Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

MD ROKKOR 50mm 1:1,2

doki (10)|13.1.2013 20:41
Prosím o radu skúsených a znalých problematiky používania starších manuálnych objektívov na digitálnych zrkadlovkách. Som majiteľom objektívu MD ROKKOR 50mm 1:1,2 a chcel by som ho skúsiť použiť na digitálnej zrkadlovke Nikon D5100. Čo ma čaká a neminie? Akú úskalia a problémy to so sebou prináša okrem manuláneho zaostrovania a nastavovania expozície? Kde najlepšie zoženiem redukciu? Crop faktor mení okrem ohniska aj sveteľnosť?
Helmuth fon Bukwicz (33)|13.1.2013 21:31
Ahoj :-)
No já osobně mám se "starými" objektivy velmi dobré zkušenosti.Používám je však jen velmi zřídka a opravdu tehdy,kdy tzv. nikam nespěchám.Vše si prostě v klidu nastavit a fotit.Každopádně tyhle pevný skla mají naprosto vynikající čočky,což se opravdu projeví v kvalitě samotný fotografie.Mívají perfektní hloubku ostrosti a naprosto skvělý bokeh.Ovšem musíš opravdu ostřit a nastavit clonu manualně,ale to není vůbec žádný problém.Já mám Canon 600D.Vím,že na Canon se nechá redukce na jakýkoli objektiv sehnat bez problémů,ale nevím,jak je to s Nikonem a už vůbec ne,jak Nikon s těmito skly komunikuje,prostřednictvím redukcí.Myslím,že v tomto by Ti poradil stopro Rellik.Prošel si od Canonu po Nikon a tohle zná.Takže se pro podrobnosti obrať na něho a vím,že Ti jistě poradí,i s redukcema.Starý skla jsou dobrá volba a hlavně kolikrát předčí kdekterej novej originál.Sám mám starý Ruský skla a to je paráda.Kdyby to mělo motorky,tak se můžou jít ty dnešní uměliny zahrabat :-) Chce to především se s nimi naučit zacházet.Především manuální ostření je někdy zdlouhavý.Tyto skla poslouží i jako dobrá učebnice,páč se na nich naučíš pojem "clona" a jak ji používat.To se Ti hodí do další práce s novými objektivy a fotografování vůbec.Dokonce mám i takový,kde žádná clona neexistuje a pak si člověk musí poradit jinak.Třeba pracovat s ISO.Všecko to Tě ale naučí pracovat s fotoaparátem a ne jen nasadit objektiv,zmáčknout a fotka je na světě :-)
Sakini (1174)|13.1.2013 22:19
Tenhle Rokkor má na digitálech výborné výsledky, je to plně využitelný objektiv, a jediným specifikem je ruční nastavení clony kroužkem a tomu odpovídající nastavení na těle (samozřejmě není žádný přenos dat). Má to ovšem jiný, zcela zásadní problém - jde o SR bajonet, který má kratší FFD (tedy vzdálenost mezi bajonetem a rovinou senzoru) než bajonety současných zrcadlovek. Tato vzdálenost je důležitá pro zaostření, bohužel F bajonet má tuto vzdálenost o dost větší. Nejbližší je Canon EF-S, který má jen o zlomek víc, ale nesmí se zapomenout navíc na prodloužení dané případným adaptérem. U Nikonu to jsou celé tři milimetry (to je důvod proč teoreticky jdou objektivy Nikon použít na tělech Canon, manuálně, ale Canony na tělech Nikon ne). V reálu tedy neexistují redukce tohoto typu pro Nikon nebo Canon, protože by stejně byl problém se zaostřením - pro A bajonet Sony/Minolty jsou, ale potom se s objektivem nedá zaostřit v celém rozsahu a mění se optické vlastnosti. Bez problému fungují adaptéry pro CSC (přinejmenším NEXy a m4/3), protože u bezzrcadlovek je ta vzdálenost kvůli absenci zrcátka mnohem menší a není problém udělat redukci se správnou délkou. Viděl jsem fotky z NEX-5 + tohoto Rokkoru, a vypadá to moc pěkně.
Někteří fandové se na netu zmiňují o používání Rokkorů na tělech Nikon, ale po zásadní přestavbě objektivu aby se dostal na dosah senzoru. Musí se naroubovat F bajonet, někdo zmiňuje i odstranění zrcátka. Každopádně jednoduché řešení neexistuje, a tento objektiv bohužel na D5100 nevyužiješ. Ale na nějakém větším CSC se s ním dá dělat hodně parády.
doki (10)|13.1.2013 22:26
dík, takže to ho asi nevyužijem :-(
Helmuth fon Bukwicz (33)|13.1.2013 22:44
No tak Sakini to rozlousk.Tohle jsem nevěděl.Takže zase jsem o něco chytřejší.Díky Sakini :-)) Jsem rád,že mám Canon :-))))
Sakini (1174)|13.1.2013 22:49
Rádo se stalo. Každopádně se dá prodat, je docela ceněný a určitě se časem najde zájemce - a za utržené peníze můžeš pořídit M42 redukci a třeba Helios 58/2, na Nikonu fuguje dobře a dělá pěkné fotky. Pokud tedy budeš chtít něco takového "ke hraní" ;-)
doki (10)|13.1.2013 23:01
Predávať ho nebudem, mám k nemu XD7 v čiernej verzii, v mojích očiach najkrajší foťák, občas ho zoberiem do ruky a zaspomínam na staré dobré časy kinofilmu. Tá nešťastná digitálna éra, toľko krásny vecí poslala na večné časy...
Helmuth fon Bukwicz (33)|13.1.2013 23:20
[QUOTE=Sakini;24848]Rádo se stalo. Každopádně se dá prodat, je docela ceněný a určitě se časem najde zájemce - a za utržené peníze můžeš pořídit M42 redukci a třeba Helios 58/2, na Nikonu fuguje dobře a dělá pěkné fotky. Pokud tedy budeš chtít něco takového "ke hraní" ;-)[/QUOTE]

Takže jestli jsem to pochopil,tak tohle není M42?
doki (10)|13.1.2013 23:25
Je to minolťácky bajonet
Helmuth fon Bukwicz (33)|13.1.2013 23:41
Aha. Tak to jo. Tak v tom případě jsem jinde :D:D
Sakini (1174)|14.1.2013 05:32
[QUOTE=doki;24849]Predávať ho nebudem, mám k nemu XD7 v čiernej verzii, v mojích očiach najkrajší foťák, občas ho zoberiem do ruky a zaspomínam na staré dobré časy kinofilmu. Tá nešťastná digitálna éra, toľko krásny vecí poslala na večné časy...[/QUOTE] Tak to je krásná věc, to bude časem rodinný poklad - to bych taky z ruky nepustil :-) všechno má své, ale záleží na osobním přístupu. Každý nemusí digitálu ihned stoprocentně propadnout, i když to co máš je dnes už "pouhá" nostalgie. Ale pořád na akcích potkávám lidi s krásnými kinofilmy, a vždycky vyjádřím úctu kterou cítím vůči jejich technice.