Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum
Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 45

Téma: Fotoaparát pro cestování i focení detailů (poraďte)

Nováček
    Registrace
    Jun 2007

Ahoj,

pročítám mraky fór a nemohu si vybrat fotoaparát. Nyní mám Panasonic DMC-TZ1. Bohužel neumí moc fotit v uzavřených muzeí nebo tak (velký šum, špatná ostrost atd.). Hledám za něj nějakou náhradu na cesty i pro domácí použití. Přiznám se že budu fotit z 95% na automatiku ale zase chci kvalitní snímek. Uvažoval jsem o trošku větších modelech než je můj původní fotoaparát (Panasonic Lumix DMC-FZ150, Nikon Coolpix P 510). Bohužel je jich už tolik že opravdu nevím který vybrat. Někde se píše že kvalitou jsou jakou u základních zrcadlovek (zrcadlovka mi přijde hodně těžká na cesty). Co by jsem tedy od fotoaparátu očekával.

- focení z 90% automatika
    - nějaký optický zoom
    - focení detailů
    - kvalitní fotografie
    - částečně i video
    - focení uvnitř v budově (muzea atd.)

Cena: 7-8 tisíc +/-

Mnohokrát děkuji za rady.
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Prečítal si mraky fór, ale fórum na Digimanii zrejme nie. Skús to.

Občasný diskutér Avatar uživatele Mirda4
    Registrace
    Jan 2012
    Fotografií
    5

Kvalitou jako u základních zrcadlovek bohužel nejsou ani náhodou. S dnešníma kompaktama se dá "kvalitně" fotit pouze tak na ISO 400, vše ostatní jsou pěkné omalovánky. A ISO 400 je tak maximálně na dobře prosvětlené místnosti, tak aby člověk mohl volit nějaký rozumný čas expozice. Zatemněné prostory jsou už většinou ISO 800 a výš a to už se s tím opravdu hezký snímek nepořídí. Pokud nechceš alespoň něco ze základních modelů zrcadlovek, tak se porozhlídni po nějakém kompaktu co má trochu dobrou světelnost (F1,8- 4,0) a velikost snímače alespoň 1/1,7". Nic horšího nemá smysl dnes kupovat, pokud to s tím focením myslí človk alespoň trochu vážně. Takový příklad bych ti třeba navrhl tohle.
    http://eshop.fotolab.cz/product/digi...ewe-fotoknihu/
    nebo tohle
    a nebo tohle s větším zoomem a zároveň skvělým a světelným objektivem

Nováček
    Registrace
    Jun 2007

Citace Původně odesláno od Komo Zobrazit příspěvek
    Prečítal si mraky fór, ale fórum na Digimanii zrejme nie. Skús to.
    Toto fórum jsem také pročítal ale tady se také pokaždé doporučuje něco jiného.

Nováček
    Registrace
    Jun 2007

Citace Původně odesláno od Mirda4 Zobrazit příspěvek
    Kvalitou jako u základních zrcadlovek bohužel nejsou ani náhodou. S dnešníma kompaktama se dá "kvalitně" fotit pouze tak na ISO 400, vše ostatní jsou pěkné omalovánky. A ISO 400 je tak maximálně na dobře prosvětlené místnosti, tak aby člověk mohl volit nějaký rozumný čas expozice. Zatemněné prostory jsou už většinou ISO 800 a výš a to už se s tím opravdu hezký snímek nepořídí. Pokud nechceš alespoň něco ze základních modelů zrcadlovek, tak se porozhlídni po nějakém kompaktu co má trochu dobrou světelnost (F1,8- 4,0) a velikost snímače alespoň 1/1,7". Nic horšího nemá smysl dnes kupovat, pokud to s tím focením myslí človk alespoň trochu vážně. Takový příklad bych ti třeba navrhl tohle.
    nebo tohle
    a nebo tohle s větším zoomem a zároveň skvělým a světelným objektivem

A z těch co jsem vypisoval? Jestli to má nějaký smysl nebo stačí tento malí prcek :-) jak jste mi zde nabízel? Děkuji

Nováček
    Registrace
    Jun 2007

Ještě jsem nakonec koukal na zrcadlovky tak mají podobnou váhu jak já jsem vybíral fotoaparáty. Prostě nevím co by bylo ideální. Jestli ultra zoom nebo ten větší kompakt nebo zrcadlovka. Zlaté počítače tam se aspoň v něčem vyznám :-).

Registrace
    Jan 2012
    Fotografií
    5

Jak Panasonic FZ150, tak Nikon P510 má malej snímač. Panasonic má o něco lepší kvalitu objektivu a i snímač tam dosahuje trochu lepších kvalit, ale pořád je to bída, zvlášť když za to chtějí kolem 10 tisíc korun. Doma mám FZ48, což je velmi podobné té FZ150 a mám to doma víceméně jen na natočení pár minut týdně rodiného videa a občas nouzově nějakou fotku, pokut se mi nechce vytahovat zrcadlovka. Fotky venku za denního světla to ještě tak nějak vykreslí, ale jak jsem již psal, nastane šero nebo focení v místnosti pod žárovkou a v případě ISO 800 a vyšší jsou to už jen omalovánky a fotky jsou použitelné tak akorát jako momentka na internet, rozhodně ne na tisk. Zkusím zapátrat jestli najdu nějakou fotku jak to fotí za malého světla, abys si udělal představu. Bohužel výrobci se dnes snaží potencionální zákazníky ulovit na počet Mpx a velikost zoomu. A ve třídě obyč. kompaktů platí, že čím jsou jedna či druhá tato veličina větší, tak je zároveň kvalita fotek menší. Jestli jsi měl v plánu dát 10 tisíc za FZ150, tak to hoď za hlavu, ten přístroj by měl stát tak polovinu, za to co umí, nebo spíš neumí a porozhlídni se v kategorii profikompaktů a jak už jsem ti dával ty odkazy, tak ještě eventuelně můžem přidat Nikon P7100, ten je za 7500,-Kč a až na menší velikost zoomu( pro někoho není důležité) , je to v kvalitě výstupu zase o kus lepší výsledek.
    http://eshop.fotolab.cz/product/digi...-kolen-zdarma/
    a abych tu neuváděl jen Nikon, tak třeba tahle novinka od Canonu umí taky celkem slušný věci, ale už je to zase o něco finančně výš. Na všechny mnou uvedené přístroje najdeš na digimanii recenze, doporučuji všechny pečlivě přečíst, i třeba těch přístrojů co jsi plánoval ty a udělej si o to obrázek trochu sám.

Nováček
    Registrace
    Jun 2007

No já mohu mít ten FZ150 za 6000,- jestli do něj mám jít. Nebo jestli je lepší si koupit nějaký kompakt za 3-4 tis. a po čase nějakou zrcadlovku.

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Tak 6 tisíc za FZ150 je naprosto luxusní cena. Ono v RAWu se z toho i při špatném světle dá dostat aspoň trochu rozumná fotka, samozřejmě to ale nebude žádný zázrak.

Registrace
    Jan 2012
    Fotografií
    5

Záleží jaké máš priority na výslednou kvalitu fotky. Jestli plánuješ tisk fotek? Psal si, že plánuješ fotit z 90% na automat- asi zbytečné kupovat zrcadlovku, i když tím nechci říct, že by nedokázala na automat udělat hezkou fotku, určitě hezčí než vetšina dnešních kompaktů. Pak jsi psal "kvalitní fotografie" a to mi opravdu jaksi s velikostí snímače 1/2,33" nejde moc dohromady. A poslední věcí že chceš fotit v budovách, tak tam se ti bude hodit světelný objektiv, jinak bude muset citlivost nahoru a tím pádem předpoklad většího šumu.

Nováček
    Registrace
    Jun 2007

A jaké snímače jsou doporučený místo 1/2,33", jestli pouze 1/1,7 a nebo i jinačí snímače jsou dobré. Nad tiskem fotografií neuvažuji.

Registrace
    Jan 2012
    Fotografií
    5

Velikost 1/2,33" je dnes asi to nejmenší co se používá, o třídu lepší jsou pak ty 1/1,7", pak narazíš na 1", 4/3 mikro, a zrcadlovkový APS-C a FF atd. Je pravdou, že třeba konkrétně ten LUMIX FZ150 dokáže se svým malým snímačem poměrně ještě zázraky, hodně to tam zachraňuje CMOS snímač s nevelkou pixelovou hustotou a kvalitní objektiv od Leicy, ale většina konkurence ve stejné třídě výrazně ztrácí. Čím větší plocha snímače, tím více toho světla je schopen pochytit. Ale zase jsou samozřejmě velké rozdíly mezi jednotlivými výrobci, ne úplně každý přístroj se snímačem 1/2,33" fotí úplně špatně a ne každý se snímačem 1/1,7" musí mít výrazně navrch. Proto je dobré si přečíst nějaké ty testy a udělat si v hlavě srovnání, co je pro mě to nejvhodnější. Spoustě lidí vyhovuje FZ150 a nic víc absolutně nepotřebuje, já jsem osobně například velmi rychle našel ve svým FZ48 limity a šel jsem do APS-C zrcadlovky. Dnes je na trhu tolik přístrojů, že se každý vybere, ale o to je těžší to vybírání. Neuspěchat to, číst a číst a číst. Než jsem vybral zrcadlovku proseděl jsem spoustu večerů nad počítačem a pročítal vše možné i nemožné:-)

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Tak ono se při vlastnictví FZ48 (která je poměrně zdařilým fotoaparátem) snadno odsuzují 1/2,33" čipy. Ono moderní CCD se proti minulosti moc nevylepšily, zatímco u CMOSů je vývoj velmi výrazný. Ten 1/2,33" CMOS čip ve FZ150 má proti 1/2,33" CCD snímači ve FZ48 náskok minimálně jedné citlivosti a dovolím si např. trvdit, že šum u 1/2,33" CMOS čipu z FZ150 je na podobné úrovni jako u 1/1,7" CCD 10MPx snímačů (např. u Nikonu P7100 a podobných) - otázkou je samozřejmě kvalita objektivu a schopnost vykreslit detaily.

Registrace
    Jan 2012
    Fotografií
    5

Tak tak, s tím souhlasím, ta FZ150 je ve své kategorii určitě ještě něco, co stojí za nákup, ale osobně bych za to 10 tisíc nedal. Ale u sebe samotnýho jsem poznal tu situaci jak se říká " s jídlem roste chuť" a jak jsem se s FZ48 namlsal, tak mě to docela chytlo, ale zároveň brzo přišly ty limity a musel jsem "chtě nechtě" jít dál, protože jsem byl velmi frustrovaný z obrázků, které z toho lezly při žárovkovým osvětlení a nebo za šera a vše od ISO 800 už pro mě bylo nekoukatelný, ISO 400 byl max. Někdo by to ale neřešil a byl by s kvalitou výstupu spokojen- to je právě to, že každej to můžeme brát trochu jinak. Když vidím co se občas objevuje za obrázky na netu a v komentářích si tam k tomu píšou, jak moc pěkná je ta fotka, tak se tomu nedivím :-) Proto když někdo alespoň trochu tuší dopředu, že ho to focení chytne, tak bych za sebe doporučil třídu 1/2,33" vynechat a zkusit se poohlídnout o třídu výš a koupit mnohdy za "podobné peníze více muziky".

Nováček
    Registrace
    Jun 2007

Podle toho co píšete jste opravdu odborníci. Pořád projíždím vše možné a koukám jak ten fotoaparát fotí (FZ150). Zdá se mi prostě hrozná kvalita fotek. Šum atd.. Se zrcadlovkou je to prostě úplně něco jiného. Ještě jsem přemýšlel o starším Canonu EOS 1100D. Když jsem koukal na kvalitu fotek pro normální focení. To rozhodování

---------- Doplněno v 22:44 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:39 ----------

Popřípadě tedy Nikon D3100

Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 01-12-2014, 21:28
  2. Kompakty: Vhodný fotoaparát pro focení sportu
    Od Neregistrovaný v sekci Poradna
    Reakcí: 23
    Poslední příspěvek: 09-07-2014, 06:47
  3. Kompakty: Jaký fotoaparát na focení při koncertech?
    Od Neregistrovaný v sekci Poradna
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 01-06-2011, 00:00
  4. Kompakt na cestování
    Od lucka82 v sekci Kompakty
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 05-04-2011, 14:52