Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

vyběr kompaktu - 30.000 Kč

Kulda_on_mac (2)|26.10.2012 13:14
Ahoj ,

Potřebuji si pořídit něco kompaktnějšího na cesty, mám canona eos 7D s 4 objektivy a tahání po republice mám už plné zuby. Proto jsem se rozhodl pořídit si náhradu ale tento segment moc nesleduji proto prosím o radu.
Fotím nejvíce přírodu a sport, sem tam při návštěvách měst památky a zajímavosti apod. prvně jsem uvažoval o ultrazoomu ale kvalita je zatím nic moc. Proto pokukuji po profi kompaktech a v poslední době o kompaktech s výměnými objektivy. Pro mně by byla výhoda hledáček, možnost osazení polarizačním filtrem
V tomto segmentu mám kandidáty :
Kompakty s výměnými objektivy :
Sony NEX-5N
Samsung NX200 či lepší bráška NX20
NIkon 1 v2

z kompaktů:
Sony Cyber-shot RX100
Canon Powershot G15

U Sony čtu, že některé objektivy jsou špatné, tak nevím , má vyjít teď i nový NEX6 a koukal jsem i po NEX7 - ale ten mi přidadá docela drahý, u samsungů nemám vůbec žádné zkušenosti, u kompaktů mně překvapil sonáč rx100 recenze ho chválí totéž ale i G15. Docela mně výběr zamotal samsung NX20 - vypadá zajímavě, hledáček ..
A jelikož jsem se do toho už pěkně zamotal prosím o radu :) který vybrat popř jsem přehlédl nějaký parádní kousek.
Díky za Váš čas..
vondrakcek (2)|26.10.2012 16:25
já vyměnil 1Ds (M1) s několika objektivy za NX200 (+18-55,30,55-200) ze stejného důvodu - bylo to velké a těžké. NX200 je trochu pomalejší co se týče ukládání fotek jinak ho můžu naprosto doporučit. hlavně samsung objektivy jsou opravdu špičkové a za solidní cenu. koupil bych si ho znovu.
Sakini (1174)|28.10.2012 19:22
Profikompakty toho dokážou hodně, ale zrcadlovku nenahradí tak dobře jako CSC. Určitě ovšem dělají kvalitní práci - Sony RX100, Canon G1X a G15 - je třeba si hlavně všimnout ceny. Za stejnou nebo nižší se dá pořídit CSC kompakt s dvěma objektivy, který udělá minimálně stejně dobré fotky, je jen trochu větší, a mají větší rozsah. Dokonalé srovnání RX100 vs NEX-5N: na straně NEXu je větší senzor dobře zvládající vyšší citlivost, v kitu s teleobjektivem rozsah 27-315 mm (RX 28-100 mm), a přitom je tenhle kit levnější než pouhý kompakt. Pro někoho kdo je zvyklý na výměny objektivů, není používání CSC překážkou.

Samsungy jsou schopné, a mají jedny z nejlepších objektivů v kategorii CCS. U NX200 i NX20 je jen třeba počítat s delším ukládáním snímku, a tím pádem s pohodovou povahu která pro rychlé focení nemusí stačit když jde do tuhého. NX20 je velice schopný přístroj, a ve spojení s kvalitními objektivy se bez problémů vyrovná zrcadlovkám. Výhodou je dobrá nabídka objektivů a pořádný hledáček, nevýhodou dlouhé ukládání snímku, které kompletně zablokuje ovládání a musí se čekat na uložení. Je dobrý, ale jsou mnohé lepší, a třeba s citlivostí je na tom NEX-5N pořád líp. Možná nějaký ten NX21 (nebo jak se bude jmenovat) konečně dotáhne konkurenci. NX200 je o něco pružnější, zase postrádá hledáček, ale znám dost lidí co s ním jsou spokojení.
S Nikonem 1V2 bych se ještě chvíli nikam nevrhal. Jednak zatím není nijak ozkoušený, a jednak jeho senzor papírově působí víc jako modifikace než jako evoluce. Určitě bude stejně rychlý jako V1, což jsou rekordní hodnoty, ale chce to počkat až co ukáže praxe, jestli příliš nezasáhl marketing a nepoškodil technickou stránku.
NEX-5N v kitu s 18-55 a 55-210 je aktuálně za pěknou cenu, je to dostatečně rychlý typ s vynikajícím senzorem, který zvládne co je třeba. Sony problémy s objektivy má opakovaně a dlouhodobě, ale to neznamená že jsou generálně špatné. Zrovna 18-55 SEL pro NEXy někdo těžce kritizuje, někdo pak vysoce vyzdvihuje - typické pro proměnlivou kvalitu produkce, s kterou u Sony dlouho bojovali. Já osobně jsem neměl smůlu na žádný špatný kus, je to prostě základní objektiv, a na NEXech pracuje dobře. Stejně tak teleobjektiv, který dodává potřebný rozsah. 5N je momentálně za zhruba šestnáct tisíc s dvěma objektivy, což je dost dobrá nabídka. Jen mu chybí hledáček, jde koupit externí ale ten je opravdu drahý, ne míň než sedm tisíc.
Nedostatky 5N řeší nový NEX-6, prakticky zjednodušená sedmička s rozumnějším 16 MPx senzorem, která disponuje briliantním hledáčkem, a jde do prodeje s novým základním objektivem, skládacím 16-50. Je to ovšem hodně nová věc, a dokud nebude dostatečně osahaná, nedá se přímo doporučit. Nejsem si jistý novým seťákem, který je sice po vypnutí opravdu malý, ale takové zkomprimování optiky si muselo vynutit kompromisy.
Sony konečně rozšiřuje omezenou nabídku objektivů pro NEXy, bude světelná pětatřicítka - třeba momentální 16mm pancake není nic zvláštního, a třeba pro mě zbytečně širokoúhlý - a další skla, takže by měl být uspokojený i náročný uživatel.
Fuji X-E1 slibuje jen to nejlepší, a objektivy Fujinon jsou vynikající (nový zoom 18-55 s pěknou světelností), ale cena je trochu jinde a určitě se pod třicet tisíc nevejde.
Canon EOS M je taky zatím velká neznámá, používá starý známý 18 MPx senzor, ale nejvíc vypadá jako narychlo ztláskaná záležitost na doplnění nabídky. Dá se očekávat výstup a potenciál hodně podobný "stovkové" řadě zrcadlovek Canon. Zatím existují jen dva přímé objektivy a adaptér pro EF/EF-S objektivy, kterým se zase dostáváme k báglu plnému skla.
Olympus E-M5 je krásná mašinka, rychlý a výborně fotící model, ale bohužel si to nechá zaplatit. Jen tělo se seťákem stojí přes 25 tisíc, a další objektivy jsou mastné. Pětiosá stabilizace, rychlé ostření, výborně zvládaná citlivost - to všechno stojí své.
Jinak z Olympusů je dobrý i E-P3, starší ale kvalitní typ, který se už dá pořídit s dvěma objektivy za rozumnější cenu, a zajímavý může být i nový E-PL5, lehký model s novým výkonným senzorem - to už je všechno bez hledáčku, s kompaktnějším tělem.
A stejný senzor používá i Panasonic G5, nejnovější "géčko", s hodně rychlým autofokusem, solidním hledáčkem a moderní technikou. Dá se pořídit za snesitelnou částku s dvěma objektivy, a k dispozici je i výborný 20/1.7 pancake. To je dost solidní tip, tehle model se evidentně dost povedl, uvidíme časem jak na tom bude se spolehlivostí, ale jinak se s ním fotí dobře (skoro jsem mu už podlehl).
Do počtu pak ještě je Pentax K-01, přímo dělaný s K bajonetem a stejným senzorem jako vrcholné zrcadlovky Pentax. Fotit bude díky tomu určitě výborně, jeho hlavní vada je, že díky bajonetu je dost velký, a objektivy jsou standartní, takže místo se tím moc neušetří.