Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nelze formátovat kartu

kasssy (63)|24.2.2013 18:00
Ahoj. V pátek mě dorazil nový foťák Pentax K-30 a k němu karta Sandisk 16GB SDHC Extreme HD Video. Kartu jsem vložilo do foťáku a normálně fotil. Kartu jsem neformátoval. Celý víkend jsem fotil a mazal a fotil a mazal a dnes na karnevalu jsem udělal cca 50 fotek a najednou se fotky přestaly ukládat. Foťák hlásil nelze uložit snímek. Volného místa bylo hodně víc jak 90% Předchozí fotky šlo normálně prohlížet, pak jsem je i stáhl bez problému do PC, ale ve foťáku nejdou smazat, ani nejde karta naformátovat. Smazání se podařilo až přímo v PC přes čtečku, ale formátování se taky nezdařilo... Lze s tím udělat něco jiného než to zítra poslat expres zpátky prodejci? Stará 1GB karta Panasonic jede bez problémů, jen ta kapacita a rychlost není nic moc..
Sakini (1174)|24.2.2013 18:39
Předpokládm že karta je odemčená a není chráněná proti mazání - no, může být vadná, pokud byla zdarma k foťáku nemusí to být nic extra. Stojí čtyři stovky, na tvém místě bych zvážil jestli kvůli takové maličkosti vracet celý foťák. Chce to ještě vyzkoušet nějaké jiné karty, třeba si od někoho půjčit. Kdyžtak koupíš nějakou pořádnou a bude, to zase není takový náklad.
kasssy (63)|24.2.2013 18:54
Nebyla zdarma, normálně jsem ji platil. Nevracel bych celej foťák, jen kartu. Ona přestala fungovat "uprostřed focení" takže zamčená nebyla a předtím fotky normálně ukládala. Jiná karta funguje normálně. 1GB stará Panasonic class 2 bez problému.
Sakini (1174)|24.2.2013 19:26
Tak to je jasné, nefunkční zboží se má vrátit. Protože pokud se nedá zformátovat ani v počítači, tak už nijak. Ono by stačilo to formátování jen rozběhnout a nedokončit, foťák už by ji pak dal do rychtiku a zformátoval, ale pokud ti to nejde tak s tím nehneš. A co zkusit zformátovat v jiném zařízení, foťáku nebo kameře, taky nešlo?
kasssy (63)|24.2.2013 20:50
Zkoušel jsem formátování mimo Pentax v PC a taky v kompaktu Panasonic a nikde to nešlo. Víc zařízení doma nemám :-) Ani focení v kompaktu nešlo. A to k poruše došlo když byl foťák zapnutej. Nebylo to mezi zapnutím a vypnutím. Normálně jsem fotil a najednou koukám, že fotím, ale neukládám fotky. Zítra ji pošlu zpět. Ještě nikdy jsem neměl s kartou problém, takže teď koupím záložní, třeba nějakou 8GB
Sakini (1174)|24.2.2013 20:55
Nebývá to obvyklé, pokaždé když se mi nějaká pomátla tak jsem ji dokopal do pořádku. Hodně zdaru, aby se ti to už nestalo. Bylo by nemilé kdyby něco bylo s foťákem.
kasssy (63)|24.2.2013 21:22
To by mě namíchlo, kdyby to byl foťák, ale stávají se horší věci, tak uvidím... Snad to bude jen ta karta..
rousini (738)|25.2.2013 14:04
Někdy karty zlobí po nekorektním odebrání z PC (obcházení bezpečného odebrání) . Dobrá je na to utilita Repair_v2.9.1.1. Dovede naformátovat nenaformátovatelné... Asi bych to vyzkoušel před samotnou reklamací.
kasssy (63)|25.2.2013 17:40
Kde by se ten prográmek dal sehnat? Jsem v oboru zajíc:-)) Karta až do poruchy nebyla vyjmutá z foťáku. V pátek jsem ji tam dal a včera v průběhu focení se přestaly fotky ukládat. Ani mezitím nebyl vypnutý. Jinak včera jsem fotky smazal, karta hlásila, že je prázdná a dnes tam jsou fotky opět. Prodejce mě poslal odkaz na jeden program ať to zkusím, ale ten mě nejde. Jinak mě ji vymění, ale nechci mu ji poslat i s fotkama...
rousini (738)|25.2.2013 17:54
Napíšeš do googlu Download repair_v2.9.1.1
-stáhneš
-rozbalíš
-zasuneš kartu do čtečky
-spustíš
možná ten program není free, ale já to z pohledu jednorázového využití nebudu komentovat
Co ti poslal ten prodejce?
kasssy (63)|25.2.2013 21:15
http://www.lexar.com/products/lexar-image-rescue-4-software?category=429
poslal mi toto, ať to zkusím, ale ta zkušební verze mě neumožnila formátovat, jen zjistit co je na kartě. Jinak ten od tebe zkouším hledat pokud možno v našem jazyce, nerad bych si stáhnul nějakýho zmetka co mě sežere PC :-)
rousini (738)|25.2.2013 22:24
Na češtinu zapomeň. Na druhou stranu není jistota, že ti ta utilita pomůže. Pokud máš navíc strach, že by ti to mohlo nadělat víc škody než užitku, tak to reklamuj. Je opravdu divné, že se to v půlce focení kouslo. Určitě bych doporučoval novou kartu před použitím naformátovat v zařízení, kde se bude používat.
Mezi lidma panuje hodně mýtú a polopravd ohledně paměťových karet. Kup si obyčejnou Kingston, Patriot, Adata class 10 v prodejně s PC a budeš vysmátý.

PS: máš SZ
kasssy (63)|26.2.2013 06:08
Ahoj, dik za odkaz. Vecer to zkusim. Je to divny, jak se kousla. Ja ji vyreklamuju, ale nechci ji posilat i s fotkama(neni tam sice nic intmniho) ale lorad jde o soukromi a nevim co s tou kartou kdo bude delat v ramci reklamacniho rizeni. Vcera jsem si objednal dve dalsi 8gb karty. Ony se neskazi.
Rellik (1136)|26.2.2013 17:09
Nefunkčnost karet se myslím u současných cen, kdy stojí karta 16Gb/class10 kolem 300,- , nevyplatí ani řešit... ;)
Sakini (1174)|26.2.2013 17:38
[QUOTE=Rellik;25747]Nefunkčnost karet se myslím u současných cen, kdy stojí karta 16Gb/class10 kolem 300,- , nevyplatí ani řešit... ;)[/QUOTE] Svatá pravda, mluvíš mi z duše.
kasssy (63)|26.2.2013 20:37
Mě stála 500, ale to je vedlejší. Je nová a v záruce, takže proč vyhodit peníze oknem? Ale samozřejmě pokud se mě ji nepodaří vymazat, tak ji nikam posílat nebudu, protože nemám tucha kam všude může taková karta pak cestovat. Snad zítra dorazí ty dvě objednaný:-))
rousini (738)|26.2.2013 23:03
[QUOTE=Rellik;25747]Nefunkčnost karet se myslím u současných cen, kdy stojí karta 16Gb/class10 kolem 300,- , nevyplatí ani řešit... ;)[/QUOTE]

Nejde o prachy, pro mě jsou tyhle situace výzva, jestli si dovedu poradit. Samozřejmě výsledek není jistý, ale nezkusit není můj styl...
Rellik (1136)|27.2.2013 16:38
Pokud tam máš nějaké snímky, které by jsi chtěl zachránit, můžeš vyzkoušet tento postup: http://dv-foto.cz/page/?wiew=7
Pokud se chceš snažit opravit aby fungovala, můžeš vyzkoušet návod podle tohoto videa

Niacméně i po opravě karty bych se už moc na ni nespoléhal a nechával ji jako záložnou pro případ nouze a nebo ji vyřadil z provozu úplně...
kasssy (63)|27.2.2013 20:43
Snímky jsou v pohodě, ty jsem stáhnul. Ale teď nejde smazat abych ji vůbec mohl reklamovat. Nechci poslat do světa svoje fotky. Dnes jsem dal kartu firemnímu IT a on se ji pokusí smazat. Vysvětloval mě jak, ale já tomu nerozumím. Až bude prázdná, tak pofičí na reklamaci. Zde doporučený postupy se moc neosvědčily. Ale i tak díky za rady a za snahu. (na to video už nedošlo. Uvidím, s jakou mě ji zítra IT vrátí. Naštestí už mám doma dvě náhrady:-))
Rellik (1136)|28.2.2013 15:11
[QUOTE=kasssy;25784]Vysvětloval mě jak, ale já tomu nerozumím.[/QUOTE] Aby byla karta bezpečně nečitelná, je na ni potřeba několikrát nahrát nějaké nepodstatné soubory, tak aby vždy zaplnily celé místo na kartě. Pokud to smázne jen tak jak se podaří, tak vždy jdou snímky nebo jakékoliv data celkem jednoduše vytáhnout - viz můj návod na stránkách. Existují na to spešl programy, které naplní záznamové médium nějakými náhodně generovanými nesmysly, přičemž se to děje několikrát po sobě (po každém zápisu přijde na formátování), pak teprv z karty nikdo nic nedostane. POkud to bude dělat tímto způsobem, je i možné, že se karta napraví a bude použitelná třeba místo flešky na přenášení různých věcí, které pak nejsou nijak důležité, kdyby karta opět přestala spolupracovat...
Dan7 (411)|7.4.2013 16:18
Taky mám jednu příhodu s SD kartou a zámkem LOCK. Jednou během focení nešlo na kartu zapisovat a foťák hlásil chybu zápisu. Zkouším fotit a nic. Tak se dívám do foťáku, co se děje. A přepínač LOCK na SD kartě (A-Data) se jen trošku sám od sebe posunul. Na té kartě šel dost lehce. Stačilo jen pak znova vysunout a zasunout přepínač. Pak už fungoval normálně. Teď už by mě to nepřekvapilo.
tumina (6)|25.9.2014 18:37
jo přesně tohle se mi také přihodilo....už jsem si myslela že se i foťák dokazil.... ale nakonec vše ok.