Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka Nikon D3100 + 18105objektiv X Ultrazoom Panasonic Lumix DMC FZ200

Janika (1)|2.12.2012 22:10
Tak jsme si po malém kompaktu rozhodli pořídit tzv. větší foťáček - tak nějak jsme mysleli na zrcadlovku, ale po návštěvě kamenného obchodu jsme začli pokukovat také o ultrazoomu Lumix FZ200 .... po další návštěvě nás prodavač zlanařil opět na zrcadlovku Nikon 3100 s objekt. 18105, s tím, že 1) Panasonicy jako foťáky stojí za ... , 2) že v případě ultrazoomu si vlastně vůbec nepolepšíme, že v zásadě si koupíme to, co již máme doma, že uvnitř jde vlastně stále o ten "malý foťáček" .... Teď jsme na vážkách .... nejsme zatím bůh ví jací fotografové... máme 2malé rychle pohybující děti a zatím fotíme hlavně rodinu, nespočet výletů, dovolené a pod. ... nevylučuje se, že v případě nového foťáku bude obliba ve focení kvést... Nicméně požadavky byly - hezký fotky a rychle fotící foťák, pěkné fotky nejen venku ale taky doma, v šeru a pod. ...
Jsou ultrazoomu opravdu jen převlečené malé kompakty do většího kabátu? Nestačí nám "jen" ultrazoom, ikdyž v případě financí se tyto 2 foťáky pohybují téměř ve stejné hodnotě... Díky...
Milan Šurkala (3381)|3.12.2012 13:30
Běžné ultrazoomy jsou opravdu jen běžné kompakty, které jsou převlečené do většího těla a mají větší zoom. Mnoho modelů zejména v nedávné minulosti fotí s cenovkou 10000 Kč stejně jako kompakt za 2000 Kč, jen ty možnosti zoomování jsou větší (a zpravidla i makro a podobně). Nicméně FZ200 má několik výhod. Předně je to velmi dobrý čip, který i při malé úhlopříčce fotí celkem obstojně (na D3100 to pochopitelně ani zdaleka nemá), má to RAW, takže se z toho dá vytáhnout mnohem více, objektiv má velmi dobrou světelnost, takže se s tím dají fotit fotografie s velmi malou hloubkou ostrosti, má velký RAW buffer jako zrcadlovky, rychlejší sekvenční snímání, podobné prodlevy mezi snímky,... Teď je otázkou, zda chcete univerzálnost nebo lepší kvalitu snímků.
Snoogy (6)|12.12.2012 10:49
Nedávno jsem zde řešila podobný problém při výběru mezi zrcadlovkou a ultrazoomem. Nakonec jsem se rozhodla pro Panasonic FZ-200. Ale nehodlám nic uspěchat a tak ještě přemýšlím. Dospěla jsem ke konečné volbě mezi FZ-200 a zrcadlovkou Nikon D3100. Tuto zrcadlovku jsem našla v zajímavé nabídce s dvěma objektivy 18-55 II mm a 55-200 mm VR za 11990,- nebo s jedním objektivem 18-105 AF-S DX VR za 13890,-. Prosím vás snad už o poslední radu, či názor který mi pomůže při výběru. Porovnávala jsem i fotografie v recenzích a myslím si že Nikon měl fotky pěknější. Sice mně u zrcadlovky odrazuje asi náročnější způsob ovládání (např. výměna objektivů) oproti univerzálnosti FZ-200, ale když už do toho investuji, chci aby fotky byly kvalitní. Znovu přikládám fotografie, které budou hlavním předmětem mého focení. Budu velice ráda za váš názor, který fotoaparát bude pro mé potřeby vhodnější.
Děkuji
IMG_6613_kopie.jpg IMG_6532_kopie.jpg
Milan Šurkala (3381)|12.12.2012 20:31
To je opravdu zapeklité. Mít FZ200 manuální zoom, tak bych byl nakloněn spíše Panasonicu (univerzálnost, dobrá světelnost, tedy rozdíl v kvalitách čipů by se částečně smazal,...). Tahle bych vzal asi tu zrcadlovku, jen nevím, se kterým objektivem. Oba snímky jsou v rozsahu zhruba 55-105mm, tudíž to pokryje jak duální set 18-55mm+55-200mm, tak set s 18-105mm objektivem. Rozhodl bych se podle toho, zda vidíte větší pravděpodobnost v tom potřebovat rychleji širší (pak 18-105mm) nebo naopak užší úhel záběru (pak 55-200mm).
Sakini (1174)|12.12.2012 23:08
Velikost senzoru a celková úroveň je přece jen na straně D3100, pokud jde primárně o obrazovou kvalitu, a při těchhle akcích se víc hodí manuální zoom který umožňuje dost rychlou reakci. A i větší optický hledáček bude možná komfortnější pro sledování pohyblivého cíle než elektronický s malou úhlopříčkou. Jelikož tohle téma poměrně pravidelně fotím (v rámci různých motoristických akcí) vím že mým hlavním zájmem je dostat se blíž, a záběry jako jsou ty dva už jsou spíš vzdálenější. Navíc široké záběry jsou dost potřeba při skupinových skocích, dva až tři jezdci už potřebují své místo. Takže v tomhle případě bych volil spíš 18-105, který poměrně rozumně pokryje potřebu ať stojím přímo pod rampou, nebo musím stát opodál. Později se to dá doplnit třeba bazarovou 55-200, pokud bude potřeba, je to za ty peníze velmi dobrý telezoom.
Nedá se říct, že by kombinace D3100 + 18-105 byla ideální pro takové focení, vzhledem k rychlosti autofokusu objektivu, ale výhodou je právě možnost kompletně ovládat parametry (v tom Nikon i přes svou jednoduchost entry-level přístroje za FZ200 nijak nezaostává) a za typických podmínek "denní světlo, pohyb v přímé rovině" nemá 18-105 problém. Ze své zkušenosti vím, že správně nastavená D3100 takové snímky zvládá s přehledem.
Zrcadlovka bude v tomhle případě asi přece jen kvalifikovanější, a co se týče objektivu musíš si odpovědět jak blízko se většinou dostaneš - pokud většinou stojíš daleko nebo chceš přitahovat na velký detail, prospěje ti set s 55-200 víc, jinak ti 18-105 umožní se pohybovat a ubere ti potřebu měnit objektiv. Na ty ukázkové fotky dosahem stačí.
Snoogy (6)|13.12.2012 08:28
hm... tomu říkám těžká volba :) Ale asi to dle všeho vypadá na tu zrcadlovku.o typu objektivu ještě popřemýšlím. Mockrát vám děkuji za vaše názory pánové! ;-)