Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 4 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 55

Téma: Nikon 35mm, nebo Nikon 50mm

Občasný diskutér Avatar uživatele jonashredblocks
    Registrace
    Jul 2010
    Fotografií
    296

Zdravím, jen tak přemýšlím o možném pořízením jednoho pevného skla. V úvahu připadá buď Nikon 35mm f/1.8G AF-S DX, nebo Nikon AF-S 50mm f/1.8G. Co má využitelnější potenciál? A máte někdo zkušenosti s oběma? Jasně, záleží, co budu chtít fotit. Takže třeba koncerty (malé klubové), s tou světelností vím, že se dá dost akcí fotit i bez blesku. Jenže tam, když budu hnd u pódia bude těch 50mm asi příliš. (Když si to porovnám, jak to vypadá, nastavím-li si na svým 18-55mm obj. těch 50mm.) U jinejch situací nevím, třeba portréty atd.

Budu rád za nějaké ty reakce.
    Odpovídat lze po přihlášení

Občasný diskutér Avatar uživatele Flayer
    Registrace
    Feb 2011
    Fotografií
    14

Kup si 35ku, ta 50ka pro tebe bude asi dlouhá.

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Sakini
    Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Do interiéru určitě pětatřicítku, s padesátkou se nikam nevejdeš. Opticky dobré jsou obě, tam chybu neuděláš, ovšem na celkovou scénu a víc z postavy je 35 vhodnější. Na detailní portréty je zase lepší 50 - já používám obě ohniskové vzdálenosti, ale 35 podstatně častěji. Je univerzálnější...

Registrace
    Jul 2010
    Fotografií
    296

Díky, četl jsem teď různý názory a ve většině píšou, že 50mm je vhodný na portréty hlavně a 35mm zase do interiérů a je univerzálnější, jak jste psal. Takže asi to je jasný. Sice jsem četl, že v šeru hůř ostří (a celkově ne tak rychle), ale asi to nebude horší než u mýho seťáku 18-55, že? A asi musím brát v úvahu, že patří k těm levnějším obj. (i když na mě to je furt dost).

Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

To jak ostří v šeru bude záležet taky na použitém těle, je pravda že občas může být nejistý kdy zastavit, ale to je většina objektivů za horších podmínek (víc či míň). Rychlost ostření je naprosto v pohodě na to k čemu je určený - v klubu jsem ještě jedoucí šalinu neviděl, a pózující osoba... No prostě pózuje :-) Reaguje dostatečně dobře, vzhledem k tomu že není na akční foto je to přiměřené. A mimochodem to ostření je takřka neslyšné, takže na video ideál pro toho kdo zvládá točit s pevným ohniskem. Cenově patří do nejlevnější kategorie, ale díky tomu že jako pevné sklo bez stabilizace má jednoduchou konstrukci, je na lepší úrovni než vyloženě laciné celoplasťáky.

Registrace
    Jul 2010
    Fotografií
    296

Dobře, děkuji. S tím hlasitějším ostřením - je fakt možná, že to je kus od kusu, páč takových názorů jsem četl více. Ale když si to vyzkouším přímo na prodejně - třeba u FotoŠkody -, tak to bude cajk, myslím. Asi se nedá počítat s tím, že by se cena tohoto objektivu nějak snižovala, co? (Jen že mě naštvalo, když jsem si koupil D3100 loni a 2 měsíce na to spadla o 2 000,- dolu , ale to bylo kvůli novýmu modelu asi, to u obj. moc nehrozí.) A jinou alternativu, kdybych se tedy pro tohle pevný sklo rozhodl, stejně nemám.

Registrace
    Feb 2011
    Fotografií
    14

Citace Původně odesláno od jonashredblocks Zobrazit příspěvek
    Asi se nedá počítat s tím, že by se cena tohoto objektivu nějak snižovala, co?
    No, jelikož je od uvedení v roce 2009 cena pořád stejná...co myslíš? I kdyby ten objektiv ostřil pomalu a hlasitě tak je to za ty prachy TOP sklo, prostě není co řešit.

Registrace
    Jul 2010
    Fotografií
    296

Ok, děkuju!

Registrace
    Jul 2010
    Fotografií
    296

Ještě vlastně dotaz: nemám zkušenost s objektivem bez stabilizace, s tou 35kou bych ale měl zvládat udržet čas kolem 1/50, že? Funguje to tak v praxi?

Registrace
    Feb 2011
    Fotografií
    14

Z ruky bys měl udržet převrácenou hodnotu ohniska přepočteného na kinofilm, u té 35ky tedy 1/(35x1.5) = cca 1/50s, v Mistrovství práce s DSLR se uvádí dokonce i 1/(35x1.5x2) = cca 1/100s což má kompenovat neostrost způsobenou Bayernovou maskou, ale nevím co je na tom pravdy. V praxi je to ale dost individuální, s 18-135 jsem na cca 30mm s dobrým úchopem udržel i 1/2s. On ani tak není problém s tím, co dokážeš udržet, ale s pohybovou neostrostí fotografovaných osob

Registrace
    Jul 2010
    Fotografií
    296

Tak se stabilizací u 18-55mm jsem udržel na asi 25mm i 1/3 sekundy... Je mi jasný, jaký je rozdíl mezi oběma neostrostma, jen vlastně když se říká, že to je dobrý do špatnýho světla, tak to neni úplně pravda. Protože u seťáku mám na 35mm clonu f5, což je rozdíl 3 EV oproti 35ce, jenže přestě takový efekt má stabilizace. Takže na fotografování statických předmětů to je jedno, pohybujících se samozřejmě ne. A koncert jsem teď fotil (podruhé v životě) na čas 1/60, což mi přišlo ideální, takže to bych udržet u toho pevnýho skla měl.... - Snad si můj myšlenkovej pochod stíhal

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
    Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

Já mám teda stabilizovaný objektiv, ale z 99% mám stabilizaci vypnutou. Ona totiž při překročení pomyslné hranice obráceného ohniska (u krátkých časů) má spíš opačný efekt stabilizace a to - rozmazání. Takže jestli jsi fotil se stále zapnutou stabilizací, tak jsi si neúmyslně některé snímky spíš pokazil Takže nestabilizovaného objektivu se vůbec neboj. Ono kolikrát stačí se o něco opřít a zvládneš i delší čas jako bys měl stabilizaci

Registrace
    Jul 2010
    Fotografií
    296

Ahoj Relliku, to jsi mi tuším i kdysi v poště radil. Zapínám ji, jen pokud potřebuju dlouhý časy z ruky. Jinak se jí učím vypínat. Každopádně když mi přijde vhodný koncerty fotit na 1/60 - což stačí - tak problém mít nebudu. Jen kdybych chtěl více rozmáznout paličky bubeníka, tak nevím, jak dlouhý to jsem schopen udržet, ale pod 1/30 bych určitě nechodil.... takže se zapřít

Registrace
    Jul 2010
    Fotografií
    296

... tak mám 35mm doma a rozdíl ve kvalitě je oproti 18-55 znát, navíc ta světelnost. Jen mě dost mrzí výrazná aberace, na 25 % zobrazení v pohodě, ale od 50 % začíná být vidět. Ale asi se nedalo čekat, že za pět tisíc dostanu sklo bez vad.

Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Nic co by se ve většině případů nedalo odstranit, za tu minimální sumu zlatý ;-)

Strana 1 z 4 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Nikon 50mm vs Nikon 35mm - Portréty
    Od mendlis v sekci Objektivy
    Reakcí: 32
    Poslední příspěvek: 05-02-2016, 00:56
  2. Nikon D3100 18-105mm nebo Nikon D5100 18-55mm?
    Od Danielkyska v sekci Zrcadlovky
    Reakcí: 12
    Poslední příspěvek: 03-09-2013, 18:45
  3. Reakcí: 13
    Poslední příspěvek: 25-03-2013, 13:42
  4. Nikon 35mm, nebo Nikon AF-S 50mm
    Od jonashredblocks v sekci Objektivy
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 19-01-2013, 12:05