Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zachyceni lidi a momentek v kontrastu (tmavy les + snih / jeskyne + plaz atd...)

raaaaraaaa (9)|7.1.2013 02:57
Zdravim,

co byste doporucili za nastaveni a techniku pri foceni kontrastu ? Mam Pentax K-30 a hodne problemu pri cestovani mi pusobilo zachycovani
momentu napr. fotka temneho lesa a v pozadi je snih nebo plaz, nebo treba na kraji jeskyne a v pozadi je slunecna obloha - kdyz fotim cloveka zakonite mi fotak zachyti jen cernou siluetu.

Fotim to tedy do RAW a snazim se pak cloveka lehce dosvetlovat, pouzivam obcas blesk ale je to hodne obtizne - obvykle ten clovek vypada ozaren jak kdybych ho tam prsknul photoshopem a nebo neni dosvetlen dostatecne.

Jeste chci zkusit bracketing, tam je asi nutne nastavit vetsi rozdily - standartne mam rozmezi +- 1/2 EV

Zapomnel sem jeste na nejakou techniku ktera by se dala vyuzit ? Fotim predevsim momentky, zadne dlouhe pripravy a nastavovani svetel / mereni neceho nepripada v uvahu.

Diky
Flayer (59)|7.1.2013 11:40
kromě fill-in blesku mě napadá ještě složení dvou snímků. Jeden, který bude exponovaný na světlou část (např. slunečnou oblohu) a druhý na tmavou část (člověka na kraji jeskyně). Použil bych při tom bodové měření + korekci expozice. Potom stačí obě fotky srovnat a pomocí masek spojit např. v gimpu nebo photoshopu.

Další možností je HDR (podobné tomu, co jsem psal předtím). Tam se ale musí vyfotit minimálně 3 snímky (normální, přeexponovaný a podexponovaný) a proto je vhodné spíše na statické objekty. Navíc je žádoucí použít stativ.

Při vyšší korekci expozice (např. +2EV) sice budeš mít hlavní objekt normálně exponovaný ale místo světlého pozadí budeš mít bílou, přepálenou plochu.

EDIT: pak je tu ještě jedna, možná nejjednodušší možnost :D použít přechodový filtr a světlou část ztmavit.
raaaaraaaa (9)|7.1.2013 22:33
ale prechodovy filtr mi tu fotku udela cernobilou jestli se nepletu ?
Flayer (59)|7.1.2013 22:53
nn :) přechodový filtr slouží právě k vyrovnání vysokého kontrastu ve scéně tím, že ztmaví světlou část fotografie. Doporučuji přečíst si tento článek: http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/fotograficke-filtre/zakladne-fotograficke-filtre-pre-digitalnu-fotografiu/