Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nová zrcadlovka prosba o radu

pepacermak (13)|18.12.2012 23:38
Dobrý den. Mám Olympus E450 a rád bych si koupil výkonnější zrcadlovku (jelikož už začíná zlobit, občas přepálí fotky, občas přehodí bez mého vědomí programy při focení apod). Bohužel od Olympusu lze sehnat už jen E3 nebo E5 a těžko říci, jak to bude dál. Naštěstí jsem si do současné doby nekupoval žádné příslušenství, takže přechod na jinou značku nebude tolik bolet. Koukal jsem na Canon EOS 60D. Mohu se zeptat, zda je tento Canon kvalitativně lepší než můj Olympus? Rád fotím momentky a rychlé pohyby (např. jedoucí vlak nebo nádraží z jedoucího vlaku), dále si rád vyfotím i nějaké zajímavé domy či památky, občas si vyfotím i nějakou kytičku na jaře. Noční fotografii si rád vyfotím také. Nejsem profesionál, jen mě fotografování baví, rád si vyfotím, co se mi líbí, co je zajímavé a rád se i přiučím. Koukal jsem i na Canon 600D, 650D a 50D. Můžete mi poradit, jestli některý z těchto tří není možná vhodnější? Dále bych se chtěl zeptat: u 60D je v recenzi napsáno, že chybí mikroadjustment autofokusu objektivů, je to závažný problém nebo ne.
Pokud by byl 60D pro mě vhodný, prosím poraďte mi co se týče kvality objektivů v následujících setech (rád bych měl krátká i dlouhá ohniska):
Canon EOS 60D EF-S 18-200 IS + zdarma karta 32GB
Canon EOS 60D EF-S 18-135 IS + 40mm + zdarma karta 32GB
Canon EOS 60D + EF-S 18-200/3,5-5,6 IS
Canon EOS 60D + Tamron 18-200 mm f/3.5-6.3 + Adobe Photoshop + Premiere ZDARMA!
Canon EOS 60D + 17-85mm IS + 70-300mm IS + Adobe Photoshop + Premiere ZDARMA! + 2750,- dostanete zpět!
Canon 60D + EF 18-55 IS + EF 55-250 IS + ZDARMA v hodnotě 3490 Kč - Adobe Photoshop Elements 11 + Premiere 11 4460B171 černá barva + Adobe PhotoShop 11 + Premiere 11

Děkuji moc za odpověď.
J. Čermák
Sakini (1174)|19.12.2012 01:44
EOS 60D je podstatně schopnější než E450, jednak hraje v jiné třídě a jednak má mnohem větší schopnosti. Chybějící doladění autofokusu může chybět pokročilým uživatelům, ale vzhledem k tomu že použitý AF systém je docela spolehlivý a s objektivy spolupracuje dobře, neměl by to být pro běžného uživatele skutečný problém. Je to zrcadlovka vyšší amatérské třídy, což se projevuje rozšířeným ovládáním a schopnostmi - co se týče základu, neliší se nijak zvlášť od nižší třídy, konkrétně od 600D. Sdílí senzor i procesor.
Pro nadšence je to dobrá, i když možná vzhledem k ceně zbytečně vysoká nabídka. Nižší třída Canonů umožňuje také dobře ovládat parametry, a výkonově není horší.
Pokud by šlo o objektivy, tak jako univerzální ze zmíněných by byl nejvhodnější 18-135 IS, není to nějak vyjimečný typ ale poskytuje dobrý univerzální rozsah. Z širokorozsahových je lepší volbou Tamron 18-200, ale je to dost kompromisní a byl bych spíš za rozdělení ohnisek do dvou objektivů. 17-85 má užitečný rozsah, ale opticky to není žádný zázrak a nemusí stačit za všech okolností, mnohem lepší je 15-85. 70-300 IS je solidní teleobjektiv, kterým se dodatečně dá rozšířit výbava. Proti tomu 55-250 je hodně základní tele s nevýraznými schopnostmi.
Jako zajímavější variantu bych viděl spíš EOS 650D, výkonově nezaostávající za 60D. Je to modernější, hodně všestranný typ s novým hybridním ostřením, šikovný i na snímání rychlého pohybu. V kombinaci s novým objektivem 18-135 STM, vybaveným rychlým tichým ostřením a opticky vylepšeným, to je docela univerzální set který stačí později doplnit dobrým teletem (třeba Tamronem 70-300 VC). A o něco levnější než 60D s 18-135 IS, který nenabídne o moc víc (hlavně ne obrazovou kvalitu, senzor je stejný, a procesor šestsetpadesátky je modernější). Není nutné jít do vyšší třídy, 650D přesahuje schopnosti Olympusu E450 na míle do všech stran.
Milan Šurkala (3381)|19.12.2012 11:51
Proti E450 bude dnes lepší v podstatě cokoli. Micro adjustment ti nebude chybět u základních objektivů s nepříliš dobrou světelností (takové ty F3,5-5,6). Pokud budeš používat hodně světelné objektivy (F1,8, F1,4 a podobně), pak to může být problém, protože ne vždy si tělo bude rozumět s tělem a autofokus nemusí být přesný. Např. při testech Canonu 50mm F1,4 a 50mm F1,2 jsem spíše musel ostřit ručně, jak to bylo nepřesné a kvůli absenci možnosti seřízení jsem hodně nadával. Jenže tohle v levné třídě zrcadlovek nemá téměř nikdo (Canon tuším od modelu 7D, Nikon od D7000, Sony od A77, Pentax nevím). Počítal bych s tím, že pokud si později koupíš nějaké pevné světelné sklíčko, že to bude muset do servisu ne seřízení. Ale to opravdu záleží kus od kusu.

Osobně bych výběr nezúžil zásadně jen na Canon, dle mého názoru má v levné třídě zrcadlovek spíše lehce podprůměrné fotoaparáty. Ono v podstatě nelze koupit špatnou zrcadlovku, jen osobně by obecně Canon byl v zrcadlovkách asi na posledním místě, o čem bych uvažoval. Jejich dynamický rozsah je na DSLR dost špatný (dokonce jejich profi kompakty PowerShot G a S jsou na tom stejně, ne-li lépe), rády tíhnou k přepalům, objektivu Canon 18-135mm bych se spíše vyhnul, nepříjemně aberuje (nedá se to ani dobře odstranit v post processingu, nevím ale, jaká je nová STM verze, ta bude možná lepší), na druhou stranu jsou to velmi rychlé fotoaparáty a osobně se mi velmi dobře ovládají. Podívej se i na ostatní zrcadlovky (třeba taková D7000 a 18-105mm VR objektiv je super kombinace) a uvidíš. Každopádně, ať koupíš cokoli, polepšíš si. Pokud by to měl být Canon, tak bych se rozhodoval mezi 650D + 18-55mm + 55-250mm a 60D + 18-200mm.
Pavel Olivík (160)|19.12.2012 16:32
[QUOTE=Milan Šurkala;24285]
Osobně bych výběr nezúžil zásadně jen na Canon, dle mého názoru má v levné třídě zrcadlovek spíše lehce podprůměrné fotoaparáty. Ono v podstatě nelze koupit špatnou zrcadlovku, jen osobně by obecně Canon byl v zrcadlovkách asi na posledním místě, o čem bych uvažoval. Jejich dynamický rozsah je na DSLR dost špatný (dokonce jejich profi kompakty PowerShot G a S jsou na tom stejně, ne-li lépe), rády tíhnou k přepalům, objektivu Canon 18-135mm bych se spíše vyhnul, nepříjemně aberuje (nedá se to ani dobře odstranit v post processingu, nevím ale, jaká je nová STM verze, ta bude možná lepší), na druhou stranu jsou to velmi rychlé fotoaparáty a osobně se mi velmi dobře ovládají. Podívej se i na ostatní zrcadlovky (třeba taková D7000 a 18-105mm VR objektiv je super kombinace) a uvidíš. Každopádně, ať koupíš cokoli, polepšíš si. Pokud by to měl být Canon, tak bych se rozhodoval mezi 650D + 18-55mm + 55-250mm a 60D + 18-200mm.[/QUOTE]

...nechápu důvod pane Šurkala proč hážete Canon pořád do žita...pokud se budeme bavit a základní amatérské řadě Canon,tak si myslím,že je to srovnatelné jak s Nikonem,Pentaxem,Olympusem či značkou Sony...ono hodně záleží jaký máte na těle nasazený objektiv...pokud budu mít setový objektiv,tak ani s Nikonem nebo Olympusem nemůžu čekat bůhvíjakou kvalitu fotografií...hodně je to o jedinci,který mačká spoušť a určitě záleží do jakého formátu je fotografie pořízena...

...mimochodem u nás v práci byl člověk,nejspíš profesionál,který fotí Canonem EOS 5D Mark II a dělal nějaké fotografie do časopisu a já zjistil,že fotí do JPEG a nevěděl co je to přepal...takže když dáte do ruky amatéra profesionální zrcadlovku,tak není jisté,že s ní vykouzlí podařený snímek...

...takže v klidu můžu doporučit značku Canon,myslím že ta 650 D je celkem slušný stroj...
Sakini (1174)|19.12.2012 16:53
[QUOTE=Pavel Olivík;24289]...mimochodem u nás v práci byl člověk,nejspíš profesionál,který fotí Canonem EOS 5D Mark II a dělal nějaké fotografie do časopisu a já zjistil,že fotí do JPEG a nevěděl co je to přepal[/QUOTE]
To mi připomíná jednu letošní military akci, na které se od organizátorů motala jedna fotografka ověšená výbavou, hrdě mávající L-kovým objektivem (trochu mě míchla když mě hodinu před akcí zbytečně vyháněla z místa úplně mimo bojiště, tak na ni mám pifku) a neustále fotící všechno okolo, od které jsem v závěru zaslechl "no jo a když se tam vlastně dá to A, tak si to pak samo určuje ten čas, že?". To o těch rukách (a hlavě) je bohužel pravda - ale to jen na okraj.
Milan Šurkala (3381)|19.12.2012 17:54
[QUOTE=Pavel Olivík;24289]...nechápu důvod pane Šurkala proč hážete Canon pořád do žita...pokud se budeme bavit a základní amatérské řadě Canon,tak si myslím,že je to srovnatelné jak s Nikonem,Pentaxem,Olympusem či značkou Sony...ono hodně záleží jaký máte na těle nasazený objektiv...pokud budu mít setový objektiv,tak ani s Nikonem nebo Olympusem nemůžu čekat bůhvíjakou kvalitu fotografií...hodně je to o jedinci,který mačká spoušť a určitě záleží do jakého formátu je fotografie pořízena...[/QUOTE]

Pozor, já neříkám, že Canon zásadně ne, ale že je blbost se zásadně orientovat "jen" na Canon, což je z nějakého zvláštního důvodu velmi častý jev. V základní třídě je to všelijaké, ono ty setové objektivy tam opravdu nejsou žádná hitparáda (ten od Canonu bych řadil spíše k těm lepším, ač obecně panují názory, že seťáky Canonu jsou horší), ale co se týče těl, konkurence většinou nabízí více, zejména co se týče Sony a Pentaxu. Pokud jde o univerzální objektivy, tak zde zase výrazně vyčnívá Nikon, jehož 18-105mm VR je lepší než Canoní 18-135mm IS (nevím jak STM verze), nemluvě o Nikonu 18-200mm VR versus obdoba Canon 18-200mm IS. Tam je sice mnohem vyšší cena u Nikonu, ale také člověk dostane lepší kvalitu. Canon má zas výhodu v 50mm F1,8, která je neuvěřitelně levná a přitom opticky slušná. Takže ano, je to srovnatelné, jednou je lepší ten, podruhý zas tamten, a právě proto píšu, že je hloupost vybírat jen mezi Canony a opomenout další výrobce.