Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D5100?

Shampoo1 (19)|18.11.2012 14:11
Ahoj,

konečně jsem si ucelil své požadavky a nyní se chci zeptat na vaše názory a poznatky.

Jsem začátečník, který ve fotografování vidí hlavně koníček. Dále je pro mě nejdůležitější pořizovat textury pro 3D modely, focení objektů jako podklady, tudíž je pro mě velmi důležitá ostrost a věrné podání barev. Dále chci fotit krajinu, popřípadě portréty.

Jako nejlepší volbu a tedy i cenově dostoupnou jsem zvolil Nikon D5100. Je to sice střední low-end, ale kupovat bezrcadlovku (např. Sony Nex-5N, nebo Samsung NX200) mi dle mého lepší výsledky nezaručí a to tedy i při vyšší ceně. Navíc objektivy pro tyhle bezrcadlovky jsou velmi drahé a není takový výběr.

Navíc D5100 je celkem nový model, má výklopný displej, jemné rozlišení, hledáček, i když s malým záběrem.
K fotoaprátu zakoupím stativ, dálkový ovladač (ML-L3). Fotit budu zejména do RAWu, pokud to budou důležité materiály.

Navíc budu dokupovat i nějaký portrétový objektiv s pevným ohniskem, jelikož potřebuji zamezit deformaci a soudkovitosti výsledné fotografie. Na tyto účely se prý hodí objektivy s ohniskem 50mm, jelikož ale není snímací čip Full Frame, tak by stačil nějaký 35mm? Potřebuji nějaký tip na vhodný objektiv, světelnost cca. 1,8, ale nemůžu se pořádně dopátrat, které objektivy jsou plně kompatibilní s D5100, tedy funkční automatické ostření atp.

Jaký tedy vybrat objektiv a hlavně, je D5100 dobrá volba?
Shampoo1 (19)|18.11.2012 21:52
Dnes jsem se byl podívat v elektrowordu a měli tam vystavenou D3100 a můžu říci, že se mi velmi dobře držela, vůbec mi nepřišla laciná (plasty atp), hledáček se mi velikost zobrazení také líbila, hmotnost přijatelná. Jestli je na tom D5100 lépe, tak je pro mě jasná volba. Je pravda, že jsem ji nemohl srovnat s nějakou High-endovou zrcadlovkou.


Co se týče objektivů, tak přijapají v úvahu jen tyhle?
Nikon 35mm f/1.8G AF-S DX
Nikon AF-S 50mm f/1.8G

Raději bych asi vzal ten 35mm, jelikož 50mm vychází při tomhle snímacím čipu na cca 77mm, což je už celkem hodně, ale nemám s tím vůbec žádnou zkušenost.
Sakini (1174)|18.11.2012 22:39
Cena dneska klesla, a díky tomu je D5100 určitě dobrá volba - každopádně v ní získáš dostatečný nástroj s jedním z nejlepších senzorů současnosti, s plnými možnostmi ovládání (i když jsou trochu utopené v slabší ergonomii). Co se týče obrazové kvality, určitě dobrý výběr. Mimochodem ergonomii si můžeš podstatně zlepšit nijak drahým battery gripem, který existuje - není to sice stoprocentní řešení, protože D5100 s tím nepočítá a synchronizaci druhé spouště zajišťuje propojovací kabel, ale funkční to je naprosto spolehlivě. Dálkáč se určitě hodí, focení do RAWu bych se držel natrvalo.
Nevím jaký objektiv bude základní, předpokládám že 18-105, což je opravdu dobrý typ pro většinu běžných potřeb. Co se týče pevného světelného, rozhodni se jestli ho spíš potřebuješ na portréty nebo na všeobecné focení. Padesát milimetrů je na FF co se týče portrétů na hraně, spíš je to univerzální ohnisková vzdálenost pro běžné focení (na portrét je vhodnější 85/1.8) - a to stejné je 35/1.8 na DX. Na portrét už se projevuje větší zkreslení než by bylo milé, ne že by s tou pětatřicítkou nešly fotit portréty ale 50/1.8 je na to lepší. Pokud je potřeba zvládnout všechno možné, je 35/1.8 praktičtější protože do padesátky se vždycky všechno nevejde. Ale primárně na portrét se hodí padesátka, stejně jde člověk na větší detail takže nemá prostorový problém s vměstnáním motivu do záběru - není to možná obvyklé, ale já třeba mám pětatřicítku a současně 50/1.4, každé sklo používám v rozdílných situacích/na různých tělech. Pokud jde o to mít jen jednu ohniskovou vzdálenost, můžešse rozhodnout podle určení - co se týče kvality neuděláš chybu, vynikající jsou oba. A co se týče zkreslení, není třeba se bát, v počítači se dá hodně dobře zkorigovat, pokud to nezvládne foťák sám.
A jaké objektivy jsou kompletně kompatibilní? Dneska už je to jednoduché, od Nikonu všechny moderní objektivy značené AF-S, a starší značené AF-I - v cenové třídě odpovídající D5100 dneska už nenarazíš na současně produkovaný nekompatibilní objektiv. Od Sigmy objektivy s označením HSM (značí UZ motor), od Tamronu většina současných ale podle označení se to těžko poznává (značí je IF, ale málokde to v praxi uvidíš napsané). Tady najdeš prakticky všechny objektivy s integrovaným ostřícím motorem, které budou na D5100 fungovat http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Nikon_F-mount_lenses_with_integrated_autofocus_motors .
Mirda4 (79)|2.12.2012 21:16
Poslední dny stále více a více mlsně pokukuju po Nikonu D5100 a chci se místních znalců zeptat na jednu věc. Je výhodnější pořídit si tento set? (Nikon D5100 + 18-105)
http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-zrcadlovky/nikon/nikon-d5100-18-105-af-s-dx-vr-16gb-sdhc-p-edveden-zdarma/
, nebo tenhle? (Nikon D5100 + 18-55, 55-300)
http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-zrcadlovky/nikon/nikon-d5100-18-55-af-s-dx-vr-55-300-af-s-dx-vr-16gb-sdhc/
a nebo ještě jedna varinta Nikon D5100 + 18-55, 55-200)
http://www.mall.cz/digitalni-zrcadlovky/nikon-d5100-18-55-af-s-dx-vr-55-200-af-s-vr
Chci fotit jednak děti doma, ale zároveň nepohrdnu ani zoomem při focení venku( stromy, budovy, auta atd.). Cena jednotlivých sad nehraje roli, jde mi jen o to, že pokud si nějaký set koupím, tak se pak nějakou chvíli nebudu hnát hned dokupovat objektivy, tak mě zajímá, co by jste mi jako laikovi doporučily za alternativu, která moje nároky na nějaký čas splní. Díky za rady. Mirda
Sakini (1174)|3.12.2012 08:21
Pokud nechceš dokupovat objektivy a hodláš využít velké přiblížení, pak je pro tebe nejvhodnější verze 18-55 + 55-300 (jestli nehraje roli cena). Dá ti to velký rozsah a 55-300 je hodně povedený, stejně tak i 55-200 ale těch 50% navíc se vždycky hodí. Oba tyto telezoomy jsou na svou třídu velice dobré, rychlé jsou cca stejně.
Pokud bych mohl orodovat mimo zadání, tak vzít s 18-105 a dokoupit 55-300. Ne že by byl ten první o tolik lepší než 18-55, ale je to hodně dobrý objektiv a ten rozsah mnohem víc umožňuje při běžném focení - nenutí to člověka tak často přehazovat objektivy, když se překrývají. Samotný 18-105 je trochu delší než záklaďák, ale zase tak velký dosah nemá.

Zásadní otázka, kterou si musíš zodpovědět, je jak velký dosah vlastně potřebuješ. 300 mm na APS-C, to už je opravdu značná dálka, a možná ti 18-105 bude stačit na všechno. Ideální je si to vyzkoušet, u někoho nebo v obchodě, jaké to vlastně jsou zoomy.
Mirda4 (79)|5.12.2012 19:24
Díky za odpověď. Jen se mi potvrdilo to, k čemu jsem se sám nejvíce v duchu přikláněl. Varianta s objektivem 18-105 pro mě bude na začátek dostačující, navíc má opravdu nejvíc praktické využití a pokuď mi to začne bavit, tak bych nějaký ten teleobjektiv dokoupil později. Ještě bych poprosil o jednu věc a to, jak je to při nahrávání videí se slyšitelností zoomu? Nikde jsem nenašel video, kde by bylo možný slyšet, jestli je zoomování slyšet ve videu. Mám teď Lumixe FZ48 a tam to zoomování slyšet je a při tichých scénách mi to trochu vadí. Vím že zrcadovka není přístroj určený primárně na video, ale když už bude doma, tak se na tom určitě videa budou točit taky, tak aby mě to pak nepříjemně nepřekvapilo jako u toho Lumixe.
Sakini (1174)|5.12.2012 19:43
Tak v tomhle případě zoomování slyšet nejde, protože zoom je manuální. Slyšet ale je určitě ostření, pokud zvolíš AF-F tedy průběžné ostření při videu. Proto je lepší při jednoduchých videích jednorázově zaostřit na plochu, a nebo se naučit manuálně ostřit. V případě 18-105 se zvuk do videa většinou dostane, přece jen to je blízko mikrofonu. Pokud tedy neplánuješ dávat do svých videí jinou zvukovou stopu. Nehlučné ostření umí teprve některé nejnovější objektivy, které jsou ve směru videa optimalizované.
Shampoo1 (19)|11.12.2012 18:36
Ještě bych měl dotaz ohledně setových objektivů.

Z důvodu pro mne vysoké ceny mám maximálně možnost zvolit s 18-55 II AF-S DX anebo 18-55 AF-S DX VR. První je levnější varianta a to přibližně o 1700 Kč, ale zajímalo by mě, jestli ta redukce vibrací za ty peníze stojí. Zatím bych to bral jako nutné minimum a poté bych dokoupil buď pevnou 35mm anebo 50mm, pro focení textur.

Díky moc
Sakini (1174)|11.12.2012 20:33
Rozdíl mezi těmito dvěma objektivy není jen ve VR. Nestabilizovaný je starší, opticky slabší a méně spolehlivý. V tomhle případě těch cca 1700 je důležitých "pár korun", VR model je poměrně slušný seťák, jeden z těch lepších.
Shampoo1 (19)|11.12.2012 22:03
Ok, díky za info, nechám si to projít hlavou...
Rellik (1136)|12.12.2012 06:24
Pozor na tu stabilizaci. Pokud je dobré světlo nebo blesk, může stabilizace snímek naopak rozmazat! V takových případech doporučuji stabilizaci vypnutou. Osobně ji mám vypnutou z 98% stále.
honzarejlek (13)|15.12.2012 22:26
Nevím jestli jsem si toho dříve nevšiml ale dnes jsem pozoroval určité slabé hučení v těle 5100 při namáčknutí, před i potom s cvaknutím. Je to normální? Při držení namáčknutí hučí stále. Je tam nějaký motorek na expozici?
Rellik (1136)|15.12.2012 22:54
[QUOTE=honzarejlek;24217]Je tam nějaký motorek na expozici? [/QUOTE] Je tam ostřící motorek v objektivu. Při určitém nastavení stále přeostřuje a tak může být nějaký hluk slyšet... Většinou je to v režimu 3D sledování objektu...
honzarejlek (13)|15.12.2012 23:32
To vím, ale to je opravdu z těla, je to opravdu tiché, tak jsem si toho asi dříve nevšiml..
Je to cca 3sec a pak cvak a konec

Tak už vím - je to opravdu z objektivu, omlouvám se, a je to stabilizace. Dříve jsem jí měl vypnutou tak jsem to nemohl slyšet :-)
Mirda4 (79)|17.12.2012 16:08
Asi bude potřeba si pospíšit, kdo s nákupem D5100 ještě otálí a uvažuje o ní. Varianta se setovým objektivem 18-105 pomlau mizí z obchodů, dnes například ze stránek FOTOLABU. Nová D5200 mě ničím nenadchla.
lmarica (5)|19.12.2012 22:22
ani ostrici system?:-O... to se mi oproti d5100 (kterou vlastnim) dost libi. Akorat vzhledem k rozdilu cen si nejsem uplne jistej, jestli to za to momentalne stoji... :)
Cejpatka (220)|19.12.2012 22:38
Ostřící systém u D5200 je na první pohled super, ale oproti D7000 (kde je totožný AF modul) je to u D5200 očesané o jemné doladění AF! Takže případný front/back focus si doma nikdo neseřídí a zbude pak jedině návštěva servisu. To sice u D5100 také, ale přece jen bylo těch výtek na "přesnost" AF u D7000 dost. Jinak je D5200 dle mě šíleně předražená, to už se vyplatí si připlatit cca 4 tis. a jít rovnou do D7000.
Mirda4 (79)|20.12.2012 19:17
Tak zítra si s největší pravděpodobností jedu pro D5100. Vezmu po cestě i nějakou paměťovou kartu. Mám v hledáčku od Sandisku a zeptám se vás, jestli je mezi nima nějakej výraznej rozdíl. Tady jsou dvě varianty...
stačí tahle ultra??? http://www.alza.cz/sandisk-sdhc-16gb-ultra-class-10-d330589.htm
nebo je nutná tahle extreme??? http://www.alza.cz/sandisk-extreme-hd-video-secure-digital-16gb-d169291.htm
nevím kolik je totiž datovej tok při točení videa a jaká je nutnost mít rychlost zápisu, pokud zvolím ukládání JPG+RAW současně. Díky za rady...
Cejpatka (220)|20.12.2012 20:19
Bohatě stačí ta levnější, na video i na RAW+JPG.
Shampoo1 (19)|21.12.2012 10:36
Já jsem koupil 2x Sandisk Ultra 16GB a naprosto dostačující, RAW+F(Jpeg ve vysoké kvalitě) - cca. 28 MB stíhá a fullHD taky.
Mirda4 (79)|21.12.2012 21:27
Tak už je NIKON doma:-) Zrovna se tady v tom všem přehrabuju, trochu přelousknu návod, zatím se nabije aku a půjde se na věc. V porovnání s mým současným Lumixem FZ48 je to pěknej kousek, líbí se mi ta váha, že člověk něco drží v ruce. Díky všem, kteří mi tu na moje dotazy při výběru zrcadlovky ochotně odpovídali...
P1020746.jpg
Sakini (1174)|22.12.2012 00:23
Tak hurá do toho, jsme zvědaví na první dojmy...
lmarica (5)|22.12.2012 18:46
Tak preju dobre svetlo :)) Jinak vidim dobrou volbu setu (predpokladam ze je to 18-105)... doporucuju si precist manual (nejlepe plnou verzi, ktera je bohuzel myslim jenom v anglictine) a zaroven s tim zkouset, sam jsem prechazel ze starsiho modelu Lumixu na D5100 a muzu rict, ze me pak v akci vzdycky napadlo, ze by bylo fajn, kdyby to umelo to a to....a ono to fakt umelo, akorat jsem to proste nenasel v menu (nebo se to vyplo kvuli zaple jine funkci, coz jsem netusil) ;)
Mirda4 (79)|22.12.2012 21:40
Takže mám za sebou první den testování a hlavně učení se na novém přístroji. Set jsem zakoupil ve variantě 18-105, je to opravdu velmi univerzální rozsah zoomu, který je v běžných podmínkách naprosto dostačující. Jsem překvapený a zároveň i trochu vyděšený z toho, kolik různých funkcí se dá používat, ale snad se do toho člověk postupně dostane. Než si přístroj dostatečně ošahám, tak se nemíním trápit s focením do RAW, to si nechám na později, až to budu mít trochu zmáknutý. Co mě na první dojem během dneška zaujalo je ostření, které je velmi dobré i v AUTO režimu (srovnávám s mým předchozím Lumixem FZ48), dále možnost vyfocení tmavé večerní scény v interiéru na ISO kolem 2000, aniž by byl snímek nějak nepříjemně zašuměný a vychutnávám si fotky, kde při malé hloubce ostrosti vynikne focený předmět a pozadí je příjemně rozmazané a dává tak fotce na zajímavosti... Dnes jsem si taky upravil nějaké uživatelské nastavení v menu, aby se mi vše potřebné lépe ovládalo (pod funkční klávesu Fn jsem nastavil změnu ISO a zároveň jsem si informaci o hodnotě ISO zvolil i do hledáčku místo informace o počtu volných snímků na kartě, atd.). Ještě se chci zeptat na jednu věc. Je nutné si na objektiv dokoupit UV filtr? Neplánuju přístroj používat v žádných extrémních podmínkách, ale všude se o tom dost mluví, tak nechci něco zanedbat.
Rellik (1136)|23.12.2012 06:57
[QUOTE=Mirda4;24364]Je nutné si na objektiv dokoupit UV filtr?[/QUOTE] Nutné to není, jelikož UV filtr je přímo před čipem. Ono se spíš ten filtr používá spíš jako ochrana čočky objektivu - lepší je vyměnit poškrábaný filtr za pár stovek než objektiv za pár tisíc... ;)
Ještě sem ti chtěl napsat, že to FN tlačítko jsi mohl využít na jinou funkci, protože tlačítko na iso je zezadu, ale jak tak koukám, tak D5100 oproti mé D90 ze zadu moc tlačítek nemá... :)
http://www.ifotovideo.cz/rubriky/foto/zrcadlovky/nikon-d90-v-testu_2227.html
http://www.nikonclub.cz/nikon-predstavil-d5100-nastupce-petitisicovky-je-se-na-co-tesit
Já si třeba na to FN tlačítko dal nastavení rezimu ostření. To ISO se zas tak často nemění (aspoň teda u mě)... ;)
Mirda4 (79)|23.12.2012 07:55
Takže něco takového, jestli tomu dobře rozumím...
http://www.aaron.cz/produkty/hoya-protector-hd-67-mm
Právě že té D5100 samostatné tlačítko na ISO na tělě chybí, je tam jedno funkční tlačítko, tak jsem tam zatím dal to ISO, ale je možný, že postupem času pro mě bude prioritní jiná funkce a přenastavím to na něco jiného.
Rellik (1136)|23.12.2012 09:00
Za 999,- obyčejní sklíčko?! Si dělají p*del ne? Za tu cenu těch filtrů mužu mít 10! Platit takové peníze jen za to že je na tom nějaká značka mi přijde trochu mimo... Já mám sice taky jako ochranu UV B+W, ale jelikož se v obchodě ve vitríně sekli u ceny foťáku, tak ho mám zdarma. :) Jeslti chceš písmi mi ohledně toho filtru SZ. ;)
didrik (75)|23.12.2012 12:11
UV a polarizacne filtre sa riesili v tomto threade https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/1570-polarizacni-filtr-hama-vs-hoya Odporucam si precitat test na lenstip.com). Tam sa ukazalo, ze nie vsetko co ma zvucnu znacku a je drahe je naozaj kvalitne. Na druhu stranu sa kvalita niektorych filtrov ukazala horsia ako kvalita plocheho tabuloveho skla. Ja som podla testu kupoval filter s rozumnym pomerom cena / vykon z ebay.
honzarejlek (13)|25.12.2012 22:35
Mám dotaz: občas se mi stane že mám u náhledu snímku červené popisky u hodnoty ISO. Moje domněnka je že je to vždy když mám nastavené automatické ISO, protože poté co nastavím ISO napevno tak to zčervenání zmizí, ale radši se ptám, jestli to neznačí něco navíc.. :-)

Mirda4: mohu se zeptat jak se změní hodnota v hledáčku z počtu snímků na ISO či něco jiného?
Rellik (1136)|26.12.2012 07:31
Přepnutí toho ISA v hledáčku najdeš v menu pod ikonkou tužky (u mě d3). Na první otázku ti neřeknu nic, páč automatické ISO sem nikdy nepoužíval a tak nevím jak se chová jeho popisek, ale je možné že tak jak píšeš.
Jinak celkově je nejjenodušší si to najít přímo v manuálu, než se na to ptát. ;)
Flayer (59)|26.12.2012 10:56
V manuálu k fotoaparátu je to docela dobře popsané :)
honzarejlek (13)|26.12.2012 23:46
jo, je jo tam, u mě d2 :-)
Pochopil jsem to nějak jinak.. To už jsem měl nastavený, ale zmizí to při namáčknutí, myslel jsem že tahle volba to tam ukáže napořád.. :-)
klaus.abbard (29)|27.12.2012 01:21
prosím je tolik důležité u objektivu 18-55 to VR? vím co to je,ale je to tolik znát na tak malém přiblížení?
Rellik (1136)|27.12.2012 07:59
[QUOTE=klaus.abbard;24427]VR? vím co to je,ale je to tolik znát na tak malém přiblížení? [/QUOTE]
VR je označení Vibration Reduce (nebo tak nějak) v podstatě česky "stabilizace" stabilizaci je dobré zapínat pouze v případě, že fotíš delším časem, než který se dá udržet. Dá se říct, že je to obrácená hodnota ohniskové vzdálenosti x crop faktor čipu. Takže konkrétně u těch 55mm v pohodě udržíš čas cca 1/80 (55mm je to 1/55 x 1,5 = 1/82 u 40mm je to 1/40 x 1,5 = 1/60...) Takže pokud fotíš na světle a šas máš třeba u těch 55mm 1/80 a kratší tak stabilizaci ani nezapínej, protože v těchto případech se může chovat obráceně a snímet tak spíš rozmazat...
DiGiPes (32)|27.12.2012 15:47
No jiste.
Pouzivani stabilizace u tak kratkych ohnisek je vesmes zbytecne.
Smysl to ma u 70-200 a vice ;-)
klaus.abbard (29)|27.12.2012 18:06
DiGiPes (32)|27.12.2012 19:57
Proč né, cena ke to sakra dobrá :-)
Když vezmeš v potaz, že to jinde stojí min. o 5 tis. víc...
http://www.megapixel.cz/nikon-d3100-18-55-mm-vr-55-200-mm-vr
Ale je otázkou zda jde o nové zboží.
Zda se to neválelo na krámě ...
... ale nikde to tam nepíší ...
... tak snad né :)
Sakini (1174)|27.12.2012 20:11
Tak ona neexistuje povinnost zmiňovat stáří skladového zboží, takže bych spíš tipoval že jsou to nějaké uvolněné skladové zásoby od dealera - vzhledem k tomu že tenhle set (a podobný s D3000) najednou vytrukl na každém rohu. Náhodou jsem dneska prošel několik obchodů, a všude je v nabídce na zvláštním místě. Ovšem vzhledem k tomu že D5100 s 18-55 jsem viděl za 12.390,- tak by to v ten okamžik nebylo jednoduché rozhodování.
klaus.abbard (29)|27.12.2012 20:34
to sakra není :-) ten objektiv 18-55 neni VR. Kde mají d5100 za 12390???
Sakini (1174)|27.12.2012 21:05
Ne že bych se snažil dělat reklamu: jediný elektroobchod v Olympii Brno, dnes. Díval jsem se na webovky a tam to nemají, dost jsem na tu cenu valil oči - jinak je takzvaná "akční" čtrnáct s 18-55, čili úplně normální cena...
peterka50 (2)|10.1.2013 13:37
Najlepšia vec, iba odporúčam .