Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jak na focení hub?

Danny350 (1)|29.10.2012 17:25
Tak nějak zkouším fotit houby v přírodě. Mám Nikon P7000. Za vzor mi jsou fotky ze stránek naturfoto a nějak ne a ne se k tomu aspoň přiblížit. Nejde mi ani tak o nějakou kvalitu rozlišení nebo tak, ale spíš o celkové podání fotky. Jako dva hlavní problémy jsem identifikoval jednak samozřejmě světlo. Nafotit houbu nejen v lese ale i na louce bez přisvícení je dost problém a ve většině případů je to nemožný či kvalitativně nemyslitelný. Takže otázka zní čím si to nasvítit v exteriéru? Blesk se dá použít málokdy a když tak dělá stejně stíny.
Problém druhý je barevné podání. To co mi leze z foťáku je prostě strašně vyblitý i když základ je nastavenej na živé barvy a následně nějaký extra zvyšování sytosti v kompu je prostě nereálný páč když trošku přitvrdím už to začíná vypadat strašně přepáleně (fotím do jpg). Tzn. otázka druhá jak na barevné podání? Čím dosáhnout barevné kvality aspoň blížící se fotkám z naturfota? Co z toho je výsledkem focení na stanovišti a co úpravou v kompu? Díky za názory.
renfits (35)|23.12.2012 02:22
1. Fotit v makru.
2. Použít odrazovou desku na protisvětlo.
3. Zkontroluj vyvážení bílé barvy, eventuelně použij „PIXEL MAPPING“ jestli to fotoaparát umožňuje.
Tremor (41)|19.3.2013 07:49
Určitě fotit ze stativu, na nejnižší citlivost, buď s dálkovou spouští, nebo s časovou samospouští.
Další nezbytná věc je odrazná deska na světlo. Žádný blesk, nic takového.
Já používal kus alobalu z čokolády a stačilo to. I když je dobré světlo, což je v lese málo kdy, tak se ta deska vyplatí.
A s těma barvama, Ti moc neporadím, P7000 jsem v ruce nikdy neměl, takže nedokážu říct kde je chyba, ale věřím že na to přijdeš.
Každopádně doporučuji přejít na focení do RAW (nejen hub). Z RAWu se dá zahránit spousta věcí které jsou v JPG už nenávratně ztracené.

Tak se pak pochlub, jak to pujde, jsem zvědavý. :)