW. Nejsem moc náročný uživatel a spoustu funkcí nevyužiju (sekvenční snímání...) takže třeba věci jako rychlost přístroje pro mě nejsou rozhodující, i když si myslím, že zrovna tento parametr není špatný. Hodně se mi líbí realistické nastavení autoWB, kdy barvy nejsou jako přes pivní sklínku (předchozí Panasonic XZ1). Tragická je ergonomie, kdy foťák není za co chytit. To, ale pro příležitostné focení = nemáš denně několih hod v pazourách není problém.
Naopak G12 je na kompakt neskladná cihla. Výstup G12 je dobrý, ale jen v užším rozmezí světelných podmínek. Lepší ergonomie a více čudlíků si vyžádalo větší tělo... Moje filozofie je, že větší tělo musí mít lepší obraz, jinak mi jako příležitosnému fotografovi nedává žádný bonus.