Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

náhrada za Samsung EX-1

steamrunner (5)|6.2.2013 13:10
Dosud jsme k plne spokojenosti pouzivali Samsung EX-1, nejake mouchy ma, ale meli jsme ho radi. Bohuzel s nim manzelka praskla o zem a odskakal do objektiv, oprava je nerentabilni a tak jsem se rozhodl jej necim nahradit. Rozhodne preferuju neco v podobne tride, protoze ac naprosty fotograficky laik, jsem z obycejnych kompaktu vylecen. Tady nam vyhovovala moznost delat solidni fotky (pro nas plne vyhovujici) v mizernem osvetleni z ruky bez blesku. Logicky se nabizi sahnout po nastupci EX2, ale po preceteni dostupnych recenzi jsem usoudil, ze za dane penize se da nakoupit lepe (Panak LX-5 nebo jeste lepe FUJI X-10), pripadne trochu usetrit a jit do Oly XZ-1 (zatim se klonim k teto variante, ale nejsem si jist). No pak jsem nahodou objevil Nikon 1 J1 (lze jej zakoupit pod 10k v kitu s dvema objektivy 10mm a 10-30mm). Dosud jsem o CSC vubec neuvazoval. A tady jako laik naprosto tapu, dle parametru maji ty setove objektivy mnohem horsi svetelnost, coz je vec, ktera mi na predchozim pristroji maximalne vyhovovala. Tusim ze by to u tech CSC mohlo byt kompenzovano velikosti cipu, ale netusim zda to tak opravdu je. Urcite neuvazuji o tom, ze bych do budoucna kupoval objektivy lepsi.
Proste kdyz to prevedu na nejaky pripad, radeji si koupim plne vybavenou Fabii nez za podobne penize holobyt Octavii, byt mi mi mohla obcas poslouzit lepe. Je teda lepe jit cestou profi svetelneho kompaktu bud ten Oly XZ-1 nebo Fuji X-10 ?
Diky vsem za nazor.
Milan Šurkala (3381)|6.2.2013 16:21
Velikost čipu tu světelnost kompenzuje, ale tam to (při dnešních F1,4 kompaktech) platí spíše ve srovnání s 4/3" a APS-C senzory, byť on ani ten 1" čip v Nikonu není žádný průšvih. Sice jsem to neporovnával přímo vedle sebe, ale předpokládal bych, že profi kompakt (a to Panasonic LX5/LX7, Fuji X10, Canon G15, Nikon P7700) bude dělat minimálně stejně tak dobré fotografie, v RAWu bych řekl, že snad i lepší (pak bych tu přidal i Samsung EX2F a Olympus XZ-1). Ono když se podívám na DXOMark, tak třeba Coolpix P7700 a Nikon 1 J1 mají srovnatelnou barevnou hloubku, kompakt má dokonce vyšší dynamický rozsah a 1 J1 má jen výrazně lepší ISO (méně šumu), což ale ta světelnost určitě vynahradí, nehledě na větší univerzálnost kompaktů. Na druhou stranu u těch CSC se dají dokoupit další objektivy a dostat je výkonem někam jinam. Osobně bych ve vašem případě sáhnul asi po nějakém kompaktu. Zde si myslím, že je vcelku jedno, zda zvolíte EX2F, LX5, LX7, P7700, G15, XZ-1 nebo XZ-2. Pokud jde o barvičky, tak tam je na tom nejlépe Samsung, Olympus a Nikon, naopak bych si trochu dával pozor na Panasonic a Canon (tam jsou častější problémy s táhnutím k přepalům a občas trochu zvláštní vyvažování bílé - u Panasonicu za zamračeného počasí do zelena, zelenohněda, u Canonu za poledního slunce do zvláštních různě pomixovaných žlutozelenomodroazurových odstínů. V RAWu je samozřejmě po problému.
steamrunner (5)|6.2.2013 17:10
Diky za objasneni. Mel jsem takovy pocit, ze CSC by byla pro nas zbytecna. EX-2f volit nebudu myslim, ze za dane penize bude lepsi ten Fuji X10 (nakonec sam jste mu trefu neudelil narozdil od predchudce). Spis tedy budu tahat slamku zda Fuji X10 (libi se mi parametry a hledacek) nebo Oly XZ-1( tady je na dane vlastnosti skvela cena). Koukal jsem, ze se objevil Oly X-10 tak mozna pockat na jeho recenze. Nicmene ted fotime PowerShotem A-800 a to je trochu jina kava .... tak nevim zda do te doby vydrzim.
Milan Šurkala (3381)|6.2.2013 18:57
To, že EX2F nedostala trefu, neznamená, že je horší než EX1. Vtip je v tom, že v době uvedení EX1 tento fotoaparát téměř neměl konkurenci a byl skvělou volbou nejen cenou. EX2F je podstatně lepší než EX1, nicméně ji za tu dobu vyrostla tak obrovská konkurence, že k těm nejlepším v rámci konkurence nepatří a není o tolik levnější, aby to na Trefu stačilo... Bylo to ale těsné.
steamrunner (5)|6.2.2013 20:47
ano ja jsem to tak pochopil, ze to je v kontextu doby, ze mu dnes vyrostla zdatna konkurence, nicmene jeden z dalsich argumentu proc ne EX2 je i zmineny problematicky jpeg engine, opravdu myslim, ze v teto cenove kategorii je konkurence zdatnejsi