Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pentax k-x

chalupník (85)|1.12.2012 13:10
Prosím, dovedl by mi někdo srovnat K-x v porovnání s kvalitou dnešních zrcadlovek?
Jedná se o bazarový za 6000 Kč, oproti novému např.: K-30 za 16 000 Kč. Pokud by tam nebyl až tak zásadní rozdíl, hodí se ušetřit.
(voděodolnost mne nezajímá)
Sakini (1174)|1.12.2012 21:16
Jelikož K-x jsem za ty samé peníze z druhé ruky koupil, K-5 dobře znám, a K-30 jsem měl tento týden na zkoušení, tak bych si troufl...

K-x byl od začátku na svou třídu hodně dobrý foťák, s výborným senzorem a moc přívětivým ovládáním. Konstrukce je sice hodně plastová, na omak docela lehká, ale v reálu je to velice odolné a solidní. Autofkus byl na dobu vzniku schopný a přesný, a senzor vynikal v zvládání šumu oproti konkurenci - co se ISO 1600 týče, líbí se mi jeho snesitelný jemný šum (který jde lehce zkorigovat) mnohem víc než odpovídající citlivost u Nikonu D90/5000 nebo Canonu EOS 550D. Jpegy při ISO 1600 z K-x jsou prakticky použitelné i bez odšumování, sám jsem se divil když jsem to poprve viděl. A samozřejmě vybavenost typická pro Pentax je výhodou - stabilizace v těle, pohon z těla...
Moderní Pentaxy jsou ale samozřejmě jinde. Autofokus je jinde, měření expozice taky, a Sony 16 Mpx senzor je už naprosto jiná liga. Nemluvě o tom že stavba těl je mnohem solidnější a lepší, videomód schopnější a použitelnější. K-x je entry level, z čehož vyplývá nejedno omezení - senzor se při Live View do patnácti minut přehřeje, nezobrazují se aktivní zaostřovací body, moc se toho nedá připojit. Je to pořád dobře použitelný stroj, a za ty peníze pro začátek šikovný, ale ten cenový rozdíl nových modelů odráží i rozdíl možností a výkonu. K-x bych si dnes na seriózní použití nekoupil bez ohledu na cenu (vzal jsem ho jen tak "pro radost" a ze zvědavosti), i když se s ním dají udělat moc pěkné snímky, ale třeba K-30 je jiná liga. Stejně jako moderní Canony a Nikony. Ta úspora je velká, ale pokud chceš pořádně fotit nešetři. Pokud máš v plánu jen nějaké krajinky, produktové foto a fotíš spíš příležitostně, tak by ti teoreticky se seťákem mohl stačit (a z uspořených peněz by zbylo na starý dobrý Tamron 17-50/2.8). Ale je to opravdu hodně "light" výbava...
chalupník (85)|2.12.2012 18:18
DĚKUJI Sakini. Takhle si představuji kvalitní radu.
Je to přesně tak-pro radost, v mém případě skok ze 6 na 12 Mpx a zvědavost, jestli půjde o posun o kousíček dále.
Jen se tak nesměle a potichu zeptám na K-01, jako takový již dosti levný záložní kompakt, právě pro ten čip Sony.
Moc lidí to haní, samozřejmě, nezapadá jim to do kategorie ani kompaktů ani zrcadlovek. Je tak ošklivý, až je hezký.
Sakini (1174)|2.12.2012 22:36
K-01 není vůbec špatný foťák, staví na solidním základu a je hodně blízký zrcadlovkám Pentax - a to je právě ono. Není o moc menší ani lehčí, není o moc levnější, a nevidím na něm žádnou skutečnou výhodu proti K-30 která je o trochu dražší. Problém jedničky je velikost díky plnohodnotnému K bajonetu (který principielně je velkou výhodou), není to foťák který by se byť jen mohl tvářit jako "very light" alternativa k zrcadlovce. Chybějící zrcátko v tomhle případě je úplně bezvýznamné, na druhou stranu je to opravdu výkonný přístroj a dá se vzít místo zrcadlovky, pokud někdo má objektivy Pentax a nevyžaduje to nej nej nej. Design je pak velice individuální záležitost.
Každopádně K-x bude proti starším typům velký krok, je schopný a dokáže víc než by někdo čekal.