Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Outdoor kompakt - doplněk k DSLR

PMaXX (30)|14.11.2012 11:04
Zdravím, kdysi jste mi tady poradili s DSLR, tak se obracím znovu s prosbou :)
Ultrazoomy jsem rozprodal - nějak jsem je po koupi D7000 nevzal rok do ruky.
CHtěl bych ale něco malého skladného a hlavně ať s tím jde i do a pod vodu.
Mám sice Samsung a Dicota podvodní pouzdro ale to je hodně nepraktické řešení.

CEnově bych to viděl okolo 3-5000, samozřejěm že pokud to bude 5500 tak si raději připlatím než se pak bít do hlavy.
Kolik maj MPix mě opravdu netlačí, stejně tam nebudu dávat více než nějaké 4MPix :D
V hledáčku mám
Fujifilm XP50 / XP150 - ukázkové fotky mě moc nenadchly, výřezy celkem nepoužitelné, rozpatlané
Olympus TG320 / TG620 - vzhledově fajn, fotky se zdaj být použitelné
Panasonic FT20 - fotky se mi zdají být dobré, vzhledově fajn - ale vyděsily mě zprávy o neuznávání reklamací apod
Pentax WG-2 - ten se mi líbí asi ze všech nejvíc, fotky OK, odolnost supr, jen nemá stabilizaci - na jednu stranu u outdooru možná lepší, chip je napevno
a s ohledem na ohnisko do 140mm mi to nepřijde jako handicap - na focení při špatném světle mám DSLR

Nejraději bych asi bral TG-1 od Olympu, bohužel jeho cena už je mimo mé možnosti :cry

Díky za pomoc při výběru
Sakini (1174)|14.11.2012 14:25
Z těch které zmiňuješ mi připadne nejschopnější TG620 - rozumné rozlišení, dobře vybavený a fungující, docela odolný ale ne extrémně. Pokud můžeš pustit ještě o chlup víc, tak TG820 je prakticky to samé v mnohem odolnějším balení. Umí hodně blízké supermakro, a kvalita fotek je na outdoorový kompakt dost slušná. TG-1 by byl samozřejmě ještě lepší, s tím se dá hodně vyhrát.
Pentax WG-2 je z outdoorů zřejmě nejodolnější, co se týče fotek není to ale nic nadprůměrného, někomu můžou stačit ovšem hlavně v interiéru a za slabšího světla rychle ztrácí dech. Ovšem jeho trvanlivost je masivní.
Ty Fujiny jsou levné, a je to na nich poznat, jsou z tvého výběru jednoznačně nejhorší. A Panasonic FT20 je průměrný jak obrazově, tak odolností, nic extra za ty peníze. FT4 je lepší, odolnější a vybavenější, ale taky podstatně dražší. A návyk Panasonicu při reklamaci netěsnosti tvrdit, že uživatel ho "opakovaně upustil na zem, čímž došlo k porušení vodotěsnosti", a vyrazit s ním na fleku dveře, je známý z mnoha zemí světa. To je nepříjemné riziko u dost drahých přístrojů.
PMaXX (30)|14.11.2012 19:25
No o Olympu TG se v jiném threadu někdo zmínil v takovém stylu, že video totálně nepoužitelné a fotky rozpatlané jak bys použil posterizaci v Zoneru :D
Panasonicy mě děsí, no nevím co vybrat, Pentax není nadprůměr ale zase v ničem není nejhorší - krom stabilizace.
Milan Šurkala (3381)|14.11.2012 21:43
Pokud bych si měl kupovat outdoorový kompakt, tak bych šel jedině do TG-1 (pokud bych na něj neměl peníze, tak bych outdoorový kompakt asi ani nekupoval). A kdyby už to opravdu muselo být, tak možná nějaký levnější Olympus nebo ten Pentax, ale je to takový půloký mezi slepými.
PMaXX (30)|15.11.2012 10:57
Teda Milane, pěkně si mi to zavařil :mistake
Tajně jsem doufal v doporučení něčeho levného a ted toto - minule jsem uvažoval o D5100 a nakonec to dopadlo s D7000.
Asi budu muset znova pročíst recenzi TG-1 jestli je to fakt takový zázrak jak píšeš.
Mi se u těch levněší Olympusů zdálo že když jsou třeba květiny u sebe, tak nejde rozeznat okraje květů, jakoby na fotku byla použita posterizace, je to tak, nebo je to jen zdání?
A který z těch levnější bys případně doporučil?
P.S. snad nevadí tykání,ale mi se blbě něco řeší vykáním :D
Milan Šurkala (3381)|15.11.2012 11:49
No, on to zázrak po stránce kvality fotografií až takový není, ale mnohem lepší světelnost a opravdu vynikající makro dávají tomu fotoaparátu značně vyšší zábavnost. Jde o to, že je nejmíň špatný z těch špatných. Z levných těžko říci, poslední odolné modely jsem zatím netestoval. Klidně tykej :-)
PMaXX (30)|15.11.2012 12:03
Zábavnost je jasná, ale na makro přece jen D7000 + 70-300 a Raynox vede :D
Tohle chci opravdu jen tak do kapsy a pod vodu a hlavně automat manželce a mladému :)
Proto je mi líto těch 9000.
Původně jsem uvažoval o XP50 nebo Olympu TG-320 ale oboje mi přijdou fotky celkem o ničem.
Nejvíc se mi líbí Pentax, absence stabilizace by u tak malých ohnisek neměl být problém.
No v testech máš Olymp 6000 a 8000, ty už ale nejsou v nabídce a z těch novějších nevím který.
na Dpreview toho taky moc není, hlavně tam chybí přímé srovnání.
No nevím nevím co brát :cry
PMaXX (30)|15.11.2012 12:15
Ještě kdybych to upřesnil - Olymp 620, Pentax WG-2, Nikon AW100 ?
PMaXX (30)|17.1.2013 11:01
Milane jestli mohu ještě jednou prosit o radu - tak dlouho jsem šetřil až je z TG-1 nedostatkové zboží :(
Je něco co by se dalo doporučit? TG-2 zřejmě bude cenově někde jinde :(
Na výběr bych navrhl
Canon Powershot D20
Olympus TG-820
Nikon Coolpix AW-100
Vzhledově vede Canon :D
Milan Šurkala (3381)|17.1.2013 11:40
To je těžko říci. Ta další modely jsem netestoval, takže si nedovolím hodnotit... osobně bych ale do ničeho jiného než TG-1/TG-2 v této třídě nešel, snad ještě nějaké ty Sony TX, ty byly docela slušné.
rousini (738)|17.1.2013 14:52
Předpokládám, že někdo, kdo dlouho šetří desítku nejezdí každý rok k moři do exotických destinací. Voda v českých rybnících je špinavá, tak už zbývají jen ty akvaparky...
Vážně je nutnost vodotěsného těla za cenu výstupu z mobilu??? :runaway
PMaXX (30)|17.1.2013 22:38
Neberu to jen kvuli vodotěsnosti, ale víš co dokáže s foťákem udělat 7 leté děcko?
Proto raději něco odolného, zrcadlo mu do rukou dám vyjímečně na závodech když jsem na bedně,ale v terénu raději ne a když chce fotit, tak ať má čím a když si ho vemu na hory já, ať se nemusím stydět za fotky ;)
A ano kvalita není žádný zázrak, na to mám Nikona ;-)
Ale srovnávat to s mobilem fakt nejde - snad jen ty Fuji XP50, Oly.TG320 apod :p
Proto jsem z původního úmyslu dát do toho tak 4 tisíce přišel až k TG-1 kterou mi mezitim přestali prodávat :D
rousini (738)|18.1.2013 09:52
Tak to je jiná, pokud tím fotí děcka, ale o tom jsi nepsal...
Já jsem z těch outdoorových viděl jen recenzi TG-1. Nevypadal špatně. Na heuréce jej nabízí asi 15 šopů, ale je to přes tvůj limit.
PMaXX (30)|18.1.2013 11:56
Tak samozřejmě je to hlavně pro mě, ale děcka jsou jak virus na techniku :)
Recenze jsem četl na více modelů, třeba Pentax nebo Fuji XP50 mě šoklo, to je fakt jak mobil.
Ale u těch ostaních už takové rozdíly nejsou, na TG-1 už peníze mám ale okol 9000 je nedostupný, má to jeden e-shop ale ten není český, je to jakobych to kupoval ze zahraničí a to nepřinde dobré kvůli záruky.
Ale třeba Olympus TG-820 mají přímo na stránkách Olympusu s druhou baterkou a obalem zacenu okolo 6300 a to mi nepřijde jako špatná nabídka - jenže mám strach ať pak nelituju, přece jen sem už rozežraný ze zrcadla :mistake