Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Který kompakt pro focení i v interiéru- aneb velké zklamání z Lumix TZ30

VerunkaN (1)|20.2.2013 10:47
Dobrý den, od včera se prodírám Vašimi stránkami a moc bych Vás chtěla požádat o radu... Několik let jsem používala Lumix TZ1 a byla s ním max. spokojená... I proto jsem šla nyní cestou- asi ne ideální( bohužel)- jeho nástupce TZ30, aniž bych o tom cokoli zjišťovala a věřila, že bude minim. stejně dobrý jako TZ1, spíš lepší, ale to jsem se teda strašně zklamala- bohužel jsem začala fotit až po oněch 14 dnech s možností vrácení:-( Foťák dělá příšerné fotky a to hlavně v interiéru- jakoby v mlze, barvy nijaké, spíš všechny stejné, vybledlé, občas do oranžova, prostě jsem s ním naprosto nespokojená, venku jsou lepší. S TZ1 jsem udělala 20 fotek a z nich 19 bylo super, teď udělám 20 a není použitelná ani jedna, zkouším různé režimy, ale nelze to vychytat, navíc při focení z blízka se v rohu objevuje tmavý flek... asi, jak cloní blesku objektiv, jsem zvyklá ofocovat si fotky, texty apod.a to teda je další problém... Každopádně jsem rozhodnutá pro koupi jiného i za cenu připlacení si, ale už bych nechtěla takto naletět... Nejsem žádný profík, ale fotím ráda a mám radost z hezkých, kvalitních, ostrých, povedených fotek hlavně dětí... a mám zkušenost, že i s malým kompaktem toho lze dosáhnout...
Moje požadavky jsou hlavně focení lidí v interiéru tj. i při horším světle- hl. dětí, portrétů( i třeba u bílého pozadí apod.), dovolených, dětí v přírodě apod., malý- ne zrcadlovka... Aby byly fotky ostré, kvalitní a ne neostré rozmazané mazance jako u TZ30... Pravděpodobně bude základem dobrá světelnost objektivu, co jsem tak nějak načetla...
Z kompaktů tady hodně doporučovaných jsem načetla:

Nikon Coolpix P7700
Canon PowerShot G12 či G15
Sony Cyber-shot RX100
Panasonic Lumix LX7 ev.LX5 ev. GF1( upřímně tady ale už díky teď té neblahé zkušenosti s TZ30 bych se asi obávala)
Olympus XZ-1 ev.XZ-2

Který z nich by jste mi stran mých požadavků doporučil? Nebo nějaký jiný? Moc děkuji za radu a doporučení. Veronika
rousini (738)|20.2.2013 12:09
Je těžké si nabít hubu, ale životní zkušenosti jsou k nezaplacení. Tento příspěvek bych dal do FAQ, aby se lidem nejdřív rozjasnilo, než začnou fantasmagořit po všech vifikunďátkách, co dnes výrobci k aparátům přibalují.

Zjednodušený pohled:
G15 vs. P7700 - jsou zde recenze na oba - vyber si dle sebe (G12 nemá smysl)
RX100 nejlepší, ale nemá ovladače na těle
LX7 vs. XZ-2 - asi plichta, panák asi lepší ergonomie a horší barvy (GF1 není kompaktní (výměnné objektivy))
XZ-1 asi "nejhorší", ale s pokud zohledníme cenu/výkon, tak je na 1. místě a pořád lepší než TZ1
Milan Šurkala (3381)|20.2.2013 12:35
Toto je přesně ten důvod, proč TZ30 fotí hůře než TZ1 :-( Lidé dnes ve zvýšené míře kupují produkty, aniž by si o nich předtím něco zjistili, případně věří v jakousi imaginární "sílu značky" a dobré zkušenosti s danou značkou okamžitě přenáší dál (a bohužel často je to i naopak, mnoho značek se zlepšuje, ale negativní zkušenost z minulosti zatarasí cestu k výbornému produktu, "bo to si už v životě nekoupí"...). Když už za něco chci utratit tolik peněz, měl bych si o tom něco zjistit, vždyť průměrný Čech na takový fotoaparát jako TZ30 vydělává minimálně týden, tak jeden dva večery na netu snad nejsou tak moc.

Pokud jde o kapesní ultrazoomy, tak do interiéru bych se dnes už bál cokoli z nich koupit, možná tak nějaká Fuji s RAWem a EXR by mohla dělat dobré snímky, nevím. Jinak z těch profi kompaktů je to v zásadě opravdu jedno, od XZ-1, XZ-2, přes LX5, LX7, G12, G15, P7700, EX2F, X10, X20 až po RX100 se v podstatě nedá udělat výrazná chyba. Ale těžko říct, který z nich je vyložená trefa zejména do interiérů

Canon G12 - horší světelnost, CCD čip se do interiérů moc nehodí, pomalejší a v interiérech méně spolehlivé ostření
Canon G15 - vynikající světelnost, vynikající CMOS čip, pozor na vyvážení barev, pokud se v interiéru dostane do obrazu nějaký displej, rád táhne k přepalům
Olympus XZ-1 - vynikající světelnost, starší CCD čip, vynikající cena
Olympus XZ-2 - vynikající světelnost, výborný CMOS čip, vyšší cena, Olympusy většinou mívají velmi pěkné barvy.
Panasonic LX5 - velmi dobrá světelnost, starší CCD čip, občas lítají barvičky
Panasonic LX7 - vynikající světelnost, moderní CMOS snímač, v interiérech pracuje dobře, slabší je to venku pod mrakem (táhne do zelenohnědých barev), rychlé ostření
Samsung EX2F - dobrý CMOS čip, vynikající světelnost, slabší ovládání a odšumování v interiérech, velmi pěkné barvy
Fuji X10 - trochu složitější, ale vynikající kvalita obrazu
Sony RX100 - drahý, ale vynikající kvalita obrazu, spousta zajímavých technologií, velmi kompaktní
Nikon P7700 - velmi univerzální, hezké barvy

To je jen tak ve zkratce. Dnes bych už z výběru vyřadil asi Canon G12, Panasonic LX5. Naopak důraz bych dal na XZ-2, Fuji X1, Sony RX100 a Nikon P7700, nicméně jak už bylo řečeno, ani ostatní na tom nejsou vůbec špatně.
Komo (840)|20.2.2013 15:29
Fuji X 1? Asi tam malo byť X10. Čo sa týka ale LX7, včera som narazil na fotky interiéru, na ktorých aj pri základnom ISO 80 boli na bielej stene v tieni vidieť nepekné žlté fľaky. Dosť ma to zarazilo. Škoda,že to nemôžem nájsť.