Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon 5100/Canon EOS 600D - hlavně makro, video a krajina

Freesmeki (27)|23.2.2013 10:36
Zdravím,
už delší dobu se poohlížím po nějakém fotoaparátu. Fotím hlavně makro, krajinu a rád bych i pěkné video. Dříve byl mojím favoritem profikompakt Oly XZ-1, toho jsem ale nakonec vyřadil kvůli velmi špatnému videu. Nyní se dívám po nějaké zrcadlovce. Cena by měla být ideálně do 15 000 Kč, později případně dokoupím nějaký objektiv. Rozhoduji se mezi Nikonem D5100, který má velmi dobrý snímač, univerzálnější seťák - ale není na makro, ale má podprůměrnou ergonomii a oproti Canonu 600D je těžší. Zato seťák Canon 18-55 IS II je na makro celkem dobrý, 600D má lepší displej, ergonomii a možnost upravovat expozici během záznamu videa. Je ten Nikon + 18 - 105 opravdu o tolik lepší, jak se tu všude píše, nebo bude pro mě lepší volbou ten Canon + 18-55 IS II?

Díky!

PS: Omlouvám se za chybějící "D" v názvu threadu
Dan7 (411)|23.2.2013 12:02
Nikon vs. Canon. To je hlavně na tobě. Ani s jednou značkou neuděláš chybu.
Vlastním Nikon D5100 a s tím objektivem 18-105mm zrovna moc spokojený nejsem. Mám s ním nejvíc rozmazaných fotek a zatím nevím proč (např. i na stativu, vypnutá stabilizace atd.). Taky nemá stupnici na manuální ostření. Na makro není vhodný. Nahradil jsem ho Tamronem 17-50 mm 2.8 (bez VC) a úplná spokojenost. Makro ovšem nefotím a preferuji široká ohniska. I ten 1mm se hodí. Ten Canon 18-55 IS II asi taky nebude žádný zázrak. Spíš ještě horší.
Milan Šurkala (3381)|23.2.2013 13:08
No jestli chceš točit video a kvůli tomu vyřadíš XZ-1 a nevyřadíš 600D, tak teda nevím nevím. Na video snad není nic horšího než tyto základní zrcadlovky Canon, pokud to má ostřit automaticky (pokud si chceš ostřit sám, tak je to samozřejmě jiná a Canon předvede vynikající službu - jen bych řekl, že autofokus u videa je znatelně horší než ten u XZ-1). Na makro to chce makro objektiv (nebo makro předsádku), ne tyhle setové objektivy. BTW. na Nikon se dá koupit také základní 18-55mm objektiv a ten má makro podobné tomu jako u Canonu 18-55mm. Nebude ve tvém případě lepší koupit nějaký moderní profi kompakt s dobrým videem i makrem? Třeba takový Canon G15, Nikon P7700, Panasonic LX7 (ta umožňuje změnu expozice v průběhu natáčení),...?
Freesmeki (27)|23.2.2013 13:26
No ostřil bych spíše manuálně, jde mi spíš o kvalitu toho videa. Osobně si myslím, že z 600D toho na manuál vytříškám víc než z těch profikompaktů. A jaký z těch kompaktů by jste mi doporučil co se týče kvality videa + tedy toho autofokusu při videu + fotek? Je velký rozdíl kvalit fotografií a videa mezi Canonem 600D a třeba tím Panasonicem LX7? Chtěl jsem spíše zrcadlo, abych do budoucna nebyl omezen kvalitou atd. a nemusel kupovat nový fotoaparát - jen třeba objektivy. A taky mi jde o bokeh při makru - ani super profikompakt nemá takový bokeh jako makro objektivy na zrcadlo (asi budou lepší i základní seťáky). Fakt nevím no, kde docílím lepších fotek a videa...jestli treba u Canon EOSu 600D (popř. Nikonu D5100) nebo u nějakého profikompaktu - třeba Canonu G15 nebo LX7...
Milan Šurkala (3381)|23.2.2013 21:17
Pokud se bude ostřit manuálně, tak ten Canon bude určitě lepší volba než kompakty, to je pravda. Canony mívají dost nízkou kompresi, kvalitní obraz, s dobrými objektivy se s tím dá velmi dobře hrát... jen si musíš koupit hafoooo hodně velkých paměťových karet. Lepší kvalitu fotografií dostaneš ze zrcadlovek, zejména pokud na ně hodíš pořádný objektiv (profi kompakt versus zrcadlovka se seťákem 18-55mm je docela vyrovnaná záležitost zejména u Canonu, který má u zrcadlovek na dnešní poměry dost mizerný snímač - dynamický rozsah podobný, šum je sice nesrovnatelný, ale zas profi kompakt má drtivě lepší světelnost a často účinnější stabilizaci, což na srovnání výkonů postačí...). Rozhodně u zrcadlovky budeš moct být kreativnější, ale zas to poleze do peněz. Ono jednoduše řečeno, čím méně peněz do toho chceš dát, tím je kompakt lepší, neboli, kompakty za stejnou cenu jako základní zrcadlovka ti zpravidla nabídnou více možností (tím mám na mysli zejména univerzálnost celého přístroje, v podstatě se dobře hodí na skoro všecko), ale jak posuneš cenový limit, tak už se to obrací, neboť ke kompaktu už toho moc dokoupit nejde a pokud ano, funkce to nerozšíří tak výrazně jako u zrcadlovky. Tady je tedy stěžejní otázkou to, zda chceš, aby nákupem fotoaparátu výdaje končily (pak kompakt) nebo začaly (pak zrcadlovka nebo CSC). Osobně bych se zkusil mrknout ještě na nějaká CSC, k tomu můžeš dokoupit hodně zajímavé staré manuální objektivy za pár korun, redukce jsou běžně k sehnání na ebay a radost může začít. Na video by v takovém případě byl dobrý asi nějaký ten Sony NEX, ale ono to dobře zvládne prakticky cokoli od Olympusu přes Panasonic až po Samsung (tam je ale silnější komprese videa - na druhou stranu jako jeden z mála má zpomalené záznamy).
Freesmeki (27)|23.2.2013 23:11
Díval jsem se teď po nějakém profikompaktu a zaujal mě Panasonic Lumix LX7. Video má dobré, výbornou světelnost a snímky také nejsou špatné. Navíc se ještě asi vejde do větší kapsy. Ale CSC fotoaparátům se asi nevyrovná...ono výhodou je zase nižší cena. Jaký Sony NEX by jste měl namysli? Osobně nejsem žádný profík, takže pokud by nebyl mezi tou LX7 a nějakým tím NEXem opravdu znatelný rozdíl co se týče kvality fotek a videa, asi bych dal přednost profikompaktu, díky menší velikosti (CSC jsou také malé, problém je tahat ty objektivy) a celkově asi nižší ceně (nevím kolik by stály dokoupit k CSC teda nějaké ty starší objektivy a redukci, se seťákem se prý moc fotit nedoporučuje a nerad bych k fotoaparátu za 15 000 pak sháněl objektivy za dalších deset tisíc + nevím jak by se fotilo bez stabilizace - v těch starých objektivech pravděpodobně nebude). Jen abych se pak nechytal za hlavu, že jsem koupil blbě a lx7 je nedostačující... Nevím proč, ale CSC mě zatím nějak moc nepřesvědčily (ale ještě jsem s tím nefotil) ale mám divný pocit už jen z blbosti, že objektiv je snad 2x větší než celé tělo a vypadá to že se z toho těla snad vylomí, navíc u těch NEXů jsou dotykové displeje (jsem zastáncem "tlačítek"), se kterými mám špatné zkušenosti již z focení u mobilů, kde mi neskutečně vadí absence hardwarové spouště (ta tu samozřejmě není).
Milan Šurkala (3381)|24.2.2013 12:35
Setový objektiv u NEXů u fotografií opravdu nepodává nejlepší výkony (to neznamená, že je nepoužitelný), ale video je tam opravdu velmi pěkné (zejména u pětkové řady), s 18-55mm objektivem se lehce zoomuje a jeho kvalita pro video plně dostačuje. Ono žádné řešení není ideální. Pokud má být video stabilzované, tak toto je nejlepší u kompaktů, pak u CSC a většinou nejslabší u zrcadlovek. U autofokusu je pořadí obdodné, tam bych ale dal CSC na úroveň kompaktů, možná i před ně. Pokud jde o možnosti ovlivnění videa (expoziční čas, manuální ostření), je pořadí přesně opačné, ale samozřejmě záleží na konkrétním modelu, nelze to brát paušálně. Třeba slušné video mají Olympusy PEN díky zabudované stabilizaci (ona je doplněna i o digitální, pokud se nepletu), ale zas tam nelze upravovat expozici v průběhu natáčení a podobně. Ono ten požadavek na manuální stabilizované video a co nejlepší fotografie se trochu bije. Ne z principu, ale z toho, že většinou v jedné oblasti každému fotoaparátu něco chybí (někde je horší objektiv pro fotky, někde zas není manuální expozice u videa, někde zas není stabilizace,...).
Freesmeki (27)|24.2.2013 14:17
Dobře, díky za rady. Ještě bych se Vás chtěl zeptat, co si myslíte o Panasonicu LX7, popř. o jeho fotkách a videu ve srovnání s NEXama? Díval jsem se na Sony NEX-5N, to video je fakt úžasné, ale díval jsem se a už se skoro neprodává (navíc by mě zajímal rozdíl např. mezi NEX-5NK a NEX-5NB), prodává se spíše NEX-5R. Jaký model NEX-5 by jste mi tedy doporučil, aby byl za nějaký slušný peníz a podával slušné výkony jak ve videu, tak ve fotkách (chápu, nic není ideální, ale zase nějaký profesionál nejsem, takže nemusí být úplně výborný), nebo by jste šel raději do toho Panasonicu?
Ta LX7 mi příjde za celkem slušný kup, jen nevím jak na tom bude ve srovnání s těmi NEXy.