Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

pomoc s výběrem filtru

PavelJandak (1)|3.4.2013 09:36
Ahoj lidi, rozhoduji se koupit Svoji první zrcadlovku.Kompakt se mi rozbil a už si chci koupit něco co mi vydrží a máte pravdu, jsem začátečník :-).Rozhodl jsem se pro Nikon D5100 se setovým objektivem 18-105mm.Mám celkem problém s výběrem příslušenství.Batoh pro nošení bych měl vybraný.S popruhem bych snad také neměl mít problém.Potřebuji ale poradit jakou sluneční clonu,UV filtr a polarizační filtr koupit.Předpokládám, že se vše šroubuje na objektiv, ale nevím, jaký závit mám ten setový objektiv.Je vhodné použít tyto 3 doplňky najednou, pokud je to vůbec možné.Co jsem se tady dočetl, tak UV filtr je nasazený stále, už jako ochrana objektivu.Také jsem se dočetl, že nemá cenu kupovat nic drahého, protože pro mě jako pro začátečníka je rozdíl nerozpoznatelný.Jen nevím zda UV filtr na aukru za 5,- plní to co má :-).Chci Vás tedy poprosit o zasvěcení do této problematiky a díky moc za vysvětlení.
Dan7 (411)|3.4.2013 19:00
objektiv Nikon 18-105mm má průměr 67mm

1) sluneční clona - ta je přímo v setu u objektivu
2) UV filtr - vůbec nepoužívám, chovám se k foťáku ohleduplně a taky mám nasazenou jako ochranu tu sluneční clonu nebo polarizační filtr (můžeš nasadit i zároveň, ale půjde ti blbě otáčet s tím filtrem :))
3) polarizační filtr - používám v určitých podmínkách, ale hodně fotografů vůbec ne. Na začátek by možná na vyzkoušení stačil i nějaký levnější (Hama, Fomei, Akira apod.) a výsledky budeš mít asi podobné jako u filtrů BW, Hoya...
ewing (68)|3.4.2013 23:48
[QUOTE=PavelJandak;26431]Ahoj lidi, rozhoduji se koupit Svoji první zrcadlovku.Kompakt se mi rozbil a už si chci koupit něco co mi vydrží a máte pravdu, jsem začátečník :-).Rozhodl jsem se pro Nikon D5100 se setovým objektivem 18-105mm.Mám celkem problém s výběrem příslušenství.Batoh pro nošení bych měl vybraný.S popruhem bych snad také neměl mít problém.Potřebuji ale poradit jakou sluneční clonu,UV filtr a polarizační filtr koupit.Předpokládám, že se vše šroubuje na objektiv, ale nevím, jaký závit mám ten setový objektiv.Je vhodné použít tyto 3 doplňky najednou, pokud je to vůbec možné.Co jsem se tady dočetl, tak UV filtr je nasazený stále, už jako ochrana objektivu.Také jsem se dočetl, že nemá cenu kupovat nic drahého, protože pro mě jako pro začátečníka je rozdíl nerozpoznatelný.Jen nevím zda UV filtr na aukru za 5,- plní to co má :-).Chci Vás tedy poprosit o zasvěcení do této problematiky a díky moc za vysvětlení.[/QUOTE]
Za sebe reknu toto:Ja treba mam na kazdem objektivu stale UV filtr. Trosku to slunicko "utlumi",ale hlavni duvod u nej vidim jako ochranu objektivu. Sic nepouzivam nejlevnejsi filtry,ale porad to jsou jen zlomky cen objektivu.Slunecni clona nezabrani dopadu prachu a vlhkosti na predni cocku a pri kazdem setreni cimkoli pak zustanou nasledky i kdyz napohled neznatelne casem se to vse spocita. Pro mne je tedy vyhodnejsi jednou za 4-5 letr vyhodit drahy filtr nez drahy objektiv. Nedoporucoval bych ti nic draheho,ale urcite bych volil "slim" /tenkou verzi/. Polarizacni filtr vubec nepotrebuju nebot dnes se ruzne barevnostni harakiri /pokud jsi toho priznivcem/ da dodelat na na pocitaci.