Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

který objektiv??Sigma 30mm f/1,4 EX DC HSM pro Nikon nebo Nikon 35mm f/1,8 AF-S NIKKOR G DX

doreho (5)|27.2.2013 08:00
Zdravím Vás,
chtěla bych Váspoprosit o radu.Mám Nikon D90 a objektiv s pevným ohniskem Nikon 50 mm F 1,8 AF-S NIKKOR G. Kamarádka mě požádala abych jí vyfotila svatbu. Sháním se tedy po objektivu, který mě nebude omezovat místem. S 50 horko těžko kvůli místu zaberu např. oblékání nevěsty. V exteriéru pro focení páru ta 50 taky není ideální,pokud nebude dostatek místa, což podle místa, které si vybrala nebude. Měla jsem zálusk na Nikon 35 mm F 1,8 AF-S NIKKOR G DX ale kamarád mi říkal, že fotí Sigmou 30mm f/1,4 EX DC HSM pro Nikon a že si radši mám koupit tu. Tak teď nevím, který si vybrat. Ano cena je vyšší ale zase beru vpotaz, že ze Sigmy dostanu lehce F/1,8 ,kdežto z Nikkoru už níž jít nemůžu. Mátě někdo zkušenosti s těmito skly?? Děkuji Vám za informace.
Sakini (1174)|27.2.2013 10:16
Sigma je o něco širší, orientovaná spíš na výsledek uprostřed, a v krajích to už není nejzázračnější. Je dobře použitelná, a těch 5 mm k dobru se v interiéru hodí, ale jinak to není zrovna přeborník na to že je to pevné sklo. Na takové focení svatby určitě plně dostačuje.
Nikkor 35/1.8 nemá problém být ostrý při plně otevřené cloně (Sigmě přiclonění na 1.8 jen prospěje), není z nejrychlejších co se ostření týče, a docela trpí na chromatickou aberaci, ale kolem dokola je za svou cenu hodně dobrý. Prakticky netrpí na vady které by se nedaly jednoduše odstranit. Je vysoce doporučitelný a hodně praktický.

Ani s jedním objektivem na své účely neuděláš chybu, rozhodni se sama za sebe - podstatně levnější Nikkor není v ničem horší než Sigma. Tak možná to širší ohnisko ti přinese výhodu pro interiéry, jinak kvalitní obraz získáš z obou.
U Sigmy jen jedna věc - konkrétní kus si nemusí ideálně rozumět s tvým tělem (souvisí to s firmwarem objektivu, a řeší se to v servisu kde sladí objektiv a tělo), vzhledem k tomu že přímá podpora od Nikonu v otázkách kompatibility neexistuje stává se to (ale nemusí nutně, není to pravidlo). U Nikonu to prakticky nehrozí.
doreho (5)|27.2.2013 12:48
Děkuji za vyčetpávající odpověď. Jak to tak vypadá, tak Nikkor je asi dostačující, jen nevím jestli mě nebude ta 1,4 někdy mrzet...o peníze mi nejde...nemáte náhodou fotku se zacloněním na 1,4 a 1,8? Je rozdíl výrazný, co se týče světelnosti, ostrosti a "rozmáznutí" pozadí?
Sakini (1174)|27.2.2013 13:24
Bohužel, s clonou 1.4 ze Sigmy určitě ne, tu jsem zkoušel ale nevlastním. Používám Nikkor 50/1.4 kde je ten výsledek podobný - velmi malá hloubka ostrosti, slabší kresba a nedokonalá ostrost. Vzhledem k tomu že Sigma je opticky o něco méně zdatná, bude tam výsledek ještě slabší. V praxi 1.4 není moc použitelná, rozmáznuté je víc než jen pozadí - většina obrazu je mimo hloubku ostrosti, a to co v ní je není nejlíp prokreslené. U drahých prémiových skel je to jiná, ale v téhle kategorii to tak bývá, tu 1.4 stejně nakonec většinou nikdo nepoužije a aspoň trochu si přicloní. S tou Sigmou by jste fotila minimálně na 1.8, protože o něco víc světla nestojí za slabší kresbu a ostrost.
doreho (5)|27.2.2013 13:32
úžasná odpověď. Toto mi stačí abych se rozhodla. takže ušetřím a kvalita bude o chlup lepší!. Děkuji za vaši odpověď ani nevíte, jak jsem ráda:-))
Milan Šurkala (3381)|27.2.2013 23:57
No, otázkou ale je, jak dobře bude ten Nikon kreslit na F1,8. Ani jeden jsem nezkoušel, tak nevím... ale ono v téhle kategorii se musí clonit téměř se všemi objektivy, aby byl výsledek dobrý.
Sakini (1174)|28.2.2013 07:16
Pětatřicítka kreslí na 1.8 dobře, samozřejmě ne dokonale ostře od rohu do rohu, ale na centrální motiv víc než dostatečně. Hlloubka ostrosti to je jiná, musí to být specifická scéna/objekt aby se to dalo využít - stejně na to nakonec skoro každý přijde sám a dá aspoň 2.5, ale na plnou díru se to na rozdíl od jiných dá. Ta Sigma každopádně potřebuje aspoň 1.8, na 1.4 je ostrá uprostřed ale s tak minimální hloubkou že se to prakticky nedá na nic použít. Zkoušel jsem ji před dvěma lety, není to vůbec špatný objektiv, ale nijak vystupující z řady.
jonashredblocks (129)|1.3.2013 17:55
Nikon 35mm f/1,8 AF-S mám téže, ale jen krátce. Zatím spokojenost, dnes ho beru na festival Žižkovská Noc... Opticky super, rychlost ostření normální, jediné, co mi vadí, je chromatická aberace. Ta je ale více vidět až od cca 50 % zvětšení fotky.
jonashredblocks (129)|2.3.2013 17:39
Včera uděláno prvních pár fotek z koncertu; bohužel nemám externí blesk, takže vše foceno bez něj, na ISO 3200, takže vyšší šum. Ale můžeš mrknout: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10200186057165573.1073741825.1576025012&type=1. :)
Flayer (59)|3.3.2013 12:00
Ukázka na f1.8: http://img832.imageshack.us/img832/6936/dsc7390m.jpg , plná velikost, nedoostřeno jen vytáhnuto z RAWu, foceno ze stativu.
doreho (5)|11.3.2013 14:05
ty bláho, jak jsi to udělal?? Já jsem ho použila na koncertě ale vskoro všechno jsme to měla mázlé:-( Ale asi vím, čím měla jsem podstatně nižší ISO.

Tak mě napadá, jaké používáte měření expozice? S tímto já stále u Nikona bojuju, ostří mi to, tam,kam nechci a děsmě mě to prudí. Olympus to měl jednodušší. S Nikonem začínám. Vyzkoušela jsem všechny tři možnosti a stejně to není ono... Tak jsem teď docela v pytli z té svatby. Vím, že na to nemá. Říkám to furt ale naštěstí, ta kamárdka na tom aby to bylo pinktlich netrvá, o fotky jí nejde, je taková... prostě to má jinak,než jiné nevěsty:-) Svatbu nijak neřeší, ale já ze sebe chci dostat maximum a nemám se s kým o tom poradit. Vůbec které měření použít na portréty?
Díky za jakou koliv radu.

---------- Doplněno v 14:05 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:04 ----------

jé, to jsou barvičky:-)
doreho (5)|11.3.2013 14:50
chtěla jsem to ostření nastavit manuálně ale vždy jde nastavit jen jedno pole, tak nevím:-( manuál jsem pročetla zepředu dozadu a nazpátek´, ale nic mi to nepomohlo.
Díky.
Dan7 (411)|25.3.2013 13:42
Nikon D90 neznám. Měření expozice a ostření jsou dvě různé věci. Měření expozice používám matrix nebo se zvýhodněným středem.
V takové situaci bych při svých "zkušenostech" fotil na jistotu v režimu clony (A). Dal bych radši nějakou větší clonu a nezkoušel bych harikiry s clonou 1.8 :). Taky bych používal automatické ISO (a nastavil si čas na Auto-ISO min. 1/30, v případě pohybu samozřejmě nutné korigovat čas nebo dát větší ISO). Auto-ISO funguje o Nikonu dobře, ale musí se to umět. Protože i u AUTO-ISO je dobré si nastavovat min. čas a min. ISO manuálně.
Ostření je dobré asi automatické bodové (AF-S) s jedním bodem a ostřit na oči.