Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zaostřování Panasonic Lumix FZ45

valdin (19)|23.12.2012 09:33
Při přiblížení na cca 10xzoom fotoaparát špatně ostří. Na obrazovce vidím ostrý obraz, ale při namáčknutí spouště přístroj zaostřuje, ale nedoostří. Čím to může být?
Fotil jsem u moře na automatický režim. V ostatních režimech ostření také špatné.
Mirda4 (79)|23.12.2012 16:42
Těžko říci, z těch nejzákladnějších věcí by se dalo říct- 1) ostříš na objekt ze vzdálenosti větší než cca 2metry?, 2) není zabíraný předmět bez kontrastů a v malém světle?(monotónní zeď, voda atd.), 3)nemáš omylem nastaven režim AF makro? ( taky se mi to jednou přihodilo a já se pořád divil že se tomu na dálku nechce ostřit:-)
valdin (19)|29.12.2012 10:11
Ano, většinou ostřím na objekty které jsou v dálce. Například u moře, v krajině. Je mi jasný že zaostřit na 10x zoom na 200 metrů není sranda, ale aspoň trochu dobrá fotka by z toho mohla vylézt.
Přikládám dvě fotky které jsem pořídil tento týden. Papoušci byli z dálky a nebylo dobrý světlo, zato momentka na mostě byla za dobrýho světla.[ATTACH=CONFIG]868[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]869[/ATTACH]
P1100018.jpg P1100096.jpg
Rellik (1136)|29.12.2012 10:53
Podle těch fotek rozostření nepoznáš. U těch jde už o pohybovou neostrost (rozmazání pohybem). U takových fotek buď zapínej stabilizaci a nebo si hlídej co nejkratší čas. U fulframu je to obrácená hodnota ohniska objektivu. Příklad: 200mm objektiv = čas pro dobrou fotku je 1/200s U těchto malých čupů to musíš ještě přepočítat o crop objektivu vůči fulframu, respektive na tom zoom objektivu máš možná i tabulku s přepočtem jako má např canon http://www.123pk.com/wp-content/uploads_n/classipress/camera-canon-sx10is-561986321.jpg Tu můžeš použít pro stanovení maximálního možného času. U toho canonu je objetiv 5-100mm což u fulframu je 28-560mm takže při plném zoomu 100mm (560mm je ideální čas 1/560 a kratší aby nebyla vidět pohybová neostrost. Při použití stabilizátoru se může čas o něco málo prodloužit, ale o moc to nebude.
Mirda4 (79)|29.12.2012 11:51
To fakt vypadá, jako kdyby jsi tam měl něco omylem nastaveno. Dělá to tak od začátku a nebo se to začalo dít teď ? Já jsem zkusil schválně podobnou situaci na mým lumixu FZ48. Je to taky objekt ve vzdálenosti cca 200 m a použit 10x zoom, ostřeno je na řadu tůjí. Jedna fotka je o.k. a pokud mám zapnuto AF MAKRO, tak mi to sice jakoby zeleně potvrdí zaostření, ale fotka je nekoukatelná a to je ten druhý snímek.Nemáš tam něco takového nastaveno? Co zkusit obnovení továrního nastavení?
P1020808 (1024x684).jpg P1020809 (1024x684).jpg
Milan Šurkala (3381)|29.12.2012 13:38
No já vzhledem k charakteru rozmazání také vidím na pohybovou neostrost (vypnutou stabilizaci, příliš dlouhý expoziční čas...). Bylo by divné, kdyby rozostřená fotka byla ostrá, což je případ těch lidí, stačí se podívat na linii ruky a batohu nalevo. Kdyby to nebylo zaostřené, tak tam žádná takto ostrá hrana nebude. Nešlo by ty fotky neupravovat a poslat to i s EXIFem? Bez EXIFu tu toho moc nepoznáme.
Mirda4 (79)|5.3.2013 20:48
Tak nějak jsem si hrál se svým Lumixem FZ48 a tohle se mi naskytlo za pohled. Co to je? To je prach na snímači? Mám ho rok a víceméně je používaný jen doma a tohle mě docela překvapilo. Je to tedy vidět pouze při nasimulování daných podmínek, ale stejně mě to trochu překvapilo. Na přední čočce objektivu žádné nečistoty nejsou.
P1020899 (1280x855).jpg
streethawk (6)|11.3.2013 13:08
[QUOTE=Mirda4;25857]Tak nějak jsem si hrál se svým Lumixem FZ48 a tohle se mi naskytlo za pohled. Co to je? To je prach na snímači? Mám ho rok a víceméně je používaný jen doma a tohle mě docela překvapilo. Je to tedy vidět pouze při nasimulování daných podmínek, ale stejně mě to trochu překvapilo. Na přední čočce objektivu žádné nečistoty nejsou.[/QUOTE]


Ahoj, nieje to náhodou fotené bleskom, mohli by to byť iba čiastočky prachu v priestore, ak je to odfotené bleskom, je to normálne...alebo v silnom protisvetle (proti silnému slnečnému žiareniu) by som si to tiež vedel predstaviť...

ZDAR ;)

Streethawk
Mirda4 (79)|11.3.2013 18:59
Je to focené bez blesku proti ostrému venkovnímu světlu a manuálně zaostřeno na co nejkratší vzdálenost.
Rellik (1136)|12.3.2013 20:24
[QUOTE=Mirda4;25999]manuálně zaostřeno na co nejkratší vzdálenost. [/QUOTE] V tom případě je to prach na přední čočce. Občas to v takovém protisvětle zaostří i automatika, jelikož to považuje za cíl focení. Stačí opucovat čočku.... ;) Taky to dělá při focení bleskem, kdy se tento prach osvítí a automatika ho zaostří. Není to žádná chyba. Občas mi to dělá můj záložní Canon SX10.