Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum
Strana 2 z 3 PrvníPrvní 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 16 až 30 z 39

Téma: CSC nebo profi kompakt?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Tady v magazínu najdeš recenzi. Za mě to má na těle málo ovladačů, není hledáček a k ergonomii použiju oblíbený výraz "Tělo vypadá jako krytka objektivu".
    Odpovídat lze po přihlášení

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Jul 2006
    Fotografií
    152

Citace Původně odesláno od Komo Zobrazit příspěvek
    Keď už je reč o APSC, predvčerom som sa zasa hral v predajni s NEX 5 R so seťákom 18-55. Páčilo sa mi , že sa dá už naozaj variovať s HO. Aspoň mi to tak na tom prťavom displeji prišlo.Je to celkom malá,sympatická mašinka. A človek by si možno vystačil aj s týmto jedným objektívom(vďaka málo šumiacemu čipu). S novým 16-50 už musí byť skladnosť perfektná. Ale čo jeho kvalita? Je od starého horší? Celkom ma to láka.
    Já na CSC nedám dopustit, ale není to pro každého a podle mého názoru s jediným setovým objektivem trochu ztrácí smysl a se dvěma to nevychází levně. Myslím si, že pro univerzálnost je lepší profikompakt, protože nižší clona vyvažuje výhodu většího čipu a to jak ve tmě, tak v hloubce ostrosti. CSC na tom bude přece jen líp, ale nemyslím, že dramaticky. Pak je profikompakt menší a dá se s ním navíc fotit makro. Nevýhody kompaktů vidím třeba v problematickém použití polarizačního filtru a tam kde je omezuje objektiv, který pak na potvoru nejde vyměnit a pak nelze z RAWu vydolovat tolik ... ale zas nejsem příznivcem brutálních úprav a HDR.

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Sakini
    Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Když nechám stranou NEX-5R, který není nijak zvláštním vylepšením 5N a zase tak moc se nepochlapil (nahrazovat s ním 5N je zbytečné, jako nový kup proč ne pokud 5N není k dispozici za výhodnou cenu), tak power zoom 16-50 je vlastnostmi dost podobný 18-55, ovšem s jen poloviční délkou. Na malých NEXech je to opravdu hodně poznat, tam 18-55 opravdu hodně přečnívá. 16-50 má na širokém konci dost masivní vady, hlavně obrovské soudkovité zkreslení (nejstrašidelnější co jsem na vlastní oči viděl) a vinětaci, s malým zazoomováním se to zlepší - korekce ve foťáku to dokáže parádně srovnat, že nikdo nic nepozná. Pak je 16-50 "ostřejší v rozích" než 18-55, jednoduše proto že ty rohy původně nebyly rohy ale nacházely se blíž středu. Korekce zkreslení obraz našponuje, a odebere tím původní rohy. 16-50 je vhodná pro toho, kdo bude fotit do jpegu se zapnutými korekcemi, nějaké optické vady ho nebudou trápit. Kdo je zvyklý fotit do RAWu, nebude na širších ohniscích moc rád, po korekci zkreslení v počítači se razantně změní obraz i kompozice. V tom je 18-55 přece jen lepší. Celkově je ten nový power zoom dobře použitelný, skladný, ovšem starší a větší záklaďák nepřekonává, a není pro každého. V tom Sony zatím pořád pokulhává. Na focení do jpegu v pořádku, na náročnější práci s rawy to není ideální řešení - proto jsem zatím zabrzdil u NEX-6, po vyzkoušení s tímhle objektivem jsem až takovou radost neměl (jelikož fotím 99% rawy), a jen s pevnými skly druhý foťák... Radši jeden kvalitní zoom, Fuji X-E1 je v tomhle přece jen lepší.
    A majitelé starších NEXů, kteří by chtěli vyměnit jejich seťák za něco menšího, pozor na podporu 16-50. Sony ještě musí doladit firmwary automatické korekce, starší typy to s ním zatím neumí.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Jul 2006
    Fotografií
    152

Citace Původně odesláno od Sakini Zobrazit příspěvek
    16-50 je vhodná pro toho, kdo bude fotit do jpegu se zapnutými korekcemi, nějaké optické vady ho nebudou trápit. Kdo je zvyklý fotit do RAWu, nebude na širších ohniscích moc rád, po korekci zkreslení v počítači se razantně změní obraz i kompozice.
    A RAW konvertory tohle neumí? Já jen, že objektivy Panasonicu sou na tom úplně stejně, ale Lightroom, SilkyPix a tuším i CaptureOne korigují zkreslení i mírnou aberaci a ani to nejde vypnout. RawTherapee a DCRaw ne a pak je vidět, že třeba u 14-45 i 12-35 na nejširším ohnisku je v extrémních rozích kresba nic moc a vinětace už taková, že jsou v podstatě mimo zorné pole (ani nejde zkorigovat, protože při zapnutí stabilizace není nutně symetrická). Korekcí pak mírně utrpí ostrost, ale není to téměř znát. Panasonic má uložené korekce ve firmwaru objektivu a přenáší se do RAWu, protože nové objektivy fungují vždy.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Dík za info. A čo SEL 16mm. Na jednom videu na Youtube sa mi zdalo,že hrozne vinetuje. Alebo to mohol byť nejaký nastaviteľný efekt vo foťáku?

Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

To samozřejmě umí, ale fotka se tou korekcí zásadně změní - prakticky by si člověk už při komponování záběru musel plochu na okrajích odmyslet, a v tom smyslu komponovat. Není to nepřekonatelný problém, ale zbytečná práce, ten objektiv klidně mohl být třeba 20-50 a nic by se nestalo, jak je vidět u Samsungu. Jejich 20-50 je na širokém konci v pohodě. U Sony se data pro korekce nacházejí ve firmwaru těla, ne objektivu - proto taky existuje seznam kompatibilních těl, s těmi "nekompatibilními" samozřejmě funguje taky ale podle výrobce se můžou projevit problémy s autofokusem a jiné... Stejně tak starší objektivy dolaďovali firmwarem aby fungovaly s hybridním AF nových těl, do té doby u nich používaly jen kontrastní.
    NEXy s 16-50 prostě nejsou špatné nebo nepoužitelné (no však už jsme se o tom bavili ;-) ), ale ne pro každého ten objektiv může být řešením, a opticky 18-55 nijak nepřekonává. Každopádně je aspoň docela malý. Počítat ale při focení s tím, že při zpracování mi to něco ubere a někdy i mírně pootočí obraz, to se nemusí každému líbit. Ale to je o širokém konci, nad dvacet milimetrů se to dost lepší a většinu průběhu se chová normálně, podobně jako 18-55. Pořád chybí nějaký ten univerzální zoom, kdyby Tamron udělal CSC obdobu svého 17-50/2.8 (ne verzi, ale obdobu) pro m4/3 a E, a za podobně příznivou cenu, prodávalo by se to jako teplé rohlíky.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Práve vyšiel malý testík tu zmieňovanej XZ-2 http://www.ephoto.sk/fototechnika/re...s-stylus-xz-2/

Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

No, 16ka opravdu není úplně povedený objektiv, tedy na pevné sklo. Zkreslení se prakticky nevyskytuje, zato vinětace je výrazná (ta nekorigovaná), a na chromatickou aberaci trpí víc než by na pevný objektiv bylo zdrávo. Taky ostrost v rozích není žádný zázrak, chce to dost přiclonit - ale je pravda že při cloně 2,8 zase o rohy asi moc nejde, a krajinky se fotí aspoň na 8 kde už rohy ostré budou. Dá se používat (není to žádná tragédie), ovšem existují o dost lepší pancaky.

Nováček
    Registrace
    Jun 2010

Citace Původně odesláno od pavel_p Zobrazit příspěvek
    A RAW konvertory tohle neumí? Já jen, že objektivy Panasonicu sou na tom úplně stejně, ale Lightroom, SilkyPix a tuším i CaptureOne korigují zkreslení i mírnou aberaci a ani to nejde vypnout. RawTherapee a DCRaw ne a pak je vidět, že třeba u 14-45 i 12-35 na nejširším ohnisku je v extrémních rozích kresba nic moc a vinětace už taková, že jsou v podstatě mimo zorné pole (ani nejde zkorigovat, protože při zapnutí stabilizace není nutně symetrická). Korekcí pak mírně utrpí ostrost, ale není to téměř znát. Panasonic má uložené korekce ve firmwaru objektivu a přenáší se do RAWu, protože nové objektivy fungují vždy.
    Takže vaše problémi už rieši nový FW - http://www.sony.cz/support/cs/produc...5N_V102_WIN#s1
    a inak Lightroom má vo verzii 4.2 podporu 16-50. V starom FW bol akože problém s 16-50 na ohnisku 16mm len v zobrazení, po urobení snímku automaticky upravil všetky skreslenia. Pri novom FW je už podpora 16-50 a tak už na displeji vidíte výsledok. Už pri zoomovaní ukazuje ohniskovú vzdialenosť a pri vypnuti sa ihned zasúva. Je to super. Ja som vymenil Panasonic LX5 za NEX 5N a neľutujem. Fotky sú super a veľkosť z 16-50 len o kúsok väčšia ako LX5.

Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Rychlá reakce Sony se dala očekávat, tak má vypadat podpora produktu. Jaké ty máš zkušenosti s korekcí v Lightroomu s nezkorigovanými snímky z 16-50, robo? Dělal jsem je ve verzi 4.3, a ta změna 16mm fotek byla docela výrazná.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

robo a ty máš aké skúsenosti s prehrievaním u videa na 5N , poprípade clicking noise ?

Nováček
    Registrace
    Jun 2010

Citace Původně odesláno od Komo Zobrazit příspěvek
    robo a ty máš aké skúsenosti s prehrievaním u videa na 5N , poprípade clicking noise ?
    video mi to išlo asi takto cas 1/80 f5,6 ISO 3200. 25p - večer
    Po 9 min hlásilo zvýšenu teplotu a po 22 min vyplo. Potom som znova zapol a išlo asi 5min ale zdochol aku. Kartu mám sandisk ultra 32. clicking nemám problém - mali problém prvé vyrobené kusy-ja som kupoval 10/2012. 18-55 som vymenil za 16-50 kvôli veľkosti a veru neľutujem. Takže na video mi to zatiaľ stačí, nedávno som zohnal SEL 50/1.8 tak počítam že video bude lepšie. A niekde som čítal, že prehrievanie je závislé na ISO - čím vyžšie tým sa viac hreje.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Dik, našiel som to od teba aj na ephoto.

Nováček
    Registrace
    Dec 2012

vsetkym davam do pozornosti dlhoocakavanu aktualnu recenziu na NEX6 na ephoto, digimanie spi ;-) http://www.ephoto.sk/fototechnika/re...x-6/#cid-66963 fotak zozal same top ovacie, no set objektiv sa dalo cakat bol pekne skatovany recenzentom :-) podla mna ked uz poriadny svetelny objektiv tak tento http://objektivy.heureka.sk/sony-sel-50f18/ aspon na miestnosti a za horsich svetelnych podmienok a na portrety by som ho volil urcite, na vseobecne pouzitie za denneho svetla na fotenie krajiniek prirody a snimanie videa by som zas zvolil tento http://objektivy.heureka.sk/sony-sel-18200le/ urcite s jednym objektivom u CSC to velmi nepojde..no vyslednu sumu radsej tu nejdem ani spominat.. momentalne je nex6 cenovo este veeelmi nevyhodny za tak sialene vysoku cenu za telo to nema vyznam kupovat..

Nováček
    Registrace
    Jan 2013

Tak u mne zvítězil nakonec Nikon P7700, první dojmy jsou velmi dobré. Ergonomie, zpracování i ovládání
    jsou pro mě vyhovující. Do kapsy v bundě se vleze (alespoň do té mé).
    Překvapil mě kvalitní display a zalíbila se mi možnost pěkně ho natočit jak potřebuji.
    Jen krytka objektivu skutečně potřebuje šňůrku na přichycení.
    Děkuji všem za jejich rady a příspěvky do diskuze.

Strana 2 z 3 PrvníPrvní 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Kompakty: Profi kompakt nebo low-end zrcadlovka?
    Od Neregistrovaný v sekci Poradna
    Reakcí: 11
    Poslední příspěvek: 11-03-2014, 19:47
  2. Kompakty: profi kompakt s Full HD
    Od Neregistrovaný v sekci Poradna
    Reakcí: 14
    Poslední příspěvek: 09-01-2014, 16:55
  3. Nejlepší profi kompakt ?
    Od kesu v sekci Kompakty
    Reakcí: 6
    Poslední příspěvek: 07-07-2013, 21:52
  4. Reakcí: 2