Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Tipy na výběr zrcadlovky

K.A.R.E.L (9)|16.3.2013 15:29
Dobrý den.

Zvažuji zakoupení nové digitální zrcadlovky.
Zaujaly mě tyto fotoaparáty : Nikon D7000
Olympus E-M5
Canon EOS 60D
Pentax K-5
a Sony Alpha SLT-A57

Favoritem je pro mě Nikon D7000, na druhou stranu i ty další fotoaparáty jsou moc zajímavé.
Potřeboval bych pomoc s výběrem fotoaparátu, popř. tip na úplně jiný přístroj. (Tělo zrcadlovky by nemělo přesáhnout částku 25 000 Kč).
Žádné fotografické téma mi není cizí (krajina, portrét, dokument, makro atd.), z tohoto důvodu si s jedním objektivem nevystačím. Proto bych také uvítal příspěvek ohledně výběru vhodných objektivů k vámi upředňostnované zrcadlovce.
Vedle vysoké obrazové kvality snímků, jsou důležité kvalitní videosekvence. Ne vždy mi totiž stačí k vyjádření atmosféry daného okamžiku pouze samotná fotografie.
Proto používám funkci video. Uvítal bych, aby audio výstup byl stereofonní.

Díky za každý příspěvek a tip na výběr přístroje. :-)
Sakini (1174)|16.3.2013 17:53
To chce nějaké další informace:

Kolik je možné dát celkem za tělo, objektivy a příslušenství?
Jaké vlastnosti mají být prioritou? (velikost, výkon, rychlost, bohatý výběr optiky)
Které druhy objektivů jsou preferované, jaké rozsahy a konkrétní použití?
Kolik objektivů maximálně má obsáhnout všechny potřeby?
K.A.R.E.L (9)|18.3.2013 16:01
Cena za tělo by neměla přesáhnout 25 000 Kč. Stejnou částku mám vyčleněnou na objektivy a ostatní příslušenství.
Prioritou by měla být hlavně rychlost a výkon.
Preferovat budu objektiv vhodný k portrétním fotografiím.
Maximální počet použitých objektivů - 3.
Sakini (1174)|19.3.2013 09:22
Výkonné jsou dneska všechny jmenované typy, každý má ale něco jiného. Canon 60D bych ani moc neprobíral, proti konkurentům jako K-5 II nebo D7000 nemá co nabídnout navíc a nákladnost je minimálně stejně velká - mnozí určitě něco namítnou, že je to taky dobrý stroj, ale zase takový hit to dneska není a existuje řada lepších konkurentů.

Nikon D7000 pořád poskytne vysokou kvalitu snímků, obzvlášť s lepší optikou. Celkově je to schopný typ, až na video které je maximálně "standartní" - na autofokus se při něm nedá vůbec spolehnout, zvuk je pouze mono a musí se řešit externím mikrofonem (což není nijak nákladné). Je to dostatečně použitelné a dívatelné video, sám s ním občas točím když někdo potřebuje, ale na nějaké větší projekty to není. Po fotografické stránce je to ovšem výborná volba.
Jako základní objektiv se nabízí 16-85, je to velice ostrá a všestranná kombinace, v setu se dá pořídit s nemalým zvýhodněním. Jinak je výběr objektivů velký, na portréty levná alternativa 50/1.8 nebo dražší 85/1.8 - pokud by pak šlo o společné řešení makra a portrétního skla, nabízí se 60/2.8 micro. Je to velice podařené výkonné sklo, poslouží dobře i jako víceúčelové. Každopádně je potřeba počítat s tím že to bude u Nikonu většinou dražší (ovšem na úrovni a s poctivou kvalitou). Pokud by ještě mělo přibýt tele, jsme už daleko za limitem.

Olympus E-M5 je nejkompaktnějším řešením, fotky dělá vynikající, designově i funkčně je dost povedený, samozřejmě vzhledem k jeho rozměrům je třeba úchop problematičtější než u zrcadlovek, ale není to nic hrozného a fotit se s ním dá velice dobře. Video má stereo zvuk, ovšem není nic moc, spíš na statické scén než na nějaké divoké pohyby - opět, je to použitelné ale jako kameru bych ho nenasadil. Jinak je E-M5 rychlý, kvalitně dělaný a dobře fotící.
Jako základní objektiv je možné zvolit buď klasický 14-42 který je opticky lepší, nebo trochu slabší 12-50 s kterým je tělo ovšem kompletně utěsněné. Navíc 12-50 má sušné makro schopnosti a speciální objektiv do určité míry nahradí - spec.makro 60/2.8 stojí třináct tisíc, tedy nic levného. Záklaďák bych doplnil dobrým a levným 40-150, a vynikajícím portrétním 45/1.8. S Olympusem se (s trochou skromnosti) dá vejít do finančního limitu, navíc je takový set opravdu malý a nezabere zbytečně místo.

Pentax K-5 II (vylepšení proti původní K-5 za ty dva tisíce navíc stojí) je velice solidní a schopná zrcadlovka, fotky umí prvotřídní, video ovšem bude podobné jako u D7000 - tedy s omezenou kontrolou a mono zvukem. AF ve videu u nových Pentaxů funguje o něco líp, ale zase jde spíš o takové příležitostné natáčení než o systematickou video činnost. Jinak jde ovšem o top přístroj nejvyšší úrovně. Náročnější je výběr objektivů, pro Pentaxy jich není tolik.
Jako základní by byl dobrý 17-70/4, který je ostřejší než dražší světelné zoomy. Na makro i portrét by bodl starší nestabilizovaný Tamron 90/2.8, u Pentaxu to vzhledem k integrované stabilizaci vůbec nevadí, a je to schopné ověřené sklo. Jako tele se pak v rozumné cenové hladině nabízí dostatečný 55-300, není nejrychlejší ale opticky je dobrý. To by bylo jen lehce přes finanční limit.

Sony A57 je přeborníkem ve věci videa, a současně umí i dobře fotit (senzor stejný jako u D7000 i K-5 II). Z principu SLT má ovšem některá slabší místa, a celkově je to přístroj nižší třídy než ostatní jmenovaní. Konkurentem je spíš Nikon D5100/5200. Každopádně je to momentálně nejpovedenější SLT, a mnoha uživatelům může univerzálně posloužit. Slabinou může být hlavně elektronický hledáček, v kterém v noci prostě takřka nic není vidět - to je potřeba vyzkoušet. Na video je ovšem nejschopnější, včetně stereo zvuku.
Setovým objektivům bych se spíš vyhnul - dobrým a výkonným základem může být třeba Sigma 17-70/2.8-4, která nemívá s těly Sony problémy. Makro/portrét obslouží výše zmíněný Tamron ve verzi pro Sony, samotný portrét by pak dobře zvládla laciná 50/1.8, a jako tele poslouží nová 55-300 která není sice z nejrychlejších ale jinak je to pozoruhodně schopný objektiv. Se Sony se dá dobře vejít do limitu včetně objektivů, musí se ovšem počítat s tím že tělo není až tak pokročilé a výkonné.

Pokud je prioritou foto, zvolil bych některou možnost z prvních tří. Přeborníkem na video je Panasonic GH3, ten je ovšem hooodně drahý a objektivy také, na focení je pak trochu slabší a E-M5 se mi zdá být schopnější. Takže zhodnotit co se s tím bude hlavně dělat, pokud budou ještě nějaké dotazy sem s nimi.
K.A.R.E.L (9)|19.3.2013 16:14
Díky za vyčerpávající odpověď. Perfektní...
Výběr jsem zúžil na Nikon D7000 a Olympus E-M5.
Rozhodnutí nechám na později.

Mám jeden dotaz mimo tuto diskuzi.
Jaký je váš názor na Nikon D7100?
Sakini (1174)|19.3.2013 23:02
Zatím neuzavřený. Měl jsem na nějakou tu hodinu v ruce prezentační kus, který jsem si mohl důkladně osahat. Ergonomicky příjemný, zajímavě vylepšený proti D7000, má několik maličkostí navíc a působí o něco profesionálněji. Autofokus je vynikající, nic lepšího od Nikonu dneska uživatel nedostane, jeho FX verzi požívají i vrcholové profi stroje jako D4. Je velice přesný a rychlý, rozdíl proti MultiCAMu 4800 je výrazný - 24-70/2.8 na D7100 je minimálně o 50% rychlejší než na D600. Video je taky o něco líp řešené, a vzhledem k tomu že u D5200 je hodnocené velice kladně, a senzor je stejný, dá se očekávat dobrá úroveň i tady. Navíc autofokus ve videu funguje znatelně lépe, a je tu i stereo zvuk.
Jediné co zůstává tak trochu neznámou, je výkon senzoru. Sériově už funguje v D5200, a měl jsem možnost nahlédnout na zkušební snímky, v D7100 to spojení může dávat trochu jiné výsledky ale v zásadě by charakteristika měla být shodná. Tenhle senzor potřebuje dobrou optiku, zkoušel jsem ho s 35/1.8 a bylo vidět že to dává, při nízkých ISO jsou fotky opravdu plné detailů a barevné, dynamický rozsah za D7000 nezaostává. Připadlo mi že šum se začíná objevovat brzo, už při ISO 800 je docela viditelný a průběžně roste, ale není to nic co by nešlo přiměřeně zapravit v počítači. Vzhledově je ten šum jiný než u D7000, tam to je spíš takové černobílé zrno, tady je spíš ve formě "žlutého rozplizu" a odšumování ho neredukuje tak pěkně (s D7000 je pro mě ISO 1600 normální úroveň, s D5200 už to považuji za hraniční úroveň kterou bych pro sebe radši nepoužíval). U D5200 se mě to moc nelíbilo, ale je zbytečné předbíhat dokud není možné pořádně poznat sériovou D7100.
Každopádně 16-85 je povinný základ, slabší objektivy zřejmě dostatečně nevyužijí ten potenciál, a na běžných citlivostech budou fotky určitě parádní (D5200 už ukázala že tohle umí). Pokud nebudou se senzorem zásadní problémy a s finálním firmwarem bude všechno lepší než jak vypadalo s předprodukčním, je k zamyšlení jestli nepřidat několik tisíc. Celkově je to opravdu sympatický kousek s profi autofokusem, stačí počkat na nějaké ty reálné zkušenosti.
katerina.stefel (1)|12.6.2013 20:18
Dobrý den. Chtěla bych si koupit zrcadlovku Nikon a nemohu se rozhodnout zda Nikon D3200 nebo Nikon D5100? Mohli by jste mi tedy poradit? Mockrát děkuji
jonashredblocks (129)|13.6.2013 07:12
Já bych podle všemožných ohlasů a recenzí zvolil spíše D5100 (měl jsem ho asi i půl hodiny v ruce, a kdybych nekupoval před rokem D3100, šel bych určo do něj), ale zkušenější ti to tedy zhodnotí určitě lépe a přesněji.
suke001 (48)|13.6.2013 08:44
Určitě 5100, 3200 je sice novější ale nic velice nového navíc nemá. Obrazová kvalita 5100 je lepší.
K.A.R.E.L (9)|24.6.2013 16:24
[QUOTE=Sakini;26160]


Zdravím.
Nakonec jsem se rozhodl pro Nikon D7100.
Ničeho nelituji, tento stroj splňuje na 100% mé požadavky na kvalitu fotografií i videa.
Jako základní objektiv jsem si pořídil AF-S DX NIKKOR 16-85 mm.
Další objektiv by měl být určen na focení portrétů a pokud možno i makra. Byl by ideální vámi navržený AF Micro-NIKKOR 60mm f/2,8D?
Popř. můžete navrhnout jiný tip?
Uvažuji o koupi bateriového gripu. Jednak z důvodu prodloužení pracovní doby fotoaparátu, ale i kvůli lepšímu uchopení.
Problém je však v dosti vysoké ceně originálního gripu (cena okolo 6 tisíc), nemáte zkušenost s neoriginálními gripy?
Např. značka MEIKE, viz. odkaz http://www.profotak.cz/www-profotak-cz/eshop/4-1-Bateriove-gripy/0/5/1731-Bateriovy-grip-pro-NIKON-D7100-Battery-grip-Nikon-MB-D15

Díky za odpovědi.
Přeji pěkný den.
Sakini (1174)|24.6.2013 20:12
Nikkor Micro 60 je opravdu povedený a všestranný, a hlavně velice ostrý. Když už, volil bych verzi G která je o něco lepší než stará D, a cenový rozdíl je zanedbatelný. Přitom na rozdíl od D nemění svou délku při ostření, má nejnovější top nanokrystalické vrstvy, menší minimální zaostřovací vzdálenost, a rychlejší autofokus díky ultrazvukovému pohonu. Pokud jde o současné pokrytí makra a portrétu, lepší originální řešení v této cenové třídě není - čistě na portrét je jasnou volbou 85/1.8, která ovšem není kvalifikovaná na makro (minimálně bez použití makrokroužků). Bokeh je velice kvalitní a jemný, světelnost 2.8 na APS-C umožňuje dostatečně malou hloubku ostrosti, vinětace prakticky neexistuje a zkreslení je prakticky nulové. A navíc, 60/2.8 je použitelná i pro FF (co kdyby jednou v budoucnosti ;-) ).
Grip je určitě dobrý pro držení, sám ho používám neustále - právě u těla typu D7100 zlepšuje držení nejen na výšku, ale i na šířku. Přece jen to tělo není zase tak moc vysoké, a dostane se opory i prsteníčku a malíčku, které jinak už nemají na gripu těla moc místa. O neutahatelné výdrži dvou EN-EL15 ani nemluvě. Osobně mám nejlepší zkušenost s battery gripy od Phottixu, až na použitý materiál (plast místo kovu) jsou takřka nerozeznatelné od originálu, precizně dělané a slícované, a hlavně naprosto bezproblémově funkční. Těla Nikon je akceptují jako originál, spoušť funguje výborně stejně jako ovládací prvky, a zatím jsem na žádnem nepozoroval jakoukoliv závadu. Jsou sice trošku dražší než třeba Meike, ale jen o několik stovek, a všeobecně jsou považované za nejlepší alternativu pro jakoukoliv značku. BG-D7100 u nás zatím není nabízený, protože je to novinka, ale v dohledné době se sem dostane a měl by vyjít max. na dva a půl tisíce. Stojí za to si na něj chvilku počkat, nebo objednat z venku.
novafashion (3)|11.9.2013 16:31
Dobrý den potřebuji poradit s výběrem zrcadlovky pro focení oděvních modelů - tzn.kvalitních módních fotografií v atelieru i venku... Cenou nijak zvlášť omezená nejsem,jen zkušenostmi...:-) Děkuji za odpověď.
Rellik (1136)|11.9.2013 17:12
[QUOTE=novafashion;27711]Cenou nijak zvlášť omezená nejsem[/QUOTE] Takže nevadí foťák s pořizovací cenou kolem 100 000,-kč ? :) Kvalitní módní fotografii neuděláte pouze fotoaparátem. Hlavní podíl má ten kdo to fotí. Takže fotky z rukou profesionála mohou být lepší z fotoaparátu za 8000,- než fotky amatéra s fotoaparátem za 100 000,- Jinak určitě bych doporučil některý z řady Nikonu od D5100 nahoru s patřičným objektivem, který bude disponovat dobrou kresbou. Jinak co všechno se skrývá pod názvem "módní fotografie"? Práce s modelkou, nebo i focení samostatných doplňků, šatů a podobně. Všechno chce své... Pro nejlepší výsledky by byla lepší fullframovka, ale jak jsem psal výše - amatér neudělá takové snímky jako profík, který už to dělá X let a ví co a jak. Pro focení zrcadlovkou na režim plné automatiky, nemá cenu zrcadlovku pořizovat... ;)
novafashion (3)|11.9.2013 18:24
Foťák s cenou kolem 100tis Kč nejspíš nutný nebude - rozdíl fotek profesionálů a amatérů samozřejmě znám, ale zrovna tak je nemožné časově i finančně na každý kus nového modelu organizovat focení s profesionálním fotografem,modelkou a vizážistou. Plánuji zakoupení solidní zrcadlovky, kurz a chtěla bych být alespoň částečně soběstačná v pořizování kvalitních fotek ,tzn.práce s modelkou především, ale i focení samostatných doplňků ,šatů atd. Děkuji za doporučení s čím začít :-)
Juraj_K (17)|11.9.2013 22:46
Dobrý den, ve Vašem případě jednoznačně tzv full frame například
http://www.alza.cz/nikon-d600-objektiv-24-85-af-s-vr-d354254.htm. Ze začátku třeba i na automat. JK
Sakini (1174)|12.9.2013 09:57
Fullframe samozřejmě má svoje, ale dneska už není nutně potřebný. Vzhledem k tomu že fashion nevyžaduje nějaké velké pohyby, scéna se aranžuje, a důležité jsou hlavně detaily a dobré podání scény, jde se spolehnout na kvalitní světelné pevné objektivy (zoomování není nutné).
V oblasti zrcadlovek bych se soustředil na Canon a Nikon - Pentaxy nenabídnou na dané téma v podstatě nic navíc (všechny spoléhají na ten samý standartní senzor, a voděodolnost je při takovém focení docela irelevantní), a Sony má ty lepší stroje poměrně dražší, o FF a kvalitních objektivech nemluvě. APS-C modely Canonu bohužel zatím pořád zaostávají za Nikony co se týče výstupu samotného (70D se na D7100 dotahuje, ale lepší určitě není), takže na kvalitní výstup dává smysl až nejlevnější fullframe, tedy Canon 6D. Měl jsem možnost ho použít, výstup má velice dobrý a na fashion se vyloženě hodí. K němu bych z pevných skel pořídil třeba EF 100/2 na bližší záběry a portréty, na širší záběry pak vynikající novou Sigmu 35/1.4, samozřejmě výběr kvalitních objektivů je obrovský.
Nikon nabízí v APS-C třídě lepší senzory, na fashion bych vzal D7100 s velkým rozlišením, zvýšenou ostrostí díky absenci AA filtru, a opravdu pěkným výstupem který kvalitní optika ještě umocní. Výběr objektivů je opět rozsáhlý, viděl bych to na 28/1.8 na široké záběry (to sklo je skoro bezchybné, a oproti 35/1.8 se ten o trochu širší záběr dost hodí), 50/1.8 na běžné záběry a skvělou 85/1.8 na blížší záběry a portréty. Samozřejmě v nabídcejsou i fullframy, D600 je jedno řešení, ale pokud by to mělo být opravdu ultimátní tak jasně D800 s bezkonkurečním rozlišením. Otázkou samozřejmě je jak budou ty fotky používané, pokud to není na tisky v nadživotní velikosti tak FF opravdu není nutný, APS-C odvede svou práci víc než dostatečně. Nejdůležitější bude pak stejně schopnost to vybavení používat, naučit se pracovat s hloubkou ostrosti (u fashion jedna z nejdůležitějších věcí), s aranžmá scény.

A co se týče zoomových objektivů, ty které podají opravdu dobrý výkon jsou hodně drahé, a na takové focení je nejlepším zoomem stejně krok nohou. Pevné dokážou být za stejnou nebo menší cenu mnohem lepší, a vysokou světelností umožňují kreativnější práci. Myslím že na takové vlastní nafocení by D7100 bohatě stačila, a za ušetřené peníze oproti FF se dají koupit pořádné objektivy které tu dobrou fotku opravdu udělají.
Rellik (1136)|12.9.2013 14:55
Jj k tomu fullframu od nikonu se připojuju. Ale určitě ne na automat. U modelingu by měla být modelka "odpíchnutá" od pozadí, což automat neví. Chce to nastudovat aspoň něco o prioritách clony a času. Pak budou fotky vypadat podobně jako http://www.fotografvostrave.cz/images/photos/original/modelka%20z%20modelingove%20agentury.jpg Na automat by to nejspíš bylo ostré komplet celé, což už by fotku celkem degradovalo...
novafashion (3)|12.9.2013 14:58
Obrovský dík za všechny názory a za pomoc všem... :-)
jonashredblocks (129)|14.9.2013 00:12
Kamarád táty zase na D600 nadával, když ji pořídil (je už desítky let profesionální fotograf), ale konkrétně nevím, co mu vadilo, takže jako bych nic neřekl. Jinak souhlas s tím, co psal Rellik. Každopádně pokud cena nehraje roli, tak těch možností je až až, ale sám mám Nikon, takže bych taky volil jej. A pokud by nebyl zájem o plnoformátovou, tak bych volil D7100 a k ní nějaký slušný světelný objektiv - to ale spíše poradí zkušenější.
K.A.R.E.L (9)|22.1.2014 11:49
Zdravím!

Jsem šťastným majitelem Nikonu D7100. Trápí mě ale jeden problém, který přetrvává již od samotného zakoupení fotoaparátu. Na fotografiích pořízených tímto fotoaparátem (+ objektiv Nikon 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX) jsou pokaždé v levé části dvě šmouhy, které jsou na světlém podkladu jasně zřetelné. Nejedná se povrchovou nečistotu. Fotím větší koncepty fotografií a proto mě opravdu nebaví každou fotografii retušovat.
Snímač zrcadlovky by měl být v pořádku a proto to vypadá na nečistotu uvnitř objektivu.
Nevíte někdo, jak dlouhá je čekací lhůta při reklamaci objektivu?

Děkuji za odpověď.
Přeji pěkný den.
5.jpg
Rellik (1136)|22.1.2014 11:52
Jakýkoliv prach v objektivu nejde v drtivé většině (zda vůbec) na fotografii vidět. Tohle je prach na snímači. Taky mě to potkalo :( Nezbývá než vyčistit...
nephilim (353)|22.1.2014 12:10
[QUOTE=Rellik;28903]Jakýkoliv prach v objektivu nejde v drtivé většině (zda vůbec) na fotografii vidět. Tohle je prach na snímači. Taky mě to potkalo :( Nezbývá než vyčistit...[/QUOTE]

Naprosto souhlasím. Ukázka je jasným příkladem nečistoty na snímači.
Dan7 (411)|24.1.2014 16:29
Stejně je to divné u nové zrcadlovky s jedním objektivem. Já fotím asi 3 roky s bezzrcadlovkou a zrcadlovkou s několika objektivy a čistit jsem zatím nemusel. Máš zapnuté to ultrazvukové čištění? Když najdu u bezzrcadlovky nějaký flek na fotce, tak potom třeba 10x za sebou pustím to ultrazvukové čištění a příště už je zase klid.
nephilim (353)|24.1.2014 16:46
[QUOTE=Dan7;28939]Stejně je to divné u nové zrcadlovky s jedním objektivem. Já fotím asi 3 roky s bezrcadlovkou a zrcadlovkou s několika objektivy a čistit jsem zatím nemusel. Máš zapnuté to ultrazvukové čištění? Když najdu u bezrcadlovky nějaký flek na fotce, tak potom třeba 10x za sebou pustím to ultrazvukové čištění a příště už je zase klid.[/QUOTE]

Je to především o použité cloně. Nečistoty na snímačích bývají znát při vyšším zaclonění, což mnoho lidí nepoužívá. U tebe ale předpokládám, že vyšší zaclonění používáš, takže je ještě možné, že smítka nemáš v té části snímačů, kde se obvykle nachází obloha.
Dan7 (411)|24.1.2014 16:54
Jo, nejčastěji fotím F8 nebo spíš F11. Píšeš to dobře s tou clonou. Tak se to dá taky prověřit. Dát foťák na nejvyšší zaclonění a vyfotit to tak třeba proti modré obloze. Ale nelekněte se :)

---------- Doplněno v 16:54 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 16:52 ----------

Jinak ta bezzrcadlovka (v mém případě Samsung NX11) je k tomu snad náchylnější, jak tam není to zrcadlo. Ale fakt stačí párkrát za sebou použít to ultrazvukové čištění, párkrát to zabzučí a prach někam odletí.
nephilim (353)|24.1.2014 16:55
Tohle jsme sem neměli psát. Kolika lidem výsledek přivodí infarkt? ;)
Dan7 (411)|24.1.2014 17:09
Na jaře nebo létě tady uděláme soutěž :). Vyfotíme na F22 modrou oblohu, pak to tady vystavíme a pak si to půjdeme hodit :). Jinak kašlete na prach. Většinou se tam nějak přesouvá. Zkuste ho nějak setřepat za pomoci foťáku nebo pak už jenom opravdu si sám nebo někde to nechat vyčistit. Ale za chvilku tam bude stejně znova :).
nephilim (353)|24.1.2014 17:15
Já mám D7100 od listopadu. Objektivy měním poměrně často. Nacvakal jsem cca 2000 fotek a už jsem si našel několik smítek, která nejdou odstranit oklepáním snímače. Podobně jako tomu bylo na D300. Čeká mě tedy vyndání čistící soupravy a hraní si na uklízečku. ;)
K.A.R.E.L (9)|10.4.2014 12:11
Zdravím!
Mám v plánu zakoupit k zrcadlovce externí blesk.
Jako první volba se nabízí Nikon SB-910, ten disponuje skvělými vlastnostmi, ale také vysokou cenou. (Okolo 11 500 Kč)
Proto hledám náhradní řešení. Zaujaly mě modely Nissin Di700, Nissin Di 866 Mark II, Metz MB 52 AF-1.
Máte s těmito blesky osobní zkušenost? Popř. přidejte svůj vlastní tip na jiný cenově dostupný blesk.
Díky za příspěvky.
Rellik (1136)|10.4.2014 15:03
Pokud nejsi profi fotograf, což asi ne, pokud chceš blesk kupovat až po nějaké době co máš zrcadlo, tak bych doporučil slabší model od Nikonu a to SB-700 Na takové to normální focení na poloprofi úrovni bohatě stačí. Navíc tyto originální blesky nemusíš ani montovat na fotoaparát aby blýskaly (pokud to fotoaparát umí), takže máš vlastně blesky dva - jeden na těle fotoaparátu a druhý kam si ho postavíš... ;) Já sám mám "jen" SB-700 a nafotil jsem s ním nejednu akci... ;)
bastlir (13)|10.4.2014 18:13
[QUOTE=Rellik;30091]Pokud nejsi profi fotograf, což asi ne, pokud chceš blesk kupovat až po nějaké době co máš zrcadlo, tak bych doporučil slabší model od Nikonu a to SB-700 Na takové to normální focení na poloprofi úrovni bohatě stačí. Navíc tyto originální blesky nemusíš ani montovat na fotoaparát aby blýskaly (pokud to fotoaparát umí), takže máš vlastně blesky dva - jeden na těle fotoaparátu a druhý kam si ho postavíš... ;) Já sám mám "jen" SB-700 a nafotil jsem s ním nejednu akci... ;)[/QUOTE]
Totální souhlas!