Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pomoc při výběru fotoaparátu

Ell (2)|20.12.2012 10:44
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký fotoaparát byste mi doporučili. Mám obyčejný kompakt za 3000,- od panasonicu a rozčiluje mě šum a podobné věci při špatných světelných podmínkách. Přiznávám že jsem začátečník, takže je to zčásti i má vina. Mí favoriti jsou Panasonic Lumix DMC-GX1 , Panasonic Lumix DMC-LX7 , Canon PowerShot G12 IS a Sony Alpha NEX-F3K (myslím NEX obecně, z recenzí jsem se dočetla, že mají lehké ovládání). Uvítám i nové návrhy. Chtěla bych se vejít do 12 000kč a do 250-400g(čím lehčí tím líp), aby to mělo opravdu velikost a hmotnost kompaktu. Také si nejsem jistá hledáčkem, jestli je nutný. Nemám s ním zkušenosti. Chtěla bych se zaměřit na focení lidí, krajin, detailů apod. Takový fotoaparát pro všechno, když jdete na procházku a něco vás zaujme, tak si to vyblejsknete (focení jako koníček). Předem moc děkuji za odpovědi
rousini (738)|20.12.2012 21:52
Šum... no pokud se to posuzuje per pixel, tak je v horších podmínkách všude, akorát že nastupuje později...
Hledáček a jeho přínos u kompaktu je taky diskutabilní. U profikompaktu se vykrystalizovala z mého pohledu subkategorie - ovládání na těle (Nikon P7700, Canon G). Ne, že by to mělo vliv na kvalitu snímku, ale je to uživatelsky pohodlnější. Na druhou stranu jsou ta těla robusnější a tady nelze předjímat lepší/horší (jak pro koho, mobilita vs. ergonomiie).
Bezrcátka jsou perfektní, ale z mého pohledu se nejedná o krabičku do kapsy (vždy při sobě) a zrcadlovky jsou výstupem dál. Cenu si taky neospravedlní...
Dávat tipy je těžké, žádný není nejlepší, ale vždy některý má něco lepší a zároveň horší. Slušný je Olympus XZ-1 za výprodejových 7000, jeho nástupce ZX-2, Panasonic LX5 (7), Fuji X10, Canon G15, Nikon P7700...
Ell (2)|21.12.2012 08:32
A video je přibližně u všech stejné?
rousini (738)|21.12.2012 09:11
To vůbec ne, ve videu jsou markantnější rozdíly, ale je to oblast mimo můj focus. Nicméně neopakovatelnou událost zaznamená kterýkoliv. Zbytek je na youtube...
Juraj_K (17)|22.12.2012 09:34
Za mě jednoznačně NEX nebo DMC-GX1, další z menších Oly PM2. Můžeme rozpoutat diskuzi a výhodách a nevyhodách kde čeho, ale pokud chtete foťák, který Vám bude fotit neuděláte chybu. Fotil jsem s G12 i micro 4/3 foťákem takže vím o čem píši. Doporučuji zajít do obchodu, nafotit pár snímků ze zmiňovaných přístrojů a máte jasno. JK
pavel_p (151)|22.12.2012 12:01
Jak je to vezme, sice mám GF1 což je předchůdce GX1, pro mě je to skvělý foťák s pár drobnými nedostatky, ale nevím jestli jej můžu s čistým svědomím doporučit někomu, kdo neocení možnost výměny objektivů. Důvodem je vyšší cena, váha a se setovým objektivem 14-42mm i rozměry. Se seťákem nevím jestli bude výrazně lepší než G12 nebo LX7, které jsem nezkoušel, s objektivem 20mm/f1.7 bude GX1 skvělá kombinace do horších světelených podmínek, ale znamená to připlatit 9000. Kapesní to není, ale do kabelky v pohodě (ona ani G12ka není úplně kapesní).
Btw, teď výrazně slevnil Panasonic G5, takže volba GX1 vůbec jednoznačná není, pokud nevadí nebo je dokonce přednost, že to vypadá jak zrcadlovka nebo ultrazoom, ale chce to zkusit velikost. Grip ji navyšuje jen papírově, protože k foťáku se stejně musí přičíst objektiv.
Vlastně nevím proč zrovna žádný panasonic není už pár měsíců v doporučených foťácích, možná nezaujmou ani perfektními specifikacemi jako NEX7/Oly OMD, ani nízkou cenou, ale jako kompromis bez zásadních nedostatků jsou podle mě celkem v pořádku.
Juraj_K (17)|22.12.2012 23:08
Ano je to relativní, viz tady recenzi na GF1
"Ocenění TREFA získává Panasonic Lumix GF1 s 20mm F1,7 pancake objektivem
za kvalitní a ostré snímky, kompaktní rozměry a příjemné manuální ostření."

chce to vyzkoušet v obchodě a vybrat dle svých pocitů (a peneženky). JK