Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

D7000 nebo 60D

mas0n (23)|28.10.2012 20:22
Dobrý den,
prosím o pomoc při výběru. Rozhoduji se mezi Nikonem D7000 a Canonem 60D, kromě běžného focení (krajinky, nějaký ten portrét apod) mi jde také o focení v klubech a na koncertech, samozřejmě při použití odpovídajícího blesku. Zatím jsem používal (kdysi) Olympus a nedávno SLT od Sony, které mi ale právě na focení v horších světelných podmínkách nevyhovovalo. Také pokud někdo bude vědět, zda je nějaký rozdíl ve videu z těchto aparátů.

Ještě jeden dotaz - pokud koupím tělo v cizině, s anglickým menu, budu do něj schopen nějakým způsobem (třeba přehráním firmware) dostat češtinu?

Za jakoukoli radu a pomoc při rozhodování dopředu děkuji
Sakini (1174)|28.10.2012 22:04
Nikon je solidněji stavěný, má o něco lepší senzor, trochu líp zvládá šum při vysokých citlivostech (v případě okamžité potřeby fotím na ISO 4000 s normálně použitelnými výsledky), má některé funkce které u Canonu nejsou (např. mikroadjustment autofokusu), a taky má mnohem výkonější AF modul. Internetem kolují zprávy o problémech s olejem na snímači a autofokusem, ale vzhledem k prodaným množstvím nejde o žádnou epidemii a už nějaký čas je klid, osobně znám několik uživatelů a nikdo neměl problémy.
Canon je hodně plastový, postrádá některé pokročilé funkce, má jednodušší AF modul a starší senzor. Dokáže samozřejmě taky podat dobrý výkon, v podstatě jde o 600D ve vybavenějším těle, základ má osvědčený a s dobrou optikou dobře poslouží. Bohužel nenavázal na tradice desítkové řady s kovovým tělem a profi orientací, pak by byl ještě lepší. Ergonomii má lepší než Nikon, ale dojem ruší ten lehoučký plast.
S videem je na tom líp Canon, zvládá rychlejší frekvence, a i v reálu se s ním natáčí trochu líp, navíc výklopný displej se na tohle dost hodí. U Nikonu video evidentně není takovou prioritou, ale použitelné je dobře (točím s ním už léta orientální tanečnice, a naprosto to vyhovuje). Oba typy podporují externí mikrofon, takže o zvuk je dobře postaráno, samozřejmě i interní mono mikrofon stačí na běžné video. Jako "kamera" je lepší Canon, není to tak přirozeně integrované jako u 7D, ale přesto dobře využitelné.
Co se týče jazyků, Nikon D7000 má generálně podporu dvaadvaceti jazyků, a češtinu budeš mít i když ho koupíš za hranicemi. EOS 60D podporuje dokonce 25 jazyků. Dnes už jsou to všechno globální modely, takže by s tímhle neměl být problém (pokud by nešlo o nějakou nelegální zpitvořeninu pod rukou).

A podle čeho se hlavně rozhodovat? Pořádně si prober, jakou budeš potřebovat optiku, podívej se kolik náležité objektivy stojí u kterého výrobce, a spočítej si co jak vychází - za objektivy totiž většinou majitel zrcadlovky, který chce něco víc zvládat, dá mnohem víc než za tělo. Zvlášť tady je to potřeba zohlednit, protože obě tela jsou momentálně k dostání za stejné peníze, a chybu prakticky neuděláš ani s jedním. U blesků to není takový problém, naprosto stačí Nikon SB-700 nebo Canon 430 EX (ten nový, v tomhle je Canon trošku levnější).
mas0n (23)|28.10.2012 22:27
Diky za rychlou odpoved, jen si nejsem jisty jestli jsem se nejak posunul pri vyberu... Jeste me napadlo zaradit do vyberu D90 a usetreny peniz vlozit do skla, koukal jsem na youtube na nejaka videa, a i z D90 je to docela koukatelne, byt samozrejme o tridu jinde nez oba zminene.

Co se tyce skel, tak jako zakladni bych premyslel o necem jako je sigma 17-70 f/2.8-4.0 nebo jeste lepe tamron 17-50/2.8, na sony jsem pouzival sigmu 18-50 a pres nizkou porizovaci cenu jsem byl pomerne spokojeny.
Spis mam obavy, zda za nejakou rozumnou cenu sezenu nejake schopnejsi tele, neco jako jsem na sony pouzival beercan 70-210/4 nebo tamron 70-200/2.8...
K tomu jeste pevnou 35ku a to bude pro zacatek asi vsechno, krome blesku samozrejme
Sakini (1174)|29.10.2012 08:56
D90 je stále použitelná, ale už má své roky a ta úspora by se asi moc nevyplatila. Senzor pořád ještě umí pěkné fotky, a snímání je rychlé, ale při ISO 1600 už to solidně šumí a video mód není ideálně vyladěný. Devadesátka byla první zrcadlovkou s videem, a už je poznat že to nějaký roček je. Že neumí Full HD je to poslední, ale časem jsem měl problémy s natočeným videem, které najednou nešlo přehrát v počítači (a ze začátku přitom šlo) ani převést. Těch ušetřených deset tisíc by asi nestálo za ten technický rozdíl.
Sigma 17-70/2.8-4.0 je jistě slušná volba, Tamron taky, a ještě lepší je Sigma 17-50/2.8 - tady jsou možnosti stejné pro obě značky. V teleobjektivech má výhodu Canon, který má všestranně schopný 70-200/4 L za rozumné peníze (nestabilizovaný za 15), Nikon nic podobného v té třídě nemá. Tam je k dispozici za 15 nesvětelný 70-300/4.5-5.6 (ale dá se koupit i podstatně levněji), který je hodně dobrý a rychlý, jen holt nemá tu lepší světelnost. Další nejbližší variantou je Sigma 70-200/2.8 bez stabilizace, prodávaná od dvaceti tisíc (existuje i na Canon), ta je rychlá a opticky dobrá. Vzhledem k tomu, že originální 70-200/2.8 se stabilizací vyjdou přes padesát tisíc u obou značek, jsou ty ceny dost snesitelné při blížícím se výkonu.
Pořád je pro oba typy použitelný i Tamron 70-200/2.8, ale to už je o rozhodnutí - stejná Sigma je každopádně rychlejší, a opticky minimálně stejně dobrá. A stojí zhruba to samé, případně o trochu víc (podle toho kde člověk nakoupí).
Pevnou 35 nabízejí oba výrobci, a obě jsou dobré - ale ta od Nikonu je přece jen o něco podařenější, hlavně opticky. Samozřejmě je to jako srovnávat 1 a 1+ - obojí je dobré, a rozdíly nejsou zásadní.

Takže to je na rozhodnutí, který telezoom - ale prakticky jde vybrat slušný pro Nikon i Canon, třetí strany nabízejí alternativy pro oba.
Milan Šurkala (3381)|29.10.2012 09:49
[QUOTE=Sakini;20642]V teleobjektivech má výhodu Canon, který má všestranně schopný 70-200/4 L za rozumné peníze (nestabilizovaný za 15), Nikon nic podobného v té třídě nemá.[/QUOTE]

Nyní už má https://www.digimanie.cz/telezoom-nikkor-70-200mm-f4g-ed-vr-s-ucinnejsi-stabilizaci/4772
Sakini (1174)|29.10.2012 10:09
Pěkně na to jdou - cena odpovídá Canonu 4L se stabilizací. Nepředpokládám ale, že by Nikon uvedl nestabilizovanou verzi, v tomhle si drží svou úroveň. Každopádně se těším až si ho vyzkouším.
honcka (27)|29.10.2012 11:11
Sakini: kde jde sehnat ta nestabilizovana sigma? co jsem googlil, tak vsude, kde ji nahodou jeste maji v ceniku, tak byla jako nedostupna
Sakini (1174)|29.10.2012 12:27
Je pravda, že verze bez stabilizace je už vzácné zboží, a na internetu se nikde nenachází. To už je spíš potřeba navštívit pár obchodů (ne ty se zvučnými jmény, ale ty vedlejší), nebo zbývá jen lovit na bazaru. Já ji viděl na konci září v jednom obchůdku v Praze na Vinohradech, ale nemůžu si do šlaka vzpomenout jak se to jmenuje. Nevím kde berou to co prodávají, ale nový Olympus E-420 jsem v prodeji už dlouho neviděl, takové věci tam mají. Bohužel nejjistější bude bazar, ale zmínit jsem tenhle objektiv musel, protože je to dobrá alternativa k originálům. Ale uznávám že není snadné ji pořídit.

Hmmm, uznávám taky že už bych na ni měl pomalu zapomenout, občas zapomínám že když se s něčím potkám já, ještě to neznamená že je to lehce dostupné. Pak zbývá ještě Tamron, ten je zatím pořád běžně k dostání.
mas0n (23)|29.10.2012 14:46
uff, tak je docela sila, necekal jsem az takove palky v pripade tech teleobjektivu... Sony ma tedy v tomto pripade vyhodu - nepotrebuje stabilizovane objektivy, navic se mi zda ze ceny jsou ponekud priznivejsi. Napriklad relativne slusny tamron 70-200/2.8 se necha koupit novy za 17000, bazar pri trose stesti 11 tisic. A v pripade nedostatku financi je zde stale moznost pouzit beercan, ktery poskytne za opravdu malo penez pomerne dost muziky... To je velka vyhoda pro Sony, ktera zdedila velmi slusna skla po Minolte. Bohuzel smer, kterym se Sony vydalo v oblasti tel, neni uplne idealni. Ostatne to byl take pro me duvod prechodu.

Jinak jeste jednou dekuji za rady. Jeste vcera vecer jsem byl rozhodnuty setrit a jit do D90, ale asi to prehodnotim a vyhraje Canon 60D. Jako zakladni objektiv asi vezmu ten tamron 17-50, prece jen nemam uplne neomezeny rozpocet a pro amatera mi prijde dostacujici... Pevna 35ka je jasna, a s teleobjektivem pravdepodobne zkusim pockat na nejaky slusny bazarovy kousek.
Gamilena (85)|29.10.2012 15:35
[QUOTE=mas0n;20694]... vyhraje Canon 60D. Jako zakladni objektiv asi vezmu ten tamron 17-50, prece jen nemam uplne neomezeny rozpocet a pro amatera mi prijde dostacujici... Pevna 35ka je jasna, a s teleobjektivem pravdepodobne zkusim pockat na nejaky slusny bazarovy kousek.[/QUOTE]

To je dobrá volba,budeš spokojený... : o))
Sakini (1174)|29.10.2012 16:58
[QUOTE=mas0n;20694]A v pripade nedostatku financi je zde stale moznost pouzit beercan, ktery poskytne za opravdu malo penez pomerne dost muziky...[/QUOTE]Jó beercan - taky ho mám, pro Dynaxky, a je to pořád třída. Dobrá volba, a bazarových telátek pro Canon je poměrně dost. Tak ať to fotí o sto šest...
Rellik (1136)|29.10.2012 19:31
Jelikož D90 mám, tak bych neřekl, že na ISO1600 nějak extra šumí. V pohodě fotím i na ISO2500 a fotky se dají s klidem použít. Video ukázkové ode mě tady : Je to sice spíš ukázka ostření při zoomu, ale jako i ukázka videa jak to točí myslím stačí... A to ISO je k nahlédnutí tady: http://czshare.com/3223545/iso800_3200.zip Je to pár fotek v plném rozlišení od ISO800 po ISO3200
Sakini (1174)|29.10.2012 20:05
To je s jakým objektivem točené? Devadesátka určitě pořád je dost výkonná, a díky těm rysum vyšší třídy toho vždycky bude umět víc než modernější nejlevnější zrcadlovky. Ale doba se posunula, a kdo chce myslet do budoucnosti, tedy že si tu techniku nechá nějaký rok, má dneska už jiné možnosti a pokud nemusí škudlit, dostane ještě víc za přiměřenou cenu. Kdybych si dneska měl vybrat mezi D3100 s objektivem a tělem D90 (a ty ceny dneska už jsou skoro u sebe), měl bych jasně za bé. Ovšem jde to už i jinak.

S tím šumem to bude dost subjektivní - mě taky nepřišel problémový dokud jsem neměl nic jiného. Ale jak jsem přičichl k fajnovějšímu, trochu jsem zparchantěl či co, protože najednou jsem ho viděl výrazněji :-) Určitě to není žádná katastrofa, ale když jsem později měl možnost objektivně srovnávat stejné scény se stejným nastavením z D90 a Pentaxu K-x (seťáky 18-55), tak ten Pentax v tomhle byl ještě o něco lepší.
Rellik (1136)|29.10.2012 20:31
[QUOTE=Sakini;20734]To je s jakým objektivem točené?[/QUOTE]
Je to točené s objektivem 18-105mm. Ještě je tím točené i toto video:

To je ale ovšem upravené v PC..
mas0n (23)|29.10.2012 20:41
Tak jsem se nakonec rozhodl pro 60D a do konce tydne bude doma i s tamronem 17-50, to snad pro zacatek bude stacit. Pro tento model, a vlastne pro canon jako takovy, proti nikonu d90 a d7000 rozhodl vetsi vyber skel (zejmena tele) v nizsi cenove kategorii - jak nove, tak hlavne bazarove. Prece jen, fotim jen tak pro radost a davat tolik penez do skel se mi zatim urcite nechtelo. Pokud by ale byl vyber uplne stejny, byl by to asi nikon. Mel jsem moznost si vsechny 3 vyzkouset a lepe mi padl do ruky N. Ale myslim, ze objektiv bude dulezitejsi nez nejaky muj pocit z tela...

Jeste mam posledni dotaz, chtel bych si poridit nejaky blesk. Co nejlevnejsi, protoze jako dalsi vetsi investici planuji koupi nejakeho teleobjektivu, a teprve potom prijde na radu blesk.. Ale zase bych chtel, abych si tento provizorni potom nechal jako nahradni, dostacujici na nejake to blysknuti na mensi akci v klubu (kde hrozi v pozdejsich hodinach ze vam nekdo techniku treba i nechtene polije nebo jinak ohrozi). Bude na toto stacit Nissin Di622? Nebo jeste levnejsi cinan yongnuo? treba yn-565 nebo yn-468? Chapu ze kvalit original blesku nedosahne ani jeden, jde mi jen o to zda to nebudou vyhozene penize..

Diky za pripadnou odpoved a jeste jednou diky za vsechny rady, snad jsem se rozhodl spravne
Rellik (1136)|29.10.2012 20:48
No kvalit originálů neoriginální blesky nedosáhnou. Ale raději než nějakého číňana za 1500,- se podívej buď po bazarech a kup přímo canon a nebo aspoň nějaký nový Metz.
Sakini (1174)|29.10.2012 21:34
[QUOTE=Rellik;20735]To je ale ovšem upravené v PC..[/QUOTE] No pěkně sis s tím pohrál, tady to funguje výborně a vypadá to vesele. Po úpravách to je hned jiná - a když dáš vlastní zvuk... Takhle to je samozřejmě na pohodu, když tomu videu věnuješ péči.
Sakini (1174)|29.10.2012 21:44
Jak je vidět, tak nakonec přece jen rozhodly objektivy, bez těch by tělo nic nebylo (ze samotného objektivu jde v nouzi aspoň udělat dalekohled :-) ). U toho blesku bych taky byl aspoň pro Metze, pro začátek stačí třeba jen MB 24 do toho klubu, však to nemusí být rovnou dělo. A nebo bazarový Canon, ale ojetý blesk je samozřejmě vždycky riziko, je tam to opotřebení které okem nepoznáš. Ti Číňani jsou výkonní, ale zásadně pracují jen "plnou parou vpřed" a nespolupracují jako systémové blesky.
mas0n (23)|30.10.2012 15:34
jo, nakonec jsem se rozhodl opravdu kvuli objektivum, a verim ze spravne. Jeste k tomu blesku - pokud Metz, tak jaky minimalne? Spis ale jen tak pro info jaka by byla cenova uspora, pokud nebude nijak vyrazna, tak vyhraje original canon 430.

A jeste dotaz k objektivum - funguje nejaka zavedena stranka s testy a hodnocenim objektivu? Neco jako je pro sony/minoltu http://www.dyxum.com?
Gamilena (85)|30.10.2012 18:08
Doporučoval bych Canon Speedlite 430EX II.Bezdrátové odpalovaní mimo tělo je také + ... : o))
Sakini (1174)|30.10.2012 18:25
Metz MB36 pokryje všechny běžné potřeby, je dost výkonný a dobře spolupracuje. Samozřejmě není nad originální systémový blesk (až na to že ten Metz je cca za třetinu peněz). Ale časem určitě origo, jen ten ti dá všechno co potřebuješ.

A pokud chceš v dlouhých zimních večerech studovat, tak se můžeš ponořit třeba tady http://www.photozone.de/canon-eos dá ti to alespoň nějaký přehled.

http://www.eflens.com/
http://www.christianerroi.com/

A můžeš srovnat informace z různých zdrojů, abys poznal co je fakt a co jen dojem konkrétní osoby.
mas0n (23)|30.10.2012 19:40
Diky moc, presne to jsem potreboval!!!! No, a na vase rady jsem se rozhodl neexperimentovat a koupil ten canon 430 ex II...
Gamilena (85)|31.10.2012 15:24
[QUOTE=mas0n;20847] koupil ten canon 430 ex II...[/QUOTE]
Dobrá volba... : o))