Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D800 zkušenosti?

DiGiPes (32)|2.12.2012 08:24
Čau lidi,
nedávno jsem prodal celou svou fotovýbavu skládající se s Canon EOS 7D + pár Lkových objektivů a zakoupil Nikon D800 + Tamron AF SP 24-70mm f/2,8 Di VC USD.

Pár postřehů!
Nikon má oproti Canonu snad úplně vše obráceně :D
Počínaje závitem na objektiv, konče funkčními tlačítky... :D
Portrétní fotky v ateliéru jsou na 100% velikost ostré, ale s 7D + pevnou padesátkou byly o chlup lepší. Nicméně porovnáváme 18mpix a 36mpix! Ve výsledku vede Nikon D800!
Tamron AF SP 24-70mm f/2,8 Di VC USD nemá tak hezký bokeh jako pevné sklo od Canonu, ale žádná katastrofa.
Ostření je rychlé i za špatných podmínek.
Nikon má blesk (například oproti Canon 5D mark III)
V rychlosti snímání nevidím problém.
Video ostří automaticky a je ve špičkové kvalitě!

Celkově jsem spokojen.
Má někdo něco do diskuze?
Sakini (1174)|3.12.2012 09:03
Zajímavá výměna - proč ne. D800 jsem měl možnost dvakrát důkladně zkoušet s různými "standartnímí" skly (co jiného než 24-70/2.8 a podobné by mohlo být standart u takového stroje?), a co se týče obrazové kvality je to dravec, ale mým potřebám nakonec nevyhověl. Narazil jsem v okamžiku, kdy jsem chtěl udržet 300 milimetrů za výborného světla, a hodně často se mi to nedařilo i když s jinou technikou to není problém. Holt ty megapixely se musely projevit ve větší pohybové citlivosti, možná mám moc sulcové ruce, ale opakovaně mi to dělal i s lehčími objektivy a mázl snímek. Jelikož 90% focení u mě dělá reportáž v poli a za pohybu, bylo to jasně limitující, protože D800 prostě není nástupcem D700. Ale jinak fajnový přístroj, hlavně v ateliéru. Tamron 24-70/2.8 je dobrá volba, vyrovná se originálnímu Nikkoru co se obrazové kvality týče, ale samozřejmě za pevnými skly bude trošičku pozadu - už jsi vyzkoušel 85/1.4? Tam ten rozdíl dobře uvidíš, i s "obyčejnou" 50/1.8 jsou pěkné výsledky. Autofokus je starý dobrý osvědčený MultiCam 3500, u toho nemůže dobrý výkon překvapit. Rychlost snímání by mi osobně nestačila, ale vyloženě špatná určitě není a stačí. Video je hodně dobré, hlavně jeho plné ovládání, i když Mark III je ještě lepší.
D800 je velice schopný typ s vysokou mírou detailů, i když není vhodný na cokoliv. Bohužel Nikon rozstřelil FF na dvě strany a střed zůstal nevyplněný - D600 není rovnocenným nástupcem D700, a D800 je specificky zaměřený. Momentálně sotva přijde další model, takže s tím budeme muset vyžít.

A jeden postřeh: ty Canony mají snad úplně všechno obráceně :-D
DiGiPes (32)|3.12.2012 19:02
Díky za reakci kolego :-)
Je to tak...
Snad jen k tomu videu. Já jej nepotřebuji, ale na youtube jsem viděl mnoho videí, kde se přikláněli ke kvalitám D800.
5D mark III je lepší při vysokých citlivostech. A to značně...
PS: Kdyby chtěl někdo vidět snímky z druhého focení, jsou zde: http://www.maxiforum.cz/fotograficka-poradna/canon-5d-mark-iii-vs-nikon-d800/msg395919/#msg395919
Pevně věřím, že to bude ještě lepší, ale je to hrozný nezvyk. Fotky z prvního focení bych raději ani nezveřejnil :D :D :D
Sakini (1174)|3.12.2012 19:53
S tím videem to bude podle preferencí, výborné jsou oba, a oba mají své zastánce. Co se týče nekompromisního výkonu, momentálně vedou v nejvyšších levelech přece jen Canony - pokud bych si měl vybrat (opravdu čistě teoreticky) top profi tělo, D4 by to nebyla. 1D X je prostě bestiální :-) to bych klidně i přešel (ještě/škoda že tohle se mě netýká...).
Je to dost rozdíl, to chce pilně cvičit a ono se to vypiluje. Viděl jsem že detailů a ostrosti máš na rozdávání, tak si můžeš dovolit hrát.
DiGiPes (32)|3.12.2012 20:56
Hmm na youtube je opak, ale porovnávali 5D III a D800.
Natáčení jsem zkoušel a narozdíl od 5D III i automaticky ostří :)
Nicméně video mě nezajímá. To já nepoužívám.
Díky za pokec ;)
Sakini (1174)|3.12.2012 21:15
To jsem neoddělil :-) - nekompromisním výkonem jsem už myslel focení. Já totiž taky video v zrcadlovce až na pár specifických vyjímek nepoužívám a nepotřebuju.
Mirek V. (11)|4.12.2012 13:14
Ja fotaky neresim jsem se svym spokojeny :) 5D mark III?? rikam ano, ale ne za ty penize.
36mpix je urcite skvele, ale na velkoformatu, na FF se mi to zda prehnane mnoho, dobre zaostrena fotka z 21mpx se da bez problemu zvetsit, ale co udelat s fotkou kterou je potreba nejdriv odsumit?? Jedine zmensit. Honba za megapixely uz byla mnohokrat popsana a zkritizovana v souvislosti z kompakty.
Je uplny nesmysl porovnavat 7D s cimkoli jinym, protoze to je fotak na sport. Ja na tvem miste bych si nechal eLkova skla a zakoupil 5D mark II. Vlastne jsem to uz udelal, jen jsem neprechazel ze sedmicky, ale z petistovky. Ze nema vestaveny blesk?? No, a k cemu by byl, kdyz mu v blesknuti zavazi sklo velke jak krava :D
Jeden postreh: Za vyborneho svetla vypinam IS i u 300mm skla :) Staci si pohlidat cas, aby se nedostal pod urcity limit :)
Sakini (1174)|4.12.2012 14:10
Ale my foťáky vůbec neřešíme, dobrý muži - nevím jak kolega, ale já mám své vybavení na rychlou akci, jsem s tím spokojený a fotím o sto šest prakticky každý víkend. A proč si nepokecat o nové technice, když máme s čím fotit a zajímá nás i to co nepoužíváme?
Jinak 36 MPx D800 jsem od začátku považoval za moc, a vestavěný blesk je podle mě v zrcadlovce dobrý jedině jako odpalovač pro vzdálené blesky (když to tedy umí).
DiGiPes (32)|4.12.2012 16:09
Mirku porovnáváš tu dva velikány.
Každý je vhodný na něco jiného a tím si určitě své zákazníky nejdou oba...
S čím nesouhlasím, je tvůj výrok o odšumování fotky.
Mě se Nikon moc nelíbí. Ovládání nezvyk, ALE v ateliéru jsem neměl potřebu cokoli odšumovat i v origo velikosti. Zatím mám testovací fotky viz post výše, věřím, že budou ještě lepší :)
7D jsem měnil za D800 jen a kvůli zaměření fotografické tvorby ;)
Jo a co se toho interního blesku týče, nemyslel jsem jej používat stále. Je jasné, že sklo překáží. Ale jsou situace, kdy se hodí :)
Mým záměrem nebylo porovnávání. Nicméně pokec o D800 :)
Mirek V. (11)|4.12.2012 16:37
To je prece jasne, ja to napsal jen abych dal najevo, ze nechci zabrednout do nekonecne diskuze o pixelech, kresbe ruznych skel, gripu a pod. Dokonce jsem nekde cetl i debatu ktery fotak ma hezci zvuk :D Nemluve o tom, ze tzv. Nikonaci se casto nehezky vyjadruji o Canonacich a naopak, ale to maji na svedomi z valne casti i media. Fotografie vznika predevsim v hlave fotografa a technika, vcetne software, je jen prostredek k tvorbe. Nikon vs. Canon byli stejne mnohokrat testovane v DF, takze by to byla i debata o nicem a ja ani necekal, na moji prvni vetu, jakoukoli reakci. Spis me zajimalo jestli nekdo zkousel dlouhe sklo s vypnutym stabilizatorem.
Pouzivat vestaveny blesk odpalovani dalsich blesku mi nepripada jako dobry napad, vznika tak nezadouci svetlo a vubec ma vestaveny blesk omezene moznosti, i kdyby si clovek nasadil kratkou padesatku a sel blikat na lidi. Predpokladam, ze pokud si nekdo porizuje FF uz ma nejaky externi blesk mezi vybavenim, tudis ho tato cast zarizeni nebude zajimat a jestlize si nekdo porizuje FF jako prvni zrcadlo, tak to bych se mohl jen usmivat, pripadne takovemu "fotografovi" zavidet tak maximalne prijem. To ale jak vidim, neni pripad zde diskutujicich :)

Ja jsem jen citil potrebu se vyjadrit k absenci blesku v pripade FF od Canonu. Je mi jasne proc jsi menil vybavu, jen moc nechapu , proc sis nenechal elkova skla a nesel do 5D. Obvykle, jak jsem se uz parkrat docetl, fotografove prodavaji kompletni vybavu od Nikonu a porizuji si Canon. Fotky jsem videl a jsou opravdu dobre, snad jsou dobre i moje fotky z 5Dečka :)
DiGiPes (32)|4.12.2012 18:01
Jasně Mirku :)
Odpověď je jednoduchá. Nikon s objektivem vyšel přesně tolik jako za kolik jsem prodal sestavu Canonu.
Na tělo 5D mark III nebylo a já FF "nutně" potřeboval :D Možná to někdo zná... :D
Navíc nejsem zastáncem sériového cvakání o závodech, leteckých show apod... Já si cvaknu tady, támhle a pak pár snímků v ateliéru apod.
Dlouho jsem výměnu zvažoval a musím říct, že snímky jsou lepší a lepší. Už se pomalu za ty první stydím... :D
Největší sranda byla, když jsem D800 kupoval. Paní v prodejně se ptala jestli si to chci vyzoušet a já jí na to odpověděl, že ani ne, že nevím jak se to ovládá :D
Paní vytřeštila oči a já uvedl vše na pravou míru, že si musím přečíst návod protože přecházím z Canonu.
A představte si, že paní najednou povídá, že dneska už jsem třetí zákazník co takto dělá.
Dnes je to prý v módě. A má asi pravdu. Stačí se podívat na paladix, kde se neustále někdo zbavuje celé výbavy s Canonem a jako důvod píše koupi Nikonu.
Nicméně popravdě řečeno mi stále více vyhovoval Canon. Škoda toho rozlišení. Já velké fotky skutečně potřebuji. Dal bych i 30Mpix, ale 22 je fakt málo pro velkoformátové tisky :(
Nic, opět porovnávám. To nechci.
Fotí dobře :-)
Sakini (1174)|4.12.2012 18:27
Tak jednoznačně není nad odpalovač, snad neexistuje někdo kdo by chtěl odpalovat studiové blesky interním :-) je to spíš taková praktická berlička pro někoho s jedním dvěma blesky, kdo si chce třeba na koncertě nablesknout z dolních rohů scénu (tam ten slabý záblesk navíc zapadne). Mě osobně nikdy nenapadlo použít vestavěný blesk, ani s krátkým pevným sklem, ale to může být i tím že blesk používám většinou na delší vzdálenosti kde by mi vystavěný byl platný jak utopenci zimník. No co si budeme povídat, je to jedna z těch levných položek v drahé zrcadlovce, takže není divu že ho potkáváme i ve vyšších modelech.
Jinak svatá pravda, není hlubšího bahna než které bublá v kotli zastánců značek a bojovníku za (svou) pravdu. Jen bych si netroufal říct kdo je fanatičtější, jestli Canonisti nebo Nikonisti, bohužel lidská osobnost se lehce chytne každé maličkosti pokud jí to dá důvod existence. Focení samotné je pak to poslední, co takové lidi zajímá - smutné.
A mimochodem, nevím jak třeba pevné třístovky, ale měl jsem v ruce Nikor 500/4 na D3 (přes známého známého v zahraničí, opravdu nevlastním, daleko za mým horizontem :-) ) a s krátkou závěrkou a vypnutou stabilizací to jde úplně stejně jako se zapnutou. U takových masivů je objektiv stabilní sám o sobě, a když začne umdlévat ruka nepomůže ani svěcená voda, jedině stativ (jasně, do ruky to není). Ale na delší časy VR funguje opravdu dobře. U lehčích dlouhých objektivů si ale stabilizaci vypnout tolik netroufám, u zoomů abych byl přesný, ty nejsou tak mohutné.
Sakini (1174)|4.12.2012 18:36
[QUOTE=DiGiPes;24000]Na tělo 5D mark III nebylo a já FF "nutně" potřeboval Možná to někdo zná...
[/QUOTE] To poslední dobou často slýchám :-)
Pravda, takových lidí je na Paladixu víc než těch, co se po pár měsících zbavují D800 - ale pár přešlapů se muselo najít. Pamatují po první prezentaci osmistovky, jak se rozpoutalo malé šílenství a na Paladixu se x lidí zoufale zbavovalo zánovních D7000 a podobné techniky s důvodem "Chci D800!". Teď zase jede D600, a znám lidi co mají v plánu používat jen DX objektivy s tím, že se to nějak pokryje (na FF sklo už holt nezbylo). Holt módní vlny vládnou světem...
Mirek V. (11)|4.12.2012 19:01
Aaa, ja to tusil, ze ten duvod bude sul nul :D
Nechci to dal rozebirat a hlavne ne rozsirovat, jen chci rict, ze od sameho zacatku se bavim 5D mark II mark iii je opravdu moc drahy. Pro kazdeho kdo umi fotit je lepsi technika prinosem vzdycky. Ale ty pixely?? Vis ze fotografie urcene pro filmove plagaty jsou cvakane petimegapixelovymi fotaky?? Pak je proste zvetsi. Jak velky tisk potrebujes?? ted se neptam akademicky, ale opravdu me to zajima. Ja si s dobre zaostrenym snimkem troufnu na hodne velky format, napsat presne kolik je k nicemu, protoze je potreba urcit k cemu bude dany tisk slouzit tzn. z jake vzdalenosti bude prohlizen.
Vymeny fotografickych sad asi bude opravdu modni zalezitost, nijak jinak to nedovedu vysvetlit a pri me prvni koupi zvitezil Canon protoze ziji v UK a on umi cesky at ho koupim kdekoli a pokracuje, protoze mym dalsim vysnenym telem (krome zenskych) je 60Da, a nic takoveho Ńikon nema, musi se pracne predelavat a vysledky nejsou zarucene :)
Haha, zase se vykecavam :D Mozna bych ti jako cloveku pro ktereho je fotografovani zivot, nebo aspon zacatek zivota, nabidnout soukrome dopisovani v poste, ale samo, ze na tom netrvam. Mluvim jen o tom, ze ne vsechno je pro vsechny usi :)
DiGiPes (32)|4.12.2012 19:34
Je to tak Sakini :)
Mirku už jsem se rozhodl a zatím lituji jen toho, že mi D800 do ruky prostě nepadl tak dobře jako 7D.
Kvalita výstupu je parádní :-)
Dobré světlo a dobrou noc ;)
DiGiPes (32)|26.12.2012 17:58
Tak pánové už jsem si konečně zvykl.
Uff to byla fuška, ale konečně šlape jak má. Možná jsem spíš já konečně jsem pochopil, jak to soudruzi z Nikonu vymysleli... :D
Ten kdo říká, že je rozlišení 36Mpix. zbytečné, nikdy si to nezkusil. Je to perfektní. Ta práce s výřezy, prokreslení celé scény, prostě fenomenální.
Chvílemi nechápu jak je to možné...
Navíc FF, který umožňuje DX režim (crop fator) např. na makro, hodnotím velmi kladně.
Jedna jediná věc, ten vestavěný blesk je fakt fake :D Použil jsem jej na jednu akci a je to fakt bída.
Celkově však musím říct, že se D800 pánům z Nikonu opravdu povedl!

PS: Sháním makro objektiv tak kdyby měl někdo nějaký tip, sem s ním:
https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/2582-Jaky-makro-objektiv-pro-Nikon-D800
Děkuji ;)