Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D5100

Shampoo1 (19)|19.11.2012 12:10
Ahoj,

plánuji pořízení Nikonu D5100 a poohlížím se tedy i po nějaké SDHC kartě.
Zjistil jsem, že velikost RAW je přibližně 22 MB, na což by mi stačila 32GB karta. Teď je jen otázkou, zda se vyplatí investovat do rychlejší karty a zda ji vůbec fotoaparát využije, sekvence u mě nehrají roli.

Dražší možnost je:
SanDisk SDHC 32GB Class UHS-I Extreme Pro 95MB/s
levnější:
SanDisk SDHC 32GB Class 10 EXTREME 45 MB/s

Předem díky za rady.
Rellik (1136)|19.11.2012 17:34
[QUOTE=Shampoo1;22616]Zjistil jsem, že velikost RAW je přibližně 22 MB[/QUOTE] A to jsi zjistil kde? Já na mojí D90 co sem teĎ koukal, tak největší NEF (raw) soubor jsem našel o velikosti 11,3Mb. Je fakt, že Ta D5100 má 16,2Mpx což je o 4mpx víc, ale když to podělíš, tak dostaneš maximálně necelých 15Mb na fotku. A to je fotka, která je celkem barevně i jasově náročná, takže víc nejspíš nedostaneš nikdy. Průměr u té D5100 bude tak kolem 11Mb na jeden NEF (raw). Jinak co se karet týká, raděj kup 2 menší než jednu velkou. Mohl by se ti stát jako mě, že dojedeš na místo a karta bude nefunkční. Já osobně mám dvě 8Gb a jednu 16Gb a nejraděj fotím na tu jednu osmičku. Přinutí tě to pak častěji fotky zpracovávat a tak případně nepřijít o hromadu fotek, kdyby se ti s kartou něco stalo. Jinak myslím, že ta Class 10 úplně stačí. Já tu 16Gb kupoval teď někdy v létě za cca 320,- což je skoro zadarmo... JInak když zmiňuješ rychlost karty a že tě sekvenční snímání nezajímá, tak klidně kup pomalejší. I na ni uděláš x snímků naráz, protože foťák má vyrovnávací paměť ze které to postupně nahrává tepr na kartu.
Shampoo1 (19)|19.11.2012 19:32
[QUOTE=Rellik;22659]A to jsi zjistil kde?[/QUOTE]

Jen jsem si na internetu vyhledal "Nikon D5100 size of RAW" a nějaký uživatel psal, že jeho RAW zabírá cca 22 MB, JPEG cca 1,4 MB. Z osobní zkušenosti to nemám, ale samozřejmě čím méně, tím lépe.
Ok, pořídím spíše jen tu verzi Extreme, alespoň ušetřím, o dvou ale určitě popřemýšlím.
Rellik (1136)|19.11.2012 21:06
[QUOTE=Shampoo1;22672]JPEG cca 1,4 MB[/QUOTE] Záleží jestli je ten JPG vytvořen přímo u focení (focení do JPG) nebo při exportu z RAW ve 100% kvalitě. Pokud budeš fotit do RAW a fotky pak exportovat do JPG v maximální kvalitě, tak počítej s tím, že ten JPG nebude o moc menší než ten RAW. A zejména to platí u těch RAWů se kterými si budeš hrát víc. Jinak jestli čekáš, že když budeš mít fotky lepší když budeš fotit do rawu než když budeš fotit rovnou do JPG v nejlepší kvalitě, tak pokud nemáš moc zkušeností s tímto převodem, tak může být výsledkem spíš opak. Zezačátku bych doporučil fotit do obou formátů a porovnávat snímky, které uděláš z rawů s těmi jpg co vyfotí přímo foťák. Uvidíš, že to není tak jednoduché docílit podobného výsledku... Osobně sem taky víceméně fotil pouze do rawu, pak se mi nechtělo všechno pořád předělávat do JPG a sedět u PC hodiny času a tak fotím do JPG, případně pokud něco fotím, co si nejsem jistý, jak ještě chci aby to vypadalo, tak fotím do obou formátů, případně opět zase ten raw...
Sakini (1174)|20.11.2012 05:47
Pokud bude fotit do rawu a exportovat na maximální kvalitu, polezou mu z toho jpegy o cca poloviční velikosti než původní rawy - to ale samozřejmě nezaručí že ta fotka bude lepší, a zrovna tenhle senzor umí vyhodit přímo i hodně kvalitní jpegy. Takže jak důkladně popisuje Rellik, začátečník musí zkoušet, nebrat si toho moc a jít cestou dobrých fotek. Když to jde líp přímo jpegem, tak holt fotím do jpegu...