Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jde vůbec vybrat?

Zhigi (3)|6.3.2013 23:48
Už nějakou dobu si na internetu vybírám levnější kompakt kolem 3500kč, který chci hlavně na focení výletů a dovolených, tzn. nějaká ta krajinka, památky, prostě klasika. Chtěl bych větší zoom, nemusí to být zrovna dalekohled, ale alespoň 10x by to přiblížit mělo umět. Samozřejmě bych chtěl najít co nejlepší kvalitu fotografií, jakou lze za tuto cenu pořídit, tzn. aby fotky nebyly rozmazané a aby šlo fotit něco i večer.
Procházím si takhle komentáře uživatelů na Heurece a nevím, po jakém foťáku skočit dřív. Samá chvála od uživatelů, recenze typu "skvělá kvalita fotografií", "luxusní fotky", až se tomu člověku nechce věřit. Pak se tam podívám na svůj bývalý kompakt Sony, se kterým jsem zrovna dvakrát spokojený nebyl a opět čtu "luxus", "výborný kompakt",... Aha, tak ono to zas tak skvělé nebude. Pak přijdu sem, vidím tady dotazy lidí, kteří hledají podobný foťák jako já a vidím zde odpovědi od místních expertů typu "za tuhle cenu je to jedno", "foť mobilem a vyjde tě to nastejno", "dobrý je fotoaparát XX za 15000kč",... Tak se ptám: Má vůbec v téhle cenové kategorii cenu dělat nějaký průzkum, nebo mám prostě vzít to, co mi bude nejsympatičtější a doufat, že si vyberu to menší zlo?
I když mi vždycky byla nejsympatičtější značka Canon, při mých požadavcích jsem na žádný vhodný nenarazil, nejčastěji při výběru narážím na Nikony (Coolpix 6300, Coolpix 8200), nebo mě zaujal Pentax Optio VS20, případně Samsung WB150. Jde vůbec rozumně vybrat a nebo mám prostě vzít ten, co mi padne do oka a být rád, že to fotí lépe, než mobil a má to aspoň zoom? Tak trochu problém, odborník by každý z těchto foťáků hodil do koše a laik vám neporadí.
Díky za odpovědi
Sakini (1174)|7.3.2013 09:31
V první řadě musíš počítat s některými neměnnými konstantami: a) buď to bude nějak líp fotit nebo zoomovat až za roh, obojí určitě ne b) v kategorii kolem 3500 je to dneska docela slabé a rapidně se to zhoršuje c) určitě ten přístroj nebude zvládat slabé světlo, ani večer ani v noci (buď fotky z bleskem, nebo nic).
Ale nic není úplně ztracené. Kompaktní Nikony jsou typické agresivním odšumováním, ale většinou fungují rozumně a jsou použitelné. Jak 6300, tak 8200 dokážou solidně fotit, 8200 ovšem je už mimo tvůj finanční limit. Ovšem s tím S6300 bys za současnou cenu chybu asi neudělal.
Samsung WB150 (případně F s WiFi) na svou cenu dobře vypadá a má 18x zoom, ale fotky nejsou žádné disko, dost maže detaily a přitom stejně nezvládne odstranit veškerý šum, tam bych opravdu pěkné fotky nehledal.
Pentax VS20 papírově vypadá ohromně, s obrovským zoomem a dvěma spouštěmi, ale ve skutečnosti má roztodivné výsledky. Za stejných podmínek udělá jednu fotku velmi dobrou, a druhou na nic. Vyvážení bílé, autofokus a barvy si občas dělají co chtějí, a nemožnost zoomovat při videu je dnes už opravdu vyjimečná. Vyšší ISO pak dělá ve snímcích hodně velkou paseku.
Canon má momentálně v nabídce IXUS 132, je to poměrně nová věc, ale dá se očekávat že se moc nezměnilo. IXUS 125 fotil poměrně slušně, pokud bys tedy přežil "jen" osminásobný zoom. A pro technické fandy IXUS 135 je verze s WiFi. Případně i ten IXUS 125 se pořád prodává, fotky jsou na kompakt dost slušné, mrkni se na netu. S dlouhým zoomem jsou na trhu SX150 a SX160, ale tam je obrazová kvalita obětí dlouhého zoomu.
Na Olympusy, Panasonicy a Fujiny v nižších cenových patrech je škoda se dívat, tam nic povšimnutelného nenajdeš. Možností bohužel moc není, ale určitě nejsou všechny úplně stejně "na dvě věci". Jen určitě nedostaneš všechno co bys rád.
Zhigi (3)|7.3.2013 16:21
Díky moc za radu... Takže pokud bych měl vybírat mezi tím novým IXUSEM a Coolpixem 6300, je nějaký z nich lepší volba? Pokud by ten IXUS dělal o něco lepší fotky, vůbec by mi ten zoom nevadil...
Sakini (1174)|7.3.2013 18:33
To už si musíš rozhodnout sám ;-) podívej se na ukázky, kdyžtak si někde v obchodě oba najdi a chytni je do ruky, a uvidíš který ti bude sympatický. Nějakou jednoznačnou volbu bych mezi nimi nehledal.
streethawk (6)|11.3.2013 13:45
rada IXUS je veľmi kvalitne spracovaná a patrí do kategórie "luxusnejších" kompaktov Canon a na počudovanie s toho lezú i slušné fotky...mal som kedysi jeden...a i teraz sú modely IXUS 510 HS a 310 HS vyšli v zahraničmých recenziách veľmi dobre...

ZDAR