Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon G12 x Canon s100 (nebo jiný do cca 10 000Kč)

mytch (7)|2.11.2012 17:18
Ahoj,

všiml jsem si, že se podobná témata, kde se vybírá kompakt do 10k a podobně.

Jsem fotoamatér, ale rád bych do toho rád trochu více pronikl.
Aktuálně na focení používám stařičký (10 let?) digitální olympus, snad 3MPx.

ještě, než jsem se začal zajímat, co je v nabídce foto-trhu, tak jsem měl představu (naivní!!!) takovouto:
* velký zoom - alespoň kolem 10x
* výklopný a polohovatelný LCD display
* GPS modul
* pěknou kvalitu fotek
* malý kompakt.

fotím z 90% výletnické a dovolenkové fotky - exteriéry, krajinky, sem tam detail (makro).

Jak vidíte, byl jsem opravdu naivka :mistake

Rozhodl jsem se vyčlenit cca 10k na nový foťák. Jsem rozhodnu, že to bude kompakt a během čtení recenzí (i zde, na digimanii - díky za ni!) jsem vyfiltroval 2 žhavé favority: Canon PowerShot G12 a Canon PowerShot s100 (případně asi spíš s110).

jak vidím G12 a s100 já, z mého pohledu:
G12 plusy: :thumb
* více koleček a čudlíků pro manuální nastavení
* výklopný LCD display
* hledáček

mínusy:
* velikost (oproti s100)
* v recenzi na digimanii je, že často přepaluje (vyřešeno ve firmware update nebo pomocí chdk?)
* menší minus - nemá GPS

s100 plusy: :thumb
* velikost
* menší plus - GPS
* přijde mi sexy ta jeho mini velikost - ale trochu se bojím ergonomie

mínusy:
* nemá výklopný display
* nemá hledáček
* nemá tolik čudlíku a koleček


hledáček řeším kvůli slunku - je opravdu takový problém s focením se slunkem svítícím do displaye? Já si nějak nevybavuju, že by mě to potkalo.

Stav rozhodování je takový, že se mi moc líbí výklopný display G12, ale velikost (spíš malikost :-)) s100. Každé má své pro a proti.
Dokážete mě někdo nakopnout, nebo napsat vlastní zkušenost z používání toho či onoho (výklopný x pevný display, průhledový hledáček a podobně)?

Díky všem za přečtení, extra díky těm, co se zapojí do diskuze :)
Juraj_K (17)|2.11.2012 18:45
Navrhuji zvážit toto: zapomenout na kompakty a zkusit např:

http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/olympus-e-pm1/

jenom názor - nebudu ho vnucovat a bohužel nemám čas o něm diskutovat, ale chtěl jste "nakopnout."
mytch (7)|2.11.2012 20:27
jasně, díky za "nakopnutí" :-)

taky jsem si pohrával s myšlenkou na něco malého s výměnným objektivem, ale na to jsem asi moc pohodlný - na to, řešit objektivy.
Jinak - z toho, co jsem četl, jsem získal pocit, že ty dva Canony jsou ve své třídě docela dobré, co se týká kvality obrazu.

Proto jsem v ceně do 10k nepřemýšlel o ničem jiném, než G12 nebo s100.

Prostě jsem na takové řešení asi momc pohodlný. V každém případě díky za názor.
Sakini (1174)|4.11.2012 13:24
Až na použitý senzor, rozměry a ergonomii G12 a S110 nejsou parametrově obzvlášť rozdílné. O něco lepší předpoklady pro kvalitní fotky má G12, ale viditelný rozdíl proti S110 asi nikdo běžným okem nenajde.
S110 se od stovky liší jen minimálně, dnes už skoro povinným dotykáčem a wifi. Takže rozhodování je silně individuální a záleží na tom co kdo potřebuje. Ten hledáček na G12 bych moc nepřeceňoval, je jen průhledový a nevidíš na co ostříš. Ale co se týček fotek samotných, je G12 trochu lepší.
A v té třídě 10k se můžeš podívat i třeba na Samsung EX2, Olympus XZ-1 nebo Nikon P7100 (ten je opravdu hodně podobný G12, vzhledově i výkonově, a dělá i podobně kvalitní obrázky).

Mimochodem, u malých CSC není třeba objektivy řešit, základní dávají stejný rozsah jako objektiv profi kompaktu, a přitom máš k dispozici větší senzor. Prostě máš nasazený objektiv a hotovo, ani ho nemusíš sundávat.
mytch (7)|4.11.2012 13:39
Díky za tvůj názor.
j,
proto jen řeším, jestli S100 nebo G12 a jako věci pro a proti je velikost, hledáček, výklopný display, GSP. Kvalita fotek očekávám, že bude plus-minus stejná u obou.

doufal jsem, že zde na razím na někoho, kdo mi napíše, v čem všem je pro něj plus výklopný display nebo zase v čem je plus velikost a tak :-)

ohledně hledáčku v G12 - ano, už ho taky moc neřeším...
Sakini (1174)|4.11.2012 13:46
Tak to by se tady mohl rozepsat každý člen - ale relevantní je pro tebe co ty věci přinesou tobě. Sebe se ptej v první řadě.
Já třeba můžu říct, že velikost G12 není problém - protože chodit celý den s tělem a šesti objektivy v báglu pro mě taky není probém, a mám radši něco v ruce a rozšířené ovládání. Bez výklopného displeje se dá žít, i když pokud je může se hodit (hlavně na video). A GPS je to poslední na foťáku, jen taková fičúra navíc, ale pro nováčky to může působit hrozně důležitě.
mytch (7)|4.11.2012 13:56
jj, ohledně GPS souhlas :-) původně jsem to měl jako důležité, teď to upozaďuju.

V tuto chvíli jsem ve fázi, že se přikláním ke G12

Díky. když to s někým probírám, tak si to trochu více utřizuju v hlavě.
Milan Šurkala (3381)|4.11.2012 17:17
S100/S110 jsem zatím neměl, takže budu vycházet ze staršího S90/S95, které jsou podobné. Výhodou malého fotoaparátu (jako je S110) je jednoduše to, že jej můžeš vzít opravdu kamkoli. Vejde se do kapsy u kalhot, do bundy, prostě všudě. S G12 máš sice relativně malý fotoaparát (ve srovnání se zrcadlovkami a CSC), ale do kapsy ho už prostě nestrčíš. Buď zůstane doma, na krku nebo v brašně. Všechno je otrava, pokud jdeš jen tak někam. Hledáček na G12 je spíše k ničemu (pouze průhledový, malé pokrytí), na druhou stranu může v nouzi posloužit jako dobrá stabilizace (focení přes hledáček je stabilnější a nouzově to už nějak zarámuješ). Výklopný displej. Občas dobrá fičurka, ale osobně se mi s tím nikdy nechce moc drbat. Většinou lovím fotky v krkolomných pozicích a ani mě moc nenapadne jej použít :-) Ale to je moje chyba. Co se týče přepalování, to je prostě vlastnost Canonů od nejlevnějších kompaktů až po nejdražší zrcadlovky. Snad jedinou výjimkou, která se jakž takž držela zpátky, byl tuším PowerShot G1 X. Jednoduše řečeno, na fotoaparátu nastavíš natvrdo alespoň -0,3EV korekci expozice a fotíš. GPS je k ničemu, žere to baterku a možná z toho budeš nadšený první dva výlety, ale pak pokud to opravdu nepotřebuješ pro něco důležitého, stejně to asi vypneš.
mytch (7)|27.11.2012 18:50
Díky za názory.
U mě zatím vítězí nerozhodnost. Aktuálně vyřazuji Canon S100/110 a výběr se posouvá mezi Canon G15 a Nikon p7700.
Jen vím to, že si oba půjdu osahat - myslím, že nikon je trošku větší (tlustší) než canon.

Kdyby jste měl někdo něco na srdci, co k tomu chcete dodat (krom toho, že asi nevím, co chci), tak sem s tím.
Díky.

Až koupím a začnu používat (na vánoce), tak se podělím o pocity.

- - - - doplněno - - - -

Nikon p7700:
teď jsem si uvědomil, že jsem zahlédl, že nikon má krytku objektivu, kterou musím nandavat a sundavat, což je pro mě velké mínus. Je to tak veká otrava, jak si představuju? - jdu si po výletě a udělám fotku, za pár minut další a tak dál. a mezitím pořád sudnavám a nandavám krytku objektivu. Asi není radno, nechávat objektiv nechránění, že? (od toho tam je asi ta krytka :cool:).

Takže favorit je docela jasný - Canon G15.
rousini (738)|28.11.2012 16:02
Pro mě je pevná krytka objektivu +. Aspoň můj XZ-1 si ji při zapnutí automaticky shodí (tím jak zazoomuje objektiv) a pohybuju se s odkrytou čočkou. To + je v tom, že mám celý objektiv přístupný k otření od prachu. To si na tom lamelovém zařízení u kompaktů nedovedu představit. Krytku neztrartíš, houpe se na šňůrce...
Ten E-PM1 je fakt dobrá volba za daný peníz. Pokid volíš G15, tak už není rozdíl ve velikosti, protože to holt nedáš do kapsy a tudíž je jasná převaha výstupu z E-PM1. Ten objektiv je dostatečný na 90% situací jen má nejkratší ohnisko 28mm a nedá makro...
Pokud se vrátím ke kompaktům, tak bych volil v daném rozpočtuještě mezi LX5,XZ-1, S100. Oproti nim je rozdíl G15 nebo P7700 především v ergonomii a čudlíkách na těle. Musí být perfektní jen cvaknou voličem a nelozit do quick menu. Zase to s sebou nese tu neskladnost a to jsou otázky na které znáš odpověď jen TY.
Koukám ,že Canon G15 je stejně drahý jako Fuji X10 a ten je asi the best.
mytch (7)|14.12.2012 14:32
tak díky vám všem za diskuzy, pomohlo mi jak to, že jsem to sem musel napsat - tím pádem jsem si to musel sesumírovat, tak i vaše reakce.

nakonec se staly 2 věci - zvětšil se budget na cca 14tis. a všel Canon g15 (i tedy Nikon p7700). A jako vítěze jsem si určil Canon G15.

Pokusím se být vzorný a napsat pak sem stručné zkušenost fotografa-začátečníka :-)