Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

náhrada za EVF Kodak

Zulofff (4)|1.4.2013 18:20
Dobrý den, měl jsem digitální zrcadlovku Kodak Easyshare DX 7590 a byl jsem s ním maximálně spokojen. Už mi ale odešlo ovládání, tak chi koupit nový, které bude mít stejné (nebo lepší) parametry než tento fotoaparát.

Strávil jsem spoustu času hledáním náhrady, ale nedaří se mi fotoaparát s mnou požadovanými parametry najít. Resp. když už nějaký takový najdu, tak má nějaké úskalí (obvykle je v recenzích kritizována kvalita fotek v důsledku příliš vysokého rozlišení v kombinaci s malým čipem). Doufal jsem, že by tím pravým mohl být Panasonic Lumix FZ200, ale potom, co jsem v diskuzi na digimanii v diskusi k tomuto foťáku přečetl příspěvek od busy z 30.12.2012 11:27, tak do toho nejdu.

Jsem mírně pokročilý a fotím krajiny, rodinné v interiéru i exteriéru, makro.

Existuje prosím nějaký fotoaparát splňující níže uvedená kriteria, který by dělal kvalitní fotky alespoň tak jako DX 7590?.


optický zoom: alespoň 10x
zdroj: akumulátor
video: alespoň 640x320 ve formátu AVI, MP4 či MOV
bez nutnosti samostatných objektivů
makro: 5 cm
váha max. okolo 500 g
cena: do 15 000,-

Děkuji za pomoc.

Zulofff
Milan Šurkala (3381)|1.4.2013 21:07
No, ber to takto. FZ150 a FZ200 je to nejlepší, co s takovými požadavky můžeš sehnat. Jestli je ti to málo, tak si holt nic nekoupíš.

BTW. Easyshare DX 7590 fakt není digitální zrcadlovka, k tomu má sakra moc daleko.
Mirda4 (79)|1.4.2013 21:36
Když jsem si ten model Kodaku chtěl dohledat a něco si o něm přečíst, tak jsem narazil na tohle a je to tam hned na začátku popisované jako "maličká EVF zrcadlovečka", tak možná odtud čerpal původní tazatel nepřesnou informaci. Mě to na první okamžik taky trochu zarazilo.
https://www.digimanie.cz/recenze-kodak-easyshare-dx7590-easy-ride/699
Sakini (1174)|1.4.2013 21:51
Označení "EVF zrcadlovka" bylo dřív naprosto obvyklé, tedy pár let zpátky - tehdy to byly dost top stroje, a hodně ceněné, i když zrcátko neměly. Dneska už to znají jen ti kteří tyhle "old school" ultrazoomy s elektronickým hledáčkem mají.
Zulofff (4)|2.4.2013 20:58
[QUOTE=Sakini;26394]Označení "EVF zrcadlovka" bylo dřív naprosto obvyklé, tedy pár let zpátky - tehdy to byly dost top stroje, a hodně ceněné, i když zrcátko neměly. Dneska už to znají jen ti kteří tyhle "old school" ultrazoomy s elektronickým hledáčkem mají.[/QUOTE]

Díky za doplnění. Opravdu banálně řečeno neseženu dnes fotoaparát se stejnými kvalitami jako v roce 2005 resp. je to nejlepší panasonic FZ 200, jak píše pan Šurkala nebo mám ještě nějakou naději :-)))


Předem díky moc za jakýkoliv tip.

Zulofff
Sakini (1174)|2.4.2013 21:50
Je to paradoxní, že v současné době velké, "zrcadlovkovité" ultrazoomy sice přežívají, ale děsivě degenerují. Současné šílenosti s neskutečnými zoomy, dvaceti megapixely a nepoužitelnými minihledáčky už jsou za hranicí ospravedlnitelnosti existence. Ty staré ultrazoomy měly sice malé senzory, ale také málo megapixelů, lepší pixelovou hustotu, rozumější rozsah objektivu a často větší a použitelnější hledáčky. Současným standartem je 1/2,3 senzor s minimálně 16 MPx, což už je osvědčená kombinace pro slabé výkony.

Nejlíp tuhle kategorii opravdu zvládá Panasonic, který se dokáže držet stranou a vypouštět funkční a šikovné univerzální velké ultrazoomy. Pokud jde o kompromis obrazové kvality a univerzálnosti nasazení, je FZ200 ten nejlepší UZ co se dá koupit. Ať už kvalitním světelným objektivem, nebo rozumným rozlišením.
Milan Šurkala (3381)|3.4.2013 00:00
[QUOTE=Zulofff;26418] Opravdu banálně řečeno neseženu dnes fotoaparát se stejnými kvalitami jako v roce 2005 resp. je to nejlepší panasonic FZ 200, jak píše pan Šurkala nebo mám ještě nějakou naději :-)))[/QUOTE]

To zas není úplně pravda, ona ta FZ200 udělá lepší fotky než ten Kodak, ale ten rozdíl nebude nějak dramatický. Dokonce při prohlížení 1:1 mohou vypadat hůře, ale v praxi tam bude více detailů (FZ200 má kvalitních 12 MPx, což je více než nekvalitních 16-20Mpx u konkurence, ale zároveň je to více než velmi kvalitních 5 Mpx u Kodaku). Moderní fotoaparáty ani tak nevylepšují kvalitu fotografií jako spíše další technologie (např. rychlost, video, stabilizaci, rychlejší sekvenční snímání, HDR a mnoho dalších). Ta FZ200 bude dle mého názoru určitě ve všem lepší než Kodak (snad s výjimkou odlesků v protisvětle, nevím).
Zulofff (4)|3.4.2013 20:39
Opravdu moc všem děkuji
za informace a shrnutí vývoje a situace "dnešní doby". Díval jsem se, že se dá ještě koupit ten FZ48, tak do toho asi půjdu, protože jak jsem z recenzí pochopil, tak pro moje potřeby vyjde úplně nastejno s FZ200 (např. RAW nevyužívám), ale stojí polovinu.

Je to dobrá volba?

Ještě jednou díky moc všem. Je strašně fajn vidět, že lidé kteří tomu opravdu rozumí si udělají chvilku času na pomoc nám, kteří tomu nerozumí :-)
Sakini (1174)|3.4.2013 21:11
FZ48 je starší model, trochu víc trpí na šum ale při nízkých citlivostech umí pěkné snímky. Uprostřed cesty je FZ150 s CMOS senzorem, ale jestli opravdu RAW nepotřebuješ, tak FZ48 je v podstatě jeho verze s CCD senzorem a fotí podobně. Vzhledem k tvému vybavení by ti měl dobře posloužit.
Milan Šurkala (3381)|3.4.2013 21:47
No, FZ48 je rozhodně velmi dobrý fotoaparát, jen ten CCD čip při vyšších citlivostech docela šumí. Ve dne bude stejně tak dobrý jako FZ150/200, za horšího světla bude výsledek slabší.
rousini (738)|4.4.2013 09:41
No pokud potřebuješ skutečně UZ (otázka k hlubšímu zamyšlení), tak rozhodně model s RAW, protože JPEG z Panasonicu nebude JPEG z Kodaku.
Zulofff (4)|5.4.2013 08:13
O víkendu si to znovu promyslím, ale nejspíš opravdu zkusím ten FZ48...

Ještě jednou díky všem a DOBRÉ SVĚTLO!