Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký filtr pro Canon 550D s objektivem 18-135?

Janinka.B (4)|21.10.2012 20:46
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mi můžete někdo poradit jaký filtr si zakoupit na focení slunce a západu slunce? Mám zrcadlovku Canon 550D s objektivem 18- 135mm s průměrem 67mm, a fotky se sluncem se mi líbí : ))). Předem díky
Helmuth fon Bukwicz (33)|21.10.2012 21:23
Zdravím Janinko.No,pokud mohu doporučit,tak bych slunce raději nefotil,hrozí poškození.Je to stejně,jako u lidskýho oka.Pokud se přesto rozhodneš,tak si zajdi do sklenářství,ať ti tam za dvacku ufiknou kus svářecího skla a zkus to přez něj.No a západy jsou fotitelný,páč to sluníčko už není tolik nebezpečný a intenzivní.Pak ti postačí jen obyčejný UV filtr.Na to se filtry nějak zvlášť nepoužívají,páč potom akorád degradují kvalitu západu.Používají se pouze nějaký efektový filtry,jako třeba tabákový,nebo barevný,pro nasycení barev,což jsem zkoušel a vím,že je rovněž zbytečná pitomost.
Janinka.B (4)|21.7.2013 13:53
[QUOTE=Helmuth fon Bukwicz;19967]Zdravím Janinko.No,pokud mohu doporučit,tak bych slunce raději nefotil,hrozí poškození.Je to stejně,jako u lidskýho oka.Pokud se přesto rozhodneš,tak si zajdi do sklenářství,ať ti tam za dvacku ufiknou kus svářecího skla a zkus to přez něj.No a západy jsou fotitelný,páč to sluníčko už není tolik nebezpečný a intenzivní.Pak ti postačí jen obyčejný UV filtr.Na to se filtry nějak zvlášť nepoužívají,páč potom akorád degradují kvalitu západu.Používají se pouze nějaký efektový filtry,jako třeba tabákový,nebo barevný,pro nasycení barev,což jsem zkoušel a vím,že je rovněž zbytečná pitomost.[/QUOTE]

Samozřejmě jsem nemyslela přímo slunce, ale pokud fotím krajinu a slunce je třeba v levé horní části dělá to něpekné lesklé fleky na fotce, myslela jsem, že nějaký filtr by tomu mohl zabránit. Ale jinak díky za radu
Rellik (1136)|21.7.2013 15:28
[QUOTE=Janinka.B;27306]Samozřejmě jsem nemyslela přímo slunce, ale pokud fotím krajinu a slunce je třeba v levé horní části dělá to něpekné lesklé fleky na fotce, myslela jsem, že nějaký filtr by tomu mohl zabránit. Ale jinak díky za radu [/QUOTE] Odlesky vznikají na čočkách, přidaným filtrem přidáš jen další odlesk (pomůže jiná kompozice). Jestli myslíš přepal od slunka, tak na to by mohl posloužit šedý přechodový filtr. Pokud se ti ovšem při ostření neotáčí přední část objektivu. Jestliže se otáčí, tak se musí filtr stále ručně natáčet do správné polohy, což opět může způsobit rozostření scény a nové nastavování filtru a tak to může jít pořád dokola, takže nakonec zjistíš že tyto filtry jsou na těchto "točících" se objektivech víceméně nepoužitelné. Jinak nemusíš za filtr dávat stokoruny, nebo i tisíce, stačí kouknout na aukro (i když tam taky prodejci honí cenu nahoru)...
Dan7 (411)|22.7.2013 20:13
I během dne v tom nevidím velký problém. Sice to nevyhledávám, ale když je v záběru tak co s ním jiného než vyfotit. Na ostré slunko klidně využívám ke kompozici liveview a nemusím se koukat do hledáčku. Pozor na oči!
Slunce fotím a také používám různé filtry (UV, PLR, přechodové). S odlesky (lens flare - tj. odlesky objektivu) problémy jsou, ale filtry (včetně přechodových) to spíš můžou zhoršit. Rellik to píše dobře. Můžou zase zlepšit jiné věci (barvy, popředí).

1) Záleží hodně i na samotném objektivu. Třeba L-kové skla to samozřejmě od Canonu zvládnou líp apod.
2) Nejlepší pro zmírnění odlesků je přímé slunce lepší fotit objektivem bez filtrů (odlesky může silně zhoršit i UV filtr).
3) Vyhnout se tomu v přímém slunku nedá. Doma pak na fotce retušovat nebo na místě zkusit jinou kompozici a změnit polohu.
DSC_4295-2.jpg DSC_3853-2.jpg