Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Poradíte?

Maxelel (14)|3.2.2013 22:05
Ahoj ,
prosím Vás o radu ... ovšem nejsem si jistý zda jsem v té správné části fóra...
u mé EOS 550d nedokážu správně zaostřit ... nejdříve jsem to pokládal za neznalost ovládnutí a zkrocení autofokusu...
Jenže po roce co s 550sátkou fotím mám pocit že problém bude někde jinde ...
k tělu mám klasický setový objektiv 18-55mm + Canon 50 mm f1,8 + Tamron SP AF 70-300mm f/4,0-5,6 Di VC USD
a celkem ostře jsem schopen zaostřit pouze na teleobjektiv ... nebo při použití blesku ...
je možné že bude problém s tělem zrcadlovky?
rozostření je celoplošné ... při použití 50mm objektivu a cloně f1,8 nebo f8 u statického objektu fotografování je neostrost stejná ...
neostrost myslím že například z metrové vzdálenosti jsou řasy oka rozostřené
ať již ostřím na oko nebo na nos nebo na ucho :-) je to stále stejné ... jako by pravá rovina ostrosti neexistovala ...
naopak při použití vestavěného blesku je vše ostré ...
Děkuji za komentář ... ať už jakýkoli :-) .... osobně se nemám s kým poradit a žádného profíka osobně neznám
Martin P.
Sakini (1174)|4.2.2013 07:59
550ka je poměrně známá problémy s autofokusem, hlavně první série byly přímo nevyléčitelné a měnily se celá těla - ne že by nebyl problém u jiných typů, je to víceméně klasika u zrcadlovek, ale v tomhle případě to bylo docela rozšířené. Jelikož máš LiveView, můžeš si to vyzkoušet: dej tělo (třeba se seťákem) do pevné pozice, nejlépe na stativ, a při stejném nastavení parametrů udělej fotku té samé scény s pomocí ostření fázového, a přes LiveView pomocí kontrastního. Ideální bude ostřit na nějaký vhodně vzdálený objekt, středovým bodem. Kontrastní ostření přes Live View nemá problémy s front/back focusem, takže zaostří přesně, a pokud je problém s fázovým autofokusem tak se rozdíl projeví. Samozřejmě je potřeba to zkusit víckrát, s různými objektivy, a můžeš si to vyzkoušet i s tím vestavěným bleskem.
Pokud by bylo rozhašené fázové ostření, je to nemilé protože 550ka nemá doladění a nemůžeš si to porychtovat sám. To je tak na poslání do servisu a vyladění. Zkus to porovnat, a pak se uvidí dál.
Milan Šurkala (3381)|4.2.2013 12:05
A funguje to blbě i ve dne nebo to dělá blbosti jen za horšího světla (v interiéru)?
Maxelel (14)|4.2.2013 16:28
Ahoj ... mám pocit že při výrazném světle ... např. na slunci je to celkem v pořádku ... i-když ne na 100% , ale při focení za horšího světla je to rozdíl třídy ...
děkuji za radu ... zkusím ...
awh servis jsem již kontaktoval ... seřízení těla by stálo +-1000kč ... foťák mám rok, ale nevím jestli se na to vztahuje záruka ...
Děkuji Martin
Milan Šurkala (3381)|4.2.2013 17:27
A jaké expoziční časy máš? Při 50mm objektivu potřebuješ cca 1/80 sekundu a kratší, abys to měl ostré. Při plně otevřené cloně mnoho objektivů samo o sobě nekreslí dobře a když přicloníš moc, tak zase budeš mít problém s časem a rozmažeš to pohybem (třesem ruky, pohybem objektu). Pošli sem nějaké ukázky i s EXIFem, ať se tu na to můžeme mrknout. Dle mého názoru je to jen tím, že máš příliš dlouhý expoziční čas a neudržíš to v ruce (blesk pohyb zmrazí, takže tam se pak ta neostrost neprojeví).
Maxelel (14)|4.2.2013 21:17
ok zítra za denního světla to odzkouším ... je pravda že při slabším osvětlení tam dávám delší časy ... když dám kratší a zvýším citlivost vytvořím šum, nebo je snímek podexponovaný.
S tím že to neudržím je to možné ... Seťákem který má jakousi stabilizaci je to ale podobné. Prakticky všechny snímky které udělám musím PP doostřit
fotka která se snad zobrazí je ostřená bodově přímo na očko synka ... ten se ani nehnul ... já taky ne
Exif:
Závěrka clony f/1.8
Délka expozice 1/160sec
ISO 250
Ohnisková vzdálenost 50mm
Bodové měření
Program expozice - priorita závěrky

snímek je ze série asi nejostřejší...
Díky M.
IMG_2406.jpg
Sakini (1174)|4.2.2013 21:28
Tak to je velice malá hloubka ostrosti, při 1.8 pochopitelná. Čas udržíš, ale většina záběru je mimo hloubku(není to rozmazané chvěním), chce to přiclonit aby to nebylo tak plytké, ale pak zase protáhneš čas. Bude třeba najít rozumný kompromis mezi clonou, citlivostí a rychlostí závěrky.
jonashredblocks (129)|4.2.2013 21:28
Že by se jednalo o front / back focus, to asi možný neni, co? To by to dělalo stále a ne jen v šeru a bez blesku...
Maxelel (14)|4.2.2013 21:45
Plytké .... to je přesně to slovo ... bohužel pokud nefotím s bleskem, všechny jsou takové a horší ... asi budu muset přikoupit blesk abych si mohl dovolit lepší hloubku ostrosti při zachování rychlosti ... myslím odrazem od stropu ...
Se omlouvám ... jsem neználek ... a spoustu věcí řeším pokus omyl ...
ale překontrolováním těla v servisu nic nezkazím ne? ...
díky Martin
Milan Šurkala (3381)|4.2.2013 21:47
Zkus trochu více přiclonit, řekněme tak na cca F2,5 (1/100 s bys ještě měl udržet). Ta hloubka ostrosti je fakt velmi malá a ono ani v zaostřených plochách to pak nekreslí ostře. S bleskem to patrně bude clonit... nebo je i u bleskových fotek pořád F1,8? Dále, u setového objektivu máš sice stabilizaci, ale zase podstatně horší světelnost, takže tam ta neostrost bude dána zase pohybem nebo vyšším šumem
Maxelel (14)|4.2.2013 21:50
Já nevím ... ostřil jsem na očko a ostré jsou podle mě chloupky na nose a nad okem ... možná pokud bych vyřešil ostřejší osvětlení aby to nebylo plytké ... tak by front fokus byl lepší vidět ...
ale možná si jen nedokážu připustit že mám volšové ruce a nevědomou hlavu :-)
jonashredblocks (129)|4.2.2013 22:07
Jinak, já jsem tady podobný téma taky dost řešil (problémy s ostřením), a nakonec: 1) zjistil jsem, že po tom těle (D3100) a seťáku chci moc (jako ostrost i při výrazným zvětšení fotky) + mi taky pomohlo, když sem začal ostřit na jednotlivý ostřící body (ne na ´auto´), a jakmile je pohyb, radši přepnout i na kontinuální ostření. Ale i tak mám každou cca 5. fotkou neostrou, jsem si zvyk. Jinak pomáhá, když fotíš z ruky, tak při zmáčknutí spouště naproti ukazováku tlačit palcem do protipohybu... Ale to vše říkám jako amatér, jsou tu určitě povolanější osoby.
Maxelel (14)|4.2.2013 22:08
Zítra vyzkouším ... vše je pochopitelné ...
ale pokud je to tak ... tak ve dne a v místnosti se bez přiblesknutí o strop (u běžných fotek) neobejdu ?
Pokud nastavím hloubku ostrosti 2,5 , 1/100 sec tak ten rozdíl bude velký ?
Podle http://www.dobre-svetlo.cz/dof.php?volba=1 je to u f/1,8 asi 2,5 cm a u f/2,5 3cm ...ale na fotce je podle mě ostrý jen jeden chloupek ...
Sakini (1174)|4.2.2013 22:11
Funkci autofokusu si každopádně otestovat můžeš, jak jsem psal, tím nic nezkazíš - a na rozdíl od servisu to máš zdarma. Ale tohle opravdu vypadá na ty časy a jejich držení. Když si přidáš nějaký zdroj světla, můžeš přiclonit a zůstane ti dostatečný čas - bude to jen chtít přizpůsobit podmínky. A vyšších citlivostí se taky nemusíš bát, ISO 800 pro 550D není žádná překážka. Pokud fotíš do RAWu, nějaký ten šum není problém odstranit, a pokud do jpegu tak se dá přiměřené odšumění nastavit. Pokud nejde přizpůsobit světlo, je trocha šumu menší zlo než máznutá fotka. Při cloně 2,5-2,8 se ti i zlepší kresba, Canoní 50/1.8 na plnou díru má kresbu méně výraznou (a není v tom zdaleka sám). Spoluúčast blesku uzavře clonu, aby nedošlo k přeexponování, a pak je hloubka ostrosti mnohem větší. Chce to zkoušet, co je možné ovlivnit a co ne, zatím s externím bleskem a servisem počkej, a vyzkoušej si průběžné přicloňování jak se bude vyvíjet hloubka ostrosti, ať vidíš co to znamená (nejlépe na nějakém pevném, spolupracujícím předmětu). Kdo nezkusil, neví jak to vypadá ;-) A s tím nesvětelným seťákem se to vyvíjí podobně, jen vzhledem k počátku na 3,5 jsou ty časy už dost dlouhé na udržení, a stabilizace ne vždy může pomoci, naopak i uškodit. Začni s tou padesátku zkoušet různé clony, a uvidíš.

---------- Doplněno v 22:11 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:08 ----------

[QUOTE=Maxelel;25279]...ale na fotce je podle mě ostrý jen jeden chloupek ...[/QUOTE] Tendenci k ostrosti mají vlasy nahoře, a i pleť, ale vše je změkčené kvůli plné díře, to je ta měkčí kresba. Clona 2,5 by měla viditelně kresbu zostřit, tam už je dost rozdíl.
Maxelel (14)|4.2.2013 22:16
Ok Jonash ... vše je možné ... připouštím že je možný i drobný pohyb při domáčknutí ...
Většinou fotím na manuál ... a pokud chci fotit určitý detail tak i ostřící body si nastavím ... ... vše bych bral ... ale na 1 ostrý snímek jako je výše mám 20 neostrých :-(
Maxelel (14)|4.2.2013 22:27
[QUOTE=Sakini;25280]A s tím nesvětelným seťákem se to vyvíjí podobně, jen vzhledem k počátku na 3,5 jsou ty časy už dost dlouhé na udržení, a stabilizace ne vždy může pomoci, naopak i uškodit. Začni s tou padesátku zkoušet různé clony, a uvidíš.[/QUOTE]
Sakini ... tyto informace mají pro mě ohromnou cenu ... ostatně všechny ...
To mě ani nenapadlo že seťák při nejmenší cloně 3,5 na tyto světelné podmínky nestačí ...
díky
Sakini (1174)|4.2.2013 23:27
[QUOTE=Maxelel;25282]Většinou fotím na manuál ...[/QUOTE] Na plný manuál? Proč to zbytečné sebemrskačství? Používej prioritu clony Av, nastav si pevně ISO, pak jen upravuj hodnotu clony a sleduj jak se ti bude měnit automaticky volený čas (taky v závislosti na nasvětlení scény). Tak můžeš postupně poznat, kolik světla stačí a kolik už je málo. 1/80 bys měl ještě udržet, pokud tedy nemáš občas sulc ruce jako já... Plně manuální režim je zbytečně nejistý, on ten foťák je docela chytrý a pokud nejsi profík prověřený desetiletími, tak potřebnou expozici určí líp než ty. M režim je vhodný na specifické scény, když chceš dosáhnout určitých efektů které by automat nedovolil, ale jinak to není vůbec nutné.
Maxelel (14)|5.2.2013 20:58
Proč fotím na manuál ?
Inu já ani nevím ... mám rád vše co jde pod kontrolou, a manuál pro mě byla jasná volba ...
Dnes jsem zkoušel podle vašich rad fotit co šlo ...:-)
tak na pevný objektiv 50mm při cloně 1,8 opravdu kresba nic moc ... pokud jsem přiclonil na f/2,5 bylo to o poznání lepší ... ale nejlepší při zachování dobré rychlosti bylo f/3,2 tam ta kresba je opravdu nesrovnatelně lepší ...
hurá ...
dále jsem zkoušel fotit na vzdálenější objekty přes živý náhled a pak přes hledáček (odborník promine)...
nijak velký rozdíl v ostrosti snímku jsem nenašel ... ale ještě to zkusím ... zase zítra
ale načrtl jsem mřížku a zkusil to jinak ...
a tady je výsledek při různém přiclonění : f/1,8 - f/2,2 - f/2,8 .... je to front-focus?
co čára tužkou to 5mm
1,8.jpg 2,2.jpg 2,8.jpg
jonashredblocks (129)|5.2.2013 21:48
Jestlis ostřil na kříž, tak mi to jako amatérovi přijde úplně v pohodě...
Sakini (1174)|5.2.2013 22:57
To nejsou špatné výsledky, pokud jsi ostřil přesně na střed jedním bodem tak na 1.8 to vypadá spíš o chlup vzadu, ale zanedbatelně (může to být i přirozená nepřesnost u konkrétního snímku, je to přece jen malé). Tvůj autofokus bude pravděpodobně v pořádku.

Zkoušej dál, a hlavně ten vývoj clony a kresby, a uvidíš že to půjde ;-) když si najdeš to svoje...
Maxelel (14)|7.2.2013 21:35
a ono to jde ... jen chtít ... žejo???
bude to ok ... děkuji ... za ušetřené peníze si koupím nějaký "fajne filtřík"