Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výběr fotoaparátu - focení pohybu a sportovních aktivit

Snoogy (6)|29.10.2012 14:36
Dobrý den,

chtěla bych si pořídit kvalitní fotoaparát do 10 000 Kč na focení sportovních aktivit (konkrétně motocross a hlavně FMX). Dosud fotím s x-let starým digitálem :( Na profesionální zrcadlovku nemám fin. prostředky. Pořídím kvalitní snímky i s ultrazoomem? Nejdůležitější pro mme je schopnost zachytit rychlý pohyb. Nejčastěji fotím FMX na otevřeném prostranství oproti obloze. Uvažovala jsem nad fotoaparáty jako: Sony Cyber-shot HX200V, Canon PowerShot SX40HS nebo třeba Panasonic Lumix FZ62. Nebo se dívám po špatném typu fotoaparátu?
Děkuji za každou radu
Milan Šurkala (3381)|29.10.2012 15:34
No, i s ultrazoomem se dají pořídit slušné fotky, ale u tohoto druhu snímků bude nutné počítat s tím, že bez namáčknutí (předostření) to půjde dost těžko. Fotit proti obloze, no to pro kompakty také není zrovna ideální disciplína, ale věřím, že s manuálním nastavením expozice a manuálním zaostřením (nebo automatickým předostřením) se toho dá zvládnout vcelku dost. Záleží na tom, jaká je požadovaná kvalita výstupu. Osobně bych sáhnul po Panasonicu FZ150 a fotil do RAWu. To se pak dají i fotky v protisvětle trochu zachránit.
Snoogy (6)|29.10.2012 15:48
Děkuji za reakci.
Požadovaná kvalita je taková, že potřebuji kvalitní fotky, na které bude zachycen pohyb ostře a včas. Nejsem profík. Fotím hobby, ale když už jezdce fotím, chci jim dát i kvalitní fotky k prezentaci. Nebudu nic tisknout v obrovském rozlišení. Současné focení starým digitálem probíhá asi tak, že musím namáčknout spoušť tak 1 - 2s před tím, než se mi jezdec objeví v požadové poloze, jinak bych ho nestihla :-( Takže myslíte že ultrazoom (případně váš typ) je správná - a asi i jediná volba v dané cenové relaci?
Milan Šurkala (3381)|29.10.2012 16:08
No to předmačkávání Vás u ultrazoomu také spíše nemine (jsou zde sice různé techniky s ostřením pomocí sledování, ale využitelnost je v některých případech diskutabilní). Ony kompakty dnes ostří často i rychleji než zrcadlovky, ale na pohyb stále nejsou příliš vhodné (neříkám, že nepoužitelné!) a předostření bývá jistější alternativou. Výsledky budou mít větší rozlišení a máte větší možnosti nastavení (možnosti ovlivnit výsledek). Další možnosti jsou profikompakty s větším čipem, kvalitnějším obrazem, ale s tím ostřením jsou na tom velmi podobně. To už bychom se ale dostali na poněkud vyšší částky (13-15 tisíc). Za tuto cenu jsou tu i zrcadlovky, ale tam zas dostanete jen základní objektiv s nepříliš dobrou světelností a hlavně malým rozsahem ohnisek. Takže je to prašť jako uhoď. Každá kategorie bude mít svá omezení.
Snoogy (6)|30.10.2012 11:11
Mockrát děkuji za názor.
Rozhodla sem se tedy vydat směrem Panasonic Lumix FZ150... narazila jsem ale na FZ200. Docela mně nadchla většina recenzí a byla bych ochotná obětovat víc peněz a koupit tuhle variantu. Vyplatí se v mém případě zainvestovat už do FZ200, nebo rozdíly mezi modely nejsou natolik markantní a postačí mi FZ150? Fotky které budu fotit budou většinou podobného typu: viz. příloha. Díky moc :)
7722_1102950948441_1338202_n.jpg 46578_1364659610994_3998147_n.jpg
Milan Šurkala (3381)|30.10.2012 16:22
U FZ200 se může hodit lepší světelnost, díky čemuž se tyto snímky budou snáze fotit i za horšího počasí (i při horším světle budou snímky s větším zoomem pohybově ostřejší). Na druhou stranu bude trochu kritičtější správné zaostření. Vidím, že používáte i vcelku širokoúhlá ohniska, kde ty rozdíly ve světelnosti nejsou až tak výrazné, takže klidně můžete i trochu pošetřit. Nyní je tedy otázkou, zda míváte problémy s horším počasím a pohybově rozmazanými fotkami. Pokud ano, pak bych volil dražší FZ200, pokud ne, asi bych se spokojil i s FZ150. Zde ale pozor, u většího zoomu se každý pohyb projeví více a více nápadně, takže zatímco na stávajícím fotoaparátu třeba nebyl žádný problém, u nového, se kterým budete více zoomovat, můžete přijít do styku s mnohem výraznější pohybovou neostrostí a zde by pak FZ200 dávala větší smysl.
Snoogy (6)|23.11.2012 10:38
Zdravím,
pořád přemýšlím a přemýšlím...jestli opravdu jít do toho FZ200 když už jsem se teda rozhodla do toho investovat 13 - 14 000Kč. Existuje zrcadlovka v této cenové relaci, která by se vyrovnala / nebo byla lepší než FZ200? (samozřejmě i s patřičným objektivem)

Děkuji za radu
Gamilena (85)|23.11.2012 13:36
Co zkusit Canon EOS 1100D+ EF-S 18-55 DC III + 75-300 III DC cena je +-14000 Kč.
Do budoucna možnost vylepšit nějakým objektivem... : o)
Sakini (1174)|23.11.2012 15:08
[QUOTE=Gamilena;23074]Co zkusit Canon EOS 1100D+ EF-S 18-55 DC III + 75-300 III DC[/QUOTE] Co zkusit nešlapat po minovém poli? Nic ve zlém, a tělo nechme bokem, ale tyhle dva objektivy to je jak rozžhaveným drátem do oka. Kdyby byly zadarmo, neřeknu, ale za peníze je to nehoráznost. Proti tomu je FZ200 zlaté řešení... Já vím, já vím, fotky nedělá foťák ale fotograf - pokud mu ovšem předtím neurveš jednu ruku, pak se mu špatně fotí, a tohle bych k tomu přirovnal. A taky je mě jasné, že by se na tom přece mohla rozfotit a pak přejít na něco vyššího - ale proč by si proboha měla kazit nadšení pro fotografii hned z gruntu? To ať radši vezme tělo s 18-55 IS II a došetří na Tamrona 70-300 VC. Tahle "sada" je nouzový výtěr pro širokou veřejnost, tak jako v jednom aktuálním letáku je u Nikonu D3000 za osm tisíc napsáno "udělám z tebe profíka". Jen oblbovačky...
Do čtrnácti tisíc se opticky a rozsahem odpovídající zrcadlovka nenajde, tady je FZ200 univerzálností lepší.
Gamilena (85)|23.11.2012 15:37
Trošku jsi to nafoukl ,ale je fakt že do čtrnácti tisíc se opticky a rozsahem (alespoň dva objektivy) odpovídající zrcadlovka nenajde...(bohužel začátky s nedostatkem financí jsou špatné...)
I když, kdo ví...
http://petrne87.blogspot.cz/search?updated-min=2012-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2013-01-01T00:00:00-08:00&max-results=3