Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Polarizační filtr - problém?

frikot (6)|8.12.2012 22:25
Koupil jsem polarizační filtr Hoya Pro 1. Použil jsem ho na Olympusu E-520 se setovým objektivem Zuiko 14-42mm. Udělal jsem pro srovnání fotku bez polarizáku a pak s ním (stejná expoziční parametry, ohnisko 42 mm), abych ho vyzkoušel. Prioncipiálně funguje, ale fotka s polarizákem je oproti té bez filtru strašně zašuměná. Je to normální nebo je někdfe problém?
Díky za radu.
Rellik (1136)|9.12.2012 08:46
To je normální, protože se určitě zvedlo ISO kvůli tomu aby snímek nebyl tmavý. Pokud jsi nastavil hodnoty času a clony na stejné a ISO máš na automat, tak je to přesně tak... ;)
frikot (6)|9.12.2012 11:27
Bohužel ISO je taky stejné (ISO 100). Měl jsem to na manuál. A když jsem to pak v RAWu zesvětlil, byl tam šum jako prase. Bral bych, že se tam může šum trochu zvětšit. Ale to, co z toho vylezlo je nepoužitelné. Když si tu fotku zobrazím 1:1 a porovnám to s fotkou bez filtru, je tam šílený rozdíl v šumu. Na to, že jsem to fotil na největší rozlišení, mi to připadne dost špatné.
Cejpatka (220)|9.12.2012 12:46
Každý polarizák ubere na scéně světlo - až cca 2 EV. Stačí se podívat, jak je sklo filtru tmavé. Takže zvednout ISO hned při expozici (nebo prodloužit čas), jinak prostě bude snímek tmavší. Tu ztrátu světla editace RAW nedožene.
frikot (6)|9.12.2012 12:58
No já myslím, že právě v RAWu má smysl tyhle dodatečné úpravy expozice dělat na rozdíl třeba od JPG. Ale stejně - ten šum, který na té fotce s polarizákem vzniknul, byl naprosto neakceptovatelný. Možná něco dělám špatně, nevím. V každém případě to byla scéna v krajině, nefotil jsem ve směru světla a kolmo na něj (slunce jsem měl zleva) a filtr jsem měl otočený tak, aby efekt byl největší. Přesto se mi zdá že to oblohu "vytáhlo" jen trochu, opar u horizontu zůstal stejný, fakt je, že to trochu prosvětlilo tmavší scénu v popředí, ale ten šum, který vznikl na obloze, ten celou fotku poslal do kytek.
Rellik (1136)|9.12.2012 13:11
V tom případě na fotoaparátu nastav plně manuální režim. Nastav hodnoty času, clony, isa a vyfoť dva snímky. Jeden bez filtru a druhý s filtrem. S tím filtrem by měla být fotka tmavá. A tu když začneš zesvětlovat, tak ti bude šumět víc než ta bez filtru, protože tam není tolik jasových hodnot jako u fotky bez toho filtru.
frikot (6)|9.12.2012 14:03
No takhle jsem to dělal. Ale ta fotka s filtrem, když se pak zesvětlila, tak byla zašuměná moc. V podstatě to bylo nepoužitelné. Beru, že tím ztmavením díky filtru se zvýší šum, ale tohle bylo naprosto neúměrně zašuměné, takže to v podstatě znehodnotilo fotku. To by pak nemělo smysl ten filtr používat.
Rellik (1136)|9.12.2012 15:36
Jak sem psal. Při použití polarizáku je míň světelných bodů a tak vyleze víc šumu. Schválně sem provedl test:

- 100% výřez

Jak je vidět, tak se stejným nastavením u obou fotek, je ta s polarizákem o moc horší. Polarizák se vyplatí používat při slunečných dnech kdy je dost světla a tudíž jeho použití má i nějaké výhody. Oproti tomu v současné době (podzim) je jeho použití spíše na škodu...
Milan Šurkala (3381)|9.12.2012 17:26
[QUOTE=frikot;24093]No takhle jsem to dělal. Ale ta fotka s filtrem, když se pak zesvětlila, tak byla zašuměná moc. V podstatě to bylo nepoužitelné. Beru, že tím ztmavením díky filtru se zvýší šum, ale tohle bylo naprosto neúměrně zašuměné, takže to v podstatě znehodnotilo fotku. To by pak nemělo smysl ten filtr používat.[/QUOTE]

Pošli sem ty dvě ukázky, ať se tu na to všichni můžeme podívat.
Cejpatka (220)|9.12.2012 19:44
[QUOTE=frikot;24093]No takhle jsem to dělal. Ale ta fotka s filtrem, když se pak zesvětlila, tak byla zašuměná moc. V podstatě to bylo nepoužitelné. Beru, že tím ztmavením díky filtru se zvýší šum, ale tohle bylo naprosto neúměrně zašuměné, takže to v podstatě znehodnotilo fotku. To by pak nemělo smysl ten filtr používat.[/QUOTE]
Tak hold nezvedej ISO, ani nezesvětluj RAW v PC, ale místo toho použij delší čas expozice. Jinak samozřejmě při zatažené obloze, špatném světle apod. je použití polarizáku nesmysl, výjimku ale tvoří třeba použití polarizáku jako slabého ND filtru pro prodloužení času expozice např. u focení vodopádů, tekoucí vody apod.
frikot (6)|11.12.2012 18:24
Už jsem ty výsledné JPG smazal. Mám to ale v RAWu. Jak bude chvilka, zkonvertuju do JPG a pošlu.
Ještě je tu problém - jak sem mám vložit ty fotky?