Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparát pro cestování i focení detailů (poraďte)

xSten19 (17)|31.3.2013 10:11
Ahoj,

pročítám mraky fór a nemohu si vybrat fotoaparát. Nyní mám Panasonic DMC-TZ1. Bohužel neumí moc fotit v uzavřených muzeí nebo tak (velký šum, špatná ostrost atd.). Hledám za něj nějakou náhradu na cesty i pro domácí použití. Přiznám se že budu fotit z 95% na automatiku ale zase chci kvalitní snímek. Uvažoval jsem o trošku větších modelech než je můj původní fotoaparát (Panasonic Lumix DMC-FZ150, Nikon Coolpix P 510). Bohužel je jich už tolik že opravdu nevím který vybrat. Někde se píše že kvalitou jsou jakou u základních zrcadlovek (zrcadlovka mi přijde hodně těžká na cesty). Co by jsem tedy od fotoaparátu očekával.

- focení z 90% automatika
- nějaký optický zoom
- focení detailů
- kvalitní fotografie
- částečně i video
- focení uvnitř v budově (muzea atd.)

Cena: 7-8 tisíc +/-


Mnohokrát děkuji za rady.:thumb
Komo (840)|31.3.2013 11:23
Prečítal si mraky fór, ale fórum na Digimanii zrejme nie. Skús to.
Mirda4 (79)|31.3.2013 12:24
Kvalitou jako u základních zrcadlovek bohužel nejsou ani náhodou. S dnešníma kompaktama se dá "kvalitně" fotit pouze tak na ISO 400, vše ostatní jsou pěkné omalovánky. A ISO 400 je tak maximálně na dobře prosvětlené místnosti, tak aby člověk mohl volit nějaký rozumný čas expozice. Zatemněné prostory jsou už většinou ISO 800 a výš a to už se s tím opravdu hezký snímek nepořídí. Pokud nechceš alespoň něco ze základních modelů zrcadlovek, tak se porozhlídni po nějakém kompaktu co má trochu dobrou světelnost (F1,8- 4,0) a velikost snímače alespoň 1/1,7". Nic horšího nemá smysl dnes kupovat, pokud to s tím focením myslí človk alespoň trochu vážně. Takový příklad bych ti třeba navrhl tohle.
http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-kompakty/olympus/olympus-xz-1-ern-8gb-usb-flash-disk-500,-poukaz-na-cewe-fotoknihu/
nebo tohle
http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-kompakty/nikon/nikon-coolpix-p330-ern-500,-poukaz-na-cewe-fotoknihu/
a nebo tohle s větším zoomem a zároveň skvělým a světelným objektivem
http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-kompakty/nikon/nikon-coolpix-p7700-8gb-usb-flash-disk-500,-poukaz-na-cewe-fotoknihu/
xSten19 (17)|31.3.2013 16:15
[QUOTE=Komo;26349]Prečítal si mraky fór, ale fórum na Digimanii zrejme nie. Skús to.[/QUOTE]

Toto fórum jsem také pročítal ale tady se také pokaždé doporučuje něco jiného.
xSten19 (17)|31.3.2013 16:23
[QUOTE=Mirda4;26351]Kvalitou jako u základních zrcadlovek bohužel nejsou ani náhodou. S dnešníma kompaktama se dá "kvalitně" fotit pouze tak na ISO 400, vše ostatní jsou pěkné omalovánky. A ISO 400 je tak maximálně na dobře prosvětlené místnosti, tak aby člověk mohl volit nějaký rozumný čas expozice. Zatemněné prostory jsou už většinou ISO 800 a výš a to už se s tím opravdu hezký snímek nepořídí. Pokud nechceš alespoň něco ze základních modelů zrcadlovek, tak se porozhlídni po nějakém kompaktu co má trochu dobrou světelnost (F1,8- 4,0) a velikost snímače alespoň 1/1,7". Nic horšího nemá smysl dnes kupovat, pokud to s tím focením myslí človk alespoň trochu vážně. Takový příklad bych ti třeba navrhl tohle.
http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-kompakty/olympus/olympus-xz-1-ern-8gb-usb-flash-disk-500,-poukaz-na-cewe-fotoknihu/
nebo tohle
http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-kompakty/nikon/nikon-coolpix-p330-ern-500,-poukaz-na-cewe-fotoknihu/
a nebo tohle s větším zoomem a zároveň skvělým a světelným objektivem
http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-kompakty/nikon/nikon-coolpix-p7700-8gb-usb-flash-disk-500,-poukaz-na-cewe-fotoknihu/[/QUOTE]


A z těch co jsem vypisoval? Jestli to má nějaký smysl nebo stačí tento malí prcek :-) jak jste mi zde nabízel? Děkuji
xSten19 (17)|31.3.2013 16:38
Ještě jsem nakonec koukal na zrcadlovky tak mají podobnou váhu jak já jsem vybíral fotoaparáty. Prostě nevím co by bylo ideální. Jestli ultra zoom nebo ten větší kompakt nebo zrcadlovka. Zlaté počítače tam se aspoň v něčem vyznám :-).
Mirda4 (79)|31.3.2013 19:16
Jak Panasonic FZ150, tak Nikon P510 má malej snímač. Panasonic má o něco lepší kvalitu objektivu a i snímač tam dosahuje trochu lepších kvalit, ale pořád je to bída, zvlášť když za to chtějí kolem 10 tisíc korun. Doma mám FZ48, což je velmi podobné té FZ150 a mám to doma víceméně jen na natočení pár minut týdně rodiného videa a občas nouzově nějakou fotku, pokut se mi nechce vytahovat zrcadlovka. Fotky venku za denního světla to ještě tak nějak vykreslí, ale jak jsem již psal, nastane šero nebo focení v místnosti pod žárovkou a v případě ISO 800 a vyšší jsou to už jen omalovánky a fotky jsou použitelné tak akorát jako momentka na internet, rozhodně ne na tisk. Zkusím zapátrat jestli najdu nějakou fotku jak to fotí za malého světla, abys si udělal představu. Bohužel výrobci se dnes snaží potencionální zákazníky ulovit na počet Mpx a velikost zoomu. A ve třídě obyč. kompaktů platí, že čím jsou jedna či druhá tato veličina větší, tak je zároveň kvalita fotek menší. Jestli jsi měl v plánu dát 10 tisíc za FZ150, tak to hoď za hlavu, ten přístroj by měl stát tak polovinu, za to co umí, nebo spíš neumí a porozhlídni se v kategorii profikompaktů a jak už jsem ti dával ty odkazy, tak ještě eventuelně můžem přidat Nikon P7100, ten je za 7500,-Kč a až na menší velikost zoomu( pro někoho není důležité) , je to v kvalitě výstupu zase o kus lepší výsledek.
http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-kompakty/nikon/nikon-coolpix-p7100-8gb-usb-flash-disk-500,-poukaz-na-cewe-fotoknihu-za-kolen-zdarma/
a abych tu neuváděl jen Nikon, tak třeba tahle novinka od Canonu umí taky celkem slušný věci, ale už je to zase o něco finančně výš. Na všechny mnou uvedené přístroje najdeš na digimanii recenze, doporučuji všechny pečlivě přečíst, i třeba těch přístrojů co jsi plánoval ty a udělej si o to obrázek trochu sám.
http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-kompakty/canon/canon-powershot-g15-500,-poukaz-na-cewe-fotoknihu/
xSten19 (17)|31.3.2013 19:38
No já mohu mít ten FZ150 za 6000,- jestli do něj mám jít. Nebo jestli je lepší si koupit nějaký kompakt za 3-4 tis. a po čase nějakou zrcadlovku.
Milan Šurkala (3381)|31.3.2013 19:58
Tak 6 tisíc za FZ150 je naprosto luxusní cena. Ono v RAWu se z toho i při špatném světle dá dostat aspoň trochu rozumná fotka, samozřejmě to ale nebude žádný zázrak.
Mirda4 (79)|31.3.2013 20:01
Záleží jaké máš priority na výslednou kvalitu fotky. Jestli plánuješ tisk fotek? Psal si, že plánuješ fotit z 90% na automat- asi zbytečné kupovat zrcadlovku, i když tím nechci říct, že by nedokázala na automat udělat hezkou fotku, určitě hezčí než vetšina dnešních kompaktů. Pak jsi psal "kvalitní fotografie" a to mi opravdu jaksi s velikostí snímače 1/2,33" nejde moc dohromady. A poslední věcí že chceš fotit v budovách, tak tam se ti bude hodit světelný objektiv, jinak bude muset citlivost nahoru a tím pádem předpoklad většího šumu.
xSten19 (17)|31.3.2013 20:08
A jaké snímače jsou doporučený místo 1/2,33", jestli pouze 1/1,7 a nebo i jinačí snímače jsou dobré. Nad tiskem fotografií neuvažuji.
Mirda4 (79)|31.3.2013 20:18
Velikost 1/2,33" je dnes asi to nejmenší co se používá, o třídu lepší jsou pak ty 1/1,7", pak narazíš na 1", 4/3 mikro, a zrcadlovkový APS-C a FF atd. Je pravdou, že třeba konkrétně ten LUMIX FZ150 dokáže se svým malým snímačem poměrně ještě zázraky, hodně to tam zachraňuje CMOS snímač s nevelkou pixelovou hustotou a kvalitní objektiv od Leicy, ale většina konkurence ve stejné třídě výrazně ztrácí. Čím větší plocha snímače, tím více toho světla je schopen pochytit. Ale zase jsou samozřejmě velké rozdíly mezi jednotlivými výrobci, ne úplně každý přístroj se snímačem 1/2,33" fotí úplně špatně a ne každý se snímačem 1/1,7" musí mít výrazně navrch. Proto je dobré si přečíst nějaké ty testy a udělat si v hlavě srovnání, co je pro mě to nejvhodnější. Spoustě lidí vyhovuje FZ150 a nic víc absolutně nepotřebuje, já jsem osobně například velmi rychle našel ve svým FZ48 limity a šel jsem do APS-C zrcadlovky. Dnes je na trhu tolik přístrojů, že se každý vybere, ale o to je těžší to vybírání. Neuspěchat to, číst a číst a číst. Než jsem vybral zrcadlovku proseděl jsem spoustu večerů nad počítačem a pročítal vše možné i nemožné:-)
Milan Šurkala (3381)|31.3.2013 20:39
Tak ono se při vlastnictví FZ48 (která je poměrně zdařilým fotoaparátem) snadno odsuzují 1/2,33" čipy. Ono moderní CCD se proti minulosti moc nevylepšily, zatímco u CMOSů je vývoj velmi výrazný. Ten 1/2,33" CMOS čip ve FZ150 má proti 1/2,33" CCD snímači ve FZ48 náskok minimálně jedné citlivosti a dovolím si např. trvdit, že šum u 1/2,33" CMOS čipu z FZ150 je na podobné úrovni jako u 1/1,7" CCD 10MPx snímačů (např. u Nikonu P7100 a podobných) - otázkou je samozřejmě kvalita objektivu a schopnost vykreslit detaily.
Mirda4 (79)|31.3.2013 20:55
Tak tak, s tím souhlasím, ta FZ150 je ve své kategorii určitě ještě něco, co stojí za nákup, ale osobně bych za to 10 tisíc nedal. Ale u sebe samotnýho jsem poznal tu situaci jak se říká " s jídlem roste chuť" a jak jsem se s FZ48 namlsal, tak mě to docela chytlo, ale zároveň brzo přišly ty limity a musel jsem "chtě nechtě" jít dál, protože jsem byl velmi frustrovaný z obrázků, které z toho lezly při žárovkovým osvětlení a nebo za šera a vše od ISO 800 už pro mě bylo nekoukatelný, ISO 400 byl max. Někdo by to ale neřešil a byl by s kvalitou výstupu spokojen- to je právě to, že každej to můžeme brát trochu jinak. Když vidím co se občas objevuje za obrázky na netu a v komentářích si tam k tomu píšou, jak moc pěkná je ta fotka, tak se tomu nedivím :-) Proto když někdo alespoň trochu tuší dopředu, že ho to focení chytne, tak bych za sebe doporučil třídu 1/2,33" vynechat a zkusit se poohlídnout o třídu výš a koupit mnohdy za "podobné peníze více muziky".
xSten19 (17)|31.3.2013 22:44
Podle toho co píšete jste opravdu odborníci. Pořád projíždím vše možné a koukám jak ten fotoaparát fotí (FZ150). Zdá se mi prostě hrozná kvalita fotek. Šum atd.. Se zrcadlovkou je to prostě úplně něco jiného. Ještě jsem přemýšlel o starším Canonu EOS 1100D. Když jsem koukal na kvalitu fotek pro normální focení. To rozhodování :(

---------- Doplněno v 22:44 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:39 ----------

Popřípadě tedy Nikon D3100
Mirda4 (79)|1.4.2013 09:54
Myslíš jako starším novém, nebo starším použitém Canonu. Jak je to s nákupem použitého fotoaparátu netuším, nějaká rizika tam vždycky jsou a u zrcadlovky bych snad řekl že i větší než například u kompaktu. Polití kapalinou, pád, neodborné čištění snímače a možné poškození zrcátka a závěrky, je tam vždy nějaké riziko. Když už, tak od nějakého věrohodného nebo známého člověka. Zrcdlovka je sice větší, těžší, prostě jí člověk neschová do kapsy u kalhot, ale zase to do budoucna nabízí větší možnosti v podobě výměnných objektivů a tím pádem má člověk možnost si s tím více hrát a tvořit dle svých představ. A ty ceny low-end zrcadlovek jsou dnes tak dole, že je potom docela dilema, jestli koupit za 11500,- Nikon D3100+ 18-55 AF-S DX VR a nebo za 12000,- Nikon P7700. Ten výstup z toho zrcadla bude pořád o třídu lepší než z "profikompaktu" i když se jedná o základní low-end řadu. Tady se můžeš pro představu podívat na velikost šumu u jednotlivých přístrojů při citlivosti ISO1600 a tady už jsou ty rozdíly vidět.
http://www.dpreview.com/reviews/studiocompare.asp#baseDir=%2Freviews_data&cameraDataSubdir=boxshot&indexFileName=boxshotindex.xml&presetsFileName=boxshotpresets.xml&showDescriptions=false&headerTitle=Studio%20scene&headerSubTitle=Standard%20studio%20scene%20comparison&masterCamera=nikon_d3100&masterSample=dsc_0013&slotsCount=4&slot0Camera=nikon_d3100&slot0Sample=dsc_0013&slot0DisableCameraSelection=true&slot0DisableSampleSelection=true&slot0LinkWithMaster=true&slot1Camera=canon_g15&slot1Sample=img_0038&slot2Camera=panasonic_dmcfz150&slot2Sample=p1040114&slot3Camera=nikon_cpp7700&slot3Sample=dscn0876&x=0.22409366673048395&y=-0.824618872060582&extraCameraCount=0
Milan Šurkala (3381)|1.4.2013 12:09
[QUOTE=xSten19;26367]Pořád projíždím vše možné a koukám jak ten fotoaparát fotí (FZ150). Zdá se mi prostě hrozná kvalita fotek. Šum atd.. Se zrcadlovkou je to prostě úplně něco jiného.[/QUOTE]

Tak samozřejmě, že se zrcadlovkou to bude úplně o něčem jiném, fyzika se tak snadno oblafnout nedá. Jde o to, že FZ150 je mezi těmi 1/2,33" fotoaparáty patrně nejlepší... takový jednooký se šedým zákalem mezi slepými. Pokud člověk chce velkou univerzálnost (zoom, manuální nastavení, makro...), tak za dané peníze prostě nic lépe fotícího nesežene, nepočítám-li bazar. Za menší příplatek lze jít do kategorie profi kompaktů, kde člověk musí počítat s menším zoomem, dostane za to ale větší čip a lepší světelnost (v případě doprodejového profi kompaktu s 10MPx CCD čipem ten šum proti 12MPx CMOSu u FZ150 nižší nebude, v případě moderních 12MPx CMOS profi kompaktů je to ale samozřejmě opět úplně někde jinde - stejně tak i cena od 10 tisíc). Pokud jde o EOS 1100D, tak tam to na zrcadlovku není zrovna žádný zázrak, samozřejmě je to opět o něco lepší... na druhou stranu se základním setovým objektivem jde uiverzálnost (malý optický zoom, na makro také žádný zázrak) už úplně do háje nemluvě o světelnosti, která si vynutí mnohem vyšší citlivosti za horšího světla a ten rozdíl proti profi kompaktům se znatelně sníží. Video s automatikou u zrcadlovek (zejména EOS 1100D) není žádný zázrak. Tudíž si pořádně přehodnoť to, co vlastně chceš. Protože zrcadlovka ti nesplňuje polovinu tvého zadání včetně ceny.
rousini (738)|1.4.2013 14:54
Prvně by sis měl ujasnit, co vlastně požaduješ a co jsi ochoten akceptovat...
Hodně cestuju:
Zrcadlovka - tahání brašny s výbavou pár kg...
Mirorless - přijatelná hmotnost vs. kvalita
Profikompakt - trochu horší výstup vykompenzovaný skladností a univerzálností (makro, blesk, rozsah ohnisek...)
Kompakt a UZ - dnes nepoužitelný odpad, leda že bys potřebovat GPS, BT nebo vybělit zuby na dálku...

Taky musíš počítat s tím, že zrcadlovka se kupuje, aby se dalo dokupovat příslušenství podle zaměření. Fungovat jen se seťákem je špatná investice, kvalitou nepřevyšující mirorless... Ani bezzrcátko není univerzál bez následných investic.
Pokud vystačíš s rozumným rozsahem zoomu (28-120mm), netiskneš A3 a hlavně nevíš, co vlastně chceš, tak ti napíšu co každýmu: Kup si profikompakt, ten se ti bude hodit vždycky, i když se zrovna nebudeš chystat fotit...
xSten19 (17)|1.4.2013 16:11
No právě ono je těžké něco zvolit pokud člověk měl Panasonic TZ 1. Právě se mi moc neche jít do nejlevnější zrcadlovky když už budu dávat peníze. Posledňíradu od vás potřebuji. Zoom jsem trochu zavrh na úkor fotek to nemá cenu. Zrcadlocku podle kvality fotak by jsem si vybral Nikon D5100 nebo Nokon D 7100 ale cenová kategorie je prozatím jinde.

Těd se asi rozhoduji mezi:

Panasonic FZ150 nebo jsem našel s velice pěkným šumem Samsung NX1000 (oba cca za 6000,-)

Který by jste zvolil?
Milan Šurkala (3381)|1.4.2013 16:30
Pokud opravdu hodně oželíš zoom, tak NX1000 s 20-50mm objektivem udělá vynikající službu, nic za dané peníze nefotí tak dobře, ten objektiv je takřka dokonalý. Problém je však v tom, že za horšího světla ti neméně tak dobrou službu udělá i vcelku běžný profikompakt. Ten seťák totiž není zrovna nějak světelný a nemá ani stabilizaci, takže tam, kde si s kompaktem budeš za šera moci dovolit např. ISO 200, u NX1000 při focení z ruky budeš potřebovat tak plus mínus ISO 3200 (2 EV, tj. ISO 800 kvůli rozdílu světelností F1,8 u profi kompaktu a F3,5 u NX1000, další alespoň 2 EV u statických dějů kvůli absence stabilizace - u dynamických dějů, kde bude potřeba krátkých časů to nehraje roli a tam bude NX1000 kvalitou určitě lepší). U NX1000 musíš počítat s kompromisy jako je pomalejší ukládání, kvalitní obraz spíše v RAWu než v JPEGu, ale osobně bych o něm hodně uvažoval. Pro NX systém je několik velmi pěkných, levných a opticky příjemných skel (později bych doporučil koupi např. 30mm F2 pancaku). I tady zapomeň na focení detailů, pro tyto účely se nehodí v podstatě žádný setový objektiv, výjimkou může být snad jen Nikon 1 s 10-30mm objektivem. U něj mi přijde, že tvým požadavkům vcelku vyhovuje, ale také je to hodně kompromisní volba (např. s tím šumem to také moc nevyhrál).
xSten19 (17)|1.4.2013 17:27
Šlo by to nějak shrnout. Oprvdu mi moc technické detaily fotoaparátů moc neříkají. Prostě fotoaparát pro každodení použití a focení všeho. U toho samsungu se mi zdálo že má menší šum u fotek když se přiblíží a menší rozmazání.
Mirda4 (79)|1.4.2013 18:03
Já osobně bych ti doporučil nějaký šikovný profi kompakt, který ti pro tvé účely splní všechny požadavky a kvalita z toho leze taky rozumná. Nebudu tu skrývat, že jsem Nikonista :-) a myslím že pokud je požadavkem skladný kompakt, použitelný výstup, sem tam krátké video, a dobrá světelnost, tak buď novinku P330, ten je fakt do kapsy, světelnost na krátkém konci super, snímač CMOS a rozumný počt Mpx, RAW a nebo P7700, který má větší rozsah zoomu s velmi dobrou světelností, šikovný věc může být vyklápěcí displej a hlavně na těle je více tlačítek a ovladačů pro nastavení základních funkcí a tak není potřeba pokaždé chodit zdlouhavě do menu. Já osobně, kdybych si dnes kupoval kompakt ještě k zrcadlovce, tak jdu do P7700 a nebo do řady Nikon V1 / J1 s výměnnými objektivy.
xSten19 (17)|1.4.2013 19:06
Tím to stylem si nikdy nevyberu :D. Mám nabídku na ten Samsung NX1000 a potom na Panasonic Lumix FZ150. Zrcadlovku si pořídím až budu mít čas na focení. Potřebuji poradit mezi těmito dvěma. Cena je u obou stejná 6000,- (u Panasoniku je brašna navíc). Každý má prostě něco. Strop mám 7 tis. (dotoho se vejdu i s Canonem D1100) děkuji.:thumb
rousini (738)|1.4.2013 19:37
Původně jsem toho měl napsáno víc, ale asi by to nemělo smysl, takže to sesumarizuju: Jak pečlivě si vybereš, tak budeš spokojen...
xSten19 (17)|1.4.2013 19:54
[QUOTE=rousini;26383]Původně jsem toho měl napsáno víc, ale asi by to nemělo smysl, takže to sesumarizuju: Jak pečlivě si vybereš, tak budeš spokojen...[/QUOTE]

Takovou odpověď jsem zrovna nečekal. Todle mi někdo říct když mu stavím PC tak nevím co by mi na to řekl. Mám prostě dva modely a který na normální využití lepší aby foto kvalita byla přijatelná. Každý má svého favorita a každý doporučuje něco jiného. Proto jsem to zmenšil na dva modely které se mi líbí vzhledově a něco jsem si o nich přečetl a hlavně nestojí majlant. Potřebuji aby jsem měl fotoaparát a nebyl jsem zklamán z výsledku. Potřebuji aby vydržel 3 roky než dostavím dům a poté už budou peníze na nějakou lepší zrcadlovku třeba. Každý má něco je to složitá otázka a ještě složitější odpověď. Je těžké srovnat něco s něčím když vlezu pokaždé někam a je tam vyfocené třeba město v noci a je to úchvatná fotka třeba od toho panasoniku a pak vlezu jinam a tam je otřesná.
Mirda4 (79)|1.4.2013 20:33
Tak pokud ti mám za sebe doporučit z těch dvou přístrojů, co máš možnost pořídit, tak za mě ti doporučím ten Panasonic FZ150. Důvody jsou takové- přístroj je díky většímu zoomu univerzálnější na různé použití, video je ve své třídě lepší průměr a za dobrýho světla ti z toho vylezou i ucházející snímky, má to RAW kdyby jsi si chtěl hrát, výklopný displej a slušnou výdrž baterie. Potencionál snímače v Lumixu je samozřejmě mnohem menší než u toho samsungu, ale zase když už APS-C formát, tak byl vybíral jinde než u Samsungu.
Komo (840)|1.4.2013 20:40
[QUOTE=xSten19;26384]Takovou odpověď jsem zrovna nečekal. Todle mi někdo říct když mu stavím PC tak nevím co by mi na to řekl. Mám prostě dva modely a který na normální využití lepší aby foto kvalita byla přijatelná. Každý má svého favorita a každý doporučuje něco jiného. Proto jsem to zmenšil na dva modely které se mi líbí vzhledově a něco jsem si o nich přečetl a hlavně nestojí majlant. Potřebuji aby jsem měl fotoaparát a nebyl jsem zklamán z výsledku. Potřebuji aby vydržel 3 roky než dostavím dům a poté už budou peníze na nějakou lepší zrcadlovku třeba. Každý má něco je to složitá otázka a ještě složitější odpověď. Je těžké srovnat něco s něčím když vlezu pokaždé někam a je tam vyfocené třeba město v noci a je to úchvatná fotka třeba od toho panasoniku a pak vlezu jinam a tam je otřesná.[/QUOTE]

Tebe je ťažko poradiť. Si nestály ako premenlivé počasie. Je jasné, že teraz nemáš chuť to všetko študovať, možno to odkladáš na neskoršie. Ale k veci: z tých dvoch by som si ja vybral Samsung. Ale ak by som v budúcnosti plánoval zrkadlovku, radšej by som kúpil ten Nikon P 330, ako ti radil Mirda. Lebo každý fotograf chce mať okrem zrkadlovky ešte niečo malé,slušne fotiace. Lebo to bude výborne plniť funkciu rodinného fotoaparátu použiteľného pre všetkých členov rodiny. Lebo ani za pár rokov , keď už bude technologicky mierne zastaralý, nestratí svoju veľkú devízu-skladnosť a stále bude vďaka tomu použiteľný. Pokiaľ teda nie si maniak, čo musí mať hneď všetky novinky.
rousini (738)|1.4.2013 20:55
[QUOTE=xSten19;26384]... Potřebuji aby jsem měl fotoaparát a nebyl jsem zklamán z výsledku. Potřebuji aby vydržel 3 roky než dostavím dům a poté už budou peníze na nějakou lepší zrcadlovku třeba...[/QUOTE]

No to trvalo... Proč bych měl vybírat ze dvou aparátů, když jich jsou stovky. Už jsem ti to napsal. Kup si profikompakt, který nefotí špatně, má manuální nastavení, kdy se naučíš pracovat s expozicí, má RAW, kdy se naučíš pracovat s editorem. Vejde se do kapsy a má ho každý zrcadlovkář jako zápisník. Proč si koupit hybrid, který není univerzální a po koupi zrcadlovky bude totálně k hounu...
xSten19 (17)|1.4.2013 22:03
[QUOTE=rousini;26389]No to trvalo... Proč bych měl vybírat ze dvou aparátů, když jich jsou stovky. Už jsem ti to napsal. Kup si profikompakt, který nefotí špatně, má manuální nastavení, kdy se naučíš pracovat s expozicí, má RAW, kdy se naučíš pracovat s editorem. Vejde se do kapsy a má ho každý zrcadlovkář jako zápisník. Proč si koupit hybrid, který není univerzální a po koupi zrcadlovky bude totálně k hounu...[/QUOTE]

To je právě ono jsou jich stovky :-). Proto jsem z počátku napsal na toto fórum. Každý profikompakt má něco. Vím že některé značky jsou opravdu top ve své třídě ale také si to nechají řádně zaplatit.

KOMO: určitě nejsem žádný maniak Panasonic Lumix TZ-1 mám cca 5 let až letos mě zklamal kvalitou fotky jak venku tak i v prostoru (nevím proč - hrozný šum, špatné ostření, neostré fotky). Jinak by jsem nesháněl jiný. Nikon P330 je asi dobrá hračka ale nejlevnější na internetu je za 7799,- + něco paměťová karta a pouzdro. Což už by jsem byl cca 8700,- což je nad rozpočet.

Mirda4: Děkuji ti za tvůj názor. Fotky upravovat urči v budoucnu budu chtít ale ze špatné fotky zázrak neudělám :-). Nikdy to asi není o fotoaparátu ale spíše o fotografovy. I se starým foto. se dají udělat zázraky. Myslím že ten můj panasonic má asi už dost za sebou a případná oprava by vyšla na více jak jeho hodnotu proto řeším jinou alternativu.


Tak suma sumárum Samsung tedy ne a pokud né FZ150 tak jiný profikompakt. Nikona bohužel musím vyřadit protože to už šplhá do větších čísel.
Milan Šurkala (3381)|1.4.2013 22:45
No, profi kompakt za 7 tisíc neseženeš a pokud ano, tak se starým 10MPx CCD čipem, který je na tom se šumem velmi podobně jako FZ150, což jsem tu už několikrát zmiňoval. Takže výsledkem je to, že s FZ150 získáš navíc lepší univerzálnost při podobném výkonu (šumu), bude to mít jen HD video (FZ150 má Full HD video) nehledě na pomalejší sekvenční snímání a podobně. Jedinou výjimkou v profi kompaktech, která je schopna FZ150 v šumu porazit i s těmi starými 1/1,7" a 1/1,63" CCD čipy, je Olympus XZ-1, který má velmi dobrou světelnost a může volit o 1,3 EV nižší citlivost.
rousini (738)|1.4.2013 22:45
Zhruba za stejnou cenu se prodává Olympus XZ-1 nebo E-PM1. Nejsou nejlepší, ale naznačil jsi limit...
E-PM1 je, je dost slušný, jako ekvivalent zrcadlovky se seťákem. Na tom by se dalo setrvat než doplatíš barák a zainvestuješ další objektivy. Potom by zrcadlo už bylo OUT. No ale teď bys byl jen s rozsahem 28-84mm. To se dá vydržet.
Nebo si nechat zrcadlovku coby vizi a koupit XZ-1.
xSten19 (17)|2.4.2013 00:41
Velice mě zaujal ten Olympus E-PM 1. Vypadá že fotí i lépe než Panasonic, oproti samsungu asi těžko říci. Doporučily by jste mi teda tento Olympus? Díky za odpověď.
Sakini (1174)|2.4.2013 07:38
Čirou náhodou kolega minulý týden řešil nový foťák s omezeným rozpočtem, protože jeho TZ-5 zestárl a nedokázal ze sebe vymáčknout slušnou fotku (ty senzory použité v TZ bohužel časem ztrácí své schopnosti, narůstá šum a ztrácí se barvy), a s limitem sedm tisíc jsem mu navrhl buď XZ-1 nebo E-PM1. Bylo to buď světelný objektiv, nebo velký senzor, a nakonec to vyhrál ten druhý. Ne že bych nevěděl co i starší m4/3 jako E-PM1 umí, ale když má člověk zase jednou víc času si s tím pohrát...Za těch sedm tisíc je ten Pen opravdu dobrá nabídka, pokud se fotí do jpegu a trochu se to přenastaví, padají z toho opravdu schopné hotové snímky (pokud se bude pracovat s rawy, dá se vytáhnout ještě o dost víc). Senzor sice není z nejnovějších, ale spolehlivě překoná obrazovou kvalitou každý kompakt do sedmi tisíc. Objektiv je sice nesvětelný, ale na seťák podařený a pěkně ostrý, rozsah má takový ten typický ale běžné situace pokryje. To tělo sice je malé, ale ovládat se dá dobře a protože levou ruku má člověk stejně na objektivu, je to docela v pohodě. Ovládání je skryté uvnitř, ale není problém všechno nastavit tak aby běžný uživatel skoro do menu nemusel. Rychlost 5 sn/s je dostatečná, autofokus pracuje dobře, a video vypadá schopně. A co se týče těch méně osvětlených interiérů, nemusíš se bát trochu vyšších citlivostí které ten senzor vzhledem ke své velikosti dobře snáší - tím docela vykompenzuje nesvětelnost objektivu. Oproti Samsungu NX1000 bude E-PM1 rychlejší při ukládání, a výstup se pro laika zřejmě nebude moc lišit - NX má větší senzor, ovšem i větší rozlišení, a co se týče šumu má se Samsung ještě co učit, není to špatné ale ani špičkové.
Za současnou cenu je E-PM1 dobrá nabídka, Olympus je bohatě dotovanými sety známý a když s člověk uvědomí že za samotný objektiv chce minimálně sedm tisíc, tak je to tělo čistě logicky vzato zdarma. Čistě lidsky pak vzato je to dost schopná hračka, s kterou se dají dělat vážně pěkné fotky, a která samotným výstupem přebije veškeré cenově podobné kompakty.
XZ-1 má o trochu větší rozsah (ale opravdu jen trošku), mnohem světelnější objektiv, ovšem zase menší senzor kde šum bude nastupovat dřív. Takže při slabším světle stačí nižší citlivost, ovšem všechno má své meze a někde se to nakonec stejně potká co se týče šumu. Výraznějším argumentem bude dnes spíš kapesnost, tedy větší skladnost takového kompaktu. E-PM1 je díky objektivu přece jen trochu větší, a chce to nějakou malou brašničku - ale že by vyloženě nešel dát do kapsy u bundy, to se zase tvrdit nedá, přece jen je to nejmenší PEN.
Komo (840)|2.4.2013 08:33
U týchto Penov PM1 , PL 3, je vraj dosť značný želatinový efekt pri videu. Napr: . Dá sa to riešiť aspoň vypnutím stabilizácie? Niekde som čítal, že ani u nových PL5 a PM2 to nie je úplne odstránené.
Komo (840)|2.4.2013 08:50
Je to vidieť aj pri bežnej statickej scéne.
rousini (738)|2.4.2013 09:19
To mi připadá jako nějak nevhodně zvolená stabilizace, pokud to jde nastavit... Jinak XZ-1 má video takřka nepoužitelné. Ale já to beru jako foťák. Mě se zase na Olympusech líbí barevné podání. Je to taková příjemná pohádka na koukání. Nevím jak to popsat, ale podání teplých odstínů je příjemné, přitom zelená a modrá není ujetá...
Rozhodni se pro jeden z těchto a jak píše sakini je to volba skladnost vs. lepší senzor. NA druhou stranu pořád jsou lepší a lepší senzory... Jde o to jak se budou fotky prezentovat. Zjednodušeně řečeno na pohlednicovém formátu absolutně nebo prezentaci v počítači, pokud pokud nebudeš zkoumat obraz per pixel, ve většině situací nepoznáš rozdíl.
Ještě se vrátím k zadání - focení detailů. Tady jsi projdi recenzi, pokud se někdo nevyjádří a já to nevím, jak je na tom seťál E-PM1. Nechce se mi googlit min. zaostřovací vzdálenost a zvětšení...
robo669 (6)|2.4.2013 12:54
Ak by si chcel riešiť veľkosť rôznych typov tak kukni sem http://j.mp/10kVonF toto ti môže dosť pomôcť v rozhodovaní. Lebo ten ZX-1 nie je žiadny malí kúsok. Škoda že tam nie je snímok z vrchu lebo oproti E-PM1 nie je o moc menší.Už to nieje len tak do vrecka. A ak do púzdra tak už asi rovno nejaké CSC prikúpiš svetelný objektív a máš vyriešenú aj zrkadlovku na pár rokov.
Sakini (1174)|2.4.2013 13:46
Ještě že ho kolega zatím nosí pořád sebou, hned jsem si to mohl vyzkoušet. Testnul jsem to se všemi třemi módy stabilizace i bez, a nejlíp to video vypadá s vypnutou stabilizací. Mód 1 (normální) tímhle efektem netrpí, dvojka a trojka (horizontální a vertikální na panorama a podobně) trochu plavou. Tedy ne že bych tímhle točil film, ale na běžné klipy normálně použitelné. Co bylo zajímavé: když jsme ho poprve spustili (do té doby ještě ani jednou nejel), a najel s nějakými těmi standartními nastaveními, tak byla zvolená stabilizace 2, která není zrovna standartní. Možná pokud se někdo nestará o hlubší nastavení, a tohle tam má od začátku, může mu to dělat neplechu (pokud to tedy je obvyklé). Já jsem ze všeho nejdřív prošel všechna nastavení a našel jsem víc záseků, které by nezkušenému uživateli bez jejich změny asi pokazily radost.

14-42 jako prakticky každý seťák není na makro moc dělaný - ale taky je potřeba definovat co pro koho je makro. Pokud někdo chce mikroskopické detaily, potřebuje speciální objektiv nebo z nějakého manuálního pevného skla a makrokroužků zkonstruovaný "mikroskop". Ale pokud se mluví o běžných detailech na různých věcech, tak na to ten objektiv bohatě stačí. 12-50 má mnohem větší makro schopnost, ale 14-42 je zase lepší opticky, připadá mi ostřejší. Když budu chtít vyfoti nějaký detail běžné velikosti, neměl by to být problém.

Na skládku jsem dal tři rychlé improvizované pokusy v plné velikosti - myslím že ta schopnost je na ne-makro objektiv dostačující...

https://www.digimanie.cz/galerie/files/3/1/2/5/0/5/p4020470_original.jpg
https://www.digimanie.cz/galerie/files/3/1/2/5/0/5/p4020476_original.jpg
https://www.digimanie.cz/galerie/files/3/1/2/5/0/5/p4020465_original.jpg
Milan Šurkala (3381)|2.4.2013 16:04
Na ten seťák je tu recenze (https://www.digimanie.cz/recenze-olympus-mzuiko-digital-14-42mm-135-56-ii-r/4263). Holt žádný normální levný seťák (dražší 12-50mmm od Olympusu nepočítám) není na makro moc dobrý, výjimkou je jen Nikon 10-30mm (pro Nikon 1)
xSten19 (17)|2.4.2013 17:55
Tak pánové objednal jsem Olympus E-PM1 v setu s: M.ZUIKO 14-42mm f/3,5-5,6 II EZ-M1442-2 R a M.ZUIKO ED 40-150mm f/4,0-5,6 EZ-M4015 R + makro předsádka MCON-P01. Cena 6800,- Doufám že jsem neudělal chybu :-). Myslíte že je to dobrá cena?
Díky hoši :-).
PavelDoležal (11)|2.4.2013 21:14
Myslím, že jsi udělal dobře. Já sice nejsem žádnej odborník, abych mohl radit, ale výběrem foťáku se zabývám už asi 3 měsíce, a po původním vybírání profikompaktu jsem na nakonec rozhodl taky pro PEN,
(mimo jiné i díky borcům z tohoto fóra), zřejmě to bude E-PL3, to ještě nevím definitivně. Můžu se zeptat, kde jsi to objednal, já většinou hledám na heuréce, ale takhle dobrá nabídka tam není, pod 7000 jsem našel E-PM1 jen s 1 objektivem.
Komo (840)|2.4.2013 21:17
To je super cena. Ešte napíš kde a možno si ho objednám aj ja.
Milan Šurkala (3381)|2.4.2013 23:42
To by mě zajímalo, kdes to objednal za takovou cenu, ta je doslova brutálně podezřelá.
Sakini (1174)|3.4.2013 07:55
To bude nějaká "bezdaňová" na zahraničním e-shopu... Nebo to spadlo cestou z náklaďáku ;-)
xSten19 (17)|3.4.2013 17:55
Né nespadl z náklaďáku, sehnal jsem použitý s půl roční zárukou ještě :-)