Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka kolem 30.000 Kč

ICEBOSS (19)|19.11.2012 21:41
Ahoj,
přerostl jsem dost značně možnosti našeho starého Olympusu C5060WZ, chybi mi hlavne rozsahy clony atd...

Premyslime o nove zrcadlovce. Puvodne jsem chtel Olympus E520/E620 DZ, ale ten uz se nedela a evf nechci.

Zakladni pozadavky jsou:
- v zasade lehci outdoor (proto mi byl tak sympaticky malicky a odolny olympus se stabilizovanym chipem a vykonnem ultrazvukovym cistenim :D)
- foceni - priroda, zvirata, nocni fotky, lidi spis jenom momentky, srazy aut :)
- stabilizace
- cena kolem 30K

Nic maleho se uz asi ani nedela, takze jsem rozhodnut pro neco trosku poradnejsiho.
Dival jsem se treba na: http://www.aaron.cz/produkty/canon-eos-60d-18-55-is-55-250mm-is#tab
Ale nevim co za tu cenu cekat od tech objektivu atd... :rules

Chci tech 30K utratit nejak smysluplne, takze ocenim kazdou radu :-)
Sakini (1174)|20.11.2012 14:12
EOS60D není špatný stroj, i když jeho cena není tak úplně úměrná tomu co nabízí (Canon ho staví do pozice v které tak úplně nepřesvědčuje, je to vlastně přebalený EOS600D ve vybavenějším těle). Ty dva objektivy jsou typické setové, 18-55 už je použitelný ale existují lepší, a 55-250 je klasický plastový seťák. Pro běžné nenáročné použití je dostatečný, na dlouhém konci nejslabší, a aby ostře kreslil potřebuje přiclonit. Určitě existují schopnější telezoomy, lepší volbou pro tohle tělo by byl například Tamron 70-300VC.

Zrcadlovka, outdoor, stabilizace - to jsi vyložený kandidát na Pentax K-30. Utěsněné tělo prodávané v kombinaci s WR (počasí odolnými) objektivy, 16 MPx senzor od Sony který v mnoha ohledech 18 MPx Canon strčí do kapsy (jeden z nejlepších v současnosti), stabilizace v těle takže jsou stabilizované všechny objektivy které nasadíš. Za 21 tisíc dostaneš buď set s utěsněnými 18-55 a 50-200 WR , nebo s klasickými 18-55 a 55-300. Seťák 18-55 od Pentaxu má své přátele i nepřátele, já s ním mám jen dobré zkušenosti a myslím že je to jeden z těch lepších. 50-200 je klasický základní telezoom, pouze kdybys požadoval celkové utěsnění je výhodný, lepším teletem je 55-300 který je už trochu jinde a za svou cenu dá dost výkonu. Výhodou systému Pentax jsou pak do budoucna výborná pevná skla, která jsou navíc na tělech stabilizovaná což u jiných značek bývá výsada nejvyšších tříd.
Nedávno jsem to orientačně počítal, a v případě K-30 dostaneš za 30 tisíc tělo s dvěma objektivy, blesk, druhou baterku a dálkové ovládání. To není špatné proti jiným značkám.

Pokud bys chtěl mít větší výběr skel, tak za dobrou cenu je teď Nikon D5100 (používá stejný senzor) a k němu je slušný výběr objektivů za rozumnou cenu - výborným základem je 18-105, se kterým tělo vychází na šestnáct tisíc. Navíc se pak dají koupit velice schopné teleobjektivy 55-200 nebo 55-300, které v poměru k ceně dávají hodně dobré výkony, skvělá světelná 35/1.8, nebo extrémně ostré makro 40/2.8 - všechny za rozumné peníze podle toho co kdo potřebuje. Celkově výběr příslušenství je u Nikonu široký, což je jeho výhoda proti omezenějším možnostem Pentaxu který u nás nemá takové rozšíření a podporu.

DO SLT od Sony bych osobně až tak nebruslil, snad A57 je docela povedená, ale Soňáci nejsou nejlevnější a pokud jde v první řadě o foto, Nikon D5100 bych určitě upřednostnil. Originální objektivy Sony jsou buď slabé, nebo bestiálně drahé, a alternativní Sigmy taky nevyjdou nejlevněji. Nemluvě o často problematickém autofokusu u SLT, u starších typů se projevujícím jednoznačnou převahou rychlosti nad přesností.

Možností je dneska docela dost, ceny průběžně klesají, a za třicet tisíc se toho dá pořídit docela dost, jen to chce rozumě vybírat.
Gamilena (85)|20.11.2012 15:56
Ahoj asi bych šel do Canonu,ale seťáky to už néé...
Canon EOS 600D-TAMRON SP AF 17-50mm F/2.8 pro Canon XR Di-II VC LD Asp+Tamron SP AF 70-300mm F4-5.6 Di VC USD = 33 500 Kč
Do 30 000 Kč se toho moc nevleze...:-))
Flayer (59)|20.11.2012 19:00
Pro tvé účely se mi asi nejvíc líbí nový Pentax K-5 v setu: http://www.megapixel.cz/pentax-k-5-ii-18-55-mm-wr-50-200-mm-wr . Nevýhody už Sakini psal...menší výběr příslušenství, např. pro Pentax neexistují dálkové odpalovače s podporou P-TTL, nové moderní objektivy jsou dost drahé, apod. Na druhou stranu má ostřící motor i stabilizaci v těle a dá se sehnat spousta starších AF skel za dobrou cenu. Ideální volba v případě, pokud chceš časem dokoupit např. pevné sklo na krajiny a nic dalšího.

Pokud časem plánuješ výbavu rozšiřovat, doporučil bych Nikon. Ideální by byla D7000 např. s 18-200, ale tento set už vyjde docela draho. Popř. D7000 s 18-105 a časem 35mm f/1.8G na krajiny.
Sakini (1174)|20.11.2012 19:03
Pěkná kombinace, notně osolená ale pěkná :-) kdyby sehnal tu 17-50 ve verzi A16, měl by to levnější a lepší, ale to je holt dilema - buď solidnější objektivy nebo tělo, obojí se do třiceti tisíc nevejde.

Flayerovy návrhy jsou vyšší třída, to už jsou pořádné stroje na hranici ceny, ale stojí za to. Ta K-5 II má proti K-30 lepší vybavenost, modernější systémy a větší schopnosti, sdílejí stejný schopný senzor, a kdo je náročnější na ovládání a výkon zvolí ho. Kdo chce vyšetřit na další vybavení a nemusí mít skoro-profi tělo (s K-5 už jde dobře dělat profi práce), K-30 mu dá prakticky stejný obrazový výstup v jednodušším obalu. Rozhodování je lehčí než se zdá, když je má člověk před sebou... A D7000 je samozřejmě dravec, co stojí za to a slušně klesl na ceně.
skywolker (2)|21.11.2012 17:34
Promiňte že se tady pletu do diskuze, ale taky bych rád znal Váš názor. Já už mám (skoro) jasno co bych chtěl za zrcadlovku. Po předvedení všech možných Canonů a levných Nikonů jsem si mohl sáhnout i na Nikon D7000. Moc se mi líbí. Už už jsem si pro něj skoro jel a v tom Nikon po full frame D600 vydal i nový kus D5200.
Teď si kladu otázku: mám ještě počkat cca 2-3 měsíce, jestli Nikon nevydá nástupce D7000 s novým čipem 24 mpx a procesorem Expeed 3??
Úvaha je, že když rok stará D5100 má nástupce D5200, tak sakra kdy bude mít upgrade dva roky stará D7000??? Nebo se na to mám vykašlat a praštit do toho a koupit velice solidní D7000 18-105? Musím přiznat, že mě docela žere představa koupit si za 28 000,- model, který třeba bude končit...
Sakini (1174)|21.11.2012 18:58
[QUOTE=skywolker;22907]Teď si kladu otázku: mám ještě počkat cca 2-3 měsíce, jestli Nikon nevydá nástupce D7000 s novým čipem 24 mpx a procesorem Expeed 3?[/QUOTE] Tuhle otázku si kladu taky, ale nijak pozitivně se při tom necítím. Tajně doufám že tahle třída (nebo profi DX třída) nabídne něco jiného, nového, lepšího, a ne jen další stupeň 24 MPx. Pokud ne v prosinci, mělo by něco přijít v lednu ebo únoru, každopádně už uběhlo dost času a dlouho čekat nebudeme - pokud nepotřebuješ foťák hned teď, klidně počkej nějaký ten měsíc, D7000 se hned nevyprodá a uvedení nového modelu jeho ceně ještě může pomoci. Možná se pak stejně rozhodneš pro něj, až uvidíš nástupce :-) jinak tělo se dá sehnat od dvaceti tisíc, s 18-105 od pětadvaceti, takže s tou cenou bych to tak dramaticky neviděl. Jestli spěcháš tak do toho prašti, jinak si počkej ono to neuteče a možná na tom ještě získáš. Každopádně u D7000 se ani nedá říkat, že je "stará" - vždyť má pouhé dva roky, a myslím že je v nejlepší formě. Jen fanatici co musí mít vždycky to nejnovější se můžou ušklíbnout...
skywolker (2)|21.11.2012 20:17
Ne, na koupi nespěchám. Kdyby venku bylo lepší počasí na výlety, tak snad...
Jinak máš pravdu, špatně jsem volil termín "stará" D7000. Protože i model D300s je na trhu asi od září 2009 a je to pořád Top mašina! Na chvilku jsem se koukal i po D300s, hlavně když jsem viděl, že jí o cca 6500,- slevnili. Jenže koupit D300s + aspoň dvě skla, to bych už finančně nezvládl. Myslím že jako amatér bych jí ani na plno nevyužil.

Držel jsem v ruce Canon 600D, 650D a taky moc šikovný 60D, ten se mi moc dobře držel. Pak násedovali Nikony D3200, 5100 ale jak jsem sáhl utěsněné hořčíkové tělo na D7000 a kouknul se do jeho velkého hledáčku, zatočil si dvěma rolery, byl jsem rozhodnutý raz dva! Měl jsem tu čest na chvíli fotit i Pentaxem K10D. Nic proti němu, ale Pentax mi nějak nesedí.

Takže Sakini, díky za názor. Počkám co mi Nikon připraví za překvápko!
ICEBOSS (19)|24.11.2012 10:01
U D7000 si stezuje moc lidi na backfocus, olejove skvrny znovu a znovu na snimaci... a nic moc servis... Nehodlam dat 30K za fotak s temihle riziky. Moc objektivu dokupovat nebudu (max. 3 - kratkej, dlouhej, pevnou a svetelnou 50 a externi blesk), takze jsem si rozhodl pro Pentax K5-II. Na dpreview dopadla K5 super dobre, takze II snad neni horsi. Stabilizace chipu, utesnene telo z horciku a oceli, WR objektivy a velmi dobre vysledky za spatneho svetla se mi libi a v zasade je to presne to, co potrebuju. Svetlost tech WR setaku snad bude +/- slusna. Velikost a usklebky od majitelu ostatnich znacek preziju :-D. Ja maloky kupuju mainstream, coz dokazuje i moje obliba starsich Olympusu :D.

Posledni otazka je, kde ho koupit a jestli ma smysl pockat s koupi az po Vanocich.
Co tohle?
http://www.pentax-shop.cz/pentax-k5-iida-1855mm-f3556-al-wrda-50200mm-f456-al-wr-p-29575.html
Sakini (1174)|24.11.2012 12:04
Dobrá volba - světelnost WR objektivů, které jsou v setu, je standartní takže normál, nic podprůměrného (někdo by řekl že jak to není 2.8 tak se s tím nedá fotit, a někdo tvrdí že 2.8 je slabá světelnost, ale tím se nenech ovlivnit ;-) ), a 50/1.8 je za pusu. Nová K5 má zásadní systémy vylepšené, a to dobré zůstalo jak má. Tohle není mainstreamové zboží které najdeš v Electroworldu, takže cena si asi nijak zvlášť nesedne, ale pokud ho nemusíš mít hned tak počkej po novém roce, třeba se s ní ještě něco uděje, on se určitě nevyprodá. A ušklebovat se může jen ten, kdo Pentaxy nikdy neměl v ruce - ignorantů je bohužel stále dost.

P.S. D7000 používám druhým rokem nez jediného problému, Nikony generálně dvacet let - a nikdy jsem neměl jediný problém, ani jednou jsem nemusel vyhledat servis kvůli čemukoliv (jen jeden kompakt se mi rozsypal po čtyřech letech, ale takové malichernosti člověk řeší u kontejneru na elektroodpad). Je to prostě hrozně relativní, někdo má kliku a někdo do toho spadne, samozřejmě je pravda že český servis Nikonu je momentálně naprostá tragédie, kdy se ukazuje jak to dopadne když někomu dáš naprostou volnost a dominantní postavení. U foťáků to vůbec není o značce, ale o tom co umí.
ICEBOSS (19)|24.11.2012 13:26
Jeste mam dotaz. Pentax ma motor v objektivech nebo tele? A co je lepsi? :D
Sakini (1174)|24.11.2012 14:53
Pentax má tradičně pohon v těle - výhodou jsou lehčí a na výrobu jednodušší objektivy, navíc se dají normálně použit kvalitní skla staršího původu protože Pentax ten náhon používá už hodně dlouho. Co je lepší se těžko říká - já třeba radši vidím AF a stabilizaci v objektivu, tělo je pak méně komplikované a když se s jedním nebo druhým systémem něco stane, tělo to nezasáhne a můžu ho použít s jinými objektivy dál, zatímco když vypadne pohon v těle, mám po ptákách, Další je taky to, že tělo neměním každou chvíli, a zůstává mi dál i když přijdou moderní systémy s větším účinkem - to se týka hlavně stabilizace. Ale to všechno je spíš teoretické, v reálu jsou Pentaxy co se týče pohonu AF vysoce spolehlivé, a stabilizace v K-5 je moderní účinná. Každopádně je již nějakou dobu vidět, že i tato firma postupně opouští storpocentní preferenci svého principu, protože moderní objektivy (hlavně top třída) jsou vybavené ultrazvukovým motorem (označení SDM) a nezávislé na interním pohonu. Možná se jednou nakonec dočkáme i těla bez motoru. Větší nevýhodou je, že alternativní výrobci optiky se taky orientují primárně na ultrazvukové motory v objektivu, a třeba Tamron už ani nevytváří verze některých svých objektivů pro Pentax - například 70-300 VC by byl vítanou alternativou, ani 17-50 VC už pro něj nedělají. Podpora Sigmy je naštěstí podstatně lepší.
Pro běžné objektivy je pohon z těla dostačující, a pokud bys chtěl nějaké lepší a modernější sklo, tak se dnes už stejně dostaneš k objektivům Pentax s s vlastním pohonem, takže to vychází na plichtu.
Flayer (59)|25.11.2012 23:16
V ČR je prakticky jedno, kde ho koupíš, ceny jsou +- stejné. Možná by nebylo špatné, podívat se kousek za hranice. Jinak ohledně D7000...pokud vím, olej na snímači měl 1 člověk, jednalo se o fotoaparát z úplně první série a tenhle příběh se dost rozšířil, backfocus se u něj rozhodně neobjevuje častěji než u jakéhokoliv jiného modelu (navíc jde jemně doladit). Vzhledem k tomu, v jakých objemech se ten fotoaparát prodává se jedná o velmi spolehlivý model :) S tím servisem je to tak, že člověk musí hledat. Ten v Praze údajně za moc nestojí a co jsem četl, tak spousta majitelů jezdí raději do Rakouska. Já mám autorizovaný servis i tady v Ústí nad Labem, kam si ale chodím spíše jen popovídat a nechat si poradit. Ještě jsem ho nemusel využít.
ICEBOSS (19)|4.12.2012 21:20
Inu, v patek objednam ten Pentax K5-II s 18-55WR a 50-200WR :-). Mne je to proste sympaticky :-). :thumb

No a jeste zbyva brasna :-) :hmm. Pocitam na ni tak asi 4000 Kc. Zjistil jsem, ze je dost co na vyber a jsem v tom ztracen :angry. Dival jsem se na LowePro, Tamrac a Vanguard (ano, hraju Mass Effect :cool:) :D, nicmene ani nevim jakou velikost. :rules
Takze - neco odolneho, nepromokaveho, aby se tam vesly 3 objektivy (18-55 mm WR + 50-200 mm WR + 50 + hypoteticky jedno vetsi tele, ale to neni podminka), blesk a zrcadlovka samotna (mozna jednou s batery gripem) s nasazenym objektivem 18-55 + nejake to smeti (slunecni clona, nejake filtry). Libi se mi oddelene prihradky :-).

Zapomnel jsem jeste na neco? :notsure:turtle:slug
Flayer (59)|5.12.2012 00:27
Karta by možná stačila i bez UHS-I, to je hned o 1000kč méně ;) Jinak s výběrem brašny je to pomalu horší než s výběrem zrcadlovky. Momentálně mám 2 brašny, jednu přes rameno od Pentaxu, kam dám tělo + 18-135 + 70-300 + blesk, náhradní baterie a ještě spousta místa zbývá, k tomu jsem si nedávno dokoupil Lowepro SlingShot 100AW pro případ, když jdu na výlet a nechci s sebou tahat velkou brašku (vejde se do ní D80 + 18-135 + láhev vody) a stejně si nejraději pujčuji od kolegy Lowepro Flypside 400AW, protože kombinuje velikost jedné a komfort druhé, navíc má možnost připnutí stativu :( Určitě doporučuji zajít do nějakého většího obchodu, nechat si poradit a zkoušet, zkoušet, zkoušet...z vlastní zkušenosti doporučuji spíše batoh než brašnu. Vedle Lowepro, Vanguard a Tamrac se mi velmi líbí batohy od Naneu nebo Kata :)
Sakini (1174)|5.12.2012 07:42
Normální karta třídy 10 bohatě stačí, nebudeš provádět takové kotrmelce abys potřeboval UHS-I. A naprostý souhlas s Flayerem - nejlíp foťák do ruky, hurá do kšeftu a zkoušet. Těch brašen a batohů je tolik, že se v tom ani nedá zorientovat. Já osobně používám na tělo s gripem, pět objektivů a blesk Lowepro Stealth Reporter 400, tam se vejde všechno, komůrky se dají libovolně přestavět a snese to jakékoliv počasí (brašnu proto, že nemám rád batohy).
ICEBOSS (19)|9.12.2012 10:57
Tak jsem to objednal na Alze :-), kabelu koupim nazivo v nejakem obchode. Kartu jsem koupil tu rychlou, mam USB 3.0 na PC, ctecku i dost rychle disky, takze fotak to mozna nevyuzije, ale PC pri pretahovani fotek jo. :) Snad to bude bez komplikaci, nesnasim komplikace :-). Vsem moc diky za rady. Dam pak po Vanocich vedet jak foti :-).
Sakini (1174)|9.12.2012 18:08
No budeme zvědaví, tenhle stroj ještě není moc otestovaný.
ICEBOSS (19)|25.12.2012 19:49
Tak rozbaleno, karta zasunuta, akumulator nabit, navod precten, ctecka v PC nainstalovana a par prvnich fotek hotovo. Ovladani je hodne v pohode, cekal jsem to mnohem slozitejsi - zvykl jsem si behem asi 3 minut coz je myslim dobre na to, ze jsem nikdy predtim zrcadlovku nemel. Jsem nemocnej, tak si yatim hraju jenom dona :hmm :angry . Telo pusobi velice solidne.
Na 200mm jsem vyfotil z 1,8 metru vrsek nasi borovicky a na jehlicich vidim i takove ty drobne ryhy, coz je imho dost slusne.

Tady jsem par prvnich, focenych na auto, nemaji zadnou kompozici, jenom jsem to zkousel :D. ISO 3200 je prijemne celkem bez sumu.
http://ventum.net/download/pentax/

Takze ted jeste tu brasnu (na 99% vybran Vanguard UP-Rise 22), pouzitou 50mm, GPS modul (jednou) a blesk.
Jakou to 50mm mam vubec shanet? Dival jsem se, ze jich je vic typu, ale neni mi jasne, cim se lisi.
Sakini (1174)|25.12.2012 20:34
No fotky jsou to pěkně ostré, jen co je pravda... Ty padesátky jsou různé, nejlehčeji se asi dostaneš ke klasické DA 50/1.8, světelností láká FA 50/1.4, ale nejceněnější je FA 50/1.7 - hlavně pro svou ostrost, prý dokonce lepší než u 1.4 (což bude asi hlavně o subjektivním dojmu). Ae ani s 1.8 chybu neuděláš.
Ta 1.7 existuje po bazarech i jako A nebo M - to jsou jiné, starší čistě manuální objektivy z dřívějších ér.
budulinecek. (13)|5.1.2013 17:33
Ahoj, taky přemýšlím o nové zrcadlovce, a jak je tu od začátku zmiňováno dlouho pokoukávám po 60D, zatím na to nějak nespěchám ale chtěl bych do něčeho jít nejpozději duben-červen, u 60D mě taky odrazuje trošku že už to zrovna není novej kousek, a čekám že Canon by mohl dojít z něčím novým, Canon mě líp sedí v ruce a i ovládání je pro mě lepší, proto se nechci naklonit k Nikonu po kterým sem taky koukal, nevíte náhodou někdo jestli je v plánu od Canonu na tento rok nějaká novinky v téhle střední třídě???? Děkuji za odpovědi....
jardysa (55)|5.1.2013 18:03
ahoj, zkus se podívat sem http://www.canonrumors.com/tag/eos-70d/ něco se možná chystá, ale bez záruky :)
budulinecek. (13)|15.1.2013 19:06
Díky za info, nakonec jsem se rozhodl dlouho nečekat a rozhodl sem se pro "konkurenta" v podobě Nikona D7000, ale potřeboval bych trošku poradit s objektivy, finanční hranici bych měl tak do 35 tisíc, uvidím jestli bude stačit.
Jen na co je vlastně potřebuju, fotím jen tak pro radost, spíš couračka po krajině a hladání pěkných námětu. Ale taky občas známým zajdu na akcičky a udělám nějaké ty fotky, ať větší rodinné akce nebo svatby (ty už mam za sebou asi 4) přemýšlím na začátek tak o dvou až tří sklech.
Prvně nějaké pevné sklo :AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G
druhé: 18-105VR DX
a pak něco na dálku: Nikon 55-200mm f/4-5.6G AF-S DX VR IF-ED
Prosím zhodnoťte mi někdo prosím ty objektivy...

Dík moc...
AugurN (2)|15.1.2013 23:40
Ach ano, také to bylo spoustu zmatků když jsem si po 1. kupoval videokameru či pořádný fotoaparát, nic méně, dlouhé čekání a hledání se vždy vyplatí, zeptat se takto na foru není vůbec špatné ;) A já osobně doporučuji Nikona, prostě klasická dobrá práce ;)
Sakini (1174)|16.1.2013 07:58
U Nikonu máš výhodu v tom, že základní řada objektivů obsahuje samé podařené kousky. 18-105 je nejlepší a nejlevnější širokorozsahový záklaďák mezi zrcadlovkami vůbec, 35/1.8 je nebojím se říct vynikající sklo za pár korun, a tele 55-200 je za svou cenu taky velice dobré. Uvažoval bych ale spíš o stejně vydařeném 55-300, ten cenový rozdíl se vyplatí a na D7000 velice dobře fotí (mimo akce, u Oehlingu mají 55-200 momentálně za něco málo přes pět tisíc což je dobré).
Každopádně 35 papóchů ti určitě stačit nebude, zatím bych oželel to tele, 18-105 toho obsáhne dost. Hodně se bude hodit ta pětatřicítka, dají se s ní komplet odofotit aražované akce a scény, a po zoomu si ani neposteskneš. Po nasyslení dostatku peněz :-) bych jako tele zvolil spíš Tamron 70-300 VC, je za cenu 55-300, a přitom lepší a mnohem rychlejší v ostření.

A pokud by ti dělalo problém držení, a nemáš problém sebou nosit něco trochu většího, tak battery grip ergonomii ohromně zlepší a D7000 hned krásně padne do ruky. Nemusí to být ani originál, výborně dělaný je od Phottixu za dva tisíce. Až na materiál padne jako původní.
budulinecek. (13)|16.1.2013 18:08
Děkuji moc za zhodnocení, jeden známej s elektra mě teď jako protislužbu nabídnul dobrou cenu na D7000 za 19500 tak se možná nějak vměstnám, přinejhorším něco málo ještě přihodím. Jeden kolega zrovna myslím s tímhle Tamronem moc dobré zkušenosti neměl, ale je to taky kus od kusu a názor od názoru.... tu variantu 55-300 sem taky přemýšlel, asi bych občas využil...
Sakini (1174)|17.1.2013 10:49
70-300VC je jeden z nejmíň náladových Tamronů co se týče kvality, ale samozřejmě je to Tamron takže je možné všechno. Ještě lepší řešení je Nikkor 70-300, vynikající věc - nezbavil jsem se ho ani po pořízení vyšších telat, a pořád ho rád používám na takové to nenáročnější focení. Ale 55-300 pro začátečníka je dostatečný, nějakou dobu jsem ho měl i na D7000 a naprostá spokojenost co se týče obrazové kvality. A ta délka navíc se dost hodí...
budulinecek. (13)|28.1.2013 18:59
Ještě mám jeden dotaz, četl sem na jednom foru docela hrůzostrašný příběhy, a různý scénáře, co dělat když se něco podělá a je potřeba tělo odnést do servisu, je pravda že Nikon má jedinej autorizovanej v Praze, a máte s ním někdo taky nějaké zkušenosti??? Docela mě to překvapilo protože bych očekával větší zázemí třeba alespoň ještě Brno, Ostrava atd...
Sakini (1174)|28.1.2013 20:35
No, ony ty hrůzostrašné příběhy nejsou jen na strašení dětí, a český servis Nikonu staví na svém postavení takže na běžné zákazníky zvysoka kašle. Kdo není v NPS nemůže počítat s ničím. Donedávna to byl problém, protože jedině oni měli přístup k náhradním dílům, nedávno aktivovaný Nikon Parts Store by měl umožnit nezávisle koupit alespoň běžnější náhradní díly pro jednodušší opravy, ovšem co se týče větších problémů budou se zkušenější pořád obracet na rakouský nebo německý servis, aby se vůbec něčeho dočkali. V tomhle jsou jiní výrobci lepší, například servis Canonu zajištovaný AWH opravdu funguje (byť určitě ne bezchybně). Je to momentální riziko Nikonů v Česku, kdo chytne něco poruchového čeká ho slušná anabáze, a určitě ještě nějakou dobu to tak zůstane - jsme příliš malý trh na to aby se něco měnilo. Na druhou stranu u většiny techniky je spolehlivost víc než průměrná, třeba já jsem za deset let jejich servis nikdy nepotřeboval, maximálně tak nějakou součástku přes eBay - bohužel několik mých známých to štěstí nemělo a více či méně se servisem bojovali. Leckdo by sem zřejmě mohl přidat negativní zkušenosti, co dokážou hodně postrašit, ale všechno má něco. Nejlepší je když se nic nestane, že.
Ovšem když na to člověk jde chytřeji, prý to jde i normálně - pokud se komunikuje přímo s technikem, a trochu lidsky se to nahraje. Jen se to nesmí provádět standartní cestou, posílat poštou nebo vozit na recepci, pak to spadne do předlouhé fronty nerozbalených balíčků. Ale s tím zkušenosti nemám (naštěstí), to je jen z doslechu.
kasssy (63)|29.1.2013 06:03
[QUOTE=ICEBOSS;24006]Inu, v patek objednam ten Pentax K5-II s 18-55WR a 50-200WR :-). Mne je to proste sympaticky :-). :thumb

No a jeste zbyva brasna :-) :hmm. Pocitam na ni tak asi 4000 Kc. Zjistil jsem, ze je dost co na vyber a jsem v tom ztracen :angry. Dival jsem se na LowePro, Tamrac a Vanguard (ano, hraju Mass Effect :cool:) :D, nicmene ani nevim jakou velikost. :rules
Takze - neco odolneho, nepromokaveho, aby se tam vesly 3 objektivy (18-55 mm WR + 50-200 mm WR + 50 + hypoteticky jedno vetsi tele, ale to neni podminka), blesk a zrcadlovka samotna (mozna jednou s batery gripem) s nasazenym objektivem 18-55 + nejake to smeti (slunecni clona, nejake filtry). Libi se mi oddelene prihradky :-).

Zapomnel jsem jeste na neco? :notsure:turtle:slug[/QUOTE]

Ahoj. Mohu se zeptat,kde jsi nakonec Pentax Kupoval? On je s nima trosku problem pokud clovek nema v dosahu velky mesto. Pro me je nejbliz Brno 80km. Jinak mePentax objednaji jako zavaznou objednavku,ale ja chci prijit do obchodu, a dostat do ruky na vyber EOS 600D a K-30 a na miste se rozhodnout,koupit a odejit. Hm. Na vysocine asi problem. Psal jsem primo do Pentaxu,ale hraje mrtvyho brouka,nebo se s obyc. Smrtelnikem nebavi. :-)
Sakini (1174)|29.1.2013 10:57
Pokud chceš tohle otestovat, tak v Brně by neměl být problém. Ve Fotolabu pod Svoboďákem mají jak K-5 II, tak K30 (oba jsem tam včera viděl), a samozřejmě i zásadní Canony a Nikony. Bude to asi nejblíž na vyzkoušení, ostatně po dálnici je to tak čtyřicet minut přímé cesty.
kasssy (63)|29.1.2013 17:33
Nejde mě o žádný velký testování, ale alespoň v rychlovce vyzkoušet ovládání, ergonomii a tak. V Jihlavským Fotolabu Canony mají, ale právě Pentax že vezmou jen jako závaznou objednávku. Pod Svoboďák bych jel asi vlakem, alespoň by se potomek podíval:-) Mám takovou představu, že si rozmyslím kterou variantu koupím (kolik a jakých objektivů), do obchodu zavolám, nebo napíši, oni je tam budou mít, nebo je doobjednají, já přijedu, vyzkouším, vyberu, zaplatím a odjíždím:-))) A ne, že tam přijedu a zjistím, že zrovinka tuhle variantu nemají a že mě můžou doporučit jinou a lepší variantu a pojedu domů s předraženým kompaktem:-))) Asi to zní trochu naivně, ale třeba to ve větším městě není problém. Neprodají mě, prodají jinýmu..... Jdu zkusit napsat do Brněnskýho Fotolabu.
Dík za info.
Evok (36)|29.1.2013 21:03
Na http://www.megapixel.cz maji taky skladem v Brne jeden kousek

A nebo sem jeste nasel na http://www.afoto.cz/prodej/Pentax-K-5II---DA-18-55WR
pavel_p (151)|29.1.2013 22:08
Afoto nebere karty, jen tak pro informaci. Skladové zásoby jim občas nesedí, občas mají nějakým omylem divné ceny v obou směrech od normálu a nabídce mají na dotaz věci co nejdou půl roku sehnat, ale až na tento boj jinak ok. A ještě se dívám je zde, i když jen jeden set: http://www.aaron.cz/digitalni-zrcadlovky?pentax=1 (Brno, Pekařská v horní půlce).
kasssy (63)|30.1.2013 06:01
Diky. To me ani nedoslo,ze vlastne muzu obejit vic obchodu v jeden den:-) to bych nemusel mit vsechny v jednom obchode:-) platba v hotovosti neni problem,stejne mozna ani nemam na karte tak vysokej limit:-)
Sakini (1174)|30.1.2013 10:53
No jen abys našel co hledáš, on Pentax není masové zboží ani ve specializovaných kšeftech - v Megapixelu se krčí jeden K-5 II, mají tam na Pentax půlvitrínku, takový koutek hanby (Pentaxáci rádi haní brněnský MPX za opovrhování značkou, prý je to tam dokonce sprosté slovo), a v Aaronu jsem ještě nikdy žádný nepotkal (a že jinak mají kdeco na prodejně). Abys neobíhal zbytečně centrum jako satelit...
kasssy (63)|30.1.2013 12:04
To bych nejdřív ověřil, jestli alespoň v některým obchodě je, nebo jestli ho dopředu objednají. nebo jestli mě to nasr...štve, tak ho objednám a budu si muset zvyknout:-) Stejně jsem na 99% rozhodnutej pro Pentax:-) Měl jsem pocit, že dnes obchodník udělá první poslední pro zákazníka, jen aby si ho udržel, když pořád každej brečí jak je doba zlá a ono ne...
ICEBOSS (19)|3.2.2013 08:33
Ja ho koupil normalne na Alza.cz, platil kreditkou (rok zaruky navic) a brasnu koupil tady: http://www.foto.cz/Fotodoplnky/Foto-Brasny-a-pouzdra/Vanguard/Vanguard-UP-Rise-22-cerna.html . Kartu jsem koupil nakonec tu nejrychlejsi, pres USB 3.0 ctecku to stahuje fotky pekelne rychle.

Nicmene mam dotaz. Vydrzi ten fotak tyden teploty kolem nuly a v noci tak minus dvacet az minus 30? :notsure :hmm
pavel_p (151)|3.2.2013 10:38
Kolem nuly do nějakých -5 bez problémů, pak má trochu problém baterka a nevím jak funguje LCD display, protože sem v takových podmínkách foťák neměl asi osm let (a se starým mobilem v nějakých -15 pamatuju, že se display překresloval velmi líně a byl i tak skoro nečitelný). Akorát pozor na kondenzaci vody na foťáku, zvlášť pokud máš v brašně napadaný nějaký sníh. Pak se doporučuje dát foťák venku do igeliťáku, nejlíp ještě se silikagelem, a ten utěsnit dokud foťák nedosáhne teploty okolí. Nejhorší co můžeš udělat je dát promrzlý foťák do navlhlé brašny, pak vydrží studený velmi dlouho a pěkně na něm kondenzuje voda. Jo a nedoporučuju ofukovat vločky z objektivu :) To jedeš na běžky do Finska nebo co?
ICEBOSS (19)|3.2.2013 11:16
Ja ne, zena... :D. Sacek se silicou mam u fotaku vzdycky.
kasssy (63)|4.2.2013 11:26
Sillicu nekde kupujete,nebo si nechavate zasoby kdyz neco koupite a je tam sacek?
ICEBOSS (19)|10.2.2013 19:45
Vlastni zasoby... :-D Delam dost s pocitacema :) Aktualne mam cele dno vystlane. :)
Asi jeste koupime Olympus TG-620 jako doplnek.
kasssy (63)|11.2.2013 12:14
Dík. Tak to asi zaukoluji firemního "IT" a prohrabu krabice od bot:-))
ICEBOSS (19)|12.7.2013 00:43
Zapomnel jsem napsat jak to dopadlo. Minus 20 je v pohode, baterka se za 5 dni a pri cvaknuti 750 fotek vybila o carku.... takze super :).
ICEBOSS (19)|2.9.2013 12:30
Tak, blizi se Vanoce :D a taky moje narozky :D... takze koukam po nejakych dodatecnych kravinkach.

Chci si koupit pevnou 50mm... zkousel jsem i tu 1,4 a stejne jsou s ni fotky ostry od 2,0, takze tenhle 1,8 mi asi postaci :).
http://obchod.fotoskoda.cz/pentax-5018-da/

Blesk - nejake lepsi alternativy?
http://obchod.fotoskoda.cz/pentax-blesk-af540fgz/

A pak jeste koukam po nejake solidni nahrade setaku 18-55mm. Cena rekneme do 20K (budu chvili setrit no) :D. Rad bych nejaky rozsah zoomu, treba 18-80 nebo 28-70 apod. 50 mm minimum uz je moc. Idealne WR, s vlastnim motorem, stabilizace neni treba, ta je v tele a rad bych clonu od 2,8.
ICEBOSS (19)|13.9.2013 00:32
Nikdo? :D
Tak jsem si udelal pruzkum sam a asi zustanu u setaku... a chapu proc nikdo neodpovedel :D.

Pentax DA* 16-50mm F2.8 - je jediny WR, ale tady ho dost strhali... http://www.photozone.de/pentax/405-pentax_1650_28?start=1 a to ze stejnych duvodu, proc hledam nahradu za setak - neostry pri nizke clone pod 5,6, neclonenymu setaku 18-55 jeste trosku vic klesa ostrost ke krajum...
Sigma 17-50mm F2.8 a Sigma 17-70mm F2.8 - nemam rad ani hamu ani sigmu, neutesnene, videl jsem fotky na diginefu a dost me to vydesilo, ani na photozone nedopadl dobre, takze urcite NE
Pak nejaky Tamron, ale tam je pry promenna kvalita objektivu, nemam naladu vybirat z 8 kusu...
Pentax 18-135 na tom neni lip nez 18-55
Pentax SMC DA 17-70mm - F 4.... ale asi nej volba, je horsi jenom na 70mm a neni WR coz suxxx, ale jinak asi nej volba pro kratky zoom.
Pentax DA 16-45 F4 - to samy jako 17-70...

Takze na to kaslu a pockam si, co jeste vydaji. Zatim si koupim tu 50mm/1,8 a budu happy :).
ICEBOSS (19)|14.12.2013 10:17
Cha.... tak jsem nasel moznou nahradu setaku, ale nevidim nikde zadny test, krome tohoto: http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2427404,00.asp
Co si myslite o tomhle: Pentax HD DA 20-40mm F2.8-4 ED Limited DC WR ?
bedo. (70)|16.12.2013 07:20
Na testy sa vybodni a pozri si z neho reálne obrázky. Z toho, čo som zatiaľ videl, si označenie "Limited" zaslúži.