Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Rodinný foťák ( fotoaparát s EVF nebo zrcadlovka)?

J.aa (4)|9.1.2013 21:31
Ahoj.
Prosím o radu.
Jsem začátečník a chtěl bych si koupit kvalitní - zrcadlovku kolem 20 000Kč.
Bohužel nemám žádné zkušenosti. Zatím vlastním Panasonic DMC-FZ5 a místo něj hledám lepší náhradu.
(Ještě máme v rodině Olympus TG-1)

Chci ho na focení během dovolené (památky, krajina, momentky). Také na oslavy narozenin - když se sejde víc lidí.(Vánoce ...)
Prostě univerzální použití jak v místnosti, tak venku. Chtěl bych se naučit nějaké základy a nefotit jen na automatiku - tak jak to dělám dnes u DMC-FZ5.
Také budu rád, když bude zvládat natáčet video. Uvažoval jsem o nové videokameře a fotoaparátu, ale je to velká investice, a tak mimo jiné po přečtení
zdejších článků si raději připlatím na lepší fotoaparát, co zvládne video.
Budu rád, když bude mít hledáček.
Už asi půl roku koukám po fotoaparátech.
Můj favorit byl: PANASONIC Lumix DMC-GF5 černý + 14-42 mm Powerzoom (bohužel bez hledáčku)
A v poslední době Nikon 1 V2 (dobře padne do ruky, má hledáček a blesk)
SONY NEX-7K - černý + objektiv 18 - 55 mm (už je dost drahý)

a také pokukuji po pravé zrcadlovce:
Kde ale nechci moc velké tělo. Nosit ho celý den na dovolené není úplně ideální.
NIKON D5100 + objektiv AF-S VR DX 18-105 mm
CANON EOS 600D + objektiv EF-S 18-135 mm IS
SONY Alpha SLT-A57K + objektiv DT 18-55 mm

Případně úplně jiný fotoaparát. Rád si nechám poradit.
Moc děkuji.
Sakini (1174)|10.1.2013 09:44
Pokud je tu ochota pustit nějaký větší chlup, půjde to líp :-)

Ve tvém případě, kdy chceš spíš univerzální rodinný foťák a současně si zkusit něco víc, tak bych po zrcadlovkách až tak moc nekoukal. Přece jen vždycky budou o něco těžší a větší než CSC. Samozřejmě při dnešních cenách jsou hodně zajímavé, minimálně D5100 + 18-105 který je za rozumné peníze. Canonu s 18-135 bych se spíš vyhnul, proti Nikonu je trochu slabší a objektiv není žádný zázrak. Sony A57 je podařená, ale zbytečně drahá, lepší fotky než Nikon dělat nebude a s tím seťákem to není žádná výhra, je známý kolísavou kvalitou a průměrným výkonem. S rozumnou cenou je ještě Pentax K-30 s různými kombinacemi objektivů (18-135 je lepší se vyhnout, moc se jim nepodařil), ten taky není moc velký, je nadprůměrně vybavený a odolný vůči počasí.
Ale spíš bych se díval mezi CSC. NEX-7 je zbytečně drahý, jeho senzor proslul vysokým šumem i při nižších citlivostech, a celkově objektivy pro NEXy nejsou žádný zázrak (tím celý NEX systém trpí nejvíc). Třeba NEX-6 je hodně dobrý, ale není pro něj rozumný základní zoom který by plně využil jeho výkonu - nový 16-50 je tak akorát malý, jinak nenese žádné podstatné zlepšení proti 18-55. Nikon 1 V2? Nebyl bych tak nadšený. Jednak není nejlevnější, a taky v prvních testech vyšel jako slabší než V1. Má vylepšenou ergonomii a konečně i blesk, ale zřejmě nebude lepší než V1 (uvidí se co řeknou důkladné testy).
Zajímavou možností by mohl být Panasonic DMC-G5. Nabídne ovládání jako zrcadlovka, dobrou ergonomii, solidní hledáček, rychlé ostření, dostatečně rychlé snímání - a hlavně opravdu dobrý výstup. Používá výkonný m4/3 senzor který jednoznačně překonává senzor Nikonu V2, a umí skvělé fotky. Objektivy jsou stabilizované, a na slušné úrovni. Hlavně ale jeho ceny poměrně rychle padají, v současnosti je set s 14-42 + 45-150 k mání za cca 20 tisíc (před pár měsíci to bylo ještě 23-25). Je to opravdu solidní přístroj, který dokazuje že dnes už není nutná zrcadlovka k tomu aby byly fotky pěkné. Samozřejmě je nutné si ho vyzkoušet, ale myslím že většině lidí padne do ruky dobře, a ovládání je řešené velice přátelsky.
Nové malé Olympusy jako E-PL5 nabízejí takřka shodnou obrazovou kvalitu, za podobnou cenu, ovšem s mnohem jednodušší ergonomií a bez hledáčku. Velký E-M5 s krásným hledáčkem už je cenově poměrně jinde, nádherná mašinka ale za odpovídající cenu.
Samsung NX20 je za podobnou cenu jako G5, ale proti němu je míň dotažený a těžkopádnější, Korejci ještě mají co dohánět a pilovat. Dokáže vydat krásné fotky, ale trvá mu to a je potřeba si s ním vyhrát. Momentálně existují lepší a jednodušší varianty než Samsungy.
Mrkni se na ty modely, snad ti to pomůže - a tu variantu zrcadlovky si nech nakonec, leda kdybys mezi CSC nenarazil na nic kloudného. Přece jen jsou to větší cvalíci, a na nějaké dlouhodobé nošení to nemusí být vhodné.
J.aa (4)|10.1.2013 21:34
No tak díky za rady. Už mám sice hlavu zamotanou ještě víc, ale to se nedá nic dělat.
Dnes jsem navštívil Datart , FotoŠkoda, Electroworld a koukal po možnostech.
Držel jsem v ruce DMC-G5 a docela se dobře držel. Cena je také přijatelná.
U fotoŠkoda mi doporučili Canon EOS 650D, ale je dost těžký (cca tělo + objektiv = 1kg) Cena je také vyšší než jsem uvažoval, ale to by se asi dalo přežít.
Také mě zaujal za dobrou cenu PANASONIC Lumix DMC-GF5 černý + 14-42 mm Powerzoom - bohužel nemá hledáček.
http://www.fotoskoda.cz/eobchod/panasonic-lumix-dmcgf5-cerny-1442-mm-powerzoom?utm_source=digimanie&utm_medium=banner650&utm_campaign=panasonic

D5100 + 18-105 jsem si dnes také osahal a vypadá také dobře. A dle všeho do něj budou levnější objektivy než do DMC-G5.
Sakini (1174)|10.1.2013 23:03
Caon 650 je slušně modernizovaný, ale taky docela masivní, a cenově se za ním potáhnou další objektivy. Mimo několik pevných světelných objektivů jdou ostatní schopné, ať už tele nebo jiné, nad deset tisíc - a to včetně nabídky třetích stran. V objektivech nižší třídy má Nikon výhodu, ať už jde o 18-105 (což se projevuje i v setech, kdy Canon 18-135 který není tak dobrý silně prodražuje i sety, o jeho samostatné ceně nemluvě) nebo hodně dobré teleobjektivy pod deset tisíc. D5100 je sice starší typ, ale pořád ještě se nemá za co stydět oproti 650D - ten má sice rychlé hybridní ostření a řadu vylepšení, ale co se týče senzoru je to v zásadě pořád ten 18 MPx Canon který známe několik let, i když vybavený fázovými senzory. V podstatě se dá říct že ani jedním typem neuděláš chybu, ale každý má svoje pro a proti. Hlavní pro D5100 je momentálně hodně výhodná cena...
Běžnější objektivy Panasonic nejsou výrazně dražší než u Nikonu - samozřejmě výš sedící skla jsou docela drahá, ale tam už je to taky samá Leica, a jde většinou u speciálnější skla. Mimo to jdou použít i příbuzné objektivy od Olympusu, třeba výborný 45/1.8. GF5 používá stejné moderní technologie jako G5, a ten cenový rozdíl je tak nějak odpovídající. Je hodně schopný, a s power zoomem i skladný. Ten rozdíl pěti tisíc je odpovídající vůči G5 s tím stejným objektivem, vzhledem k lepší ergonomii a hledáčku toho druhého, pak už je to o prioritě - skladnost nebo pohodlné použití.
Vybírej důkladně, ať nepřebereš. Přece jen ho na nějakou dobu budeš mít na krku ;-)
J.aa (4)|12.1.2013 20:32
Tak jsem byl dnes v Alza a zkoušel Nex-7.
Asi vyhraje foťák s menší váhou.
Nezavrhuji Nikon D5100 + 18-105
a pak Panasonic DMC-G5

Kdy asi bude recenze na Nikon 1 V2 ? Jako laika mě zaujal.
Už bych si chtěl něco přinést domů, ale stále váhám,
když už utratím 20 000 Kč a možná o něco víc, tak chci, abych neudělal chybu.
Sakini (1174)|13.1.2013 00:03
Recenze V2 už na světě jsou, zatím tedy v angličtině - sám jsem ještě neměl možnost k vyzkoušení, jak to vypadá částečně zůstaly prvky z V1 a vylepšily se některé slabiny. Ergonomie, grip, senzor s o něco lepším chování při vysokých ISO, novější procesor, PASM přímo na kolečku, interní blesk, a ještě rychlejší snímání s průběžným ostřením. Prostě vylepšená V1 přiblížená víc pokročilým fotografům, pro které jednička byla taková nedomrlá. Ukázkové snímky vesměs vypadají dobře, ISO 1600 dost použitelně, ale revoluci proti předchozímu senzoru neuvidíš. Sám jsem zvědavý až ho dostanu do ruky, bude to dobře použitelný model a hodně rychlý, ale potřebuje zlevnit - za současnou cenu je v stejné situaci jako kdysi V1, který po uvedení prakticky byl neprodejný a podepsalo se to na slabém odbytu. Až bude set s dvěma objektivy za cca 18, chytí se - ale momentálně je například mezi m4/3 hodně konkurence, s většími senzory které dělají krásné fotky.