Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum
Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 42

Téma: Nikon D5100?

Nováček
    Registrace
    May 2010

Ahoj,

konečně jsem si ucelil své požadavky a nyní se chci zeptat na vaše názory a poznatky.

Jsem začátečník, který ve fotografování vidí hlavně koníček. Dále je pro mě nejdůležitější pořizovat textury pro 3D modely, focení objektů jako podklady, tudíž je pro mě velmi důležitá ostrost a věrné podání barev. Dále chci fotit krajinu, popřípadě portréty.

Jako nejlepší volbu a tedy i cenově dostoupnou jsem zvolil Nikon D5100. Je to sice střední low-end, ale kupovat bezrcadlovku (např. Sony Nex-5N, nebo Samsung NX200) mi dle mého lepší výsledky nezaručí a to tedy i při vyšší ceně. Navíc objektivy pro tyhle bezrcadlovky jsou velmi drahé a není takový výběr.

Navíc D5100 je celkem nový model, má výklopný displej, jemné rozlišení, hledáček, i když s malým záběrem.
    K fotoaprátu zakoupím stativ, dálkový ovladač (ML-L3). Fotit budu zejména do RAWu, pokud to budou důležité materiály.

Navíc budu dokupovat i nějaký portrétový objektiv s pevným ohniskem, jelikož potřebuji zamezit deformaci a soudkovitosti výsledné fotografie. Na tyto účely se prý hodí objektivy s ohniskem 50mm, jelikož ale není snímací čip Full Frame, tak by stačil nějaký 35mm? Potřebuji nějaký tip na vhodný objektiv, světelnost cca. 1,8, ale nemůžu se pořádně dopátrat, které objektivy jsou plně kompatibilní s D5100, tedy funkční automatické ostření atp.

Jaký tedy vybrat objektiv a hlavně, je D5100 dobrá volba?
    Odpovídat lze po přihlášení

Občasný diskutér Avatar uživatele Flayer
    Registrace
    Feb 2011
    Fotografií
    14

Nováček
    Registrace
    May 2010

Dnes jsem se byl podívat v elektrowordu a měli tam vystavenou D3100 a můžu říci, že se mi velmi dobře držela, vůbec mi nepřišla laciná (plasty atp), hledáček se mi velikost zobrazení také líbila, hmotnost přijatelná. Jestli je na tom D5100 lépe, tak je pro mě jasná volba. Je pravda, že jsem ji nemohl srovnat s nějakou High-endovou zrcadlovkou.

Co se týče objektivů, tak přijapají v úvahu jen tyhle?
    Nikon 35mm f/1.8G AF-S DX
    Nikon AF-S 50mm f/1.8G

Raději bych asi vzal ten 35mm, jelikož 50mm vychází při tomhle snímacím čipu na cca 77mm, což je už celkem hodně, ale nemám s tím vůbec žádnou zkušenost.

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Sakini
    Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Cena dneska klesla, a díky tomu je D5100 určitě dobrá volba - každopádně v ní získáš dostatečný nástroj s jedním z nejlepších senzorů současnosti, s plnými možnostmi ovládání (i když jsou trochu utopené v slabší ergonomii). Co se týče obrazové kvality, určitě dobrý výběr. Mimochodem ergonomii si můžeš podstatně zlepšit nijak drahým battery gripem, který existuje - není to sice stoprocentní řešení, protože D5100 s tím nepočítá a synchronizaci druhé spouště zajišťuje propojovací kabel, ale funkční to je naprosto spolehlivě. Dálkáč se určitě hodí, focení do RAWu bych se držel natrvalo.
    Nevím jaký objektiv bude základní, předpokládám že 18-105, což je opravdu dobrý typ pro většinu běžných potřeb. Co se týče pevného světelného, rozhodni se jestli ho spíš potřebuješ na portréty nebo na všeobecné focení. Padesát milimetrů je na FF co se týče portrétů na hraně, spíš je to univerzální ohnisková vzdálenost pro běžné focení (na portrét je vhodnější 85/1.8) - a to stejné je 35/1.8 na DX. Na portrét už se projevuje větší zkreslení než by bylo milé, ne že by s tou pětatřicítkou nešly fotit portréty ale 50/1.8 je na to lepší. Pokud je potřeba zvládnout všechno možné, je 35/1.8 praktičtější protože do padesátky se vždycky všechno nevejde. Ale primárně na portrét se hodí padesátka, stejně jde člověk na větší detail takže nemá prostorový problém s vměstnáním motivu do záběru - není to možná obvyklé, ale já třeba mám pětatřicítku a současně 50/1.4, každé sklo používám v rozdílných situacích/na různých tělech. Pokud jde o to mít jen jednu ohniskovou vzdálenost, můžešse rozhodnout podle určení - co se týče kvality neuděláš chybu, vynikající jsou oba. A co se týče zkreslení, není třeba se bát, v počítači se dá hodně dobře zkorigovat, pokud to nezvládne foťák sám.
    A jaké objektivy jsou kompletně kompatibilní? Dneska už je to jednoduché, od Nikonu všechny moderní objektivy značené AF-S, a starší značené AF-I - v cenové třídě odpovídající D5100 dneska už nenarazíš na současně produkovaný nekompatibilní objektiv. Od Sigmy objektivy s označením HSM (značí UZ motor), od Tamronu většina současných ale podle označení se to těžko poznává (značí je IF, ale málokde to v praxi uvidíš napsané). Tady najdeš prakticky všechny objektivy s integrovaným ostřícím motorem, které budou na D5100 fungovat http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...tofocus_motors .

Občasný diskutér Avatar uživatele Mirda4
    Registrace
    Jan 2012
    Fotografií
    5

Poslední dny stále více a více mlsně pokukuju po Nikonu D5100 a chci se místních znalců zeptat na jednu věc. Je výhodnější pořídit si tento set? (Nikon D5100 + 18-105)
    http://eshop.fotolab.cz/product/digi...dveden-zdarma/
    , nebo tenhle? (Nikon D5100 + 18-55, 55-300)
    http://eshop.fotolab.cz/product/digi...-vr-16gb-sdhc/
    a nebo ještě jedna varinta Nikon D5100 + 18-55, 55-200)
    http://www.mall.cz/digitalni-zrcadlo...55-200-af-s-vr
    Chci fotit jednak děti doma, ale zároveň nepohrdnu ani zoomem při focení venku( stromy, budovy, auta atd.). Cena jednotlivých sad nehraje roli, jde mi jen o to, že pokud si nějaký set koupím, tak se pak nějakou chvíli nebudu hnát hned dokupovat objektivy, tak mě zajímá, co by jste mi jako laikovi doporučily za alternativu, která moje nároky na nějaký čas splní. Díky za rady. Mirda

Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Pokud nechceš dokupovat objektivy a hodláš využít velké přiblížení, pak je pro tebe nejvhodnější verze 18-55 + 55-300 (jestli nehraje roli cena). Dá ti to velký rozsah a 55-300 je hodně povedený, stejně tak i 55-200 ale těch 50% navíc se vždycky hodí. Oba tyto telezoomy jsou na svou třídu velice dobré, rychlé jsou cca stejně.
    Pokud bych mohl orodovat mimo zadání, tak vzít s 18-105 a dokoupit 55-300. Ne že by byl ten první o tolik lepší než 18-55, ale je to hodně dobrý objektiv a ten rozsah mnohem víc umožňuje při běžném focení - nenutí to člověka tak často přehazovat objektivy, když se překrývají. Samotný 18-105 je trochu delší než záklaďák, ale zase tak velký dosah nemá.

Zásadní otázka, kterou si musíš zodpovědět, je jak velký dosah vlastně potřebuješ. 300 mm na APS-C, to už je opravdu značná dálka, a možná ti 18-105 bude stačit na všechno. Ideální je si to vyzkoušet, u někoho nebo v obchodě, jaké to vlastně jsou zoomy.

Občasný diskutér Avatar uživatele Mirda4
    Registrace
    Jan 2012
    Fotografií
    5

Díky za odpověď. Jen se mi potvrdilo to, k čemu jsem se sám nejvíce v duchu přikláněl. Varianta s objektivem 18-105 pro mě bude na začátek dostačující, navíc má opravdu nejvíc praktické využití a pokuď mi to začne bavit, tak bych nějaký ten teleobjektiv dokoupil později. Ještě bych poprosil o jednu věc a to, jak je to při nahrávání videí se slyšitelností zoomu? Nikde jsem nenašel video, kde by bylo možný slyšet, jestli je zoomování slyšet ve videu. Mám teď Lumixe FZ48 a tam to zoomování slyšet je a při tichých scénách mi to trochu vadí. Vím že zrcadovka není přístroj určený primárně na video, ale když už bude doma, tak se na tom určitě videa budou točit taky, tak aby mě to pak nepříjemně nepřekvapilo jako u toho Lumixe.

Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Tak v tomhle případě zoomování slyšet nejde, protože zoom je manuální. Slyšet ale je určitě ostření, pokud zvolíš AF-F tedy průběžné ostření při videu. Proto je lepší při jednoduchých videích jednorázově zaostřit na plochu, a nebo se naučit manuálně ostřit. V případě 18-105 se zvuk do videa většinou dostane, přece jen to je blízko mikrofonu. Pokud tedy neplánuješ dávat do svých videí jinou zvukovou stopu. Nehlučné ostření umí teprve některé nejnovější objektivy, které jsou ve směru videa optimalizované.

Nováček
    Registrace
    May 2010

Ještě bych měl dotaz ohledně setových objektivů.

Z důvodu pro mne vysoké ceny mám maximálně možnost zvolit s 18-55 II AF-S DX anebo 18-55 AF-S DX VR. První je levnější varianta a to přibližně o 1700 Kč, ale zajímalo by mě, jestli ta redukce vibrací za ty peníze stojí. Zatím bych to bral jako nutné minimum a poté bych dokoupil buď pevnou 35mm anebo 50mm, pro focení textur.

Díky moc

Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Rozdíl mezi těmito dvěma objektivy není jen ve VR. Nestabilizovaný je starší, opticky slabší a méně spolehlivý. V tomhle případě těch cca 1700 je důležitých "pár korun", VR model je poměrně slušný seťák, jeden z těch lepších.

Nováček
    Registrace
    May 2010

Ok, díky za info, nechám si to projít hlavou...

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
    Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

Pozor na tu stabilizaci. Pokud je dobré světlo nebo blesk, může stabilizace snímek naopak rozmazat! V takových případech doporučuji stabilizaci vypnutou. Osobně ji mám vypnutou z 98% stále.

Nováček Avatar uživatele honzarejlek
    Registrace
    Aug 2008
    Fotografií
    22

Nevím jestli jsem si toho dříve nevšiml ale dnes jsem pozoroval určité slabé hučení v těle 5100 při namáčknutí, před i potom s cvaknutím. Je to normální? Při držení namáčknutí hučí stále. Je tam nějaký motorek na expozici?

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
    Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

Citace Původně odesláno od honzarejlek Zobrazit příspěvek
    Je tam nějaký motorek na expozici?
    Je tam ostřící motorek v objektivu. Při určitém nastavení stále přeostřuje a tak může být nějaký hluk slyšet... Většinou je to v režimu 3D sledování objektu...

Nováček Avatar uživatele honzarejlek
    Registrace
    Aug 2008
    Fotografií
    22

To vím, ale to je opravdu z těla, je to opravdu tiché, tak jsem si toho asi dříve nevšiml..
    Je to cca 3sec a pak cvak a konec

Tak už vím - je to opravdu z objektivu, omlouvám se, a je to stabilizace. Dříve jsem jí měl vypnutou tak jsem to nemohl slyšet :-)

Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Nikon D5100
    Od fevlad v sekci Konvertory, filtry a předsádky
    Reakcí: 12
    Poslední příspěvek: 04-03-2014, 18:34
  2. Nikon D3100 18-105mm nebo Nikon D5100 18-55mm?
    Od Danielkyska v sekci Zrcadlovky
    Reakcí: 12
    Poslední příspěvek: 03-09-2013, 17:45
  3. Nikon KCC-REI-NKR-D5100
    Od palocc v sekci Zrcadlovky
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 20-08-2013, 21:52
  4. Nikon D5100
    Od Shampoo1 v sekci Paměťové karty
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 20-11-2012, 04:47
  5. Nikon D5100 vs. D7000