Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparát do 10 000 - fz150 NEBO ZRCADLOVKA ?

Janas3 (13)|21.10.2012 08:56
Dobrý den,
chci koupit foťák do cca +-10 000 Kč na běžné rodinné focení. Byl jsem rozhodnutý pro FZ150, ale před nákupem jsem si ještě vyzkoušel zrcadlovku a teď zas nevím :( .... Nepředpokládám jiné využití než automat, setový objektiv, tisk max A4 (většinu fotek bez tisku) a určitě dost často i video.Další objektivy nosit nechci, určitě nechci kompakt s výměnnými objektivy ani bazarový kus. Hlavní kritéria jsou asi protichůdná - kvalita fotek (ostrost, nízký šum, přirozené barvy) a univerzálnost.Superzoom 24 x je příjemný bonus, ale není určitě prioritou. Častou úpravu v PC nepředpokládám, ale občas nevylučuji a RAW bych tedy určiitě chtěl taky... Poznám v této cenové kategorii s mnou předpokládaným využitím rozdíl v kvalitě ( tisk obvykle 10x15,ale většinou jen TV a PC) a mám koupit "levný" zrcadlovkový set, nebo raději FZ150 ? A pokud je v kvalitě rozdíl, je tak výrazný, abych mu obětoval univerzálnost ultrazoomu ?
Milan Šurkala (3381)|21.10.2012 09:38
Při tisku 10x15cm a tomto využití bych bral raději tu FZ150 než zrcadlovku. Bude tam lepší video, ve dne rozdíl při takto malých fotkách v podstatě nepoznáš (snad jen ta vyšší hloubka ostrosti u FZ150 - tedy méně rozmazané pozadí - tam bude vidět). Navíc automatiku má Panasonic docela dobře vymakanou, u FZ150 jsou i pěkné barvy (což se nedá říci o spoustě jiných Panasoniců, které hodně táhnou do zelena).
Sakini (1174)|21.10.2012 10:31
Zcela souhlasím s názorem výše - FZ150 je jednoznančně jeden z nejlepších, a taky jeden z mála opravdu dobře fungujících velkých ultrazoomů. Při tak malém tisku budou ty fotky naprosto v pohodě, a rozdíl v kvalitě nevyrovná univerzálnost velkého rozsahu. Video má Panasonic opravdu kvalitní, a na automatiku se lze spolehnout. Pro definované použití vhodnější řešení, než základní zrcadlovka.
Gabbe (8)|21.10.2012 11:21
no ja mam podobne vyuzitie fotaku len s tym ze uvazujem kvoli cene o FZ48 alebo nikone 3100 so zakladnym setom. obavam sa trochu fotiek v interieri ale fz 48 ma predsa solidnu svetelnost a kvalitny velky objektiv tak by to nemuselo byt moc zle. asi ho objednam cez net aby som ho mohol vratit ak by ma sklamal no a potom by son uz isto isiel do toho zakladneho zrkadla
Pavel Olivík (160)|21.10.2012 20:10
...asi bych volil toho Panasonica...jelikož koupíš zrcadlovku a pak zjistíš,že je potřeba dokoupit nějaké ty objektivy,ono záleží co chceš fotit,ale ty objektivy nejsou levná záležitost...koupíš Panasonic a máš splněno...a můžeš cvakat o sto šest...
Janas3 (13)|22.10.2012 22:07
Teď jsem ještě zaragistroval zajímavý pokles cen u Nikonu 1J1 nebo u Sony Alpha NEX-F3, obojí se dá koupit v setu pod můj limit 10 000 Kč.Sice jsem původně tuto variantu vylučoval, ale viděl jsem fotky v recenzi a mám pocit, že i na monitoru je to oproti FZ150 nesrovnatelná kvalita...Takže ještě pořád váhám. Co s i myslíte o této variantě, tj F150 x NEX-F3 x Nikon 1J1 ? (do 10 000,- = základní set). Je opravdu u srovnatelného nastavení ta kvalita výstupu tak rozdílná ? Namám ještě to rozhodnutí pro FZ 150 přehodnotit ? Fotky z bezzrcadlovek vypadají fantasticky...
Sakini (1174)|23.10.2012 08:29
No aby nevypadaly fantasticky, když senzory jsou podstatně větší a výkonnější. Obzvlášť NEX-F3, který používá výkonný senzor srovnatelný s mnoha zrcadlovkami, a ne zrovna těmi nejlevnějšími. Navíc tenhle NEX už je vyladěnější proti dřívějším modelům, a vůbec bych se ho nebál. Například velice dobře zvládá slabší světelné podmínky, i při vysokých citlivostech produkuje málo šumu.
Ovšem oproti ultrazoomu jsi ve stejné situaci jako se zrcadlovkou - musíš si vystačit s omezeným rozsahem setového objektivu, takže s nějakým UZ dosahem počítat nemůžeš, dokud nedokoupíš teleobjektiv. Já bych řekl že ten rozsah cca 27-83 mm pro všechny běžné situace dostačuje, a že obrazová kvalita je v případě NEX-F3 vs FZ150 hodně převažující, ale každý máme jiné priority. Kolik lidí fotí většinou s pevným sklem cca 30-40 mm, a jsou naprosto spokojení...
Jelikož jsem už dost citlivý na obrazovou kvalitu, a fotím převážně v širokoúhlých oblastech (buď 16-20 mm, nebo pevnou pětatřicítkou), z těchhle tří by pro mě byl jasná volba NEX-F3, přece jen je o něco lepší než J1 jehož ďábelskou rychlost nepotřebuju. Ta kvalita je proti klasickým UZ velice rozdílná, prostě je to jiná liga, oproti zrcadlovkám pak je velkou výhodou velikost a skladnost. Pokud můžeš žít bez velkého rozsahu a chceš opravdu pěkné fotky, CSC je pro tebe vhodnější. Pokud potřebuješ ten delší dosah, buď se budeš muset spokojit s ultrazoomem, nebo později zainvestovat do teleobjektivu pro tvou bezzrcadlovku. Ale to už zase nejsou tak hrozné peníze.