Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Světelný kompakt na cesty

Jan Pukl (2)|11.1.2013 22:34
Dobrý den, rád bych Vás požádal o radu. Chtěl bych si koupit kompakt, který bych používal na cestách (čili lehčí, s menšími rozměry) a který by uměl slušně fotit i ve zhoršených světelných podmínkách (tedy něco se světelným objektivem a větším snímacím čipem). Po delším zkoumání jsem si vytřídil 5 kompaktů, ale nemůžu z nich vybrat ten nejvhodnější - jedná se mi především o co nejkvalitnější fotografie, s minimem šumu a alespoň náznakem nějaké možnosti práce s hloubkou ostrosti (pokud to u kompaktu vůbec jde). Jsou to tyto: Olympus XZ-2, Fuji Finepix X10, Nikon Coolpix P7700, Panasonic Lumix LX7 a Samsung EX2F.
Řešení s výměnnými objektivy nechci, protože už je náročnější na prostor. Můžete mi říct, který fotoaparát je z nich podle Vás nejlepší a proč ? Resp. doporučit třeba i nějaký jiný, s max. cenovou hladinou kolem 12.000,-
Děkuji
Milan Šurkala (3381)|12.1.2013 00:35
Ono v této cenové hladině je to v podstatě jedno, vyloženě špatný fotoaparát neexistuje. Také záleží na tom, zda stačí JPEGy nebo se bude pracovat s RAWy. Samsung totiž v JPEGu moc dobré výsledky nedává (při vyšších citlivostech), ale v RAWu je to o něčem jiném (ono s výjimkou Fuji X10 mají tuším všichni tentýž snímací 12MPx CMOS BSI čip od Sony). Ještě bych do výběru přiřadil Canon PowerShot G15, nicméně ten je za 13 tisíc.
Jan Pukl (2)|13.1.2013 19:07
Díky za odpověď. Vyřadil jsem Samsung a přidal G15 a jsem tam, kde jsem byl :o)))
Ale pomalu se začínám přiklánět k FinePixu X10.
nephilim (353)|18.1.2013 11:48
Ačkoliv jsem vybaven velmi kvalitní DSLR se špičkovými objektivy, přesto jsem delší dobu pošilhával po něčem, co bych mohl nosit denně s sebou, tahat to na kolo, na lyže, fotit tam kde se DSLR nehodí (návštěva divadla, koncertu) a při podobných příležitostech. Sestavil jsem si více méně stejný seznam kompaktů, ale každý foťák měl nějaký nedostatek, který mě odrazoval od jeho koupě.

- Průhledové hledáčky s cca 70%!!! pokrytím a bez jakýchkoliv údajů o expozici!!! jsem přestal považovat za klíčovou vlastnost.
- Ostření na kontrast bude vždy výrazně nevyzpytatelnější a pomalejší než fázová detekce. Nechystal jsem se na akční focení, k tomu mám DSLR, a protože rozdíl v rychlostech ostření mezi vybranými modely není dramatický, nediskvalifikoval žádný model.
- Světelnost objektivu coby předpoklad focení za špatného světla.
- Co největší rozsah ohnisk.vzdáleností s minimálním dopadem na kvalitu snímku.
- Minimální ztráta kvality vlivem zvyšující se citlivosti. Možnost výstupu v RAW.
- Maximální kontrola nad expozicí a snadnost přístupu k ovládání (maximum čudlíků, irisová clona atd.).
- Dobrá výdrž.
- Do všech směrů výklopný display se solidním rozlišením.
- Plus pár dalších požadavků, které sice nebyly klíčové, ale přesto měly jistou váhu při rozhodování (přívětivost ovládání, kvalita provedení těla apod.).
(snad jsem na nic podstatného nezapomněl :( )

Loňský rok byl z pohledu výběru favorita přelomový, protože všichni hráči přišli s inovovanými modely - G15, P7700, LX7 a XZ2. V případě Canon, Nikon a Panasonic šlo o zásadní změny, takže se vyplatilo počkat. Všechny jsem si osahal, udělal testovací fotografie a načetl z webu co jen načíst šlo. Studoval jsem testy i neupravené fotografie majitelů. Bylo jasné, že budu muset zvolit kompromisní řešení. Po zvážení všech pro a proti se stal vítězem Nikon P7700. Není ideální, konkurence za některých podmínek nabízí nepatrně rychlejší ostření, konkurence je na širokém konci mírně světelnější, ale je to model, který mým požadavkům nakonec vyhověl nejvíc. V mých očích je toho, v čem je konkurence lepší méně, než toho v čem má vůči konkurenci navrch.

Zajímal jste se o to jak se rozhodují ostatní. Já jsem popsal svou anabázi s výběrem kompaktu, aniž bych tvrdil, že mé rozhodnutí je to jediné správné pro všechny zájemce o kvalitní kompakt. Jak jsem napsal na začátku, pro mě to je jen doplněk k DSLR bez ambicí používat jej na akční fotografii. To ostatně nezvládne ani jeden ze jmenovaných. K tomu je zapotřebí zabrousit do zcela jiných vod, v kterých plavou takové štiky jako je Sony RX100. ;)
nephilim (353)|18.1.2013 11:58
[QUOTE=Jan Pukl;24838]Díky za odpověď. Vyřadil jsem Samsung a přidal G15 a jsem tam, kde jsem byl :o)))
Ale pomalu se začínám přiklánět k FinePixu X10.[/QUOTE]

Nechci Fuji X10 shazovat, ale asi by bylo dobré si přečísto toto: http://www.megapixel.cz/vyskyt-blooming-efektu-na-senzoru-fuji-finepix-x10 . Jestliže se nějaký problém jakéhokoliv foťáku probírá tak často na fórech, a jestliže na to reaguje dokonce i výrobce!!!, pak by asi stálo za to vzít to v úvahu. Když pro nic jiného, tak proto, aby mě výskyt daného problému nepřekvapil.

Upřímně řečeno, jestliže se X10 prodává za srovnatelnou cenu jako G15, P7700 a LX7, pak bych se asi hodně zamyslel, zda má šanci nabídnout něco víc.
Milan Šurkala (3381)|18.1.2013 11:59
[QUOTE=nephilim;24951]Zajímal jste se o to jak se rozhodují ostatní. Já jsem popsal svou anabázi s výběrem kompaktu, aniž bych tvrdil, že mé rozhodnutí je to jediné správné pro všechny zájemce o kvalitní kompakt. Jak jsem napsal na začátku, pro mě to je jen doplněk k DSLR bez ambicí používat jej na akční fotografii. To ostatně nezvládne ani jeden ze jmenovaných. K tomu je zapotřebí zabrousit do zcela jiných vod, v kterých plavou takové štiky jako je Sony RX100. [/QUOTE]

Přesně o tomhle to je. Každý má trochu jiné priority a v podstatě u profi kompaktů není ani jeden špatný model. Každý ale může být špatný, pokud se nepřizpůsobí kritériím konkrétního uživatele. Kdybych si měl osobně vybírat profi kompakt, tak bych hodně zvažoval koncept trochu většího kompaktu G15/P7700 nebo kapesní RX100, kterou bych mohl tahat na kolo bez toho, aniž bych ten fotoaparát musel dávat do nějaké brašny... Což je třeba důvod, proč by u mě asi RX100 zvítězila a proč o ní stále uvažuji jako o budoucím kompaktu na kolo i na procházky. Nebo si možná koupím Nokii 808 Pureview, nový mobil už stejně potřebuju a fotoaparát je tam taky velmi slušný :-)
nephilim (353)|18.1.2013 13:45
[QUOTE=Milan Šurkala;24956]Přesně o tomhle to je. Každý má trochu jiné priority a v podstatě u profi kompaktů není ani jeden špatný model. Každý ale může být špatný, pokud se nepřizpůsobí kritériím konkrétního uživatele. Kdybych si měl osobně vybírat profi kompakt, tak bych hodně zvažoval koncept trochu většího kompaktu G15/P7700 nebo kapesní RX100, kterou bych mohl tahat na kolo bez toho, aniž bych ten fotoaparát musel dávat do nějaké brašny... Což je třeba důvod, proč by u mě asi RX100 zvítězila a proč o ní stále uvažuji jako o budoucím kompaktu na kolo i na procházky. Nebo si možná koupím Nokii 808 Pureview, nový mobil už stejně potřebuju a fotoaparát je tam taky velmi slušný :-)[/QUOTE]

Jj, ale ta cena. ;)
Milan Šurkala (3381)|18.1.2013 14:34
[QUOTE=nephilim;24961]Jj, ale ta cena. [/QUOTE]

Uvidíme, zda ta cena náhodou nespadne při uvedení nástupce :-)
nephilim (353)|19.1.2013 18:19
[QUOTE=Milan Šurkala;24962]Uvidíme, zda ta cena náhodou nespadne při uvedení nástupce :-)[/QUOTE]

Případně by mohli inovovat P7700 a dát do něj snímač s pixely s fázovou detekcí ;) Sice bych musel přejít na novější model, ale takový kompakt by už opravdu neměl chybu.
Komo (840)|22.1.2013 13:00
Tipujem,že nejaký podstatný cenový prepad u RX-100 nehrozí. Ani nejaká inovácia. Veď prečo aj, keď majú pred konkurenciou náskok. Žolíkov si treba nechať v rukáve. Cena sa pravdepodobne bude držať ako u Panasonicu GX-1.
Milan Šurkala (3381)|22.1.2013 17:00
Nějak výrazný propad ceny nečekám ani já, ale třeba dvě tisícovky ke konci výroby... by nemusely být špatné. Ale uvidíme.