Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Postup při zmenšování fotografie...

Pavel Olivík (160)|19.12.2012 16:43
...zajímalo by mě,jak každý z Vás zmenšuje fotografie...jestli máte nějaký tip...teď se to trochu probíralo u jedné fotografie v galerii,tak mě zajímá jestli máte nějaký tip a pokud ano,tak to v pár krocích popište...
Rellik (1136)|19.12.2012 18:57
Hmm v pár krocích?
1/ zmenším
2/ doostřím (maskovat rozostření)
3/ uložím

Hotovo... ;)
renfits (35)|23.12.2012 01:40
Já úplně stejně jako Rellik.
Symbio (53)|16.3.2013 21:08
1. vsetky upravy - aj doostrenie
2. zmensim - lancoz3
3. ulozim
Tremor (41)|20.7.2013 09:49
Na tohle téma jsem přečetl už nespočet článků ale stále s tím bojuju.
Již delší dobu používám tento postup v PS:
1. zmenšení na požadovanou velikost v režimu Bilineární.
2. doostření (unsharp mask)
3. pomocí nástroje štětec historie odstranit nebo zmírnit doostření v nežádoucí oblasti. (zpravidla bokeh)

Ale při prohlížení fotek na internetových galeríí, sleduji že stejně nejsou moje fotky ostré tak jak bych chtěl, případně TK není na takové úrovni jak bych chtěl.
A i přes to že některé fotky "konkurence", zpravidla krajinek se mě zdají být až přeostřené, tak sklízí úspěch.

Hodně se na netu píše že je nutnost zmenšovat fotky v několika fází a to většinou tak, aby byla fotka zmenšena vždy na polovinu.
Tím by se měla co nejvíce zachovat kvalita.
Tím ale nikdy nedosáhnu požadované velikosti!

Má zájem někdo na toto téma podiskutovat?
A nejde mě o odpověď, "já to zmenším a jeto, mě to tak stačí"
Jde mě o to přijít na nejefektivnější způsob a zároveň nejlepší možný výstup.
rousini (738)|20.7.2013 12:59
Téma je to určitě zajímavý, já se taky rád něco přiučím od zkušenějších. Osobně si myslím, že zmenšování až po všech požadovaných úpravách včetně ořezu na požadovaný poměr stran. Následné zmenšení určitě na 1/2, 1/4 1/8... aby byl co nejmenší dopočet odstínu sousedních pixelů. To mi přijde logické. Jenže pokud mám dejme tomu barevně jednolitou plochu o rozměru 7x3px, stejně k dopočítávání barev dojde. Teď jde o to, kolik jakých ploch se v obraze vyskkytuje...
Následné zobrazení by při takovém cimprliškém přístupu muselo být per pixel, jinak monitor zase zobrazí dopočítaný obraz.
Těch vícero fází zmenšování dává smysl, protože i jednotlivý pixel může zachovat svoji váhu a nezapomene se ve velkém, odlišném barevném prostoru.
O tisku vím kulový, tak snad asi jen, že pohlednicový formát netřeba řešit... Dál to budu pasivně sledovat, protože si nemyslím, že bych v této zajímavé oblasti byl přínosem.
Tremor (41)|20.7.2013 16:56
Na to zmenšování se na netu názory dost různí.
Někdo píše že je třeba zmenšovat pouze 1/2, 1/4..., jak píšeš. To ale zabraňuje docílení finální velikosti dle potřeby.

Potom jsem četl, doostřit, zmenšit na velikost 2x vetší snímek než má být konečná velikost, doostřit, a zmenšit na finální velkost a případně doostřit. To vše samozřejmě v druhé vrstvě s kterou se pak přes opacity doladí ostrost fotografie.
Což mě přijde jako dobrý nápad, zmenšit fotku nejdřív na násobek finální velkosti, což díky velikosti snímku mělo zanechat menší škody, než postup opačný. Tj. zmenšovat na poloviny a nakonec na finální velikost...
Ale nevím.

Potom se zase píše zmenšovat vždy pouze jednou a to na finální konečnou velikost a to až po všech úpravách! A po zmenšení teprve poprvé a nakonec doostřit.
Téhle cesty se držím já, ale díky tomu že se názory různí, chci přijít na nejlepší způsob.
Pavel Olivík (160)|20.7.2013 20:32
...no taky jsem toho dost přečetl Víťo a proto jsem zakládal tuhle debatu...pár postupů jsem už zkoušel...zmenšoval jsem i tím postupem jak píšeš,že se má fotografie zmenšit o polovinu,pak zase o polovinu atd...nejsem si jistý ale celkovým výsledkem...pak jsem zkoušel zmenšit na požadovanou velikost a doostřit a taky to nebylo úplně ono...každá fotografie je jiná,ale asi největší problém je u krajinek,aby nedošlo k přeostření...

...rád se taky dozvím nějaký nový manuál...
vlado264 (1)|21.7.2013 12:05
Dobrý deň vospolok........

zmenším na požadovaný rozmer .....požadovaný rozmer je to čo dokáže vyprodukomať generátor zobrazovania tej ktorej galérie v konečnom pohľade . pokial viem že obraz sa maximálne zobrazí v rozlíšení 1200x ... na šírku uložím v režime ostrenia nie bilineárne . Na ukladanie snímku nepoužívam save as , ale save as for web tu mám možnosť ovplyvniť kvalitu zobrazenej fotografie a pomocou dvoch okien, v ktorých sa mi zobrazí originál a mňou navrhovaný výsledok. možem nastaviť mierne rozostrenie pokial sa mi zdá preostrená a taktiež polohou bežca nastavenia kvality nastavím výsledok veľkosť snímku v kilobajtoch cca 250až500kb pre rozlíšenie 1200x... a malo by to byť (vplyvom toho že je zle nakalibrovaný monitor sa potom u každého môže stať že vidí fotografiu inak ...... 8mička windous disponuje s automatickou kalibráciou .....ako tak sa dá doladiť ale i tak to nie je to makové :) pekný deň
Rellik (1136)|8.8.2013 19:06
Nazdárek. Jelikož někteří z vás neví jak správně zmenšit fotky, tak aby byly nějak použitelné, vytvořil jsem online "zmenšovák", ve kterém by snad neměl být problém fotky úspěšně zmenšit. Zatím je to ve fázi testování a víceméně bez nějaké grafiky, nicméně by neměl být problém si fotky pomocí tohoto nástroje zmenšit. Stránky jsou na http://resize.dv-foto.cz/ :)
Zatím není nijak ošetřeno nahrávání více uživatelů a tak můžete zároveň vidět jak fotky svoje tak i cizí! Tahle věc je teprve ve fázi příprav!

EDIT: Právě jsem dodělal rozlišení uživatelů - snad bude funkční. Pokud se vyskytne nějaký problém klidně mi napište a uvidím co se s tím bude dát dělat... :) [email]rellik@dv-foto.cz[/email]
Tremor (41)|8.8.2013 22:03
No já nevím, nechci snižovat Tvojí práci, určitě Tě to stálo hodně času a námahy, ale nevidím pro to využití.
Nechce se mě nahrávat svoje fotky někam na cizí web v originál velikosti a navíc je to další zdržování.
Spíš by mě zajímalo, na jakém principu to funguje, jaké to používá algoritmy atd...

Neber to nijak zle, vážím si Tvého příspěvku ale nevím pro koho je tahle utilitka určená?
Já stále nevím jestli zmenšuji a doostřuji fotografie správně a tou nejlepší cestou, ale fotky ukládám do Tiff a snímek o velikosti 100MB uploadovat někam na web, to nedává smysl.
A uživatel který nebere focení až tak vážně, si vystačí s doostřením v běžném editoru, rozhodně to bude rychlejší.

Takže by mě spíš zajímalo ono tajemství, než hotová aplikace. :)
Rellik (1136)|9.8.2013 15:08
Tremor: Já vím, že to nebude masově používáno. Je to víceméně jen pro některé lidi tady z fóra, kteří si s tím pořád neví rady a pro mě abych si zase zkusil něco nového. :) Uploadovat 100Mb fotku by stejnak nešlo - omezení uploadu je max 32Mb.
Pro práci s grafikou je použita GD knihovna, která pracuje s obrazovými daty http://www.php.net/manual/en/book.image.php + Imagick, což je nástavba přímo pro tuto knihovnu a dá s její pomocí aplikovat různé filtry, ořezy, doostření a pod... http://cz1.php.net/manual/en/book.imagick.php