Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon Ixus 510 HS chybná indikace stavu vybití baterie.

Jan Humr (7)|14.1.2013 12:36
Měl bych dotaz ohledně IXUSU 510 HS. Tento přístroj má 3 čárkový indikátor baterie. Výdrž zhruba 190 – 230 fotek. Fotoaparát se po zhruba 100-120 fotkách kdy indikátor baterie klesne v režimu focení ze 3 čárek na 2 čárky chová nesmyslně. Pokud totiž v této chvíli přepnu po pár (5-10) fotkách z režimu focení (kde mám 2 čárky) přímo do režimu přehrávání baterie indikuje vybití a bliká červeně. Pokud z tohoto režimu přejdu zpět do režimu focení stále bliká jako vybitá. Jenže když fotoaparát vypnu a hned zapnu do režimu focení ukazuje 2 čárky nabití a klidně můžu vyfotit dalších zhruba 50 fotek bez toho, aby se baterie hlásila jako vybitá. Pokud v této chvíli fotoaparát vypnu a hned zapnu rovnou do režimu přehrávání (kdy má menší spotřebu než při focení) hlásí dokonce plně nabitou baterii. Přijde mi, že v této fázi vybité baterie při přepnutí z focení přímo do přehrávání fotoaparát jakoby ignoroval prostřední článek nabití. Toto se dále projeví tak, že přestože fotoaparát začne blikat v režimu focení jako vybitý a je schopný ještě vyfotit řekněme 30 fotek, při přepnutí přímo do režimu přehrávání zahlásí „vyměňte akumulátor“ a vypne se. Zajímalo by mně, zda je to softwarová chyba všech kusů, vadná baterie, případně vada hardwaru mého kusu. Děkuji za jakékoli reakce.
rousini (738)|14.1.2013 14:09
Indikace stavu akumulátoru je řešena měřením napětí. S ohledem na tvrdost zdroje Ni-Cd, LiOn, LiPol... je v podstatě konstatntní hodnota napětí po 90% odebírané kapacity a pak následuje sešup. Napětí je navíc ovlivňováno okamžitým odběrem a tak to v některých režímech ukazuje tak jak ukazuje...
Jan Humr (7)|14.1.2013 14:34
Jasně souhlasím. Bohužel jsi to nepochopil. On v dané chvíli v režimu přehrávání, tedy ve stejném režimu, ukazuje vybitou baterii i plně nabitou baterii. Jde jen o to jak se do onoho režimu přepneš. Tahle závada se špatně popisuje, nevím jak ji lépe vysvětlit. Úplně jednoduše. Vyfotíš 120cátou fotku. Baterie klesne ze 3 čárek na 2 čárky v režimu focení, vyfotíš dalších 5 fotek, chceš si je prohlédnout, přepeš se do prohlížení, baterie začne ukamžitě blikat jako vybitá, a bliká dokud foťák nevypneš. Vypneš a rychle zapneš do režimu přehrávání a tam máš 3 čárky nabití. A můžeš prohlížet 3/4 hodiny a nezačne blikat žádná vybitá baterie. Navíc ten foťák vydrží 200 fotek. Pokud budu jen v režimu focení tak baterie začne blikat nějakých 20-30 fotek před vybitím takže u nějaké 170té fotky. Jenže při přepnutí z focení přímo do režimu přehrávání někdy kolem té 120cáté fotky, bude ten debilní indikátor blikat už od té 120cáté fotky.
Milan Šurkala (3381)|14.1.2013 18:51
Tak přeskakování mezi vybitou a plnou baterií je u Canonů normální stav, tím bych se vůbec neznepokojoval. Trochu mě překvapuje ukazatel vybité baterie v režimu prohlížení, obvykle mám zkušenosti spíše opačné... tedy při focení se baterie hlásí více vybitá než v režimu prohlížení. Každopádně až na to "je schopný ještě vyfotit řekněme 30 fotek, při přepnutí přímo do režimu přehrávání zahlásí „vyměňte akumulátor“ a vypne se" mi to přijde jako standardní chování u Canonu. Nedávno jsem testoval jeden Canon na horách, kvůli nižší teplotě hlásil červenou baterii, doma byla plná a ještě hodně dlouho trvalo, než se ze tří čárek dostala na dvě. Netýkají se tyto problémy třeba focení v náročných tepelných podmínkách? V mrazu skoro každý fotoaparát zahlásí vybitou baterii velmi brzy. Dokonce se mi stalo s jedním kompaktem (a nebyl to Canon), že díky nízké teplotě "zamrznul", nebylo dost šťávy na zasunutí objektivu. Nahoře na kopci v chatě jsem ho nechal zahřát a najednou byla full baterie a objektiv se zasunul.
Jan Humr (7)|14.1.2013 19:15
Bohužel toto přeskakování znám také. Mám doma Ixus V a Ixus 70. Rodiče Ixus 850 IS.Tohle je něco jiného.Zkoušeno doma v "laboratorních" podmínkách. Navíc k tomu nedochází náhodně. Zkoušel jsem to 3x od plného nabití po úplné vybití. Udělá to +- ve stejné době. Ale jak říkám baterie neskáče. Ještě upozorním že pokud píšu "zapnu přímo do přehrávání" dělám to přes tlačítko play a ne on off. Takže zapnu rovnou do přehrávání stabilní 3 čárky. Vypnu. Zapnu do režimu focení čerstvě 2 čárky. Přepnu z focení rovnou do režimu přehrávání. Vybitá baterie. Vše jsem zkoušel okamžitě bez přestávek. A tohle ti ukážu klidně 10x za sebou.

Když jsem toto zkoušel naposled tak jsem pak od toho blikání vybité baterie vyfotil dalších 150 snímků bez většího nastavování a prohlížení. Ale jak pořád píšu dokola od těch 120 fotek kdy klesne baterka na 2 čárky pokud bych jen fotil a nepřepínal do režimu přehrávání rovnou z focení tak ubývá ukazatel postupně. Po dalších zhruba 50 fotkách se rozsvítí místo dvou 1 blikající čárka a po dalších 20-30 vyměňte akumulátor.