Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadllovka na natáční "slušného videa" Nikon d5000 nic moc....

nikonak85 (7)|25.11.2012 21:56
Zdravím všechny ,potřeboval bych poradit ohledně natáčení videa zrcadlovkou .vlastním chvilku Nikon D5000 s kitovým objektivem nikkor 18-55 který jsem si pořídil vyloženě na focení (jsem začínající amater) s kvalitou fotek jsem max spokojenej ale ted jsem začal zkouset jak to nahráva video a docela nic moc ...zklamání .Bude to nejspíš tím že to neumí Full HD chápu to správně?

Ted stojím před otázkou jestli si pořídit zvlášt kameru nebo pořídit lepší zdcadlovku (pokukuju po NIKON D5100)nebo levnějsí D3100 která podle parametru už zvlada Fulll HD . Levné kamery s Full HD co jsem vysledoval stojí caa od 6000 víš (např SONY CX190 .200,260, nebo verze PJ s projekorem ....) Avšak po zhlédnutí různých videí na Youtube je vidět že zrcadlo je na tom lépe, přijde mě že je obraz jemnější lepsí i ta zminovaná D5100 Měla daleko jemnějsí a ostřejší obraz než ta má D5000....... a draží kamery kolem 15000 a víš se mě uz nevyplatí .

Takže polepším si když vyměním moji D5000 za např D5100 nebo budu potřebovat i lepsí objektiv ??? Moc díky za rady postřehy ...
Midzi (19)|26.11.2012 21:11
Canon 650D + 40mm STM a mas vystarane. Alebo 18-135 STM toto je dnes asi to najlepsie za prijatelnu cenu
Sakini (1174)|27.11.2012 09:12
Je to hlavně tím, že je to jedna z prvních zrcadlovek s videomódem, a zrovna tady to ještě nebylo moc vychytané - D5000 jsem kdysi dávno měl, zrovna když vyšla jako novinka, a dobře si pamatuju na to video. Nebylo parametrově ideální, a v reálu až tak moc nefungovalo - zajímavé bylo, že u D90 jakožto první zrcadlovky schopné pořizovat video bylo užitečnější.
Zrcadlovka má proti levným Full HD kamerám výhodu ve výkonnější technologii a možnosti připojit kvalitní optiku, tam ten rozdíl bude vždycky jasný. Drahé schopné kamery zase nejsou ekonomicky ospraveditelné pro příležitostné točení. Hlavní otázka je, na co to "slušné video" potřebuješ, jak často a za jakých podmínek. Podle toho si pak můžeš vybírat techniku.
Jinak D5100 je použitelný (spíš než D3100) ale existují lepší. Pokud tě neváže výbava ke konkrétní značce, tak třeba ten Canon 650D je víc optimalizovaný pro video, důležitou roli hraje i stereo mikrofón (D5100 má pouze mono, a stereo zvuk se musí řešit externím mikrem) a možnost manuálního nastavení všech parametrů. Navíc nové objektivy s krokovými motory opravdu dokážou automaticky přeostřovat bez toho aby byl slyšet zvuk motoru ve videu, a je to opravdu hodně použitelné. Bohužel to představuje nemalou investici, EOS 650D + 18-135 STM to je bratru nějakých 25 tisíc.
Samozřejmě můžeš natáčet i s jinými zrcadlovkami, pokud nemáš nadměrné nároky nebudeš potřebovat ani dodatečné vybavení. K tomu by se ale hodil nějaký vhodný objektiv s kterým jde dosáhnout i malé hloubky ostrosti, tedy idálně základní zoom se stálou světlostí. Dost oblíbený na video je třeba Tamron 17-50/2.8, a vhodné je naučit se manuálně ostřit, je to při videu účinnější než autofokus protože ruka ví co udělá, zatímco u AF můžeš očekávat leccos. Mimo to kontrastní AF u většiny zrcadlovek je pomalý a ne zrovna jistý, 650D je v tom vyjímkou protože nově používá hybridní ostření které je zdatnější. Stejně jsou vybavené některé CSC systémy, o víkendu jsem zkoušel video u Nikonu V1 a byl jsem docela udivený. S krátkým i telezoomem zvládá bez problémů doostřovat aniž by to bylo vidět ve videu, pohon autofokusu není ani trochu slyšet, a stereo zvuk je výborný. Možností je dneska dost, jen je třeba si ujasnit co vlastně natáčíš a kolik za to chceš dát. U zrcadlovek bych řekl ten Canon, video schopnostmi dost vystupuje z řady v nižších třídách amatérských zrcadlovek.
nikonak85 (7)|27.11.2012 16:24
Moc díky za rady. Pro mě pojem "slušné video je asi toto : (Canon 600D)18-55



nebo
NIKON D5100

\

tady jsem našel nějaký srovnávací test videí Canonu 600 a D5100

...tak nevím nejak mě to prijde stejné...

Pokud by to takto natáčelo tak se zlobit nebudu :) a budu spokojen ,mám kapelu a strašně rád bych si chtěl natočit nějaká klípek:) a občas nějaky shooty
Bude mě zatím stačit ten setový objektiv 18-55 ? snad jo časem bych koupil něco lepšího až se s tím naučím . Takže říkáš raději ten Canon ? Ohledně té ceny těch 25000 za tu 650D je už na mě fakt hodně ...tak jsem se díval pro mě připadá v úvahu ta D5100 nebo podle ceny zřejmě ta 600D ta je taky kolem tech 15 000 kč.
Ty levnější Canon EOS 1100D nebo D3100 raději teda ne jo? A ještě prosím ohledně kvality fotek když už bych přešel z nikonu na ten Canon to bude tak nastejno kvalitativně nemusím to řešit ,jak říkam jsem amater a i s tou D5000 jsem byl naprosto spokojenej co se týče fotek.
Díky
Sakini (1174)|27.11.2012 18:16
Tak při těchhle nárocích se myslím nemáš s D5100 čeho bát, na tyhle videa ti bude stačit spolehlivě (oproti 600D tam není propastný rozdíl, 650D je totiž dost jiná než šestistovka, přinejmenším co se videa týče). A pokud jde o fotky a jejich kvalitu, zvolil bych spíš Nikon než Canon 600D, přece jen ten senzor v něm je dál, a ještě k tomu můžeš D5100 za cca šestnáct tisíc pořídit s 18-105, což je velice dobrý objektiv jak na foto tak na video (ať už rozsahem či optickou kvalitou, ve své třídě základních širokorozsahových skel je nejlepší). 600D s 18-135 je o několik tisíc dražší. Ty nižší modely nejsou nutné, moc neušetříš a jsou celkově slabší, hlavně na fotkách bys to mohl poznat - o tolik dražší ty lepší stroje nejsou aby stálo za to omezovat se.
Takže D5100 s 18-105 můžeš bez obav vzít, a jako první bych dokoupil nějaký dobrý externí mikrofon pro pořádný zvuk, například některý od http://www.rodemic.com/mics .
Midzi (19)|29.11.2012 21:13
skus si niekde v pozicovni teda u predajcu najprv pozicat na vikend, nieco natocit a potom sa rozhodni.

Toto si urcite pozri a hned uvidis ci sa ti oplati priplatit. Na zaciatok ti podla mna bude stacit aj ta 40stm co sa predava cca za 200€. Vsimni si hlavne plynule preostrovanie.

[video=youtube_share;TMbQHWeQ-P0]http://youtu.be/TMbQHWeQ-P0[/video]

nikonak85 (7)|4.12.2012 08:47
Díky moc za rady ,asi vezmu toho Nikona d5100 s tou 18-105 ..ale ještě špekuluju nad tím Canonem d600 ...je fakt že co tak čtu na netu ohledně videa tak většinou se spíš přiklání k těm Canonum...tak nevím no mě osobně okem z těch videí na youtube to přijde tak nějak nastejnoo. ted sem se díval na to ostření ,takže znamená to že ten kanon jako líp ostří automaticky jo ? jinde zas čtu ze n to namám spoléhat a radeji ostřit manualne...
Sakini (1174)|4.12.2012 09:32
Tak to je pravda, nejlepší je stejně nakonec manuální ostření, je to intuitivní a rychlé když se to naučíš. A ten lepší autofokus se týká nového 650D s hybridním autofokusem ve spojení s novými objektivy s krokovým motorem, tam je to jiná. 600D používá pomalejší kontrastní ostření, a staré objektivy nejsou natolik ideální takže je nakonec každý používá manuálně. Je pravda že v určitých směrech video Canonů je lepší - to se ovšem týká spíš EOSu 7D, který má pokročilý videomód a dost se používá i na profesionální natáčení. Co se týče videa, nehledal bych mezi 600D a D5100 rozdíly, ve výsledku to pro tebe bude víc než podobné. Tvá volba Nikonu je dobrá, s Canonem by ses taky nesekl, ale co se týče focení tam bych dal přednost Nikonu kvůli senzoru...
nikonak85 (7)|4.12.2012 12:24
Díky jj vezmu ten Nikon -a prosimtě ohledně tech objektivů at v tom mám trošku jasno .byl by propastný rozdíl mezi tou zakladní 18-55 a tou lepši 18-105 ? je tak rozdíl cca2000 to už mě nezabije chci radeji to lepsí to je jasny ale jen abych vedel. A třeba 50mm se da taky použít v pohodě na video ?
Sakini (1174)|4.12.2012 14:21
18-105 je mnohem univerzálnější, a to i pro video. Navíc je i o něco lepší opticky, není to "propastný" rozdíl ale přece jen to je poznat. Pro začátečníka dobré sklo, sám jsem s ním dost nafotil a ta nepotřeba vyměnit objektiv když je něco trochu dál než na 55 mm je k nezaplacení. Není nějak zvlášť rychlý při ostření, ale ani pomalý, a dobře se s ním ostří manuálně. Ty dva tisíce se určitě vyplatí, protože časem by ti ten rozsah začal chybět (a myslím že dřív než později) a nový pak stojí sedm tisíc. To už je rozdíl. Padesátka se taky dá použít, pokud zvládneš s pevným ohniskem točit, a vysoká světelnost se taky projeví v rozšíření schopností, ale to už je trošku pokročilejší práce. Na to bych spíš bral nějaký světelný zoom, který ti dá jak světelnost tak rozsah, ovšem s 18-105 docela dlouho vyžiješ na to točení které máš v plánu.
nikonak85 (7)|12.12.2012 19:56
Ahojte tak Nikon d5100 je už doma , snad mě nesprdněš ohledně toho zákl. objekt 18-55 ...ale financ. situace hold víc nedovolila.. no takto : projel jsem všechny eshopy Alza ,czech computer atd atd a všude je cena kolem 14 000 ... ale narazil jsem na seták poslední kus v akci v Elektro Planeo za 11990..tak jsem to vzal to je myslým hodně dobrá cena .a časem dokoupím ten 18-105 třeba jetej se pohybuje kolem 4500-5000 ,dokonce jsem na netu našel nový za 5 453 ...Nebo se mě podaří prodat ten 18 -55 za 2000 treba ......Jinak Nikona jsem dneska pozkoušel a parada:) Spokojenost video oproti D5000 o hoodněě lepsí
co se týče fotek ...tak fakt to tak nedokážu posoudit zatím jsem toho opravdu moc nenafotil ale hned jsem si všiml že foták rychleji fotí je takovy živějsí ,Lcd taky kvalitnějsí obraz .Spokojenost Díky moc za rady
Sakini (1174)|12.12.2012 20:25
Na co jsou peníze, to musí sloužit - není to žádná hanba ;-) jen si můžeš být jistý že ten seťák neprodáš, pravděpodobnost je tak 1%. Ale dozbrojit vždycky můžeš...
Evok (36)|30.12.2012 12:25
Zdravim všechny odborniky pres fotografovani.Potreboval bych radu ohledne prvni zrcadlovky, momentalne mame doma obycejny kompakt canon ixus a rad bych poridil prvni zrcadlovku.Chtel bych aby to byl vsestranny pristroj jak na foceni tak nataceni kvalitniho fullHD videa.Muj velky favorit je pravě nikon d5100 v setu s objektivem.

http://www.alza.cz/nikon-d5100-cerny-objektiv-18-105-af-s-dx-vr-d232442.htm


Na youtube jsem shlednul nekolik videii a docela jsem od teto kombinace po shlednuti odrazen kvuli slysitelnemu motorku pri zaostrovani coz se mi vubec nelibi.

Viz. Treba zde : Nikon D5100 autofocus AF-S Part 1

via McTube for iPhone/iPad.



Existuje nejaka zrcadlovka ktera by netrpela timto nesvarem?Prosim o doporučení.

Děkuji za Vaše odpovědi.
Sakini (1174)|30.12.2012 12:52
To není otázka foťáku, ale objektivu. Levné objektivy se prostě zvukově projevují, a není to vyjímkou ani u dražších. V téhle diskuzi je to náležitě popsáno, zásadní je opravdu tichý motor, v tomhle směru jediný současný set na trhu tohle splňující je Canon EOS 650D + STM objektiv s krokovým motorem (18-135 nebo 40). Lepší situace je u bezzrcadlovek, kterých existuje víc typů s objektivy přizpůsobenými pro video s průběžným ostřením. Třeba Nikony 1 mají působivé video v kterém není od objektivu slyšet vůbec nic. Bohužel u zrcadlovek jsou zapotřebí opravdu kvalitní drahé objektivy aby nebyly slyšet. Takže nezbývá než ostřit manuálně.
DiGiPes (32)|30.12.2012 13:18
S kvalitou jde však ruku v ruce i cena :(
Je lepší rovnou napsat cenový strop.
PS: Natáčet video zrcadlovkou beztak není nejlepší...
Mirda4 (79)|30.12.2012 15:42
A nebo ještě jedna varianta a to dokoupení externího přídavného MIC do sáněk. Jednak je již ve stereo kvalitě a jednak již nezaznamená zvuk ostření objektivu takřka vůbec (dle některých videí na youtube- vlastní zkušenost nemám) a má i účinnou ochranu proti záznamu větru ve videu. Cena externího MIC Nikon je kolem 4000,-Kč.
http://www.megapixel.cz/nikon-me-1-stereo-mikrofon
Sakini (1174)|30.12.2012 17:56
U běžně "rachotících" seťáků externí mikrofon bohatě stačí, u těch hodně hlučných už ani to není dost, ale je to řešení levnější než speciální objektiv.
Milan Šurkala (3381)|30.12.2012 18:10
Případně lze ostřit manuálně, to je neslyšné :-) Ale jinak je to opravdu o objektivu, chce to různá ultrasonická ostření a podobně. Obecně ale zrcadlovky při videu blbě ostří a v tomto jsou opravdu dobré snad jen SLT fotoaparáty od Sony. Docela použitelné jsou některé Nikony, se staršími Canony to bylo vždy hodně problematické, ale u STM verzí se to nejspíš změnilo (až otestuju, budu vědět, zatím opravdu nevím).
DiGiPes (32)|30.12.2012 19:01
Jak jsem psal na první stránce, natáčet se zrcadlovkou video není ideální řešení.
A když už, ostří se manuálně...
Za prvé je to o hodně rychlejší a za druhé si fotograf vybírá na co ostří.
Automatické ostření je tak dobré u kompaktů.
Podívejte se jako jsou udělány filmové kamery. Která ostří automaticky? :)
Je to jen marketing. Zrcadlovky s FULL HD videem :D
Video beru u foťáku jako nutné zlo...
Mirda4 (79)|30.12.2012 19:57
[QUOTE=DiGiPes;24521]Je to jen marketing. Zrcadlovky s FULL HD videem
Video beru u foťáku jako nutné zlo...[/QUOTE]
Tak tak, taky nemám rád tyhlety kočkopsy, co se dnes vyrábí, ale doba si to holt žádá-neprodáš ty, prodá někdo jinej. Mě osobně tam ta funkce videa nevadí, ale počítám, že ji využiju tak jednou do roka, když budu potřebovat nečekaně něco krátkýho zaznamenat a budu zrovna v tý situaci rád za to, že mi to ten přístroj umožní. Jinak je to samozřejmě přístroj primárně určený na foto a k tomu by se taky měl primárně využívat.
Evok (36)|31.12.2012 00:30
[QUOTE=DiGiPes;24511]S kvalitou jde však ruku v ruce i cena :(
Je lepší rovnou napsat cenový strop.
PS: Natáčet video zrcadlovkou beztak není nejlepší...[/QUOTE]


No řekněme že jsem ochoten investovat 25 000,- puvodně jsem zamyšlel ten set nikonu 5100, který vyjde na nějakych 16 000,- co jsem posilal o stránku zpět ale ted nevim jestli ma cenu investovat o 10k vic do toho Canonu 650D.Navic jsem uplny zacatecnik takze se budu ucit.Jde mně ale hlavně o perfektni fotografie.
Sakini (1174)|31.12.2012 02:03
Pokud jde hlavně o kvalitu fotografie, budeš do pětadvaceti tisíc líp posloužený u Nikonu, aspoň v tomhle konkrétním případě. Za ty peníze totiž dostaneš max. tu 650D s 18-135 STM, a nic víc (pokud jde o moderní techniku, starší modely jsou o trochu levnější ale k nim vyfasuješ starší slabší objektivy). V tvém případě bych nějaké to automatické ostření při videu hodil za hlavu, a koncetroval se na to ostatní. Canon 18-135 STM má rychlejší a opravdu tiché ostření oproti Nikonu 18-105, ale opticky na něj pořád ještě nemá a cenově už vůbec srovnatelný není - sice prý proběhlo zlepšení ohledně chromatické aberace, která je u původního typu bez STM výrazná, ale pořád ještě to není ideální, a určitě nejde o to nejlepší řešení pro fotografii (Canonu spíš šlo o univerzalitu). Pobavilo mě jak Rockwell v review elegantně přešel otázku chromatické aberace mlčením a vůbec ji nezmínil, zatímco ostatní stránky optické kvality vysoce vychválil - co přešel letos na Canon a Nikon zahodil i s rukama, už jsou ty jeho články až moc jednostranné.
Od Nikonu momentálně dostaneš amatérské, ale vysoce výkonné tělo D5100 (snad nikdo nebude chtít zpochybňovat převahu 16MPx Sony snímače nad 18MPx Canon technikou) které má jednodušší ovládání ale poslouží, k tomu za malý příplatek nejlepší univerzál v základní třídě 18-105, a možnost pořídit dostupné objektivy stejné kategorie podle potřeb (a na ty ti proti 650D ještě zůstanou nemalé peníze). U Canonu tě to bude stát obvykle trochu víc, v těchle třídách objektivů je Nikon trochu lepší - jen stará dobrá Canoní padesátka je bezkonkurekčně levná. Ano, 650D má autofokus s devíti křížovými body (ale jen ten prostřední funguje při vyšších clonách jako křížový) a je to nejmodernější co Canon může nabídnout v amatérské třídě - ale kdo tvrdí že D5100 je zastaralý protože přece už se prodává nástupce, ten neví o čem mluví. Je asi tak stejně zastaralý jako D90 - a to je při svém věku pořád stroj který má co říct.
Když si odšrtneš AF při videu, nacvičíš si ruční ostření, můžeš se koncentrovat na to ostatní, a při současných cenách je vše na straně setu který jsi si vybral. Fotky budou minimálně stejně dobré jako od Canonu (spíš trošičku lepší) a pro začátečníka je to set naprosto dostačující. S tím Canonem chybu neuděláš, ale víc vydáš a nic zvláštního navíc nedostaneš mimo to tiché AF při videu, protože jako začátečník/běžný uživatel většinu technologických rozdílů ani nebudeš vnímat.

Jinak to video mají vyřešené SLT Sony co se týče rychlosti ostření, ovšem s jednou slabinou - veškeré levnější objektivy (pod dvacet tisíc) dělají pořádný rachot který nezachrání ani externí mikrofon. Ještě tak nejlepší je seťák 18-55, ale třeba 18-200 to je vyloženě kafemlejnek, u kterého je slyšet dokonce i manuální ostření když se točí kroužkem. Takže taky žádné disko...
Evok (36)|31.12.2012 12:15
[QUOTE=Sakini;24534]Pokud jde hlavně o kvalitu fotografie, budeš do pětadvaceti tisíc líp posloužený u Nikonu, aspoň v tomhle konkrétním případě. Za ty peníze totiž dostaneš max. tu 650D s 18-135 STM, a nic víc (pokud jde o moderní techniku, starší modely jsou o trochu levnější ale k nim vyfasuješ starší slabší objektivy). V tvém případě bych nějaké to automatické ostření při videu hodil za hlavu, a koncetroval se na to ostatní. Canon 18-135 STM má rychlejší a opravdu tiché ostření oproti Nikonu 18-105, ale opticky na něj pořád ještě nemá a cenově už vůbec srovnatelný není - sice prý proběhlo zlepšení ohledně chromatické aberace, která je u původního typu bez STM výrazná, ale pořád ještě to není ideální, a určitě nejde o to nejlepší řešení pro fotografii (Canonu spíš šlo o univerzalitu). Pobavilo mě jak Rockwell v review elegantně přešel otázku chromatické aberace mlčením a vůbec ji nezmínil, zatímco ostatní stránky optické kvality vysoce vychválil - co přešel letos na Canon a Nikon zahodil i s rukama, už jsou ty jeho články až moc jednostranné.
Od Nikonu momentálně dostaneš amatérské, ale vysoce výkonné tělo D5100 (snad nikdo nebude chtít zpochybňovat převahu 16MPx Sony snímače nad 18MPx Canon technikou) které má jednodušší ovládání ale poslouží, k tomu za malý příplatek nejlepší univerzál v základní třídě 18-105, a možnost pořídit dostupné objektivy stejné kategorie podle potřeb (a na ty ti proti 650D ještě zůstanou nemalé peníze). U Canonu tě to bude stát obvykle trochu víc, v těchle třídách objektivů je Nikon trochu lepší - jen stará dobrá Canoní padesátka je bezkonkurekčně levná. Ano, 650D má autofokus s devíti křížovými body (ale jen ten prostřední funguje při vyšších clonách jako křížový) a je to nejmodernější co Canon může nabídnout v amatérské třídě - ale kdo tvrdí že D5100 je zastaralý protože přece už se prodává nástupce, ten neví o čem mluví. Je asi tak stejně zastaralý jako D90 - a to je při svém věku pořád stroj který má co říct.
Když si odšrtneš AF při videu, nacvičíš si ruční ostření, můžeš se koncentrovat na to ostatní, a při současných cenách je vše na straně setu který jsi si vybral. Fotky budou minimálně stejně dobré jako od Canonu (spíš trošičku lepší) a pro začátečníka je to set naprosto dostačující. S tím Canonem chybu neuděláš, ale víc vydáš a nic zvláštního navíc nedostaneš mimo to tiché AF při videu, protože jako začátečník/běžný uživatel většinu technologických rozdílů ani nebudeš vnímat.

Jinak to video mají vyřešené SLT Sony co se týče rychlosti ostření, ovšem s jednou slabinou - veškeré levnější objektivy (pod dvacet tisíc) dělají pořádný rachot který nezachrání ani externí mikrofon. Ještě tak nejlepší je seťák 18-55, ale třeba 18-200 to je vyloženě kafemlejnek, u kterého je slyšet dokonce i manuální ostření když se točí kroužkem. Takže taky žádné disko...[/QUOTE]


Mockrát díky za vyčerpávající odpověď.Vezmu asi opravdu ten Nikon D5100 + Objektiv 18-105 AF-S DX VR.Pokud bych dostal za příplatek 10 000,- u Canonu pouze tiché ostření při videu a nic navíc oproti Nikonu D5100 za 16 000,- tak se asi opravdu tento příplatek neoplatí.

Díval jsem se na ukazkové fotky a jsou opravdu parádní http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D5100/sample_images.shtml
rousini (738)|31.12.2012 13:56
No já jenom sbírám informace a můj názor je laický, nicméně bych uvažoval i přes bezkonkurenční Nikon seťák 18-105 nad Pentaxem K-30 (heureka najde pod 15000 se seťákem). Takže po odprodeji je cena těla 14000 a k tomu Pentax 17-70 f=4,0 za desítku. Trochu míň univerzální, ale hodně slušný a dostatečný na velké procento situací. Tělo je taky o kategorii jinde. Video je slabší, ale většina lidí po zakoupení foťáku z této "priority" upustí...
Sakini (1174)|31.12.2012 14:33
Tak to je pěkná kombinace, tělo K-30 je líp vybavené co se týče ovládání (senzor je stejný, takže i výstup), a 17-70 je velmi dobrý objektiv, otázka je jestli to začátečník za ty peníze potřebuje když D5100 ho vyjde o tolik levněji. A jak by to vypadalo když by chtěl pořídit něco dalšího - ale to si každý musí zodpovědět sám...
Evok (36)|31.12.2012 14:37
Můžete mi prosím hodit odkaz na ten objektiv?Díky.
Evok (36)|31.12.2012 18:41
Ještě se vas zeptam kde by jste doporučili fotak koupit?našel jsem třeba tady http://www.afoto.cz/prodej/Nikon-D5100---18-105-AF-S-DX-VR---brasna---16GB-karta---UV-filtr-ZDARMA-- za cenu 16 389,- a je k tomu jeste neco navic ale ten shop neznam.Jde mi o to jestli to objednat na nejakem znamem eshopu ne klidne tady a tom a jeste dostanu neco navic.
Mirda4 (79)|31.12.2012 19:00
Já osobně jsem na koupi zvolil kamenný obchod, pořídil jsem za stejnou cenu jako na netu a bez rizika, že si s mým balíčkem zahrají zaměstnanci DPD nebo PPL fotbálek na překladišti. Je to přeci jen zrcadlovka a když vidím občas ty poměry u těchhle spedičních firem, tak se mi do tý dobírky prostě nechtělo.
rousini (738)|31.12.2012 19:07
Myslíš, že do toho kameňáku to šlo potrubní poštou z Nikon fabriky? Kup tady: http://www.oehling.cz/inshop/digitalni-nikon-1/nikon-d5100-18-105vr-zdarma-postovne-a-8gb-karta-%5Bid-188350%5D.html
Slušný obchod a pár bunusu v bezkonkurenční ceně. Navíc to můžeš do 14 dní vrátit a vzít K-30:mistake
DiGiPes (32)|31.12.2012 19:25
Je fakt, že 3 roky záruky se vyplatí :-)
Oehling mohu doporučit. Sám jsem tam nakupoval ;)
Sakini (1174)|31.12.2012 19:30
Kamenný obchod je místo, kam můžeš osobně jít a okřápat to případně někomu o hlavu ;-) takové věci klidně přes net objednat, ale u firem které mají i skutečné prodejny - jistota je jistota (já vím, ve skutečnosti "jistota je kulomet"). Oehling je samozřejmě v pořádku, to je solidní osvědčená firma.
Evok (36)|31.12.2012 19:43
[QUOTE=rousini;24570]Myslíš, že do toho kameňáku to šlo potrubní poštou z Nikon fabriky? Kup tady: http://www.oehling.cz/inshop/digitalni-nikon-1/nikon-d5100-18-105vr-zdarma-postovne-a-8gb-karta-%5Bid-188350%5D.html
Slušný obchod a pár bunusu v bezkonkurenční ceně. Navíc to můžeš do 14 dní vrátit a vzít K-30:mistake[/QUOTE]


Tak objednáno ještě jsem zvědav jestli mně tam napaří 21% DPH.
Evok (36)|5.1.2013 22:01
Tak fotak je doma.Tři dny už si snim hraju a zkouším cvakat a nastavovat.Chci se vas jen zeptat jak nastavit fotak abych docilil takoveto fotografie: xxx

V navodu jsem si o tom něco přečetl ale pořád se mi to nedaří asi delam neco špatně ale nevim co.Taky nevim jestli toto dokáže objektiv ze setu co byl u fotaku. Diky za radu.
Sakini (1174)|5.1.2013 23:02
V podstatě by to mělo být možné. ten snímek je taky dělaný nesvětelným objektivem, na clonu 5,6 - normálně se dociluje malé hloubky ostrosti světelnými objektivy, ale dá se to zahrát i takhle. Můžeš to zkusit tak jak to bylo udělané tím NX210: přepni na prioritu clony (A), ostření si nastav na střed, nějakou rozumnou citlivost abys to udržel, objektiv na 105 mm, a clonu nastav 5,6. Pak už potřebuješ jen vhodný objekt, který má za sebou dost volného prostoru, zaostři středem na něj a všechno ostatní bude rozostřené. Vzdálenost od pozadí je zásadní, pokud bude pozadí blízko dostane se do hloubky ostrosti která je při cloně 5,6 větší. Takhle můžeš zkusit fotit věci které stojí sólově mimo jiné objekty, není to samozřejmě plnohodnotné ale aspoň něco. Nedosáhneš zdaleka takových detailů, a bokeh je na nízké úrovni, ale pro běžné účely to nebude vadit. Pokud by ses makru chtěl věnovat víc, tak buď máš možnost super ostrého a světelného makroobjektivu 40/2.8 za cca šest tisíc (poslouží i jako portrétní pro právě tenhle efekt malé hloubky ostrosti, v jeho případě ale skutečný a ne jen napodobený), nebo na telemakro může posloužit teleobjektiv na maximální ohniskové vzdálenosti, s tím se taky dá leccos dosáhnout.
Zkus to, a dej vědět jestli se podařilo.
Evok (36)|5.1.2013 23:44
Diky za navod zitra vyzkoušim.Ten objektiv na makro muže byt i tento? Píše, že je novy se zarukou a cena taky uchazejici.
Sakini (1174)|6.1.2013 00:11
Neměl by to být problém, tenhle objektiv je obvykle z druhé ruky v dobrém stavu, jen ho prostě někdo nečekaně nevyužije ;-) mimochodem musíš akorát počítat s tím že je kratší a musíš k focenému objektu blíž, tak aby ses nedivil. Dlouhá makra jsou cenově hodně jinde. Jinak je ostrý jak břitva, hodně se povedl.
Evok (36)|6.1.2013 10:52
Tak jsem vyzkoušel nastavení dle tvých rad a takto to dopadlo.....zatím jen narychlo v domácích podmínkách.




Sakini (1174)|6.1.2013 11:47
Tak asi takhle nějak to vypadá, vzhledem k zvolené cloně a tomu že pozadí není příliš daleko (u té fotky co jsi posílal je mnohem, mnohem dál), tak jsou to odpovídající výsledky. S objektivem který by ti umožnil clonu 2,8 by to bylo víc máznuté a miň hluboké, ale to už je holt 5,6 (tedy dvojnásobek). Ještě si to vyzkoušej někde venku s větším prostorem, tam by ten efekt měl být výraznější.
Evok (36)|6.1.2013 14:30
[QUOTE=Sakini;24667]Tak asi takhle nějak to vypadá, vzhledem k zvolené cloně a tomu že pozadí není příliš daleko (u té fotky co jsi posílal je mnohem, mnohem dál), tak jsou to odpovídající výsledky. S objektivem který by ti umožnil clonu 2,8 by to bylo víc máznuté a miň hluboké, ale to už je holt 5,6 (tedy dvojnásobek). Ještě si to vyzkoušej někde venku s větším prostorem, tam by ten efekt měl být výraznější.[/QUOTE]

Mohl by jsi mně prosimtě ještě doporučit nejaky dalsi objektiv na makro a ještě bych rád nějaký na focení zvířat v ZOO za nejaky solidni peniz.
Sakini (1174)|6.1.2013 14:56
Makroobjektivy, to je hlavně otázka peněz. Když vynechám špičku (která stojí mnohem víc než celý tvůj foťák), tak je tu buď výborný Tamron AF SP 90/2.8, nebo Nikon 60/2.8 což je jedno z nejostřejších skel. V každém případě to představuje cca 12 tisíc. A co se týče teleobjektivů, tak buď Nikon 55-200 nebo 55-300, oba jsou za svou cenu velice dobré, případně za necelých deset tisíc Tamron 70-300 VC což už je opravdu hodně výkonné sklo. Je to jen o financích, kolik do toho chceš vložit. Nikon 55-300 se prodává z druhé ruky za sedm tisíc, je na slušné úrovni a na zvířata poslouží. 55-200 VR bude bazarově ještě levnější, samozřejmě nemá takový dosah, ale opticky není o nic horší než 55-300. Na co máš, to si pořiď, ale chybu mezi nimi neuděláš, každopádně to bude schopné.
Evok (36)|10.1.2013 14:27
Tak nakonec asi zainvestuju jeste do toho Tamronu http://www.megapixel.cz/tamron-sp-af-70-300mm-f4-56-di-vc-usd-pro-nikon dole v komentařích ho vetšina chválí i když nekde jsem tam narazil na příspěvek ze ma nekdy problem se zaostřením ale to byl myslim jen jeden případ.Co jsem se dival na recenzea testy tak jej doporučují vice ve srovnani s http://www.megapixel.cz/nikon-70-300mm-f45-56-g-af-s-zoom-nikkor-if-ed-vr prej je to uplne to same a nekdy podava lepsi vysledky a hlavne je o 5 tisic levnejsi.
Sakini (1174)|10.1.2013 14:45
Dobrá volba, ten už opravdu stojí za to.
Evok (36)|10.1.2013 14:47
Ještě bych rád i nejaky na to macro ale chtel bych nejaky co nemusi byt az tak blizko u fotografovaneho objektu jako tan 40/2,8.Tam porad vaham s vyberem.
didrik (75)|10.1.2013 15:33
"Dlhsie" makra sa riesili tu: https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/2582-jaky-makro-objektiv-pro-nikon-d800
Sice v tom threade pre FX, ale urcite budu pasovat.
Sakini (1174)|10.1.2013 15:47
Jen je to ta nejdražší kategorie :-) z dlouhých ve střední třídě nejspíš starší model Tamronu 90/2.8, ten podává dobrý výkon za rozumné peníze.
Evok (36)|11.1.2013 08:43
[QUOTE=Evok;24777]Tak nakonec asi zainvestuju jeste do toho Tamronu http://www.megapixel.cz/tamron-sp-af-70-300mm-f4-56-di-vc-usd-pro-nikon.[/QUOTE]

Můžete mně ještě prosim doporučit jaky k tomu objektivu koupit uwe filter ?
didrik (75)|11.1.2013 14:52
ze uwe, skoro som odpadol :D
zo susedneho threadu:

Re: Nikon D5100?

UV a polarizacne filtre sa riesili v tomto threade https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/1570-polarizacni-filtr-hama-vs-hoya Odporucam si precitat test na lenstip.com). Tam sa ukazalo, ze nie vsetko co ma zvucnu znacku a je drahe je naozaj kvalitne. Na druhu stranu sa kvalita niektorych filtrov ukazala horsia ako kvalita plocheho tabuloveho skla. Ja som podla testu kupoval filter s rozumnym pomerom cena / vykon z ebay.

Najdolezitejsie je kupit filter so spravnym priemerom, ktory je napisany na čele objektivu (alebo v jeho popise).